yandex
Çocukların Okul Başarısında Okul Ve Aile İşbirliğinin Etkisi | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Çocukların Okul Başarısında Okul Ve Aile İşbirliğinin Etkisi

Çocukların Okul Başarısında Okul Ve Aile İşbirliğinin Etkisi

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Çocukların Okul Başarısında Okul Ve Aile İşbirliğinin Etkisi, Okul Aile İşbirliğinin Topluma Yararları, Okul Aile İşbirliğinin Okula Yararları, Okul Aile İşbirliğinin Çocuğa Yararları, Okul Aile İşbirliği Nasıl Yürütülür, Okul Aile İşbirliğinin Aileye Yararları Detaylar Yazımızda.

Çocukların Okul Başarısında Okul Ve Aile İşbirliğinin Etkisi

Türkiye’de 18 milyona yakın öğrenci eğitim ve öğretim hayatına devam etmektedir. Bu sayı hatırı sayılar bir orandır. Bu oranın yüzde 51’i erkekler oluştururken, yüzde 49’unu kız öğrenci oluşturmaktadır. Bu sayılardan 11 milyon çocuk temel eğitimde eğitim görürken, 5 milyon öğrenci ortaöğretim ve geri kalan kısım ise özel ve buna benzer eğitim görmektedir. Peki, bu öğrencilerin okul başarısında okul ve aile işbirliğinin etkisi ne kadardır? Gerçekten etkisi var mıdır? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Ailenin Eğitime Katılımı

Çocukların okul başarıları onların hayatları boyunca etkileyerek sürecek bir durumdur. Bundan ötürü çocukların okul başarısında ailelere büyük görevler düşmektedir. Aile ve okul ilişkisini anne ve babalar iyi kavramalı ve bunu asla bir kenara atmamalıdır. Ailelerin eğitime katılımları hem okul açısından hem de kendi yavruları için çok önem taşımaktadır. Aynı zamanda ailelerin eğitime katılımları iletişimin sağlıklı yürümesinde ve çocukların başarısı üzerinde oldukça etkili bir durumdur.

Okul Başarısında Anne ve Babalar Neler Yapabilir?

Okul Başarısında Anne ve Babalar Neler Yapabilir?

Eğitim ve bu alanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ailelerin eğitime katılım sağlaması, okul iletişimi ve ilgisi ne kadar yüksek olursa çocukların okul başarısı da o denli yüksek olmaktadır. Ayrıca çocukların yaşamları boyunca duygusal, sosyal ve bilişsel açıdan öğrencileri etkileyebilmektedir. Peki, anne babalar bu durumda neler yapabilir?

İlk önce anne ve babalar çocuklarının eğitim kariyerlerinin başarısı için birlikte kültürel etkinliklere katılım yapılması son derece faydalı bir davranış olacaktır. Özellikle kütüphanelere, müzelere, milli park yerlerine, tiyatro ve sinemalara, hayvanat bahçelerine, tarihi mekânlara, tarihte yer edinmiş bölgelere geziler yapılıp, bilgiler toplanabilir. Ayrıca olarak çocukların ev ödevlerine yardımcı olacak bir oda oluşturabilir. Bu odada kütüphane şeklinde, kitaplar, dergiler ve bilgisayar eşliğinde sade bir oda oluşturulabilir. Çocuğun evde ders çalışabilmesi ve konuları araştırıp öğrenmesinde böyle bir ders odası çocukların başarısında çok etkili olabilmektedir. Öte yandan okullarda tertip edilen etkinliklere çocuğun katılması için teşvik edilebilir. Son olarak anne ve babalar, öğretmen, okul ve kendi aralarında çocukların eğitim stratejileri üzerinde görüş alışverişinde bulunabilirler. Bu durum son derece faydalı sonuçlar meydana getirebilir.

Anne ve babalar, eğitim hayatına dâhil olmaları ta okul öncesi döneme kadar gidebilir. Çünkü okul öncesi dönemde eğitime katılan anne ve babaların çocukları ileriki yıllarda daha başarılı oldukları gözlenmiştir.

Okul Ve Aile İşbirliğinde Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Bazı Hususlar?

