Bayılmanın Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Bayılmanın Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bayılmanın Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bayılmanın Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bayılma aniden gerçekleşen bilinç kaybı olarak tanımlanabilir. Bilicin kaybolması ve ayakta durma kabiliyetinin yok olması bayılma olarak tanımlanan durumun ortaya çıkmasına neden olur. Ancak bayılmanın nedenleri ciddi araştırmalar yapılarak anlaşılabilir. Bedenin zorlanmasından kaynaklı, önemli olmayan bayılmalar olduğu gibi ciddi hastalıkların habercisi olan bayılmalar da vardır.

Bayılmanın nedenlerinin anlaşılması için bir dizi araştırma yapılması gerekmektedir. Bayılma nedenlerinin teşhisinde uygulanan bazı yöntemler bulunmaktadır.  Bayılma sorunu mutlaka araştırılması gereken bir sorundur. Bayılma sıkılıkla yaşanıyorsa ve bayılamaya neden olacak bir olay yaşanmıyorsa özellikle daha detaylı araştırılması gerekir. Bu yöntemler;

  • Elektrokardiyografi (EKG)
  • Ekokardiyografi
  • Efor testi
  • Elektro fizyolojik tetkik gibi yöntemlerdir.

Bayılma Neden Kaynaklanıyor Olabilir?

Bayılma kalp yetersizlikleri, otonom sinir sistemi bozuklukları, metobolik hastalıklar gibi birçok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Gençlerde rastlanan bayılmalarda uzun süreli ayakta kalma gibi sorunlar yol açabilir. Kalp ve damar yollarındaki sorunlar bayılmalara yol açabilir. Bayılmaların çoğu kalp kaynaklıdır. Kalp ritminin yavaşlaması ya da hızlanması bayılmalara neden olabilir. Tansiyonun düşmesi de bayılma nedenleri arasındadır. Bayılma tedavisi ancak bayılma nedenlerinin kaynağının keşfedilmesiyle gerçekleşebilir. Bayılma aşırı zorlanma gibi sıradan nedenlerden kaynaklanıyorsa bile ardındaki sorunlar ortaya çıkarılmalıdır. Bayılma nedenlerinin ortaya çıkarılması uzun bir araştırma süreci gerektirebilir. Bayılma nedenleri gizli hastalıkların sinyalleri de olabilir.

Bayılmayı Önleme Mümkün Müdür?

Bayılmayı önlemek için çeşitli nefes egzersizleri önerilse de bayılmayı önlemenin tıbbi bir yolu yoktur. Bayılmayı önlemek için mutlaka bayılma nedenlerinin anlaşılması ve uygun tedavinin planlanması gerekir. İnsan bayılacağını anlayamaz ancak baş dönmesi, göz kararması gibi durumlar yaşayabilir. Bu durumlarda mutlaka oturmak ve dinlenmek gerekir.

Tedavi uygulamaları bayılmayı önleme üzerine değil bayılma nedenlerinin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Yani geçici olarak bayılmayı önlemeye çalışmak yararlı değildir. Bayılma sorunu yaşıyorsanız zaten buna neden olan başka sorunlar var demektir. Aşırı stres altında olmak, uykusuz olmak, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, başka hastalıkların etkisi altında olmak bayılmaya neden olabilir. Bir kez dahi bayılma sorunu yaşadıysanız mutlaka uzman doktora görünmelisiniz.


Bu yazı 1095 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x