yandex
Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
İyi Bayramlar

Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma

Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma, Bebekte Göz Yaşarması Neden Olur?, Göz Neden Çapaklanır?, Bebeklerde Göz Sulanması ve Çapaklanması Nasıl Tedavi Edilir?, Çapak Nedir Nasıl Oluşur?, Bebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Geçer? Detaylar Yazımızda.

Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma

İnsanların en hassas oldukları dönemlerden biri de bebeklik dönemidir. Çünkü bu dönemde birçok rahatsızlıklar yaşanabilir. Bunlardan biri de bebeklerde göz sulanması ve çapaklanma rahatsızlığıdır. Her ne kadar anne ve babalar bu konu üzerinde endişe duysalar da telaşa kapılmaya gerek yoktur. Tedavisi olan ve genel olarak çoğu bebekte görülen bir durumdur. Bebekler dünyaya gözlerini açtıkları vakit ağladıkları ilk an göz yaşı kanalları açılmaktadır.

Göz yaşı kanalları her bebekte açılmayabilir. Bu kanalın açılmaması neticesinde ise göz yaşı kanalları tıkanmaktadır. Tıkanan göz yaşı kanalları zaman içerisinde enfeksiyonla sonuçlanmaktadır. Bu durum ise çapaklanmalara yol açmaktadır. Bu rahatsızlık yeni doğanların yüzde altısında görülmektedir. Bebeklerdeki göz rahatsızlığın, gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtileri açık olarak görülmekle beraber aşağıdaki semptomları içermektedir.

 • Kirpiklerin birbirine tutunması yani yapışması
 • Gözlerde sulanmanın meydana gelmesi
 • Çapaklanmalar
 • İltihabi akıntılar
 • Şişlik

Çocuklarda Göz Hastalıkları

Bebekte Göz Yaşarması Neden Olur?

Anneler ve babalar yukarıdaki belirtilerde yer alan bebeklerde göz yaşarması rahatsızlığını ileri yaşlara taşımamaları gerekir. Doğru zamanda doktor muayenesinde gerekli teşhisler, tedaviler yaptırılmalıdır. Bebeklerdeki bu göz yaşarmaları göz yaşı kanal tıkanıklığının önemli bir belirtisidir. Bebekler doğmadan evvel buruna açılan yerde gözyaşı kesesi ile alakadar olan bir zar açılır. Bu zarın bazı bebeklerde açılmaması gözlerin sulanmasına neden olmaktadır. Doğuştan gelen göz sulanmaları bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Örneğin göz tansiyonu doğuştan gelen göz yaşarmaları ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu yüzden erken teşhis önemlidir.  Gözyaşı kanallarının tıkanmasının haricinde bebeklerde göz yaşarmasına neden olan diğer etkenler aşağıdadır.

 • Rüzgar
 • Duman
 • Kimyasal maddeler
 • Yabancı cisimlere bağlı olarak oluşan irritasyon (irritasyon : uyarı, irkilme)
Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma

Bebeklerde göz yaşarması kirpiklerin birbirine yapışmasına da neden olabilir. Kirpiklerin bu şekilde birbirine yapışması mikrobik enfeksiyon olduğunun bir göstergesidir. Bu durum gözyaşı kanallarının tıkanıklığına yahut darlığına bağlıdır. Sıklıkla görülen bu yaşarma çapaklanmalara da yol açabilir. Hatta çoğunlukla göz sulanması ve çapaklanma beraber meydana gelmektedir. Burada gözyaşı kanallarının gözyaşı üretmediği konusuna değinmekte yarar vardır. Gözyaşı kanalları gözyaşlarını dışarıya atarlar fakat üretmezler. Göz kapaklarının yakınından ve burunda yer alan kanallar bu atma işleminde aracı olurlar. Doğumda tamamlanmayan gözyaşı kanallarının gelişimi doğum sonrası zaman kaybetmeden doktor muayenesi neticesinde tedavi edilmesi elzemdir.

Çocuklarda Alerjik Bronşit Hastalığı

Göz Neden Çapaklanır?

Birçok kişinin gözü çapaklanıp normal karşılansa da ebeveynler bebekleri için çapak nedir nasıl oluşur şeklinde araştırma yoluna gitmektedir. Bu şekilde bir araştırmanın yapılması varsa bir rahatsızlığın teşhisi için önemlidir. Doktorlar ve yapılan araştırmalar gözyaşının göz etrafında özellikle göz kapakları arasında uzun müddet beklemesi neticesinde kuruyarak çapaklanmalara yol açtığını söylemektedir. Bu durumun uykudan uyanıldığı vakit oluşan çapaklanma ile karıştırmamak gerekir. Çapaklanmanın bir rahatsızlık olabilmesi için gözyaşı ile birlikte bulunması ve gün içerisinde dönem dönem ortaya çıkması gerekmektedir. Söz konusu göz çapaklanmasına neden olan tek sebep gözyaşının göz kapakları arasında uzun bir süre beklemesi değildir. Çapaklanmaya neden olan diğer nedenler göz neden çapaklanır sorusuna da bir başka cevap niteliği taşır. Bu nedenler aşağıdadır.

