yandex
11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak | Neden Özgüvensiz Oluruz?
Günün Sözü

11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak | Neden Özgüvensiz Oluruz?

11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak | Neden Özgüvensiz Oluruz?

Bu Yazımızda 11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak, Özgüven Nedir?, Neden Özgüvensiz Oluruz?, Nasıl Özgüven Sahibi Olunur?, Özgüvenli Olmak Ne Demek?, Özgüvenli Kadın Olmak Detaylar Yazımızda.

Özgüven Nedir?

Kişinin kendine güvenmesi, kendini değerli ve iyi hissetmesi, aynı zamanda hayatında pozitif duygulara yer vermesi ve böylelikle bütün bunların sonucunda kendiyle ve çevresiyle barışık olmasına denir.

Özgüven sahibi kişi, attığı her adımdan emindir. Başka bir deyişle ayakları yere sağlam basar ve ne istediğini bilir mantığıyla hareket etmeyi prensip haline getirmiştir.

Bu yüzden onu zorlayan olaylar ve insanlar karşısında güçlü bir duruş sergiler.

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir

11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak

Neden Özgüvensiz Oluruz?

Neden Özgüvensiz Oluruz? Aslında özgüvensiz olmakta birçok faktör var. Ama çocukluğumuz, hangi ailede ne şartlar altında yetiştiğimiz çok önemlidir. Çünkü kişiliğin temelleri çocukluk yıllarında atılır ve böylelikle ondan sonraki hayatımız buna göre şekillenir.

Bu nedenle hal böyle olunca özgüven düşüklüğü yaşayan insanlar özgüven sahibi olmanın yollarını arıyor. Ancak her şeyde olduğu gibi özgüven sahibi olmak da emek, zaman ve kararlılık ister.

İş hayatımızı, özel yaşantımızı kısacası tüm hayatımızı etkilediği için her türlü fedakarlığı sergilemelisiniz ve bu konuda elinizden ne geliyorsa onu yapmalısınız.

Böylelikle biz de bugün sizlere bu konu hakkında bir nebze de olsa yardımcı olabilmek için tavsiyelerde bulunacağız.

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak

11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Kendinizi Olduğunuz Gibi Kabul Edin

11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak özgüven sahibi olmada bu madde çok ama çok önemli. Çünkü kendinizle barışık olmanız gerekiyor.

Belki dış görünüşünüzü beğenmiyorsunuz belki kendinizi beceriksiz buluyor ve değersiz hissediyorsunuz. Kendinizi olduğunuz gibi kabul ettiğinizde emin olun olumlu yönde bir değişim elde edeceksiniz.

Daha cesur daha emin adımlarla ilerleyen bir insan haline geleceksiniz. Eğer kendinizi olduğunuz gibi kabul etmede sorun yaşıyorsanız bir terapiste gitmenizde fayda var.


11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Bakımlı Olun

Kişisel temizliğinize, bakımınıza özen gösterin. Kendinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar olumlu geri bildirim alırsınız.

Çünkü bu durum kendinize ve dış görünüşünüze önem verdiğinizi gösterir. İstediğiniz şekilde makyaj yapın, cilt bakımınızı yapın ve bunları ihmal etmeyin.


11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Giyiminize Özen Gösterin

Giyiminize özen gösterin ve güzel giyinin. Kıyafetlerinizdeki renk uyumuna da dikkat edin. Klasik gibi görünse de dikkat çekici giyinin. Canlı renkler kullanmaya özen gösterin.

Bu sayede özgüven kazanabilir ve etrafınızdaki insanlara da bunu yansıtabilirsiniz.


11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Olumlama Yapın

Olumlama yapmak inanılmaz önemlidir. Mesela sabah kalktığınızda gününüzün güzel geçeceğini bunun için elinizden geleni yapacağınızı kendinize telkin edin. Ve olumsuz insanlardan, olaylardan olabildiğince kaçının.

Hiçbir insanın motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin.


11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Donanımlı Olun

Donanımlı olabilmek için sürekli okumak, araştırmak ve gündemi takip etmek önemli. Yani zihniniz açık olmalı. Bu yüzden de uykunuza, beslenmenize büyük ölçüde önem göstermelisiniz.

Bol bol su tüketin ve sağlıklı yaşayın. Kendinizi sürekli geliştirin. Ne demiş atalarımız: “İşleyen demir pas tutmaz.”


11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Tek Kalmaktan Korkmayın

Çoğu insan tek başına sinemaya,okula, gezmeye gidemez. Hep yanında biri olsun ister.

