Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? | Bekçi Olma Şartları

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? | Bekçi Olma Şartları

Bu Yazımızda Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bekçi Alımı, Bekçi Olma Şartları, Bekçilik Başvurusu, Bekçilik Görevleri Detaylar Yazımızda.

Bekçilik Başvurusu

Kamusal alanlarda gece vakitleri güvenliğin sağlanılması amacıyla görev yapan kişilere bekçi denir.Bekçi olmanın ilk adımı ise bekçilik başvurusu ile gerçekleşir. Gece kartalları olan lakaplarının hakkını verirler. Suçların işlenmesini önlemeleriyle kolluk güçlerine yardımcı olurlar. Bekçilerin görevleri esnasında silahlı olmaları gereklidir. Hatta gerekli durumlarda silahlarını kullanma yetkisine de sahiptirler. Mahallelerde ,caddelerde,parklarda,peronlarda daha birçok yer bekçilerin çalışma alanlarıdır. Toplumsal alanlarda suçların işlenmesi için caydırıcı rol oynarlar. Dolayısıyla bekçiler,aynı zamanda jandarma,zabıtave polis gibi kolluk güçlerinin,müdahele etmemeleri gereken durumlarda müdahale ederek onlara yardımcı olurlar.

İnsanların huzurunu bozan olaylardan uyuşturucu satılması olaylarına kadar birçok suç unsuru durumlara müdahale ederler. Fakat bekçilik başvurusu yapmadan evvel şu durumu göz önünde bulundurarak başvuru yapılmasında yarar var. Bekçiler emniyet teşkilatlarında görev almalarına rağmen,görev ve yetkileri bazı noktalarda sınırlıdır. Görev vakitleri yalnızca gecedir. Genel olarak akşam saat 22:00 ile sabah 06:00 arası mesai saatleridir. Bekçilik başvurusunu yapmadan önce ne tür görevleri ve yetkileri olduğu bilgisine sahip olunmalıdır. Ayrıca herkes bekçilik başvurusunu yapamaz. Bu başvurunun yapılabilmesi için gerekli koşulların da sağlanması gereklidir. Gereki şartları sağlamayan başvurular zaten değerlendirmeye alınmamaktadır.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçilik Görevleri

Bekçilerin tıpkı emniyet teşkilatındaki diğer kolluk kuvvetleri gibi birçok vazife ve sorumlulukları vardır. Valilik izniyle gündüzleri de çalışma ihtimalleri olan bekçilerin bekçilik görevleri sırasıyla aşağıdadır.

 1. Bireylerin canına malına yönelik yapılan saldırılar önlenilmelidir.
 2. Suçun yapıldığı yeri tespiti halinde olay yerinde bulunan suçlular yakalanmalıdır.
 3. Kolluk kuvvetleri protesto gibi kamusal alanın huzurunu bozan durumları bastırmak için olay yerine gelene dek bekçilerin önleyici tedbirler almaları gereklidir.
 4. Gerektiği zamanlarda delillerin silinmemesi ve kaybolmaması için halktan yardım alabilirler.
 5. Adli suç vakalarında delillerin kaybolmamasına yardımcı olurlar.
 6. Kumarhaneleri ve uyuşturucu satışının yapıldığı yerleri emniyet kolluk güçlerine,polislere bildirmeliler.
 7. Halkın huzurunu bozacak derecede şiddetli gürültü yapanları ,yürüyüş yapanları polis ve jandarma birimlerine bildirmeliler.

Bekçilik görevleri dikkate alınarak kendine güvenen ve bu prensiplere uyabilen kişilerin başvuru yapmaları gerekir. Bekçiler bu görevlerine ek olarak, doğal afetlerin verdiği zararları gördükleri durumlarda,yangınların olması durumunda itfaiyeye haber vermelidir. Mahalle içerisindeki vakalarla ilgilenme işi de bekçilere düşmektedir. Örneğin kuduz olan hayvanları belediyeye götürmeliler. Mahalleye belediye işlerine zarar verenleri tespit edilmesi durumunda kolluk güçlerine haber vermeliler.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır

İnsanların yardıma ihtiyacı olduklarını gördüğünde hemen yardıma koşmalıdırlar. Örneğin doğum,ölüm,kaza gibi durumlarda muhtaç durumda olanların imdadına koşmalılar. Dolayısıyla bekçi olacak kişilerin suçları engelleyecek kadar güçlü muhtaçlara yardım edecek kadar merhametli delillerin kaybolmasını önleyecek kadar adaletli olmaları gerekir. Mahallede,sokakta elektirk,su ve doğalgaz arızalarının oluşması durumda hemen yetkili kişilere bildirmeliler.