Okul ve aile işbirliğinde anne ve babaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunların başında anne ve babaların çok baskıcı olmamaları gerekiyor. Çünkü ileriki zamanlarda çocukların eğitim kariyerleri açısından bu durum onların kaygılanmalarına, öfke ve şiddet göstermelerine neden olabilir. Okul eğitimi ile aile eğitimi arasında farklılıklar var ise bu durum öğrenci üzerinde olumsuz durum meydana getirerek onun başarısız olmasına sebep olabilir. Bundan dolayı anne ve babalar okulda verilen eğitimleri ile ailede verilen eğitimleri öğretmenlerle paylaşmak, okulda yapılan etkinlikleri takip etmek, öğretmenleri ile sık olarak iletişim kurmak gibi durumlar çok önemli hususlardır ve bunlara dikkat etmek zorundalar. Ayrıca bu gibi durumlar sonradan ortaya çıkacak sorunların önüne geçerek olumsuz yaşanmasına engel olacaktır. Tüm bunlar çocukların okul başarısı için çok önemli hususlardır.

Okul Başarısı İçin Diğer Etkinlikler Nelerdir?

Etkin ve doğru bir şekilde yapılan okul ve aile iletişimin, işbirliğinin çocuğun okul başarısı üzerinde yüzde yüz etkilidir. Misal olarak, bir proje üzerinde çocuklarla çalışmak, etkinlikler yapmak, oyunlar oynamak, sporsal faaliyetler yapmak ve güncel faaliyetler üzerinde konuşmalar tertiplemek çocukların bilişsel olarak gelişmelerine katkı sunacaktır. Ayrıca bu durumlar çocukların özgüven ve benlik duygularının gelişmesine de büyük katkı sunacaktır.

Gerçek olan şu ki, çocuklarının okul başarısı üzerideki anne ve babaların etkisi tartışılmazdır. Çünkü çocuklarının hayatlarına doğrudan müdahale edebilmektedirler. Fakat günümüzde birçok anne ve baba çocuklarının eğitimleri konusunda çocuklarla nasıl bir iletişim kuracaklarını maalesef bilmemektedirler ya da kurdukları iletişim yanlış olmaktadır. Bundan ötürü de okul hayatında başarısız çocukların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu durumda anne ve babalar çocuklarını iyi tanımalı, okula ve aile işbirliğini sıkı tutmalı ve iletişimi kesmemelidir. Çocuklarının ilgi ve yeteneklerini göre okul, aile işbirliği yaparak çocuklara destek olmalıdırlar.

Unutmamak gerekir ki, çocuklara verilen karneler çocuğun değil, anne ve babaların karnesidir. Karnesi zayıf olan veliler kendilerinin sorguya çekmelidir. Mutlaka anne ve babalar, çocukların okul başarısında okul ve aile işbirliğinin etkisini kavramaları ve unutmamalıdırlar.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 2024 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
10 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sinan
Sinan
Ziyaretçi
9 Ocak 2020 15:10

Bir eğitimci olarak bu yazıyı hazırlayanlara gerçekten şükranlarımı sunuyorum.

Demet
Demet
Ziyaretçi
8 Ocak 2020 23:16

Yorumlara bakıyorum da bazı arkadaşlar olayı tam anlamamış. Arkadaşlar okul aile birliği okulun gelişmesine katkı sağlayarak çocukların daha iyi koşullarda eğitim almasını sağlıyor.

Melis
Melis
Ziyaretçi
8 Ocak 2020 14:31

Lisedeyken okul aile birliği diye bir şey vardı bizde de. Ne için var olduklarını anlamazdım demek bu yüzdenmiş.

Sefine
Sefine
Ziyaretçi
8 Ocak 2020 15:18

Çok boş geldi bana çünkü benim çocuğum kendi başına çabalayarak da birçok şeyi başarabilir

Filiz
Filiz
Ziyaretçi
7 Ocak 2020 15:35

Benim çocuğumun başarısıyla okul aile birliğinin alakası çok yok sanki ama bilemedim

Zehra
Zehra
Ziyaretçi
6 Ocak 2020 12:15

Ya çok da bir etkisi yok bence ya eğitim sistemiyle alakalı birçok şey

Melike
Melike
Ziyaretçi
5 Ocak 2020 11:45

Ben okul aile birliği başkanıyım. Gerçekten de okulu ve öğrencileri geliştirmek adına birçok iş yapıyoruz.

hasan
hasan
Ziyaretçi
4 Ocak 2020 11:10

Okul aile birliğinin bu kadar önemli olduğunu düşünmüyordum açıkçası.

Ceyda
Ceyda
Ziyaretçi
3 Ocak 2020 10:14

Benim annem okul aile birliği başkanı mesela çocukların daha başarılı olması için her hafta kitaplar dağıtılıyor.

Murat
Murat
Ziyaretçi
2 Ocak 2020 23:37

Eminim kimseninki bizim okul aile birliği kadar beceriksiz değildir.

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
10
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x