yandex
Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Bu Yazımızda Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi, Çoklu Kişilik Bozukluğu Tıptaki Adı, Çoklu Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır, Çoklu Kişilik Bozukluğu Belirtileri, Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir? Detaylar Yazımızda.

Tek Vücutta Birleşen Farklı Karakterler

Çoklu kişilik bozukluğu son derece ciddi bir durum olmakla birlikte dünya genelinde en yaygın olan psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bu hastalığa sahip olan kişiler incelendiğinde genel olarak çocukluğunda ağır travmalar yaşamış ve bu durumu atlatamamış kişiler olduğu gözlemlenmiştir. Çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili muhtemelen bugüne kadar duymadığınız 10 önemli bilgiyi sizler için bir araya getirdik. Haydi, çoklu kişilik bozukluğu rahatsızlığının derinlerine inelim.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Araştırmalara Göre Her Topluluğun %2’sinde Çoklu Kişilik Bozukluğuna Rastlanıyor

Özellikle dizilerde ve filmlerde sık sık karşılaştığımız bir rahatsızlık olan çoklu kişilik bozukluğu günlük hayatımızda da karşılaşabileceğimiz hatta karşılaştığımız psikolojik rahatsızlıklar arasında yer alıyor.  Yapılan araştırmalara göre her topluluğun %2’si çoklu kişilik bozukluğuna sahip. Bu rakam yüzdelik olarak değerlendirildiği zaman az gibi gözüküyor olabilir. Ancak yüzdelik ifadeyi sayıya vurduğumuzda sadece ABD’de 6 milyon insandan fazlasının çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip olduğunu görüyoruz.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Çoklu Kişilik Bozukluğunun Bir İlacı Yoktur

Çoklu kişilik bozukluğunu temelli olarak iyileştirebilecek bir ilaç yoktur. Ancak hasta düzenli olarak gittiği terapiler sayesinde hastalığın etkilerini hafifletebilir ve daha iyi bir hale gelmek için adım atmış olur.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Hastalar Terapilerde Farklı Kişiliklerinin Sorunlarından Bahseder

Çoklu kişilik bozukluğu hastaları her terapi sırasında farklı bir olaydan bahsedebilirler. Bu durumda doktorun hastanın iç dünyasına girme süresini yavaşlatır. Hatta çoklu kişilik bozukluğu hastalığını teşhis etmek bazen 7 yılı bile bulabiliyor. Bunun en önemli sebebi çoklu kişilik bozukluğuna sahip olan insanların farklı travmalar ve mental hastalıklara sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Kişilikler Birbirini İntihara Hazırlar

Kişinin içinde barındırdığı kişilikler birbirleriyle iletişim halindedir ve bazen bir kişilik diğer bir kişiliği intihar etmesi için ikna etmeye çalışabilir. Kişinin içinde bulundurduğu kişilikler farklı zamanlarda intihar eğilimi gösterebilirler.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Bazı Durumlarda Kişilikler Birbirinden Habersiz Olur

Bazı vakalarda kişinin içinde barındırdığı farklı karakterlerin birbirlerinden habersiz olduğu gözlemlenir. Bu durumda hasta kişilikleri arasında geçiş yaparken zaman kayıpları yaşayabilir. Örnek vermek gerekirse bir kişiliği ile evinin salonunda oturuyorken başka kişiliğine geçtiği zaman oraya nasıl geldiğini hatırlamamaktadır. Ya da bir kişiliği susadığı için mutfağa gider ancak o sırada hasta başka kişiliğine geçiş yaparsa oraya neden geldiğini ve nasıl geldiğini hatırlamaz.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Çoklu Kişilik Bozukluğu Şizofreni Değildir

Bu iki hastalık birbirleriyle oldukça sık karıştırılmaktadır. Ancak şizofreni ve çoklu kişilik bozukluğu kesinlikle aynı değildir. Hastalıkların zaman zaman birbirlerine benzedikleri olmuştur. Hatta bu yüzden çoğu hastaya yanlış teşhis konulduğu olmuştur.  Her iki hastalıkta da birey kendisini toplumdan ayırır, derin düşünceler içindedir ve kişide anksiyete görülür. Ancak şizofrenide hasta kimlikler arası geçiş yapmaz. Hasta olmayan şeyler halüsinasyonlar görür. Ancak çoklu kişilik bozukluğu hastalığında kişi farklı karakterlere bürünür ancak gerçeklik duygusunu kaybetmez.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Hastalar Kendilerinde Bir Sorun Olduğunu Fark Etmez

Çoklu kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler genel olarak kendilerinde böyle bir sorun olduğunun farkında değillerdir. Bu hastalığa sahip olan insanlar ani ruh değişimleri, öfke patlamaları yaşarlar. Çoklu kişilik bozukluğuna sahip insanlar kısa ya da uzun süreli hafıza kayıpları yaşarlar. Bazen bulundukları ortama nasıl geldiklerini hatırlayamazlar.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Hastalık Kendisini 35 Yaşından Önce Belli Eder

Kişilik bozukluğu hastalığı çocukluk döneminde ağır travma geçirmiş kişilerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık kendisini belli etmek için fazla beklemez. Hastalık kendisini kişi 35 yaşına gelmeden önce belli eder. 

