yandex
Boyun Tutulması Nedir? | Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir
Günün Sözü

Boyun Tutulması Nedir? | Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Boyun Tutulması Nedir? | Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Bu Yazımızda Boyun Tutulması Nedir?, Boyun Tutulması Neden Olur?, Boyun Tutulması Nasıl Geçer?, Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir, Boyun Tutulması Egzersizleri, Boyun Tutulmasına Bitkisel Tedaviler, Evde Boyun Tutulmasına ve Ağrısına Çözüm Detaylar Yazımızda.

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması nedir?, kafatasının altından omuz bölgesinin üst tarafına kadar olan bölgede görülen ağrı veya rahatsızlık olarak tanımlanır. Genellikle omuz bölgesinde görülen bu tutulma bazı zamanlar baş ve kollara yayılabilir. Boyun tutulmasına oldukça sık rastlanılır ve yapılan araştırmalarda on yetişkinden birinde boyun tutulması olduğu görülmüştür. Boyun tutulması, genellikle yavaş yavaş ortaya çıksa bile çoğu zaman aniden belirebilir.

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması kişiden kişiye değişmektedir, yani bazı kişilerde sadece boyun ağrıması ile sürerken bazı kişilerde ise mide bulantısı, baş dönmesi ve başta rahatsız edici ağrılar olarak görülebilir. Boyun tutulmasından kurtulmak için birçok yöntem ararız ama öncelikle boyun tutulması neden olur? Diye düşünüp boyun tutulmasının nedenini bulmalıyız. Peki boyun tutulması neden olur? İnceleyim.

Boyun Tutulması Neden Olur?

Boyun tutulmasının nedenleri, kişiden kişiye farklılık gösterir ve boyun tutulmasının oldukça fazla nedenleri vardır. Boyun tutulması her bireyde görülmesinin yanı sıra kadınlar da erkeklere nazaran daha sık görülmektedir.  Boyun tutulması süresi her bireyde farklılık gösterir ve boyun tutulması süresine göre 3 gruba ayrılır;

 • Akut: Genel olarak çoğu insan, boyun tutulmasında akut grubundadır. Akut sınıfındaki boyun tutulması 4 hafta veya 4 haftadan daha az sürer. Akut genellikle alışkanlıklara bağlı oluşan bir süreçtir.
 • Subakut: Bu sınıfta olan boyun tutulması, 4 ila 12 hafta arasında sürer.
 • Kronik: Boyun tutulmasının en uzun süreci kroniktir. Bu süreçte boyun tutulması 3 ay veya daha fazla ay sürer.

Birçok nedeni olan boyun tutulmasını etkileyen faktörler;

 • Genetik/Katılım Faktörleri

Genetik faktörler genellikle genç bireyler de görülür. İlerleyen yaşlarda diğer etkenler daha önemli hale gelir ve böylelikle genetik etkisi azalır.

 • Ruhsal ve Sosyal Faktörler

Ruh sağlığı (örn. Depresyon, anksiyete vs.) veya sosyal faktörleri (örn. İşle ilgili memnun olmama, arkadaşlar ile anlaşamama vs.) olan kişilerde boyun tutulması daha sık görülmektedir aynı zamanda boyun tutulmasının geçmesi biraz zaman almaktadır.

 • Yaşam Tarzı Faktörleri

Yaşam tarzımız sağlımız açısından çokça önemlidir. Sigara, hareketsiz yaşam, obezite, yanlış uyku pozisyonu vs. gibi yaşamımızda yer alan faktörler boyun tutulmasını etkiler. Bunun yanı sıra bisiklet süren kişilerde boyun tutulmasının daha sık görüldüğü bilinmektedir.

 • Çalışma Pozisyonları

Boyun tutulmasına neden olan diğer faktör ise çalışma pozisyonlarıdır. Çalışma esnasında hareketsiz kalmamaya ve boynu bükülmüş bir şekilde oturmamaya dikkat edilmelidir.

 • Kaza Faktörleri

Trafik kazası, spor kazaları vs. gibi kazalarda geçirilen travmalar sonucunda boyun tutulmaları görülmektedir.

 • Hastalık Faktörleri

Menenjit, Romatoid artrit ve kanser gibi hastalıklar boyun tutulmasına neden olabilir.

Boyun tutulmasının nedenleri genel olarak bu faktörler arasındadır. Peki boyun tutulması nasıl geçer?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması her on kişiden birinde görülen yaygın bir hastalıktır. Öncelikle boyun tutulmasının geçmesi için kasların gevşemesi gerekmektedir ve bunun için kas gevşetici, ağrı kesici kullanabilirsiniz. Eğer boyun tutulmalarınız ilaçlar ya da egzersizler ile geçmiyorsa, farklı tedavi yöntemleri denenmelidir. Bu tedaviler;

 • Fizik Tedavisi
 • Kısa Süreli İmmobilizasyon tedavisi
 • Boyun Tutulması Ameliyatı.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Boyun tutulmalarınız bir kaza sonucunda oluştuysa tedavi için doktorunuzun önerileri daha etkili olacaktır, fakat normal sebepler ile oluştuysa evde boyun tutulmasına ve ağrısına çözüm bulabilirsiniz. Bu çözümler;

 • Egzersiz Yapın
Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Evde çok rahat bir şekilde egzersiz yaparak boyun tutulmasından kurtulabilirsiniz. Düzenli yapılan egzersizler sonucunda hem daha iyi hissedersiniz hem de boyun tutulması yaşamazsınız.

 • Bitkisel Çözümler Uygulayın
Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Bitkisel çaylar ve bitkisel yağlar sizi rahatlatacak aynı zamanda boyun ağrılarınızı azaltacaktır.

