yandex
Akciğer Ameliyatı Gerektiren Hastalıklar Nelerdir? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Akciğer Ameliyatı Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Akciğer Ameliyatı Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Bu Yazımızda Akciğer Ameliyatı Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?, Cerrahi Operasyon Gerektiren Akciğer Hastalıkları, Akciğer Ameliyatları Nasıl Yapılır?, Akciğer Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?, Akciğer Hastalıkları Nelerdir?, Akciğer Hastalıkları Çeşitleri, Akciğer Hastalıkları Belirtileri Detaylar Yazımızda.

Akciğer Ameliyatı Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Akciğerler göğüs kafesi içinde yer alan oksijen alımını ve karbondioksit atımını gerçekleştiren organlardır. Göğüs hastalıkları olarak da bilinen akciğer hastalıkları arasında akciğer ambolisi, akciğer sönmesi, akciğer zarında sıvı birikmesi, astım, koah, sakaidoz, akciğer kanseri gibi hastalıklar yer almaktadır.

İlaç tedavisi ile tedavi edilebilen akciğer hastalıkları olduğu gibi akciğer ameliyatı gerektiren hastalıklar da vardır. Akciğer hastalıkları tanı ve tedavisi göğüs hastalıkları branşı tarafından yapılmaktadır.

Akciğer Ameliyatı Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Cerrahi Operasyon Gerektiren Akciğer Hastalıkları

Akciğer hastalıklarında bazen tanı koyabilmek ve bazen de tedavisi gerçekleştirmek için cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Göğüs hastalıkları literatüründe yer alan akciğer ameliyatı gerektiren hastalıklar şöyle sıralanmaktadır:

 • Akciğer ve akciğer zarı kanserleri
 • Nefes borusu daralmaları ve tümörleri
 • Akciğer zarı yırtılması
 • Akciğer zarı iltihapları
 • Timus bezi tümörleri
 • Göğüs şekil bozuklukları
 • Akciğerde sıvı toplanması
 • Akciğer amfizemi
 • Çeşitli göğüs travmaları
 • Diyafram etrafındaki fıtıklar
Akciğer Ameliyatı Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Akciğer Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Akciğer ameliyatlarında nasıl bir süreç izleneceği hastalığın türüne ve evresine göre belirlenmektedir. Bazı akciğer ameliyatlarında lokal anestezi uygulanırken bazı akciğer ameliyatlarında genel anestezi uygulanır. Günümüzde artık akciğer ameliyatları büyük kesikler açılarak değil küçük bir kesik üzerinden ilerleyerek yapılabilir. Bu yönteme endoskopik yani kapalı ameliyat denmektedir.

Akciğer ameliyatlarında kapalı ameliyat yapılması çok daha fazla tercih edilmektedir. Ameliyat süresi ve sonrasındaki gelişmeler ameliyatın türüne göre değişmektedir. Bazı ameliyatlarda hasta ertesi gün taburcu olabilmektedir.

Akciğer Ameliyatı Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Akciğer Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

Bazı akciğer hastalıklarının cerrahi müdahaleden başka tedavi yöntemi yoktur. Akciğerde meydana gelen sorunların düzelebilmesi için ameliyat gereklidir. Göğüs hastalıkları uzmanları bu durumları hastalara detaylı şekilde açıklamaktadır. Daha basit akciğer enfeksiyonlarında ilaçla tedavi mümkün olmaktadır. Ancak akciğerde ilerlemiş sorunların bir an önce tedavi edilmesi için cerrahi müdahale şarttır.

Akciğer ameliyatı gerektiren hastalıklar başka bir tedavi yöntemi olmadığı için ameliyatla tedavi edilmektedir. Akciğerler oldukça hassas organlardır. Akciğerle ilgili yaşanan sorunların, hissedilen sıkıntıların ilerlememesi için en ufak belirtilerde mutlaka uzman doktora başvurulması önemlidir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 967 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x