Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır? | Dil Gelişimi

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır? | Dil Gelişimi

Bu Yazımızda Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?, Çocuklarda Dili Geliştiren Yöntemler, Çocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler, Bebeklerde Dil Gelişimi, Çocukların Geç Konuşma Nedenleri, Dil Gelişimi İçin Aktiviteler, Çocuklarda Konuşma Becerisini Geliştiren Etkinlikler Detaylar Yazımızda.

Çocuklarda Konuşma Becerisi Arttırmak  

Çocukların konuşma becerileri bebeklik dönemlerine kadar uzanır. Bir anne ve babanın çocuklarının konuşmalarına olan etkisi büyüktür. Ebeveynler çocuklarda konuşma becerisi nasıl artırılır sorusunu çocukların bebeklik dönemlerinde onlara hangi oyunları oynadığına nasıl davrandıklarına bağlıdır. Özellikle adeta monitöre bağlı yaşayan bebeklerin, çocukların konuşma becerilerinde dolayısıyla de dil gelişimlerinde birçok olumsuz etkilerin olduğunu izlemek mümkündür. Bu monitör kimi zaman bir televizyon olurken kimi zaman cep telefonu ya da tablet olabilir. Çocuklarda Boy Uzatan Besinler Burada ebeveynlere önemli bir görev düştüğü söyleyen çocuk hastalıkları uzmanları, çocukları sakince monitörlerden çekilip onlara şarkılar söylemeyi, oyunlar oynamayı tavsiye etmektedir. Örneğin bir bilmece oyunu çocukların ilgisini her zaman çekecektir.

Teknoloji çağında doğup büyüyen Z kuşağı bebekleri, çocukları, gençleri zamanlarının neredeyse tamamını internet dünyasında harcama potansiyeline sahiplerdir. Uzmanlar bu noktada ebeveynlere 3 yaş sınırını hatırlatmaktalar. Bir çocuğun üç yaşına gelene kadar televizyon, telefon, bilgisayar, internet dünyasıyla alakalı bir bağı olmamalıdır. Bu sınırın dikkate alınmaması durumunda çocukta dil gelişimi sorununu ön plana çıkartacaktır. Unutmayın her şeyden önce sağlık ve sağlık için tedbir almak özellikle dünyadan henüz haberdar bile olmayan bebekleri korumak ebeveynlerin büyük görevidir.

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Çocuklarda Dili Geliştiren Yöntemler

Ebeveynseniz ve çocuğunuzda dil geliştirme sorunu varsa ayrıca çocuklarda dili geliştiren yöntemler arıyorsanız derin bir nefes alın ve sakin kalın. Çünkü daha önce denenmiş ve bilinen en iyi bazı yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Çocuk henüz ağız hareketlerinin farkına varmamış olabilir. Bu yüzden ona ağız hareketlerinin var olduğunun farkına vardıran bir yöntem uygulayın. Birlikte aynanın karşısına geçin ve ona güzel bir şiir okuyun. Ağzınız hareket ettikçe çocuk sizin bu hareketinizi tekrar etmeye çalışacaktır. Bir çocuk için resimli hikaye kitabı çok renkli ve eğlenceli bir vakit geçirme aracıdır. Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir Ebeveyni olarak çocuğunuzla her gün belli bir vakit resimli hikaye kitaplarını inceleyin ve bir şeyler anlatın. Evcilik oynayın ve oyunlar oynarken çocuğunuza da roller verin. Banyo yapılan yeri suyun içerisini eğlenceli ve neşeli bir hale getirin. Onunla ilgilenirken şarkılarla şiirlerle güzel sözlerle ilgilenin.

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Çocuğun Konuşma Gelişimini Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Bir çocuğun konuşma gelişimini hızlandırmak için yapılması gerekenler anne babaların bu tüyoları dikkate alması açısından oldukça önemlidir. Çok geç kalmadan henüz küçük yaştan itibaren dil gelişimi zayıf çocukları güçlendirmek de bir o  kadar mühimdir. Bunun için onları sosyal ortamlardan uzak tutmamak gerekir.

Çocuklarla beraber sosyal aktivitelerle iç içe olmanın da dil gelişimi üzerine faydaları vardır. Ebeveynler olarak çocuğunuzla her daim sohbet edin, konuşun pes etmeyin, hikayeler anlatın. Hatta çocuğunuza yüksek sesle kitaplar okuyun ve ardından okuduğunuza dair onu konuşturacak ilgisini çekecek sorular sorun. Gerçek kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Şarkılar söylemek ve bununla beraber ritim tutmak çocukları bu işe dahil etmek konuşma gelişimini hızlandıracaktır. Çocuklara ne yemek istersin, sana ne almamı istersin, hangi kitabı okuyalım gibi cevap vermeye teşvik edici sorular sorun. Çocuğunuza bir kelime öğretin. Çocuğunuz anlaşılır kelimeler kurduğunda ona sürprizlerle ödüllendirin.

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Bebeklerde Dil Gelişimi

Bir anne ve babanın hayatlarındaki en değerli varlıkları bebekleridir. Bebeklerde dil gelişimi ilk 12 ay boyunca temel dönem olarak adlandırılır. Bu dönem yalnızca dil gelişimi değil konuşma gelişimi açısından da bu şekildedir. Bebekler ilk altı ay süresi boyunca herhangi bir kelime çıkaramazlar. Yani bu süreçte bebeğin konuşması beklenmeyen bir durumdur. Fakat konuşmaması demek hiçbir şekilde ses çıkarmaması demek değildir. Agulama dediğimiz anlamsız sesler  ve ma, ba gibi sesler çıkarması normaldir. Bebek dokuzuncu aya geldiğinde ve genellikle dokuzuncu aydan sonra çıkardığı sesler konuşma niteliğini taşıyan sesler halini alır. Artık agulama durumundan bir bebek gibi konuşma deyimine dönüşür.

