yandex
Çocuklarda Boy Uzatan Besinler | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Çocuklarda Boy Uzatan Besinler, Boy Uzatan Yiyecekler Nelerdir?, Boy Uzaması İçin Hangi Vitamin Alınmalı?, Boy Uzaması İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?, Bebeklerde Boy Uzaması İçin Neler Yapılmalı?, Boy Atmaya Ne İyi Gelir?, Anne Karnında Bebeğin Boyunun Uzun Olması İçin Ne Yemeli? Detaylar Yazımızda.

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

Boy konusunda hassasiyetleri olan annelerin ve babaların çocuklarda boy uzatan besinler üzerinde titizlikle durmaları gerekir. Bu besinleri tüketmek yalnızca boyun uzaması açısından değil çocukların gelişimi açısından da önemli bir süreç içermektedir. Boy yalnızca genetik faktörlerin etkisinde kalan bir özellik değildir. Bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalara göre ; dış etkenler, tüketilen besinler ile de alakalıdır. Çocukların tükettikleri besinler sağlıkları ve vücudun şekil alması bakımından önemlidir. Bu besinler aynı zamanda hem ebeveynlere hem de çocuklara boyun uzaması için etkili bir teşvik edici yöntemdir. Özellikle de ebeveynler bu besinlerin neler olduğunu öğrenmelidir. Çünkü ebeveynlerin tutumu çocuklara en güzel ve en etkili desteği vermektedir.

Sağlıklı ve kaliteli besinlerin, yiyeceklerin, içeceklerin tüketilmesi boyun uzaması bakımından kesin ve kökten çözüm olacaktır. Çocuklarda boy uzatan besinler doğal besinlerin tüketilmesi ile de alakadardır. Dolayısıyla doğru bir şekilde ve doğal besinlerle beslenmek, yaşamak vücut ve sağlık gelişimi açısından etkilidir. Vücudun ihtiyacı olan ; protein, mineral ya da vitamin gibi elementlerin hem kemik hem de kas gelişiminde büyük rol oynadıkları için bu elementleri içeren besinlerin devamlı ve tutarlı düzeyde tüketilmesi gerekmektedir. Bu elementleri içeren besinleri düzenli ve devamlı bir şekilde tüketmek vücudun güzel ve uyumlu bir oranda uzamasını, gelişmesini sağlamaktadır. Bir çocuğun beslenme tarzı genetik faktörlerin önüne geçebilir. Beslenme tarzının kontrollü olması boyun olumlu yönde gelişmesine yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

Boy Uzatan Yiyecekler Nelerdir?

Uzmanlar tarafından cevabı verilen boy uzatan yiyecekler nelerdir sorusu özellikle ebeveynlerin dikkatlice takip etmesi gerekmektedir. Boy konusu çocukların hem bedensel hem psikolojik olarak gelişiminde önemli bir yer alır. Beslenme tarzının çocukların vücutlarındaki gelişime olan etkisinden daha önce bahsetmiştik. Feridun Kunak çocukların boyunun uzamasına yardımcı olan bir kür tarifini ihtiyacı olanlar için paylaştı. Bu tarif içerisinde ;

 • Keten tohumu
 • Arı sütü
 • Bal
 • Polen
 • Yoğurt

gibi besinleri içermektedir. Bununla beraber doktorların boy uzatan yiyecekler için belirlemiş oldukları genel listeden birkaç besin aşağıdadır.

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler
 • Tereyağı
 • Tavuk eti
 • Kırmızı et
 • Süt
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Sebzeler (Kabak, brokoli, ıspanak, patates vb.)
 • Meyveler (Mango, greyfurt, karpuz vb.)
 • Soya
 • Kuru İncir
 • Pekmez
 • Yulaf

Doktorlar şeker hastası olanlar için bal, pekmez gibi besinlerin yerine yoğurt tüketmeyi ve böyle de boyun uzamasına yardımcı olunabileceğini söylemektedir. Boy uzatan yiyecekler nelerdir cevabını arayanların bu besinlerin ne bakımdan zengin olduklarını ve neler içerdiklerini bilmelerinde fayda vardır. Kuru incir için bol miktarda lif barındırdığını söylemek mümkündür. Hücre yenilenmesine yardımcı olur. Soya protein açısından en zengin olan besindir. Böylelikle kemiklerin gelişmesinde güçlü bir şekilde yardımcı olur. Sebze ve meyveler de hem kemik hem de kas gelişimi açısından tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasındadır. Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından oldukça zengin ve boyun uzamasına yardımcı olan ögelerin başında yer almaktadır.

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

Boy Uzaması İçin Hangi Vitamin Alınmalı?

Erkeklerde boy 25, kadınlarda ise en fazla 19 yaşına kadar uzamaktadır. Boyun devamlı, düzenli ve doğru orantıda uzaması için belli başlı besinleri, vitaminleri, mineralleri tüketmek gerekir. Uzman diyetisyenler ve doktorlar boy uzaması için hangi vitamin alınmalı sorusuna özverili çalışmalarıyla cevaplandırmaya devam etmekteler. Şu ana kadar belirlenen vitaminlerin başında A, C ve D vitaminleri gelmektedir. Çünkü bu vitaminler hem kalsiyum hem de fosfor bakımından zengindir. Bu vitaminlerin ve minerallerin eksik olması boyun kısa kalması gibi bir sonuç doğurabilir. Bu tür sonuçlarla karşılaşmamak için dengeli bir şekilde vücudun ihtiyacı olan ve vücuda bir zararı olmayacak vitaminlerin muhakkak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu vitaminleri içeren besinler genel olarak protein açısından da oldukça zengindir.

