yandex
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazımızda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler, Bağışıklık Sistemi Nedir, Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yemeli, Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir, Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkisel İçecekler Nelerdir, Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İlaçlar, Bağışıklık Sistemi Hastalıkları Nelerdir Detaylar Yazımızda…

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

İnsan hayatının en değerli varlığı sağlıklıdır. Sağlıklı bir insan vücudunda bağışıklık sistemi ve bu sistemi güçlü tutmak oldukça önemli bir yere sahiptir. Bağışıklık sistemi, vücudun sağlıklı kalması için en etkin rol oynayan sistemdir. Bu yüzden bireylerin bu sistemi güçlü ve aktif tutması gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirme için de besinlere büyük rol düşmektedir. Besinler bu sistemin enerjisini ve faaliyetini arttırmaktadır. Fakat bu besinlerin neler olduğunu öğrenmeden önce bağışıklık sisteminin ne olduğunu bilmekte yarar vardır. Bu sistemi tanımak gerekli besinlerin de önemini öğretecektir. Yine dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Bazı durumlarda besinler yetersiz kalabilir. Bu durumda doğal yöntemlerin haricinde bağışıklık sistemi güçlendirici ilaç takviyesi gerçekleştirmek gerekebilir. Söz konusu ilaçları ise doktor tavsiyesi altında kullanılması gerekir.

Bağışıklık sistemi; karaciğer, dalak, lenf bezi ve hatta timüs gibi organlardan oluşmaktadır. Kemik iliği için de bu sistemi oluşturan bir yapı olduğunu söylemek gerekir. İnsan vücudunun en büyük atardamarı olan aort içerisinde de bu sistem yer almaktadır. İnsan hayatının önemli parçası olan bağışıklık sistemi her zaman olmasa da arada bir hata yapmaktadır. Bu hata ise hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vücudumuzdaki bütün organlara yayılmış olan hücrelerden oluşan bu sistemi yakından tanıyarak hastalıklardan korunmamız mümkündür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

Bağışıklık Sistemi Nedir

Bağışıklık sisteminin bir diğer adı immün sistemdir. Peki bağışıklık sistemi nedir diye bakacak olursak immün sistem;

 • Canlılar dünyasındaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan
 • Patojenleri tanıyan
 • Tümör hücrelerini bilen ve yok eden
 • Canlıların vücutlarına yabancı olan ve zarar veren maddeleri uzaklaştıran, bu maddelerden koruyan

bir savunma mekanizmasıdır.  Bu savunma mekanizma vücudumuz için bir kalkandır. Dolayısıyla hayatta kalmamız için oldukça önemlidir. Vücudumuzda bir bağışıklık sisteminin olmaması halinde vücudumuz ;

 • Bakteri
 • Virüs
 • Parazit
 • Tümör

gibi yabancı ve zararlı birçok maddelere, canlılara karşı savunmasız kalırdı. Patojen denizi içerisinde bütün canlıları ayakta ve sağlıklı tutan sistem immün sistemidir. Bu sistem oldukça geniş ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Özellikle vücudumuza karşı herhangi zararlı bir saldırının olması halinde çok güçlü ve karmaşık bir şekilde savunmaya geçerek sağlıklı kalmamız için savaşır.

Oldukça geniş hücre ve doku ağı olan bu yapı bütün insanlara bağışıklık sistemi nedir nasıl çalışır sorusuna savunma mekanizmasıyla cevap verir.  İmmün sistemi vücuda yayılan bir sistemdir. İçerisinde;

 • Hücre
 • Organ
 • Protein
 • Doku

gibi türleri barındırır. Canlı dokusunuz yabancı dokulardan ayırt eder. Bu da vücudumuzda oluşan ölü veya hatalı hücreleri tanımalarını böylelikle de temizlemelerini sağlar. Bağışıklık sistemimizin herhangi bir istilacıyla örneğin bakteri veya virüs ile karşılaşması durumuna bağışıklık tepkisi adı verilmektedir. Bağışıklık tepkisi, immün sisteminin nasıl çalıştığını daha iyi ifade eder. Bağışıklık tepkisine neden olan maddelere genel olarak antijen denilmektedir. Bu antijen bakteri, virüs, toksin, ölü veya hatalı hücreler gibi yabancı cisimlerdir. Bağışıklık sisteminin ilk olarak antijeni tanıması gerekir. Bunun içinde bir dizi hücre tipi ile bir arada çalışır.