Bebek bir senesini doldurduğu zaman da anne, baba, mama, dede gibi temel kelimeleri çıkarmayı başarır. Bu süreçlerden itibaren üç yaşına kadar bebeğin dil gelişimi devam eder. Bebeğin bu süreçte devamlı konuşmaya teşvik edilmesi, ona kitaplar okunması ve gösterilmesi, şarkılar söylenip oyunlar oynanması dil gelişimine olan etkisini arttıracaktır. Hatta bu sayede üç yaşından sonra o bebek artık bir çocuk haline gelerek dilini düzgün bir şekilde kullanmayı başaracaktır.

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Çocukların Geç Konuşma Nedenleri

Çocuklar konuşma becerilerini üç yaşına kadar bir temele oturturlar. Üç yaşına kadar ve sonrasında da çocuğun  konuşmasına dair bir kıpırtı yoksa sakin kalarak çocukların geç konuşma nedenleri hangi sebepten kaynaklanıyor detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Üç yaşından sonra da halen kendini yeterince ifade edemeyen ya da kelime dağarcığı zayıf olan çocuklar bu sorunla karşı karşıya kalarak ebeveynlerini endişeye düşürürler. Çocukların geç konuşması ya da halen konuşamaması elbette bazı sebeplerden kaynaklanır. Genel olarak bu sebepler aşağıda yer alan listedeki gibidir.

 • Zeka zayıflığı
 • Görme veya işitme problemi ya da her ikisi
 • Kronik depresyon
 • Epilepsi
 • Havale
 • Kıskançlık
 • Farklı diller kullanan aile faktörü
 • Çocuğun travma durumunda olması
 • Çocuğun kalabalık ortamlardan uzak ve çoğunlukla yalnız kalması

gibi sebepler çocukların geç konuşma nedenlerinden bazılarıdır.

Çocuklar İçin Zeka Soruları ve Cevapları

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Dil Gelişimi İçin Aktiviteler

Çocukların akıcı bir şekilde konuşması ve dil gelişimi için aktiviteler yapılmaktadır. Bu aktiviteler yaş gruplarına göre farklılık gösterir.

0-1 Yaş Grupları İçin Aktiviteler

Bu yaş grubunda yer alan bebeklerle iletişim kurmaya ve konuşmaya çalışın. Örneğin nesneleri tanıtabilirsiniz. A, bak burada ne varmış bardak mı varmış gibi cümleler kurarak bebekle oyun oynamak dil gelişimi için önemli bir etkinliktir.

1-2 Yaş Grupları İçin Aktiviteler

Bu yaş grubunda yer alan çocuklarla renkleri, kavramları, şekilleri tanıyabilecek oyunlar oynanması tavsiye edilir. Çocuklarla bol miktarda oyun oynanması çocuğun dil gelişimi ve akıcı konuşması için faydalı olacaktır. Ebeveynler bu yaş aralığında çocuklarla sebep sonuç ilişkileri içeren muhabbetler kurabilir. Çocuğun sosyal bir yaşamı olması da önemli etkenlerden bir tanesidir. Beraber ve bol miktarda gezmek, gezerken cisimlerin neler olduğunu öğrenmek de bebeğin konuşması açısından etkili bir yöntemdir.

2-3 Yaş Grupları İçin Aktiviteler

Çocuk artık kitaplarla tanışmak, hikayeler dinlemek için uygun yaştadır. Ebeveynlerin çocuklarına kitap okuma aktivitesini rutin hale getirmeleri yararlı olacaktır. Fotoğraf albümlerini incelemek, parmak kukla oyunları oynamak, çiçek yetiştirmek veya çiçek toplamak gibi etkinlikler çocuğun dil gelişiminde etken rol oynayan aktivitelerdendir.

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Çocuklarda Konuşma Becerisini Geliştiren Etkinlikler

Bir annenin ve babanın çocuklarda konuşma becerisini geliştiren etkinlikler ayarlamak için sağlıklı iletişim kurduklarından emin olmaları gerekir. Z kuşağı denilen dijital çağın faydalarından yararlanılarak dijital oyunlar oynanabilir. Dil pratiklerini çocuğa yaptırmak için bunun bir oyun olduğu söylenebilir. Ev içerisinde konuşması için konuşma egzersizi oyunları oynatılabilir. Doğru yanlış oyunu bu egzersiz için güzel ve yerinde bir etkinliktir. Bununla beraber çocukla tekerleme yarışmaları düzenlenebilir hatta anlat ve dinlet oyunu oynanabilir. Oyun sonunda kazananın ödül kazanacağını dile getirmek de çocuklar için bir teşvik olacaktır. Ebeveynlerin sakin ve sabırlı bir şekilde çocuklarıyla bol bol vakit geçirmeleri, gezmeleri, kitap okumaları ve birçok etkinliği beraber yapmaları çocuklarda konuşma becerisini geliştirmekle beraber arttıracaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626070499206/


Bu yazı 1154 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Fıkralar, Şairler ve dahasını Sitemizde Bulabilirsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.
0 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x