Arpacık Neden Çıkar? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Arpacık Neden Çıkar?

Arpacık Neden Çıkar?

Arpacık Neden Çıkar?

Tıp dilinde hordeolum olarak adlandırılan arpacık göz kapağındaki yağ bezelerinin tıkanmasıyla oluşan bir cilt hastalığıdır. Bu rahatsızlığın arpacık olarak bilinmesinin nedeni oluşan iltihaplı bezenin arpa tanesi kadar büyüklükte olmasıdır. Arpacık çok rahatsız edici bir sorun olsa da tedavisi kolay olan bir rahatsızlıktır.

Arpacık bir göz hastalığı değildir. Aslında göz kapaklarında oluşan bir cilt hastalığıdır. Arpacık bazı insanlarda çok daha fazla ortaya çıkabilir. Bunun nedeni tıpkı bazı cilt tiplerinin sivilceye yatkın olması gibi arpacık sorununa da yatkın olmasıdır. Arpacık halk dilinde it dirseği olarak da bilinmektedir. Göz kapağındaki tıkanma sonucunda oluşan içi iltihap dolu şişlik kızarıklıkla birlikte ortaya çıkar.

Arpacık Nedenleri Nelerdir?

Arpacık oluşumunda göz kapaklarında bulunan meibomian bezi etkili olmaktadır. Meibomian bezi göz kapağına yağ salgılayarak dış etkenlerden korunmasını sağlar. Göz enfeksiyonları bu bezlerin tıkanmasına yol açabilir. Arpacık nedenleri arasında; vücut sağlığının bozuk olması, bağışıklık sisteminin zayıflığı, blefarit enfeksiyonu yer almaktadır.

Doğru Olan Arpacık

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

 İç arpacık ve dış arpacıkta arpacık belirtileri benzerdir ancak ufak farklar vardır. Dış arpacık kirpik köklerine bağlı olarak gelişir ve arpacık oluşurken gözde batma ve kaşınma hissedilir. Bir iki gün içinde de arpa büyüklüğünde şişlik meydana gelir. İç arpacık ise göz kapağının iç tarafında meydana gelir ve şişlik büyümeye başladığında göz kapağı gerilir. İç arpacık daha ağrılı ve sıkıntılıdır. İç arpacık da olsa dış arpacık da olsa şişlik büyüdükçe yanma, batma ve kaşıntı sorunları artacaktır. Arpacık oluşumunda;

  • Göz kapağında ağrı ve batma hissi oluşur
  • Göz sürekli sulanır
  • Sık sık burun çekme ihtiyacı duyulur
  • Işığa hassasiyet oluşur
Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık belirtileri genel olarak başka hastalıklarla karıştırılabilir. Arpacık teşhisi için uzman bir göz doktorunun göz muayenesi yapması gerekir. Arpacık tedavisi arpacığın hangi evrede olduğuna göre belirlenmektedir. Antibiyotik tedavisinin fayda sağlamadığı durumlarda iltihabın boşaltılması yoluna gidilir.  İç ve dış arpacık tedavisi farklıdır. Ancak doktor tedavi sürecini belirleyebilir. Göz kapatılarak doktorun tavsiye ettiği kompleksi uygulamak da önemlidir.


Bu yazı 1016 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x