Bağışıklık sistemi ne demek mikroplara karşı saldırır ve bizi sağlıklı tutar. Söz konusu sistemin sahip olduğu parçalar vardır. Bunlardan bazıları aşağıdadır.

 • Lökositler (Beyaz kan hücreleri)
 • Fagositler (mikropları ezer)
 • Lenfositler (mikropları hatırlar ve yok eder)
 • Nötrofil (bakterilerle savaşır)
 • B ve T lenfositleri (asker gibi hareket ederler)

Antijeni tanıyan immün sistemi, antijeni yok etmek için B lenfositleri aracılığı ile antikor üretimi gerçekleştirilir. Bu sayede bir dahaki sefere aynı antijenin vücuda gelmesi halinde bağışıklık sistemi bu antijene antikor ile saldıracaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yemeli

Vücudumuzun savunma mekanizmasını her daim güçlü tutmamız gerekir. Belirli yiyecekler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız mümkündür. Bu yiyecekler sayesinde hem hastalıklara karşı hem her türlü yabancı cisimlere karşı vücudumuzu koruyabilir. Peki bağışıklık sistemi güçlendirmek için ne yemeliyiz ,kışın ya da yazın soğuk algınlığından, gripten korunmanın yolunu bazı yiyecekler ile planlayabiliriz. Burada ise karşımıza alternatif tıbbın vazgeçilmezi olan bitkiler, sebzeler ve meyveler karşımıza çıkmaktadır. Örneğin mürver bitkisinin şurubu, pestili, çayı birçok rahatsızlık için müthiş bir ilaçtır. Soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, Covid-19 gibi rahatsızlıklar için kara mürver şurubunun oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

İmmün sistemini arttıran yiyeceklerden biri olan mantar; selenyum, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bunun haricinde bağışıklık sistemi güçlendirmek için ne yemeli diye bakacak olursak antioksidan bakımından zengin olan yiyecekler tüketilmesi gerektiğini göreceğiz. Savunma sistemimiz için beyaz kan hücrelerinin önemi büyüktür. C vitamini de beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırmaktadır. Dolayısıyla enfeksiyonlarla savaşan hücrenin artmasını sağlamak bağışıklık sistemini güçlendirir. Beta karoten içeren yiyecekleri tüketmekte hem cilde be savunma mekanizmasına iyi gelmektedir. A, C, E, antioksidan ve lif bakımından zengin olan brokoli gibi sebze veya başka bir yiyeceği tüketmek immün sisteminin gücünü arttırmaktadır.

Bağışıklık sistemimizin enfeksiyonlarla mücadele yeteneğini arttıran yiyeceklerin içermesi gerektiği maddeleri listeleyecek olursak ;

 • A, C, D, E vitaminleri
 • Beta Karoten
 • Bol lif
 • Antioksidan
 • Yağda eriyen vitamin
 • Flavonoidler
 • EGCG
 • L-theanine
 • Çinko
 • Fosfor, Magnezyum
 • Mineraller

Çoğu diyetisyen, doktor bağışıklık sistemini güçlendirmek ne yemeli diyen hastalarına vitamin ve mineral tüketmeleri gerektiğini söylemektedir.  Doktorlar, protein oranı yüksek yiyecekleri tüketmenin de bağışıklığı arttırdığını söylemekteler. Bağışıklık hücrelerini koruyan, yenileyen, hasta hücreleri iyileştiren çinko içerikli et, kabuklu deniz ürünlerini de düzenli ve yeterli miktarda tüketmek gereklidir.

