Astım Nasıl Tedavi Edilir | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Astım Nasıl Tedavi Edilir

Astım Nasıl Tedavi Edilir

Astım Nasıl Tedavi Edilir

Kronik bir akciğer hastalığı olan astım çeşitli dış etkenler nedeniyle bronşların daralması sonucu ortaya çıkar. Astımın görülme sıklığı oldukça yüksektir. Ataklar halinde ortaya çıkan astım tekrar eden bir hastalıktır. Astım neden olur sorusunun ise kendi içinde kapsamlı bir yanıtı vardır. Çünkü astım hastalarında bu nedenler değişebilmektedir.

Astım Neden Olur?

Genel olarak astıma neden olan faktörler genetik ve çevresel olarak ikiye ayrılmaktadır. Aileden gelen kalıtsal astım hastalığa neden olabileceği gibi sonradan oluşan durumlar da hastalığa neden olabilir. Astımın en belirginde nedeni ise alerjilerdir. Farklı hastalarda astıma neden olan alerji nedenleri de farklıdır. Bazı kişilerin kedi tüyüne alerjisi olabileceği gibi bazı kişilerin toza alerjisi olabilir. Mevsim değişiklikleri ve nem de astıma neden olan etkenler arasında yer alır.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım ataklar halinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Atakların başlamasıyla birlikte şu belirtiler ortaya çıkar;

  • Hırıltılı nefes alma
  • Nefes alırken daralma hissi
  • Sık öksürük
  • Göğüste sıkışma hissi
  • Zor çıkarılan balgam

Bu belirtiler genellikle geceleri aniden ortaya çıkabilmektedir. Atak yaşayan hastalarda teşhis daha kolay konabilmektedir. Astımla birlikte sinüzit de görülebilir.

Astım Nasıl Geçer?

Astım tedavisi olan bir hastalıktır. Burada önemli olan nokta astımın nedeninin tam olarak belirlenmesidir. Alerji nedenli astımda alerjiye neden olan etkenlerin ne olduğunun tespit edilmesi önemlidir. Astım atakları ilaç tedavisi ile önlenebilir. Astım nasıl geçer diye düşünmek yerine bu alanda uzman doktorlar tarafından uygulanan tedavilere yönelmek önemlidir. Önemli olan tedavinin düzenli, şekilde devam etmesidir. Eksik ya da düzensiz tedaviler hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilir.

Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle astımın tedavi edilebilmesi için hastalığın nedenlerinin keşfedilmesi önemlidir. Kişiden kişiye değişebilecek bu nedenlerin keşfedilmesinde hastalığı seyrinin nasıl olduğunun ortaya çıkarılması önemlidir. Ataklar için hastayı rahatlatacak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak astım tedavisi ile uzun vadede başarı sağlanması için hastalığın nedenlerinin araştırılması ve buna göre düzenli tedavinin uygulanması gerekir. Sadece atak dönemlerinde ilaç kullanarak değil hastalığın gelişim sürecini takip ederek daha faydalı bir tedavi geliştirilebilir.


Bu yazı 953 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x