 • Gözün ve gözde bulunan yapıların, kirpik köklerin mikrop kapması
 •  Gözün içerisinde iltihap bulunması
 • Kornea bölgesinin mikrop kapması
 • Gözün beyaz kısmının enfeksiyon kapması
 • Alerjik etkenler
 • Çevresel etkenler (gün içerisinde yoğun bir şekilde; duman, rüzgar, sis gibi dış etkenlere maruz kalma)
Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma

alerjik reaksiyonlara sahip olan bireylerin gözlerinde çapaklanmanın oluşması sıklıkla görülmektedir. Bununla beraber kişide göz kuruluğu rahatsızlığının olması da çapaklanmalara sebep olmaktadır. Gözyaşı kuruluğu ve çapaklanmalar ise gözyaşının yetersiz olması durumunda gerçekleşmektedir. Çünkü gözyaşı gözü ve göz ile alakadar olan yapıları temizler. Gözyaşının olmaması kuruluğa ve bu kurulukta çapaklanmalara neden olur.  Çapaklanmalar bazı göz rahatsızlıklarına yol açabilir. Bunlardan bazıları aşağıdadır.

 • Kornea iltihapları, apsesi
 • Konjonktivit
 • Kirpik iltihaplanması
 • Blefarit
 • Göz alerjileri
 • Göz kuruluğu
 • Kornea ülseri

Çapaklanan göz, evde basit birkaç tekniklerle temizlenebilir. Bebek şampuanı, temiz bir pamuk ve çay, ılık su gibi yöntemlerle bu temizleme işlemleri gerçekleştirilerek göz ve çevresinin hijyenik kalması sağlanır. Eğer gözdeki çapaklanma şiddetli seviyede ise muhakkak doktora gidilmelidir. Göz ve çevresi doktor tarafından muayene edilerek gerekli temizleme işlemleri yaptırılmalıdır.

Çocuklarda Diş Ağrısı

Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma

Bebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Geçer?

Çocukların ve bebeklerin gözlerinde çapaklanmaların meydana gelmesinin başlıca nedenleri vardır. Bu nedenlerden bazıları ; göz enfeksiyonları, kornea travmaları, göze yabancı, farklı bir cisim kaçması ve çıkarılmaması, gözyaşı kanalının tıkalı veya dar olması şeklindedir. Bebeklerde göz çapaklanması nasıl geçer için ilk olarak çapaklanmada yatan temel neden belirlenmelidir. Ayrıca gözde oluşan çapaklanmaların rengi ve yapısı farklı nedenlerden kaynaklandığını ifade etmektedir. Örneğin ; sarı- yeşil bir akıntı şeklinde oluşan çapaklanmalar bakteriyel enfeksiyon neticesinde ortaya çıkmaktadır. Gözün yabancı bir cisim ile karşılaşması çapaklanmanın tek taraflı ve travma kaynaklı olduğunu gösterir. Eğer tedavi ve ilaç kullanımı sonrasında da çapaklanmalar devam ediyorsa gözyaşı kanallarının dar veya tıkanık olmasından ötürü bu şekilde çapaklanmalar oluşur.

Bebeklerde çapaklanmaların geçmesi için antibiyotik tedavisi yapılmaktadır. Antibiyotik damlalar gözde oluşan çapaklanmaların iyileşmesi adına yol gösterir. Bebeklerde göz çapaklanması nasıl geçer ne iyi gelir diye bakıldığında ;

 • Çapağın gitmesi için ılık bir su içerisine temiz bir bezi ıslatın. Islanmış bu bez ile bebeğin gözündeki çapaklanmaları göze çok bastırmadan hafif dokunuşlarla temizleyebilirsiniz.
 • Çay pansumanı ile düzenli bir tedavi yolu izleyebilirsiniz.  Kaynamış çay suyu içerisine temiz bir bez veya pamuğu ıslatarak bebeğin gözlerindeki çapaklar hafif dokunuşlarla temizlenmelidir.
 • Birbirine yapışık kirpikleri pamuk topu ve steril su yardımı ile yavaş bir şekilde temizlenmelidir.
Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma

Bebeklerde Göz Sulanması ve Çapaklanması Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum ve doğum sonrası olmak üzere iki yıl içerisinde bebeklerin gözleri hem anatomik hem de fonksiyonel açıdan gelişim gösterir. Gözün yaşarmasının ve çapaklanmasının en temel nedeni  gözyaşı kanallarının tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Bebeklerde göz sulanması ve çapaklanması nasıl tedavi edilir önemli olan da budur. Bu rahatsızlığın altında yatan temel neden belirlendikten sonra doktor eşliğinde uygun tedavilerin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bebeklerde göz yaşarması ;

 • Antibiyotik içerikli damlalar
 • Gözyaşı kesesine masaj takviyesi
 • Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklığın doktor eşliğinde açılması

şeklindeki tedaviler ile gerçekleştirilir. Burada gözyaşına yapılması gereken masajın bebeğin ebeveynleri tarafından bilhassa anne tarafından burun köküne doğru yapılmalıdır. Bu masajın nasıl yapılması gerektiği doktordan öğrenilmelidir. Bebeklerde göz çapaklanması ise ;

 • Göz kapaklarının ve çevresinin temizliği
 • Burun köküne belli aralıklarla bastırma işlemi
 • Ilık su eşliğinde bir bez yardımı ile gözün temizliği
 • Çay ve pamuk pansumanı
 • Serum
 • Fizyolojik damlalar
 • Antibiyotik damlalar

gibi tedaviler yapılmalıdır. Eğer bu tedaviler için geç kalınmışsa bebeğin derhal bir göz doktoru tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Gerekli durumlarda bu iş anesteziye kadar uzayabilmektedir. Sizlerde bebeğinizi düzeni doktor muayenesi yaptırarak ve bebeğinizin gelişimini takip ederek bu gibi sorunlarla karşılaşmanız halinde erken önlemler alabilirsiniz. Bebeklerde göz sulanması ve çapaklanması her ne kadar basit ve çoğu yeni doğanda görülse bile muhakkak bir doktora danışarak hareket etmeyi unutmayın.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 832 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x