Yiyecekler kadar bazı içeceklerinde immün sistemine faydaları vardır. Bunlardan biri de sudur. Enfeksiyonlarla mücadele ederken yaşanan sıvı kaybının karşılanması lazımdır. Bu şekilde bağışıklık sistemi tekrar eski gücünü toplamaktadır. Suyun haricinde çorba ve güveçlerde bağışıklık artırıcı yemeklerdir. Örneğin tavuk çorbası yüksek oranda protein ve sıvı içerdiği için immün sistemi için çok etkili ve faydalıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir

12 güçlü yiyecek ile bağışıklık sistemini güçlü kılmak mümkündür. Bağışıklık güçlendiren gıdalar aşağıdadır.

 1. Narenciye : Oldukça popüler olan narenciyeler ; greyfurt, portakal, misket limon, limon, mandalinadır. Narenciyeler C vitamini bakımından zengindir. Dolayısıyla beyaz kan hücrelerinin üretimine olumlu yönde etki ederler.
 2. Kırmızı Biber : Kırmızı biberin içerdiği C vitamini miktarı narenciyelere kıyasen iki kat fazladır. Bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalı olan beta karoten kaynağını barındırır. Hem C vitamini hem de beta karoten maddesini içerdiği için , cilde ve immün sistemine faydası büyüktür.
 3. Sarımsak : Sarımsak arterlerin sertleşmesini engeller. Daha doğrusu sertleşmesini yavaşlatır. İçerisinde barındırdığı ağır sülfürün bağışıklık arttırıcı özelliği bulunmaktadır.
 4. Zencefil : Neredeyse her hastalığa iyi gelen bir sebzedir. Boğaz ağrısı, bulantı, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların önünü keser. Kolestrol düşürücü özelliği vardır. İmmün sistemini güçlü kılan yiyeceklerin başında gelir.
 5. Ispanak : Ispanak C vitamini, antioksidan ve beta karoten açısından zengin olduğundan dolayı bağışıklık güçlendiren yiyecekler listesinin başını çekmektedir. Az pişirilmesi gereklidir. Az pişmiş ıspanak besinlerini koruduğu için daha sağlıklıdır.
 6. Yoğurt : Yoğurt birçok yiyecekle kombine edilen bir besin türüdür. Örneğin meyveleri, balı yoğurt içerisinde kullanarak tüketmek mümkündür ve aynı zamanda faydalıdır. D vitamini kaynağı olan yoğurt bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu da vücudun hastalıklara karşı savunmasını arttırır.
 7. Badem : E ve C vitamini barındırdığı için immün sisteminin vazgeçilmez yiyeceklerinin bir parçasıdır.
 8. Zerdeçal : Anti inflamatuar olarak yıllardır kullanılan bir sebzedir. Renginin sarı olmasını sağlayan kurkumin maddesi aynı zamanda kas hasarlarını azaltmaya yardımcı olur.  Fakat bunun yanında egzersizinde yapılması lazımdır.
 9. Yeşil Çay : Hem yeşil hem de siyah çay bağışıklığı güçlendiren besinler arasındadır. Çünkü çok güçlü antioksidan özellikleri vardır. EGCG yapısına sahiptir. EGCG ise bağışıklık fonksiyonlarını arttırır.
 10. Papaya : Yine beyaz kan hücrelerinin üretimini arttıran C vitaminini fazlasıyla barındıran papaya da bağışıklık için çok faydalıdır. Potasyum, B vitaminleri, folat, papain enzimi içerdiği için genel sağlık içinde çok yararlıdır.
 11. Kivi : Kivi de papaya gibi folat, potasyum, K ve C vitamini bakımından zengindir. Kivi meyveler arasında en zengin besin deposu olanlardan bir tanesidir. Vücudun savunma mekanizmasına fazlasıyla katkıda bulunur. Tüketilmesinde yarar vardır.
 12. Kümes Hayvanları : Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıkların iyileşmesine katkı sağlarlar. Tavuk ve hindi B-6 vitamini açısından zengindir. B-6 vitamini kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı oluşması bakımından önemlidir. Hatta hayati önem taşır da denilebilir. Kümes hayvanlarından biri olan tavuğun kemiğini kaynatarak bağırsak rahatsızlıklarının iyileşmesi mümkündür.
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkisel İçecekler Nelerdir

Bağışıklık sistemimiz her daim aktif olan bir yapıya sahiptir. Fakat bağışıklık sistemini güçlendiren içecekler ile bu yapının enerjisini arttırmamız mümkündür. Bu içecekler tam anlamıyla vitamin ve mineral deposudur. Soğuk algınlığı, Covid-19, grip gibi rahatsızlıklardan korunmak için vücudun doğal savunmasına aşağıdaki içecekler ile katkı sağlanabilir.

