yandex
Ahududu Hırka Nasıl Örülür? | En iyi Anlamlı, Güzel Sözler Arşivi ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Bu Yazımızda Ahududu Hırka Nasıl Örülür?, Ahududu Örneği Nedir, Ahududu Örneği Nasıl Yapılır?, Ahududu Hırka Örnekleri, Ahududu Hırka Yaparken Nasıl İp Kullanmalıyım?, Ahududu Hırkalarda Şiş Seçimi, Ahududu Hırka Yapılışı Detaylar Yazımızda.

Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Son dönemlerde el örgüsü kazak ve hırkalar mağazalarda öyle çok karşımıza çıkıyor ki, bunlara kayıtsız kalmak bazen imkansız oluyor. Şimdiye kadar genellikle çocuk özellikle bebek giyiminde başrollerde olan örgü modeller artık yetişkinlerin de en şık ve tarz kıyafetleri arasında yer alıyor. Hazır giyim sektörü kış sezonlarında örgü modellere oldukça önem vermiş. Dünya markalarının podyumlarında el örgüsü modeller bir bir boy gösteriyor. Fiyatları ise elbette dudak uçuklatıyor. Hal böyle olunca ülkemizin becerikli kadınları alıyor şişleri ellerine, dünya markalarının podyum örneklerini belki daha da güzellerini örmeye başlıyor.

Son birkaç yıldır, özellikle sosyal medya aracığılığı ile yayılan ve çok tutulan bir hırka modeli var. Bir dünya markasının tasarımı olan bu el örgüsü hırka görenlerin beğenisi kazanıyor. Örmesi ise örgü bilen kimi kadına göre çok kolay.

Bu model aslında bizler tarafından çok bilinen bir model. Her örgü sever ahududu örneği dediğiniz zaman bunu biliyor. Ancak hırkaya o kadar çok farklı isim takılmış ki, siz ördükten sonra hangisini severseniz onu kullanabilirsiniz. Ahududu hırka diyenlerde var, ponçik hırka da denilebiliyor veya balon kol hırka olarak ta adlandırılabiliyor.

Dilerseniz gelin birlikte öne ahududu örneğini, ardından da herkesi kendine hayran bırakacak ahududu hırkamızın yapılışını birlikte inceleyelim.

Ahududu Örneği Nedir

Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Evet, resimde gördüğünüz örneğin ismi ahududu örneği. Top top örneklerden oluşan bu modele bazı yöreler nohut örneği deseler de aslında nohut örneği başka bir modele verilen isim. Ahududu meyvesine olan benzerliğinden dolayı örneğe bu isim verilmiş.

İlk görüşte biraz zor gibi dursa da ahududu örnek sizi korkutmasın. El alışkanlığı kazandığınızda aslında ne kadar keyifli ve kolay olduğunuz sizlerde göreceksiniz.

Ahududu Örneği Nasıl Yapılır ?

Ahududu örneğini nasıl yapacağınızı, her sırada ne tür işlemler yapmanız gerektiğini açıklayalım.

  • Örneğin ilk sırasında 1 kenar ilmek alın, 1 düz 2 ters 1 düz 2 ters yaparak ilmeklerinizi sonuna kadar getirin.
  • Örneğin 2. sırasında düz ilmek alın, düz ters ilmekleri bu sefer ters olarak örmeye devam edin.
  • Örneğin 3. sırasında kenar ilmeğini 2 ters 1 düz örün, ilmeğin içerisinden 5 ilmek çıkarın ve 2 ters 1 düz 2 ters örün. Sonraki 1 düzden 5 ilmek çıkarın ve sıranın sonuna kadar bu şekilde örmeye devam edin.
Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Örneğin 4. Sırasında 2 düz ve 5 ilmek çıkarılan ilmeği düz olarak örün. 2 düz 1 ters şeklinde aynen devam edin.

Böylelikle ahududu örneğiniz oluşacaktır.