Çünkü tek kalmaktan korkar. Yanında başkası olunca kendini daha güvendeymiş gibi hisseder ve hep birilerine ihtiyaç duyar. Ama bu hayatta her zaman yanımızda birileri olmayacak. Bazı şeyleri tek başına yapmamız gerekecek.

Gezmek mi istiyorsunuz bunu tek başına yapın. Tek başına yaptığınızı gördüğünüz her şeyde özgüven sahibi olmanız kaçınılmazdır.

Çünkü kendinizde bir kere bu kudreti göreceksiniz ve bir şeyler yapmak için kimseye ihtiyaç duymayacaksınız.


Nasıl Özgüven Sahibi Olunur?

11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Spor Yapın

Spor yapmak, vücudunuzun serotonin denen mutluluk hormonu salgılamasını sağlar.

Üstelik bu sayede kendinizi motive olmuş, huzurlu ve mutlu hissedersiniz. Hem beden sağlığınız hem de ruh sağlığınız için spor yapmak, bir nimettir.

Ve bu nimetten yararlanmayı neden istemeyesiniz? Bir yandan vücudunuz kusursuz görünecek bir yandan da zihniniz dinç olacak. Bu yüzden denemeye ve görmeye değer.


11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Mesaj Atmak Yerine Arayın

Yüz yüze olmadığı halde biriyle özellikle de çok yakın olmadığımız biriyle telefonda konuşurken heyecanlanır ve panik yaparız. Çareyi de mesajlaşmakta buluruz.

Çünkü mesajlaşmada ne ses var ne de görüntü. Tamamen sanal. Hem utangaçlıktan kurtulmak adına hem de özgüven sahibi olmak adına mesaj atmak yerine arayın.


11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Aşık Olmaktan Korkmayın

Aşk, insana deli cesareti verir ve her şeyi yaptırır. Üstelik bu denli güçlü bir duygudur. Yani insan özgüven bombasına dönüşüyor bir anda. Oysa kendini yapmam dediği şeyleri yaparken buluyor.

Aşık olmanın kişisel gelişiminize de oldukça katkıları var. Ruhsal olarak da birçok etkisi var. Bunun yanında insan aşıkken serotonin hormonu en üst düzeyde oluyor. Mutlu olan insan da haliyle elini attığı her işte başarılı oluyor ve bir o kadar da hayat dolu.

Tabii ki aşık olmak o kadar kolay değil. Ancak size aşkını ilan eden biri olursa o kişiye bir şans verin derim. Bir bakmışsınız hayatınızın aşkını bulmuşsunuz. Zaten bulduğunuzda da hayatınızın dönüm noktası yaşanıyor demektir.


11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • İnsanları Mutlu Edin

Mutluluk bulaşıcıdır. Ama ne kadar fazla insanı mutlu ederseniz o kadar mutlu olursunuz. Bunun için çevrenizdeki insanlara küçük jestlerde bulunmak, aynı zamanda küçük hediyeler almak onları mutlu edecektir. Ve onların mutluluğunu görmek de sizi aynı şekilde mutlu edecektir.

Bu konuda huzurevlerini de ziyaret etmenizi öneririm. Ordaki yaşlıları olabildiğince mutlu edin. O mutlulukta size bulaşsın.


11 Adımda Özgüven Sahibi Olmak
 • Küçük Hedefler Belirleyin

Küçük hedefler her zaman ulaşılan olmuştur. Bu yüzden de kendinize küçük hedefler belirleyin. Bundan böyle bu sayede büyük hedefleriniz için kendinizde heves, kararlılık ve azim bulacaksınız.


Özgüven Sahibi Olmak

Evet, bugün özgüven nedir? Özgüven sahibi olabilmek için 11 adım nedir? Onlardan bahsettik ama…

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

Tüm bu adımlar için kendinizi hazırlarken daima inançlı olun ve gülümseyin. Ancak Kuşkuya, umutsuzluğa, çaresizliğe düşmeyin. Kendi elinizi kendiniz tutun. Böylelikle kendinizi sevin ve kendinize iyi davranın.

Erkekleri Etkilemenin Yolları

Ve hiçbir zaman için değerli olduğunuzu unutmayın. Kısacası her şey sizde başlar ve sizde biter. Son olarak Bunun bilinciyle hareket ederseniz özgüven sahibi olmanız işten bile değildir. Hayat yolunda başarılar.


Bu yazı 470 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Zehra Yılmaz Zehra Yılmaz Merhaba ben Yazar Zehra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x