 • Yeşil elma, havuç ve portakal suyu

Vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olan meyve suyudur. Üçünün bir arada kullanılmasıyla; A,B-6 ve C vitamini, potasyum, folik asit besinlerinden yararlanılabilir.

 • Portakal ve greyfurt suyu

Portakal ve greyfurt bol miktarda C vitamini barındırırlar. Aynı zamanda antioksidan özelliğine de sahiplerdir. Dolayısıyla vücutta oluşan yaraların, hastalıkların çok kısa bir sürede iyileşmesine yardımcı olurlar. Bu içecek sayesinde; A, B-6 ve C vitaminleri, folik asit, çinko besinlerinden yararlanılabilir.

 • Ev Yapımı Domates Suyu

Bağışıklık kullanımını güçlendiren yiyecek ve içecekler arasında domates suyu çok önemli  yere sahiptir. Çünkü folat bakımından zengindir. Böylelikle enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Barındırdığı besinler ise; A ve C vitaminleri, demir, folat maddeleridir.

 • Kara Lahana, domates, kereviz

A, C vitaminleri, potasyum, demir, yağ asitleri ve magnezyum besinlerini içermesiyle bağışıklığı güçlendirmede etkili bir bitkisel içecektir.

 • Pancar, havuç, zencefil ve zerdeçal

Enflamatuar semptomları azaltan, iltihabı gideren bu dört sebze bağışıklığa yardımcı olurlar. A, C ve E vitaminleri, demir, kalsiyum besinlerini içeren bir karışımdır.

 • Çilek, mango

A, C, E vitaminleri, demir ve folat besinlerini barındırırlar. Antioksidan açısından zengindir. Dolayısıyla immün sistemine yararı olan bir içecektir.

 • Kabak çekirdeği içeceği

A,C, B-6 vitaminleri, magnezyum, çinko besinlerini içermesi sayesinde bağışıklık kullanarak güçlendiren yiyecek ve içecekler arasında yer almaktadır.

 • Ispanak, marul ve lahana

Bağışıklık için oldukça olumlu etkisi olan bitkisel bazlı bir içecektir. Bağışıklık hücrelerinin artması ve antikor üretimi bakımından önemlidir. İçerdiği besinler; A,C, B-6 vitaminleri, demir, kalsiyumdur.

 • Nane, kivi, çilek

Probiyotikler hücreler ve immün sistemi için önemlidir. Nane, kivi ve çilek karışımından oluşan bitkisel içeceği yoğurt ile kombine ederek probiyotiklerin  antimikrobiyal bariyeri korumalarına yardımcı olmak mümkündür. A,C, B-6 vitaminleri, magnezyum, çinko, folat besinlerini içerirler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İlaçlar

Bağışıklık tedavisinde birçok ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçların muhakkak doktor tavsiyesi ile alınması sağlık açısından önemlidir. İmmün sistemini güçlendiren bu ilaçlar hasta ve yaralı hücreleri iyileştirmek için vücudun savunma mekanizmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendiren ilaç listesi aşağıdaki gibidir.

 • İmmunomodulators

Bu ilaç vücut içerisindeki kanser hücrelerini tanır. Böylelikle immün sistemini harekete geçirir ve bu hücrelere saldırması gerektiğini bildirir. Bu tarz ilaçlara bağışıklık modifiye edici ilaçlarda denilmektedir. Bu modifiye edici ilaçlardan diğer üçü ise ; talidomid (talomid), lenalidomid (Revlimid), pomalidomid (Pomalyst) ilaçlarıdır. Bağışıklık sistemine ve kanser hücrelerinin etkisini azaltmaya yardımcı olurlar. Çoğu ilaçta olduğu gibi bu hapların da yan etkisi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

 • İnterferon

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer ilaçta interferon ilaçlarıdır. Grip benzeri belirtileri olsa da kanser hücrelerini yok eden bir ilaçtır.

