yandex
Çocuklarda Diş Ağrısı | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Çocuklarda Diş Ağrısı

Çocuklarda Diş Ağrısı

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Çocuklarda Diş Ağrısı, Diş Ağrısı Nasıl Geçer Kesin Çözüm, Doktora Gitmeden Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Çocuklarda Diş Eti Apsesi Nedenler Ve Tedavisi, Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Çoçuklarda Diş Ağrısı Ne İyi Gelir, Bebeklerde Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Detaylar Yazımızda.

Çocuklarda Diş Ağrısı

Diş ağrıları birçok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Özellikle çürüklerin oluşmaya başlaması ile diş ağrıları kendisini göstermeye başlamaktadır. Çocuklarda diş ağrısı sürekli olarak karşılaşılan bir durumdur.

Çocukların diş ağrıları için, düzenli bir şekilde bakım yapılması gerekir. Çocuğun diş temizliği sürekli olarak sağlanmalıdır. Diş ağrısının şiddetlenmesi durumunda çocuğunuzu diş doktoruna götürmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda Diş Ağrısının Nedenleri

Çocuklarda diş ağrısı nedenleri saymakla bitmez. Diş ağrısı nedenleri şu şekildedir:

 • Dişlerde çürük olması, diş ağrısının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Çocuklarda diş ağrısı sinüzite bağlı olarak da gerçekleşmektedir. Sinüzit, enfeksiyonlara bağlı olarak iltihaplanmalıdır. Üst dişlerin kökleri sinüslere yakın olmasından kaynaklı olarak dişlerin üst bölümündeki ağrılar buna bağlı olarak gelişebilir.
 • Dişte apse oluşumu diş ağrımasına neden olur. Diş apsesi bakteriyel enfeksiyondur. Enfeksiyon iltihaplanmaya neden olarak dişte ağrıya neden olabilir.
 • Kalp hastalığına sahip olmak dişlerin ağrımasına neden olur.
 • Akciğer kanseri olan kişiler diş ağrısı çekmektedir.
 • Dişin kırılması.
 • Dişe dolgu yapılması sonucunda hasarlı dolgu diş ağrısına neden olmaktadır.
 • Çocuklarda dişlerin ağrımasının nedenleri arasında, sakız çiğnemek diş gıcırdatmak ve kenetlemek yer alır.
 • Kulak ağrısının yaşanması dişleri etkileyerek diş ağrısına sebebiyet verir.
 • Çene bölgesinin ve ağzın zarar görmesi.

Yukarıda sayılan maddeler diş ağrımasının nedenleri arasındadır. Diş ağrısı yaşayan kişiler bu nedenlerden birine sahip olabilmektedir. Bu nedenle diş ağrısı yaşayan çocuklar ciddiye alınarak hemen doktora götürülmelidir.

Çocuklar İçin Zeka Soruları ve Cevapları

Çocuklarda Diş Ağrısı

Diş Ağrısı Vücutta Nereleri Etkiler

Çocuklarda diş ağrısı genel olarak önemsenmemektedir ve geçmesi beklenmektedir.  Ancak önemsenmeyen bu diş ağrıları vücutta enfeksiyonlara neden olabilir. Çürüklerin uzun süreli olması yüz bölgesinde şişliklerin oluşmasına neden olmaktadır.

Dişlerin çürümesi sonucunda ağızda kötü koku oluşmaktadır. Midesi hassas kişiler bu kokudan kaynaklı olarak sıkça mide bulantısı yaşayabilir.

Diş ağrısının vücutta etkilediği en çok alanlardan birisi çene bölgesidir. Diş gıcırdatma, kemik kaybı yaşanması çene ağrıların oluşmasında etkilidir.