 • Bitkisel çaylar (kekik, zencefil)
 • Bitkisel yağlar (Lavanta, nane, biberiye)
 • Buz Koyun
Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Bir buz torbası alıp, ağrıyan bölgenize en fazla 20 dakika bastırmanız boyun tutulmanıza iyi gelecektir. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise, buzu biz bez yardımı ile uygulayın aksi takdirde vücudunuz da buz yanığı oluşabilir.

 • Masaj
Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Masaj, kan dolaşımını arttırarak kasların gevşemesine yardımcı olur. Böylelikle boyun tutulmanız en kısa sürede geçecektir.

Boyun Tutulması Egzersizleri

Boyun tutulması egzersizleri, boynunuzun gücünü ve esnekliğini geliştirerek ağrınızı azaltabilir ya da boyun tutulmasını önleyebilir. Boyun tutulması için egzersizler;

 • Boyun Hareketi
Boyun Tutulması Egzersizleri

Ayaklarınız yere değecek, sırtınız düz ve omuzlar aşağıda olacak şekilde rahatça oturun. Boynunuzu göğsünüze doğru bükün ve 2 saniye bekleyin. Daha sonra başınızı tavana dikin ardından 2 saniye tavana bakın. Boynunuzu dönderin ve 2 saniye bekleyin bunun ardından boynunuzu diğer tarafa dönderip 2 saniye de öyle bekleyin. Kulaklarınızı boynunuza değdirmek için başınızı eğin, 2 saniye bekleyin ve aynı şeyi diğer tarafınıza da yapın. Nazikçe yaptığınız bu egzersizi 10 kez tekrarlayın.

 • Trapez Kas Germe
Boyun Tutulması Egzersizleri

Ayaklarınız yere değecek, sırtınız düz ve omuzlar aşağıda olacak şekilde rahatça oturun. Esnemenizi dengelemek için bir elinizi oturduğunuz zeminin yan tarafına bırakın veya kalçanızın altına yerleştirin. Başınızı dengeli ve yavaş bir şekilde kolunuza doğru eğin. Daha sonra kulağınızı omzunuza doğru getirin ve bu hareketi gerginlik hissedene kadar yapın. Gerginliği yoğunlaştırmak için diğer elinizi başınıza yerleştirin ve 30 saniye bekleyin. Her iki taraf için iki kez tekrarlayın.

 • Levator Scapulae Kas Germe
Boyun Tutulması Egzersizleri

Ayaklarınız yere değecek, sırtınız düz ve omuzlar aşağıda olacak şekilde rahatça oturun. Bir elinizi arkanıza koyun. Burnunuzu diğer omzunuza getirmek için başınızı eğin. Bu hareketi yaparken omzunuzda ve boynunuzun arka kısmında gerginlik hissetmelisiniz. 30 saniye bu şekilde bekleyin ve bu hareketi diğer tarafınıza da uygulayın.

 • Çene Hareketi
Boyun Tutulması Egzersizleri

Ayaklarınız yere değecek, sırtınız düz ve omuzlar aşağıda olacak şekilde rahatça oturun. Başınızın öne veya arkaya doğru eğilmesine izin vermeden çenenizi içeriye doğru çekin. 10 saniye bekleyin. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

Boyun Tutulmasına Bitkisel Tedaviler

Birçok sebepler ile meydana gelen boyun tutulması, bitkisel tedavi yöntemleri ile kısa sürede geçer ve boyun tutulması oluşumunu en aza indirir. Boyun tutulmasına bitkisel tedaviler;

Biberiye Yağı

Boyun Tutulmasına Bitkisel Tedaviler

Biberiye yağı içerisinde bulundurduğu enzimler sayesinde ağrı kesici ve kas gevşetici özelliği göstermektedir.

Uygulama:

 • Gece uyumadan önce boyun bölgenize masaj yaparak uyuyun. Böylelikle sabah boyun tutulması ile uyanmazsınız.

Lavanta Yağı

Boyun Tutulmasına Bitkisel Tedaviler

Lavanta, harika kokusunun yanı sıra ağrı kesici özelliğine de sahiptir. Bu özelliği sayesinde boyun tutulmasının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Uygulama:

 • Ağrıyan bölgenize lavanta yağını masaj yaparak uygulayın. 10-15 dakika sonra ağrınız hafifleyip, geçecektir.

Kekik Çayı

Boyun Tutulmasına Bitkisel Tedaviler

Bir diğer bitkisel çözümümüz olan kekik çayı, ağrı kesici özelliğine sahiptir.

Uygulama:

 • Kekik çayını isterseniz 1 fincan içerek uygulayabilirsiniz, isterseniz de poşet keki çayı ile ağrıyan bölgenize bastırarak uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal

Boyun Tutulmasına Bitkisel Tedaviler

Zerdeçalın kan dolaşımını hızlandırma, iltihap sökme gibi özellikleri vardır ve bu özellikleri sayesinde kasların gevşemesine yardımcı olur.

Uygulama:

 • 1 bardak süte 2 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve 1 çay kaşığı kadar bal ekleyin. Daha sonra bu karışımı 3 ila 5 gün arasında her gün içmeye özen gösterin. Böylelikle kaslarınız gevşeyecektir ve boyun tutulmanız olmayacaktır.

Elma Sirkesi

Boyun Tutulmasına Bitkisel Tedaviler

Elma sirkesi, boyun tutulmasını önleme konusunda oldukça etkilidir.

Uygulama:

 • Bir beze elma sirkesi damlatın ve ağrıyan bölgenize yerleştirin.
 • 1 saat bekleyin, bu yöntemi isterseniz gün içerisinde 2 kez de uygulayabilirsiniz.


Bu yazı 472 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Zehra Yılmaz Zehra Yılmaz Merhaba ben Yazar Zehra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x