Bebeklerde Sıklıkla Görülen Gaz Sorunu | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Bebeklerde Sıklıkla Görülen Gaz Sorunu

Bebeklerde Sıklıkla Görülen Gaz Sorunu

Bebeklerde Sıklıkla Görülen Gaz Sorunu

Bebeklerde gaz sorunu ne yazık ki çok sık görülmektedir. Tam olarak gelişememiş mide bağırsak sistemi ile dünyaya gelmeleri gaz sancılarının ana nedeni olarak kabul edilmektedir. Karın ağrısı nedeniyle ağlayan bebeğinizin bu sırada fazla hava yutması da sancıyı arttırmaktadır. Doğumda yaşanan zorluklar ya da olumsuzluklar da gaz sancısına neden olabilir. Gaz sancısı bebeğinize zarar verecek bir şey değildir yalnızca ağrı onu huzursuz eder ve rahatsız olur. Emzirdiğiniz halde bebeğiniz ağlamaya devam ediyorsa sorun gaz olabilir. Bebeklerde gaz sorunu ne zaman biter diye soracak olursanız genellikle bebeklerde 2-3 haftalıkken başlayan gaz sorunu 4-6. haftalarda biraz daha sıklaşırken 3-4 aylık olduktan sonra tamamen geçer.

Bebeğimin Gaz Sancısı Çektiğini Nasıl Anlarım?

  • Karnı sert ve şiş ise
  • Emmek istediği halde huzursuz bir şekilde emmeyi bırakıyorsa
  • Emdiği halde sakinleşmiyorsa
  • Ayaklarını karnına çekmek sureti ile ağlıyor ise
  • Bağırsak sesleri duyuluyorsa
  • Kabız ise ya da çok sık kaka yapıyorsa
  • Kusma şikâyeti varsa

Gaz Sancısının Artmasına Neden Olan Şeyler

Ek gıdaya zamanından erken başlanması, düzensiz beslenmesi, sıvı tüketiminin az ya da fazla olması, şekerli su içirilmesi, nişastalı gıdaların erken verilmesi, altının olması gerekenden süreden daha fazla ıslak kalması, çok sıcak ya da soğuk bir ortamda olması, bebeğin aynı konumda çok fazla yatırılması gibi şeyler gaz sancısının nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Gaz Sorunu İçin Ne Yapılmalı?

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir buna değinmek gerekirse; bebeğin en önemli besini anne sütüdür ve sindirimi için çok önemlidir fakat annenin bu süreçte dikkatli beslenmesi çok önemlidir. Zira gaz yapan besinlerden uzak durması gerektiği gibi içeriğinde inek sütü olan yiyecekleri de azaltmalıdır. Sigara, kahve, acılı, baharatlı yiyecekler, lahana, karnabahar, brokoli ve kuru baklagillerden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Emzirme sıklığı ise en az 2 saat olarak ayarlanmalıdır. Bebeğiniz gaz sorunu çekerken sakin kalıp onu da sakinleştirmelisiniz. Karnını aşırı sıkan ya da baskı yapan kıyafetler yerine rahat şeyler giydirmelisiniz. Ilık bir banyo yaptırarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Bebeklerde gaz masajı sıkıntısını geçirmek için yapılması gereken şeyler arasında. Avuçlarınızı birbirine sürtüp iyice ısıtarak bebe yağı ile karnına masaj yapabilirsiniz.


Bu yazı 787 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x