 • Vitaminler

Vitamin ilaçları da immün sistemini güçlendirerek enerji dolu savunma mekanizması oluştururlar.

 • Pharmaton
 • Redoxon
 • Probolis
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bilinmesi Gerekenler

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları Nelerdir

Bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesi durumunda virüsler, bakteriler, zararlı ve yabancı maddeler saldırarak vücudun hastalanmasına sebep olurlar. Bu hastalıklara immün sistemi hastalıkları denir. Bağışıklık sistemi hastalıkları nelerdir açıklamalarıyla beraber liste halinde aşağıda yer almaktadır.

 • Astım
 • Anafilaksi
 • Besin Alerjisi
 • İlaç Alerjisi
 • Göz Alerjisi
 • Herediter Anjioödem
 • Vaskülit
 • Rinit
 • Atopik Dermatit
 • Ürtiker
 • Kontakt Dermatit
 • Böcek Alerjileri
 • Primer İmmün Yetmezlikler
 • Kronik Granülamatoz Rahatsızlığı
 • Yaygın Değişken Bağışıklık Yetmezliği
 • Selektif İga Eksikliği
 • Ağır Kombine İmmün Yetmezliği
 • Romatoid Artrit
 • Sistemik lupus eritematozus
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı
 • Tip 1 diyabetes mellitus
 • Multipl skleroz
 • Guillain
 • Sedef hastalığı
 • Graves hastalığı
 • Hashimoto tiroiditi
 • AIDS
 • SCID
 • Egzama
 • Otoimmün
 • Lösemi
 • Akdeniz ateşi
 • Grip, soğuk algınlığı
 • Çölyak

İmmün sistemi vücutta sağlıksız olan hücrelere karşı savaşır. Fakat bazı özel durumlarda sağlıklı hücrelere saldıran rahatsızlıklar da vardır. Buna Otoimmün hastalık denir. Bu hastalık kadınlarda daha sık görülmektedir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları listesinde enfeksiyonlarda yer alır. Enfeksiyon kaynaklı zayıf düşen immün sistemi görevini yeterli düzeyde yapamadığı için aşağıdaki rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır.

 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Kanser hastalıkları
 • KOAH
 • Kalp yetmezliği
 • Romatizmal hastalıklar

Enfeksiyonlar için bağışıklık sisteminin baş düşmanı da denilmektedir. Tedavisi en kolay enfeksiyon ise üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bazı testlerle vücuttaki enfeksiyonlar, iltihaplar tespit edilerek hastalığın tedavisi yapılabilir. Bağışıklık tepkisi kontrol edilerek rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olunabilir. Bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının tedavisi için iki önemli yöntem vardır. Bunlar ; diyet ve düzenli egzersizdir. Doktor tavsiyesinde alınan ilaç takviyesiyle beraber hastalar kendilerini daha iyi hissederek hastalıklarını, ağrılarını hafifletebilirler. Bağışıklık sistemi hastalıkları tedavisi bitki ve vitamin takviyeleriyle de sağlanmaktadır. Probiyotik içeren besinler tüketilerek Otoimmün hastalıklarının giderilmesi sağlanabilir. Bağışıklık sistemini destekleyen probiyotikler, immün sisteminin dengesizliğini ve zayıflığını giderir. Tedavi yöntemlerden bir diğeri de süt ürünlerini azaltmaktır. Kronik stresin azalması da immün sisteminin güçlü ve sağlıklı kalması açısından önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan ve vücutta yeterli miktarda bulunmayan vitaminlerin, minerallerin düzenli bir şekilde takviye edilmesi gereklidir. Bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde muhakkak kullanılan yöntem ise egzersizdir. Özellikle Otoimmün hastaları için spor düzeni çok değerlidir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 2394 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Büşra Yazar Büşra Yazar Eniyisozler.Net Sitesinde Her Söz, Mesaj ve Makaleler Özenle Özgün ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) Katagori Yazıları... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Katagorimizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Özenle Özgün ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x