Bekçiler kolluk güçlerinin sahip olduğu yetkilere sahip değildir. Örneğin arama yetkileri yoktur.Kişilerin üstlerini,araçlarını özel eşyalarını arama yetkisi bekçilerin değil kolluk güçlerinindir. Dolayısıyla bekçiler, bekçilik görevleri hasebiyle kolluk güçlerinin vazifelerine karışmamalıdır. Ancak çok acil ve aşırı mecburi durumlarda bu yetkileri kullanabilirler. Zaruri bir durum olmadan arama yapılmasının tespiti halinde savcılığa suç duyurusu yapılabilir. Bekçilerin,bekçi olmayı düşünenlerin bu tür durumlara dikkat etmeleri gerekir.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır

Bekçi Olma Şartları

Bekçilerin yapmış oldukları işlerden sonra başvuru yapmanız için önemli bir durum daha var ki bu da bekçi olmanın getirdiği şartlardır. Bu önemli işi herkese yaptırılmaması çok normaldir. Çünkü büyük incelik,dikkat ve sabır gerektiren bir iştir. Dolayısıyla bekçi alımı yapanlar özellikle bu şartların sağlanıp sağlanmadığına dikkat ederler. Bekçilik başvurusunu yapacak kişilerin ;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gereklidir.
 2. İlk okulu tamamlayıp aynı zamanda en az lise mezunu olunması lazımdır.
 3. Erkekler askerlik vazifelerini tamamlamış olmalıdır.
 4. Yaş aralığı 18 ile 30 yaştır.
 5. Herhangi bir rahatsızlık veya hastalık bulunmamalıdır.
 6. Görevi aksatacak ve engelleyecek bir duruma sahip olmamalıdır.
 7. Terör örgütlerine ve terör örgütlerine ait olaylara karışmamış olmalıdır.
 8. Yüz kızartıcı suçlara sahip olmamalıdır.
 9. Silah taşımanın getireceği sorumlulukların yerine getirilmesi için silah taşıma şartlarına sahip olması gerekmektedir.

Bu tür bekçi olma şartları haricinde,kişiler toplumda kötü biri olarak tanınmamalıdır. Siyasi partilerde üyeliği ve üyelik hakları bulunan kişilerin başvuruları olumsuz olarak değerlenebilir. Bekçilik başvurusu yapacak olan kişilerin sağlık muayenesi yapmaları zorunludur.

Bekçilerin yıllık izinleri çalıştıkları senelere göre değişmektedir. Bir ile on beş yıl çalışma süresi olan bekçilerin yıllık izinleri yirmi gündür. On beş ile otuz yıl çalışma süresi olan bekçilerin yıllık izinleri ise otuz gündür.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır

İç İşleri Bakanlığı,talep doğrultusunda bekçilik vazifesi için sayı belirler. Daha sonra bekçi alımı için Polis Akademisi’ne bilgi sunulur. Polis Akademisi bu bilgi doğrultusunda taleplere göre bekçi alımının gerçekleşeceği şehirleri ve kontenjanları açıklar. Bütün bu kademeler tamamlandıktan sonra başvurular alınmaya başlanır. İlk olarak Polis Akademesi’ne ait web siteden ön başvuru yapılır. Ücret ödemeleri tamamlanıp ön başvuru değerlendirmesi gerçekleştikten sonra şahsi başvurular başlar. Bu şahsi başvurularda adayların sınav merkezine gitmeleri gerekir. Fakat sınav merkezine başvuru için gidildiğinde cep telefonu,ses kaydedici gibi cihazları bulundurmamalıdır. Bekçilik başvurusu genel olarak beş aşamada gerçekleşmektedir. Bekçilik başvurusunun tamamlanması için lazım olan aşamaları aşağıda bulabilirsiniz.

 1. İnternet üzerinden e-Devlet şifresi aracılığıyla ön başvuru yapılır.
 2. Ön başvuruyu yapan adayların ön sağlık muayenesi yapmaları gerekir.Şahsi başvurular, Polis Akademisi’nin sitesinde belirtilen başvuru merkezleri,tarih ve saatleri dikkate alarak yapılır.
 3. Ön sağlık muayenesinden başarılı olan adaylar yazılı bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınav Türkçe,Sosyal Bilgiler,Fen Bilgisi,Hayat Bilgisi,Matematik gibi dersleri içerir.Ayrıca sınav, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleşmektedir.
 4. Yazılı sınavdan başarı sağlayan bekçi adayları fiziki yeterlilik aşaması için bir sınava tabi tutulurlar.Polis Akademisi bu durum için parkurlar hazırlar.
 5. Bütün bu aşamalardan geçen adaylar son olarak genel kültür ile alakalı sözlü bir mülakata tabi tutulurlar.
 6. Başarılı olan adaylar Polis Akademisi’nin resmi web sitesinde açıklanır.

Bekçi  adaylarının söz konusu sitede başvuruyla alakalı her türlü bilgileri görmeleri mümkündür. Adaylar,sınav tarihleri,başvuru koşulları,sınavın nerede yapılacağı,başvuru ücreti,başvuru için gerekli evraklar gibi bilgilerin hepsini Polis Akademisi’nin web sitesinden öğrenebilirler. Bekçi adayları detaylı olarak bekçilik başvurusu nasıl yapılır adımları yukarıdaki gibidir. Kişiler,bütün bu adımları detaylı öğrendikten sonra başvuru için gerekli evrakları hazırlamalılar.


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626061728664/


Bu yazı 2041 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Fıkralar, Şairler ve dahasını Sitemizde Bulabilirsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Adem
Adem
Ziyaretçi
29 Aralık 2019 23:38

Bende başvurdum nasip olur inşallah

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
1
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x