yandex
Böbrek Taşı Nedir? | Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?
Günün Sözü

Böbrek Taşı Nedir? | Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Taşı Nedir? | Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu Yazımızda Böbrek Taşı Nedir?, Böbrek Taşı Türleri, Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?, Böbrek Taşı Neden Olur?, Böbrek Taşı Düştüğünü Nasıl Anlarız?, Böbrek Taşı Düşürmek için Hareketler, Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?, Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri Detaylar Yazımızda.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı nedir?, böbrek veya idrar yolunda biriken mineral ve tuzlardan oluşan sert kitlelere denir. Her yıl on milyona yakın kişi böbrek taşı rahatsızlığı için hastanelere başvurmaktadır. Bu kadar yaygın olan bu hastalık, erkekler de kadınlara oranla daha fazla görülmektedir.

Böbrek Taşı Nedir?

Dünya genelinde çok sık görülen böbrek taşı hastalığı genellikle 30 yaş civarında ilk semptomlarını göstermeye başlar. Bunun yanı sıra diyabet, yüksek tansiyon ve obezite gibi hastalıklar da böbrek taşı oluşumuna katkı sağlar. Böbrek taşlarının boyutları ve türleri vardır. Böbrek taşları genellikle 4 türden oluşur.

Böbrek Taşı Türleri

Kalsiyum taşları: En yaygın görülen böbrek taşı kalsiyum taşlarıdır. Genellikle kalsiyum oksalattan oluşurlar. Bu sebeple oksalattan içeren besinlerin tüketimini azaltmaya özen gösterin. (Örn. Patates cipsi, yer fıstığı, çikolata, pancar, ıspanak, domates, dondurma vs.)

Ürik asit: Bu böbrek taşı kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir. Aynı zamanda bu böbrek taşı, gut hastalarında veya kemoterapi gören hastalarda da ortaya çıkabilmektedir.

Strüvit: Bu taş, çoğunlukla idrar yolu rahatsızlığı olan kadınlarda meydana gelmektedir. Bu taşlar diğer taşlara oranla daha büyük boyuttadır. Bu böbrek taşı, idrar tıkanıklığı yaşamanıza sebep olabilir.

Sistin: Hem kadınlar da hem erkekler de görülen bu taşın oluşumu çok nadirdir. Bu taş genellikle genetik sistinüri bozukluğu olan bireylerde görülür.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı belirtileri, böbrek taşları genellikle idrar yolunda görülmeye başladıkları zaman belirtileri meydana çıkar ve varlıklarını hissettirirler. Bazı küçük böbrek taşları ise belirtiye sebep olamadan kendilerini idrar yoluyla atabilirler. Böbrek taşı belirtileri oldukça fazladır fakat en belirgini sırt ve karın bölgesinde gerçekleşen şiddetli ve derin ağrılardır.  Bu ağrılar kadınların sırt bölgesinde yaygın olarak görülürken erkeklerde ise kasık bölgesinde görülmektedir. Bu şiddetli ağrılara ‘’renal kolik’’ de diyebiliriz.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşlarının diğer belirtileri ise:

 • Mide bulantısı ve kusma,
 • İdrarda görülen kan,
 • Şiddetli karın, göğüs ve bel ağrısı,
 • İdrar renginde oluşan değişiklikler
 • İdrardan gelen ağır kokular
 • İdrar sırasında yanma ve acı hissi,
 • Çok sık idrara çıkma veya hiç idrara çıkmama,
 • Yüksek ateş, titreme

Gibi birçok belirtiye sahiptir ama en önemli böbrek taşı, belirtisi karın veya sırt bölgesinde oluşan şiddetli ağrılar diyebiliriz.

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşı neden olur? Böbrek taşlarının oluşumunun net ve tek bir nedeni yoktur fakat birkaç faktör böbrek taşı oluşumunun riskini arttırabilir. Böbrek taşı oluşumunu önlemek için bol bol su tüketin. Böylelikle böbrek taşı oluşumunun nedeni azalacaktır. Peki bu şiddetli ağrılara sebep olan böbrek taşı neden olur:

Böbrek Taşı Neden Olur?
 • Gut hastalığı,
 • Yetersiz sıvı tüketimi,
 • Obezite,
 • Cinsiyet: erkekler de kadınlara oranla daha sık görülür,
 • Sindirim sistemi ameliyatı geçiren kişilerde görülme riski yüksektir,
 • Çok sık idrar yolu hastalığı geçirenler de,
 • Uzun süre kalsiyum ve D vitamini kullananlar da,
 • Tek böbrek de böbrek taşı oluşumuna neden olmaktadır.

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Ve bununla birlikte genetik unsurlar da böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.