Ahududu Hırka Örnekleri

Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Evet, resimde gördüğünüz ahududu kollardan oluşan bu salaş hırka modeli birkaç sezondur en çok sevilen ve yapılan modeller arasında yer alıyor. Hırka oldukça salaş kullanılıyor, çünkü en güzel havayı öyle veriyor. Hırka uzunluğu elbette sizlere kalmış ancak kalçayı kapatacak boylarda olması hem daha koruyucu hem de daha şık olmasını sağlıyor. Hırkanın sadece kollarında ahududu örneği kullanılmıyor, çünkü her tarafında kullanmaya kalksanız çok ağır ve kabarık olacaktır. Bu tür bir salaş model her yeri ahududu olan bir örneği kaldırmayacaktır. Ve ahududu örnekli olan kollar aynı zamanda balon kol olarak örülüyor. Resimden de anlayacağınız gibi vücudu saran bir kol modeli değil. Kollar ortalara doğru biraz şişiyor. Bu tür kol modellerine balon kol deniliyor.

Ahududu Hırka Yaparken Nasıl İp Kullanmalıyım ?

Ahududu hırkalar oldukça kalın oluyor. Bahar aylarında ve neredeyse kışın daha başlarında dış giyim yerine sadece bunu giyip çıkabilirsiniz. Kullanılan ipler oldukça kalın. Biz ipçiye gittiğinizde en kalın ipler arasından seçimizi yapabilirsiniz. Yani bunun belli bir ismi veya çeşidi yok. Ancak hırka yapımında kullanılan ip ne kadar kalın olursa kolların hacmi o kadar dolgun ve güzel oluyor. İp ince kaldığında ahududu örneğini taşıyan kollarda zayıf bir görüntü oluşuyor. Bazen ahududuların kenarlarında boşluklar oluşabiliyor ve bu çirkin bir görüntü oluşturuyor. İp ne kadar kalın olursa göze o kadar güzel geliyor.

Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Ahududu hırka yapmandan önce iplerinizi seçerken renk konusunda da biraz düşünmelisiniz. Eğer koyu renk giymeyi seviyorsanız ve bu modeli taşıyan en güzel renklerin koyu gri ve kahverengi olduğunu belirtmek istiyoruz. Çünkü siyah gibi çok koyu renklerde ahududu örneklerini kendini göstermiyor.

Ahududu hırka modelini en güzel taşıyan renkler şüphesiz ki uçuk tonlar. Çok tatlı bir kırmızı, toz pembe, açık gri, pudra, mint yeşili, uçuk sarı ve hatta beyaz renkte ahududu hırkalar çok gösterişli oluyor.

Ahududu Hırkalarda Şiş Seçimi

Ahududu hırka için almış olduğunuz ipin üzerinde kullanmanız gereken şiş numaraları yazıyor. Ancak bizim size önerimiz burada yazan numaralardan birkaç numara daha büyük şişler kullanmanız. Çünkü kalın şişle örülen modellerde salaş yapıyı çok daha kolay ele ediyorsunuz. Kalın şişlerde ördüğünüz herşey çok daha yumuşak oluyor. Ahududu hırka modeli gereği kalın iple örülüyor. Ve kullanılan şişin de kalın olması gerekiyor.

Ahududu Hırka Yapılışı

Ahududu hırkanız için ip ve şiş seçiminizi yaptıysanız artık nasıl örüldüğünü anlatabiliriz. Ahududu hırkanızı 5 parça halinde örebilirsiniz. Sırt kısmı, yan kısımlar ve kol kısımları olarak hazırlayıp birleştirebilirsiniz.

Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Örmeye sırt kısmından başlayabilirsiniz. Öncelikle kaç ilmekle başlamanız gerektiği sizin ölçülerinize, ipinizin kalınlığına ve şişlerinizin ölçülerine bağlıdır. Bunu belirlemek için ilk önce şişinize 10 ilmek alın ve birkaç tur örün. Daha sonra ördüğünüz kısmı ölçün ve kaç cm geldiğini belirleyin. Sırt kısmının kaç cm geldiğini belirleyebilmek için tüm bedeninizi ölçün ve ikiye bölün. Bu ölçü sırt ölçünüz olacaktır. Ve 10 ilmek ördüğünüz örgü kaç cm geliyorsa ona göre sırt kısmınızın ilmek sayısını belirleyin.dikiş payı için birkaç fazla ilmek atabilirsiniz.

Ahududu hırkalar için 6 cm lastik uygundur. Bunun için 6 cm boyunda 1 ilmek ters, 1 ilmek düz lastik örün. Lastik bittikten sonra istediğiniz boyu belirleyin ve bu boy uzunluğunda haroşa örün. Sırt kısmı komple haroşadır. Ve kol ve yaka oyuntusu yoktur. Dümdüz tek bir parça örmeniz yeterlidir.

Yan iki parçaya gelelim. Bu parçaların ilmek sayısı sırt ilmeğinizin yarısında biraz daha az olacaktır. Çünkü yan kısımların birleşme yerinde, üstten aşağıya doğru 6 cm’lik bir lastik vardır. 6 cm lastiğe denk gelen kadar ilmek sayısını düşüp o şekilde başlamanız gerekiyor. Ve yan parçalar aynı sırtta olduğu gibi sadece haroşadır.

Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Resimde gördüğünüz parçalar ahududu hırkanın lastiksiz olan haroşa parçalarıdır. Sırt uzunluğunuzla eşit ölçüde iki yan parçayı da örün. Bu parçalarda oyuntu ve kesinti olmayan düz parçalardır.

Sıra kolları örmekte. Kollara başlamak için 6 cm lastik örün. Ancak ilmek syısı bileğinizin ölçüsüne göre kendiniz belirleyin. Lastiği ördükten sonra üzerine ahududu örnekleri koymaya başlayın. Kaç parça ahududu koyacağınız önemli. Balon kol olduğu için biraz geniş olması gerekiyor. 38 beden giyen bir kadın için yaklaşık olarak 7 parça ahududu örneğini ölçü alabilirsiniz.

Ahududu Hırka Nasıl Örülür?

Kol uzunluğunuza göre kolların ikisini de ördükten sonra sıra hırkanızı birleştirmeye geldi. Öncelikle iki yan ve sırt kısmını tek bir lastikle birleştirmeniz gerekiyor. Böylelikle ahududu hırkanızı çevreleyen lastik oluşacaktır. Lastikle birleştirdiğiniz parçaların arasına kolları yerleştirin ve dikin. Ahududu hırkanızı en sıcak ve sevgi dolu ortamlarda kullanmanız dileğiyle…


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 3397 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Büşra Altun Büşra Altun Merhaba ben Yazar Büşra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
5 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Buket
Ziyaretçi
4 Ocak 2020 16:32

Arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak bu tarz bir şey yapmayı düşünüyordum yararlı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim.

Nurten
Ziyaretçi
4 Ocak 2020 00:20

Hanımlar siz bu modelden bir hırkayı ne kadar zamanda bitiriyorsunuz merak ediyorum.

Merve
Ziyaretçi
1 Ocak 2020 17:45

Anneme işlemesini söylüyorum ama örmüyor yok mu bir ana yiğit bana hırka örecek asdfgh 😀

Dilan
Ziyaretçi
31 Aralık 2019 23:48

Ahududu modelini kullanarak hırka örecek arkadaşlara renk tavsiyem krem emin olun çok güzel duruyor

Nazife
Ziyaretçi
31 Aralık 2019 15:22

Bu modeli de ilk defa duydum bi bakayım dedim meğersem bildiğim şeymiş adını bilmiyordum ama

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
5
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x