A, C ve D vitamini içeren besinler şu şekildedir :

 • Balkabağı, havuç, ıspanak, brokoli, tereyağı, yumurtanın sarısı, kuru kayısı (A vitamini)
 • Kivi, maydanoz, limon, portakal, kırmızı biber, çilek, karnabahar, domates, greyfurt (C vitamini)
 • Süt, ayran, yoğurt, somon, karaciğer, tereyağı, peynir, yulaf, tatlı patates (D vitamini)
Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

Bebeklerde Boy Uzaması İçin Neler Yapılmalı?

Bir insanın boyunun uzun olup olmayacağı her ne kadar genetik faktörlere bağlı olsa da bir o kadar da bebeklikten yetişkinlik dönemine kadar beslendiğin besinler ile de alakadardır. Dolayısıyla bebek sahibi ebeveynlerin boy atmaya ne iyi gelir boy uzatan yiyecekleri iyi bilmeleri gerekir. Bunları bilmek ve söz konusu besinlerin hepsini tüketmek kesinlikle doğru bir hareket değildir. Bunu belirlemek için muhakkak bir doktora danışılması lazımdır. Fakat şunu da söylemekte yarar var ki bazı besinlerin az tüketilmesi hem sağlık açısından hem de boy açısından çocuğu geri planda bırakabilir. Bu yüzden henüz yolun başındayken bu tür noktalara dikkat etmek bebeklerin hem sağlığını hem de boy dengesini olumlu yönde etkileyecektir.

Anne sütü bebeklerin gelişimi için çok önemlidir. Dolayısıyla anneler bebeklerini anne sütünden mahrum bırakmamalıdır. İlerleyen dönemlerde ise yine ; süt ve süt ürünleri, incir, lahana, nane gibi besinleri çocuklara yedirilmelidir. Bu besinler çocuklarınızın boy gelişimini arttırmakla beraber kemik gelişimlerini de iyileştirecektir. Bebeklerde boy uzaması için neler yapılmalı  elbette bebeği güneş ile yeterli miktarda buluşturmak boyun uzaması için etkili bir taktiktir. Ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta da boyun uzamasını sağlamak için alerjisi olabilecek besinleri yedirmemeleri gerekir. Aksi halde bebeğin sağlığı olumsuz yönde seyredebilir bu da bebekte bir engel oluşmasına neden olabilir.

Çocuklar İçin Zeka Soruları ve Cevapları

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

Anne Karnında Bebeğin Boyunun Uzun Olması İçin Ne Yemeli?

Anne karnında bebeğin boyunu uzatan etkenler; hormonlar, genetik, rahim içi ortamı, annenin beslenmesi gibi kriterlerdir.  Anne karnında bebeğin boyunun uzun olması için ne yemeli elbette annenin süt içmesi bebeğin boyunda, kemik gelişiminde önemli etkisi olacaktır. Bir annenin demir eksikliği gibi bir rahatsızlığının olmaması da önemli bir etkendir. Böyle bir rahatsızlığı olan annelerin kansızlık yahut demir içeriği zengin olan besinleri tüketmelerinde yarar vardır.  

Aksi halde doğacak olan bebekte de hem kansızlık hem de iyot eksikliği gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Dolayısıyla bebek henüz anne karnında iken demir oranı ve protein oranı yüksek besinleri tüketmesi her halükarda bebeğin gelişimini olumlu etkileyecektir. Tabi istisnalar olacaktır. Örneğin alerjik reaksiyonlarla da karşılaşılabilir. Bu gibi durumları yaşamamak için doktor gözetiminde veya doktor onayı ile beslenmek daha doğru bir davranış olacaktır. Anne karnında bebeğin  boyunun uzun olması için ne yemeli bebeğin gelişimine olumlu etki eden besinler aşağıdadır.

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler
 • Süt ve süt ürünleri
 • Ispanak
 • Mango
 • Brokoli
 • Et yemekleri
 • Soya fasulyesi
 • Kuru meyveler
 • Susam
 • Balık
 • Alerji olmayacak sebze ve meyveler

Bir annenin haftada 2 kez yahut iki öğün balık tüketmesi de bebeğin boyunu uzatacaktır. Özellikle hamileliğin son zamanlarında, son aylarında balık tüketmek bebekleri normalden daha uzun boylu gelişmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar balığın hamilelik sürecini uzatmadığını fakat balık yağının (direkt olarak alınan) bu süreyi uzattığını ispatlamıştır. Bu yüzden annelerin doktorların tavsiyeleri üzerine somon ya da diğer balıklardan en uygun olanı tüketmeleri bebeğin boyunun uzamasına ve kilo almasına olumlu katkıda bulunacaktır. Boy Uzaması İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 930 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Büşra Altun Büşra Altun Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için özenle özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x