Böbrek Taşı Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Böbrek taşı düştüğünü nasıl anlarız? böbrek taşları farklı boyutlarda oluşmaktadır eğer boyutu 5 mm’den daha küçükse idrar yoluyla düşmesi daha kolay olacaktır. Fakat böbrek taşının boyutu 5 mm’den büyük ise düşmesi daha zor olacaktır. Böbrek taşınızın düştüğünü anlamanız için idrarınızı bir kaba yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra böbrek taşınızın düştüğünü şu belirtilerle de anlayabilirsiniz:

 • İdrarda bulanıklık,
 • Mide bulantısı ve kusma hissi,
 • Çok fazla terleme,
 • Şiddetli karın, bel ve sırt ağrıları,
 • İdrarda kötü koku ve şiddetli ağrılar,

Bu belirtilerle de böbrek taşınızın düştüğünü anlayabilirsiniz. Böbrek taşınız 5 mm’den büyük ise idrar yoluyla düşme olasılığı daha azdır.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Hareketler

Böbrek taşı düşürmek için hareketler aradığımızda pek çok hareket ile karşılaşırız. Bunların hangisi kesin çözüm hangisi zaman kaybına sebep bilemeyiz. Bu nedenle sizlere hem böbrek taşı düşürmenize hem de sağlığınız için faydalı olacak birkaç hareket öneriyoruz. Bu hareketler şiddetli ağrılar yaşamanızı önleyecek ve kısa sürede böbrek taşlarınızı atmanıza yardımcı olacaktır.

En etkili böbrek taşı düşürme hareketleri:

 • Yüzün
Böbrek Taşı Düşürmek İçin Hareketler

Yüzme bir fiziksel aktivitedir ve faydaları saymakla bitmez. Bu faydalarından bir diğeri ise böbrek taşının düşmesine yardımcı olmasıdır. Yüzme aktivitesi ile böbrek taşınızı kolayca atabilirsiniz. Bununla birlikte düzenli olarak yüzme aktivitesi yapmak sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır ve bedeninizi dinç tutacaktır.

 • İp Atlayın
Böbrek Taşı Düşürmek İçin Hareketler

İp atlama, egzersiz koordinasyon yeteneğinizin gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynar. Böbrek taşı düşürmede etkili olan bu hareketi günde 20-30 dakika yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

 • Yürüyüş Yapın
Böbrek Taşı Düşürmek İçin Hareketler

Her gün düzenli olarak yürüyüş yaptığınızda daha sağlıklı ve daha dinç bir vücuda sahip olursunuz. Düzenli olarak yapılan yürüyüş sonucunda böbrek taşlarınızdan kurtulabilirsiniz.

 • Spor Yapın
Böbrek Taşı Düşürmek İçin Hareketler

Düzenli olarak yapılan spor hem böbrek taşı düşürmenize yardımcı olur hem de böbrek taşı oluşumunu önler. Her sabah 15-20 dakika spor yapmak sağlığınıza iyi gelecektir.

Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşı nasıl tedavi edilir? Böbrek taşları 5 mm’den küçükse herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden düşebilir. Eğer böbrek taşları 5 mm’den büyük ise çok nadiren kendiliğinden düşebilir. Böbrek taşı tedavisinde hastaya çok sık su tüketmesi ve çok sık hareket etmesi gerektiği tavsiye edilir. Bunun yanı sıra eğer böbrek taşınız 8 mm’den büyük ise doktora başvurulmalıdır ve müdahale edilmelidir.

Böbrek taşı belirtilerini hissettiğinizde bir doktora başvurarak böbrek taşınızın boyutunu öğrenebilirsiniz. Böylelikle tedavi yönteminizde belirlenmiş olacaktır. Böbrek taşını düşürmek için birçok tedavi yöntemleri vardır.

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri

İlaç tedavisi: Şiddetli ağrılara sebep olan böbrek taşının rahatsızlığını azaltmak için bazı ağrı kesiciler verilebilir. Ağrı kesicileri sadece ağrılarınızı hafifletecektir yani böbrek taşından kurtulmak için kesin bir tedavi yöntemi sayılmaz.

Perkütan Nefrolitotomi: Böbrek taşı ameliyatı olarak da bilinen bu tedavi yöntemi anestezi altında yapılır. Sırtta açılan küçük bir kesik ile böbrek taşı alınır. Bu tedaviden sonra hastanın birkaç gün hastanede gözetim altında kalması gerekebilir.

Üresteroskopi: Bu tedavide ya taşı kırarak ya da taşı bulunduğu yerden alarak böbrek taşı yok edilir. Kırılan taşın idrar yoluyla çıkması beklenir. Bu tedavide de anestezi uygulanmaktadır.

Paratiroid Bezi Operasyonu: Cerrahi yöntemlerinden bir diğeri olan paratiroid bezi operasyonu, böbrek taş tedavisinde kullanmaktadır. Bu tedavi sonucu böbrek taşları azalır ya da böbrek taşı sorunu ortadan kalkar.

Taş Kırma: Bu tedavide böbrek taşlarını parçalamak için ses dalgaları kullanılır. Böylelikle böbrek taşlarınızı idrar yollarıyla daha kolay atmanıza yardımcı olur. Bu tedavi diğer tedavilere oranla daha rahatsız edici olabilir. Aynı zamanda bu tedavide yarı anestezi uygulanır. Yapılan bu tedavi sonrası karın ve sırtta morluklar olabilir.

Sıvı Tüketimi: Böbrek taşlarınız 5 mm’den küçük ise bol bol sıvı tüketerek böbrek taşlarınızdan kurtulabilirsiniz. Sıvı tüketimi bir tedavi olarak tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda böbrek taşı oluşumunu önleme konusunda da oldukça başarılıdır.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 475 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Zehra Yılmaz Zehra Yılmaz Merhaba ben Yazar Zehra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x