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

Diş Ağrısının Yaşanması

Diş ağrısının yaşanması ciddi bir konudur. Diş ağrılarının yaşanması halinde yanında bazı durumlarda yaşanıyor ise doktora acilen başvurulması gerekir. Bu durumlar şu şekildedir:

 • Diş ağrısı yaşanması sonucunda apse oluşumu meydana gelmesi halinde
 • Dişleri fırçalarken diş etinde kanamalar yaşanıyor ise
 • Diş ağrısının yanında dişin soğuğa karşı hassasiyetini kaybetmesi, sızlaması halinde

Yukarıda sayılan durumların yaşanması durumunda kişiler vakit kaybetmeden doktora görünmelidir. Çocuklarda diş ağrısı sonucunda bunlar yaşanıyor ise ciddi problemler olabilir.

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Çocuklarda Diş Bakımı

Çocuklarda diş bakımı açısından sık sık hataya düşülmektedir. Bu hataların başında çocuklarda diş fırçalama durumudur. Çoğu kişi diş fırçalamak için çocukta bütün dişlerin çıkmasını beklemektedir. Ancak ilk dişlerin çıkması halinde bile diş fırçalamaya başlamak geç kabul edilmektedir.

Diş çürüğüne neden olan bakteriler ağızda, diş çıkmadan oluşmaya başlamaktadır. Çocukların ağzında diş olmasa bile çürük yapıcı bakteri sayısında artış yaşanmakta ve çürük oluşturmak için kendini hazırlamaktadır.

Çocukların dişleri oluşmadan dahi ağız sağlığına önem verilmesi gerekmektedir. Ağzın temiz tutulması halinde çürük yapacak olan bakterilerin sayısında azalma yaşanmaktadır. Bu nedenle çocuklarda doğduğu andan itibaren ağız sağlığına dikkat edilmesi gerekir. Çocuklarda diş ağrısı önüne geçmek için diş muayenesi 6 ay ile 1 yaş arasında yapılmaya başlanmalıdır.

Çocuklarda Diş Ağrısı

Çocuğun Dişlerin Çürük Varsa

Genel olarak çocuğun dişlerinde çürük olması durumunda anne babalar bu durumu önemsememekte. Nasıl olsa düşecek mantığıyla yaklaşmaktadır. Bunun yanında çoğu anne baba da çocukların korkacağını düşünerek diş muayenesine getirmemektedir.

Çocuklarda diş ağrısı için tedavisi artık daha kolaydır. Aileler burada önemli rol üstlenerek tedavinin neden gerekli olduğunu doğru bir şekilde çocuklarına uygun bir dille anlatması gerekmektedir.

Çocukların diş tedavisinde eğer çocuk ciddi anlamda çok korkuyor ise genel anestezi uygulanarak çürük tedavisi yapılabilir. Diş ağrıları ciddi olduğu için ne olursa olsun tedavisi şarttır.

Çocuğun Dişinin Kırılması

Çocukta herhangi bir nedene bağlı olarak diş kırılması yaşanabilir. Bu da çocuklarda diş ağrısı yaşanmasına neden olmaktadır. Çocukta diş kırılması halinde hemen diş hekimine götürülmesi gerekir. Ancak götürene kadar geçen sürede ilk müdahale doğru şekilde yapılmalıdır.

Diş kırılması halinde kırık parçanın bulunması önemlidir. Parça bulunduktan sonra nemli ortamda saklanmalıdır. Dişi sütün içine atarak taşımak en iyi yoldur. Diş sağlıklı şekilde ulaşması halinde tekrardan yerine yapıştırılarak tedavi edilebilir. Bu sayede çocuğun dişinde görüntü olarak estetik kayıp yaşanmaz. Belli bir süre sonra diş eski haline tekrardan dönecektir.

Çocuklarda Gece Oluşan Diş Ağrıları

Doktorlara genel olarak şikayetler dün gece diş ağrısı çok oldu şeklindedir. Genel olarak diş ağrısının gece oluştuğu gözlemlenmektedir. Bunun nedeni çürümüş olan dişin iltihaplanmaya gece başlamasından kaynaklı olmaktadır.

Diş çürümesine bağlı olarak iltihap oluşması diş içinde yer alan sinir ve damar bölümünde baskı oluşmasına bağlı olarak gece boyu dişin şiddetli şekilde ağrımasına neden olur. Çocuklarda diş ağrısı genel olarak gece yaşanmaktadır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1419 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x