yandex
Çocuklarda Göz Hastalıkları | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
İyi Bayramlar

Çocuklarda Göz Hastalıkları

Çocuklarda Göz Hastalıkları

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Çocuklarda Göz Hastalıkları, Göz Tembelliği, Şaşılık, Gözyaşı Yolları Tıkanıklığı, Retinoblastom, Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma, Bebeklerde Göz Bozukluğu Nasıl Anlaşılır, Bebeklerde Göz Çapaklanmasına Ne iyi Gelir, Sık Görülen Göz Hastalıkları Detaylar Yazımızda.

Çocuklarda Göz Hastalıkları

Göz hastalıklarının erken tanısı büyük sorunlara yol açmadan tedavi edilmesine olanak tanıyor. Bu nedenle çocuklarda göz hastalıkları ile ilgili duyarlı ve bilgili olmak oldukça önemli. Çocukluk döneminde görülebilecek göz hastalıklarını tanıyarak çocuklarınız için erken teşhis şansını yakalayabilirsiniz. Çocukluk döneminde görülen göz hastalıklarını şöyle sıralayabiliriz:

Göz Tembelliği 

Bir gözün yanlış hizalanması ya da kayması olarak tarif edilen göz tembelliğinde gözlerden birinde görüş kaybı meydana gelir. Göz ile beyin bağlantısının zayıflamasından kaynaklanan göz tembelliği tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Bir gözün ya da iki gözün birden tamamen görmemesi söz konusu olabilir.

Çocuklarda Göz Hastalıkları

Şaşılık 

Gözlerin görme eksenlerinin paralelliğini kaybetmesi durumudur. Sürekli belirgin olabileceği gibi zaman zaman da ortaya çıkabilir. Şaşılık çocuklarda göz hastalıkları denildiğinde sıklıkla ilk akla gelen sorunlardan biridir. Kesinlikle zamanla düzelir diye düşünmemek, fark edildiğinde doktora başvurmak gerekir. Şaşılığı estetik bir sorun olarak değildir sağlık sorunu olarak görmek önemlidir.

Çocukluk Kataraktları 

Göz kayması, nesneleri takip edememe, göz bebeklerinde renk değişimi gibi belirtileri olan çocukluk dönemi kataraktları çeşitli hastalıklardan ya da ilaç kullanımından dolayı oluşabilen göz hastalıklarıdır. Tedavi cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. İki yaşından itibaren katarakt ameliyatı uygulanabilmektedir.

Gözyaşı Yolları Tıkanıklığı 

Göz yaşı kanalları doğumda açılmasa da birkaç hafta içinde açılabilir. Bu açılma gerçekleşmezse gözyaşı devamlı olarak ya da aralıklarla akabilir. Göz yaşı yolları tıkanıklığı antibiyotik ve masaj tedavisi ile giderilebilir. Sorun çözülmezse cerrahi müdahale gerekebilir. Detaylı bilgi için Bebeklerde Göz Sulanması Ve Çapaklanma Yazısına göz atabilirsiniz.

Çocuklarda Göz Hastalıkları

Retinoblastom 

Çocukluk döneminde ortaya çıkabilecek göz tümörüdür. Oldukça nadir görülen bu tümör üç yaşından önce fark edilebilir. Göz bebeğinin beyaz görünümlü olması ve şaşılık halinde kendini gösterir. Tedavisi bu alanda uzman doktorlar tarafından yapılabilir.

Kırılma Kusurları 

Çocuklarda sıkılıkla karşılaşılan çocuklarda göz hastalıkları arasında yer alır.  Bu hastalık genellikle okul çağında ortaya çıkmaktadır. Çocuğun okuma-yazmada sorun yaşaması, televizyonu çok yakından izlemesi gibi belirtilerden anlaşılabilir. Bulanık görme de bu hastalığın belirtilerinden biridir. Tedavisinde kırılmayı önleyen gözlük kullanımı tercih edilmektedir. Çocukluk dönemindeki göz bozuklukları ciddiye alınmalıdır. Aksi taktirde ileride sorunlar daha da büyüyebilir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 2145 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x