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Bir Vücutta En Fazla 10 Karakter Görülür

Çoklu kişilik bozukluğu en sık rastlanan psikoloji hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde anksiyete hastalığı da gözlemlenir ve hastaların çoğunluğu madde kullanımına açık hale gelir. Çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip olan kişilerde maksimum karakter sayısı 10 olarak bilinir.  Genel olarak bu karakterler 2 taneyi geçmemektedir. Ancak bazı vakalarda kişinin vücudunda 10’dan fazla karakter barındırdığı da gözlemlenmiştir.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

100 Ayrı Kişilik Sahibi: Kim Noble

Çoklu kişilik bölünmesi hastalığına sahip olan isimlerden bir tanesi de Kim Noble. Bu hastanın vücudunda 100 ayrı kişilik bulunuyor. Kim Noble’nin bu kadar ilginç olmasının sırrı ise hastanın bilinen en fazla kişiliğe sahip çoklu kişilik bozukluğu hastası olmasıdır. Kim Noble’nin içinde kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk gibi farklı farklı karakterler bulunuyor. Bu karakterlerin farkında olan Kim Noble karakterlerini sanat ile ifade etmeye çalışıyor. Kim 1 gün içerisinde 3 ya da 4 kez kendi karakterleri arasında geçişler yaşıyor. Kim bedeni içerisinde homoseksüel bir adamın, Latince konuşan yaramaz bir oğlan çocuğunun, anoreksik bir ergenin bulunduğunu ifade ediyor.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Çoklu Kişilik Bozukluğu Sahibi Kişiler Sabah Başka Kıyafetlerle Uyanabilir

Çoklu kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerin gece yatarken giydikleri kıyafetle sabah kalkınca üzerlerinde olan kıyafet farklılık gösterebilir. Gece uyuduktan sonra farklı bir kişilik ile kalkarak yemek yiyebilir, arkadaşlarınızla konuşabilir, dışarı çıkabilirsiniz. Bütün bu olanlar sabah kalktığınızda aklınızdan silinecektir çünkü farklı bir karakter ile uyanmış olursunuz. Karakterler arası geçiş yaptığınız da geride bıraktığınız karakter ile yaşadıklarınız unutursunuz bu durum da sizin ufak tefek hafıza kayıplarınıza yol açar. Ancak bazen bu hafıza kayıpları ciddileşebilir. Arkadaşlarınızla buluşmak için dışarı çıkarken bir karakter değişikliği yaşarsanız kısa bir an için bile olsa neden dışarı çıktığınızı unutabilirsiniz.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Davranış Problemleri, Odaklanma Sorunları

Çoklu kişilik bozukluğu çocuk yaşlarda da kendisini belli eder. Özellikle okulda arkadaşlarıyla uyumsuzluk yaşayan, derslerinde başarılı olamayan ve okulda odaklanma sorunu yaşayan çocukların bir pedegoga gözükmesi gerekir. Çünkü çoklu kişilik bozukluğu hastalığı teşhis edilmesi ve hastanın iç sınırlarına girilmesi zor olan bir hastalık türüdür. Bu hastalığın kişiye olan etkilerini ve kendine, etrafına zarar vermesini önlemek için erken yaşlarda teşhis edilmesi çok önemlidir. Özellikle ağır travma yaşamış çocukların hareketleri dikkatli bir şekilde izlenmelidir.

Çoklu Kişilik Bozukluğu İle İlgili Fazla Bilinmeyen 13 Bilgi

Çoklu Kişilik Bozukluğu Hastalığına Sahip Kişiler Suça Yatkın Bir Profil Çizerler

Çocukluk yaşında yaşana bir travma etkisiyle kendisini gösteren çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip olan kişilerde suça eğilim gözlemlenmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişiler etrafında olan bitenler sebebiyle kendilerini suçlarla ve kendilerine zarar vermek isterler. Bunun dışında farklı kişiliklerin ortaya çıkmasıyla dışarıya zarar verme duygusu da yeşermeye başlar ve hasta suça yatkın bir hale gelir. Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan kişilerde ağır depresyon uyarıcı maddelere bağımlı olma ve yaşanan her olaydan suçluluk duyma gibi durumlar gözlemlenir. Hastanın terapiye yanıt vermesi zaman almaktadır. Çünkü hasta farklı karakterlere sahiptir ve her karakterin ayrı ayrı iyileştirilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde kişinin kendisine ve etrafa zarar vermesini önlemek ilk adımdır. Hastanın kaç farklı karaktere sahip olduğu bulunmalı ve bu karakterler ile ayrı ayrı terapi gerçekleştirilmelidir. Hasta ne kadar farklı karaktere sahipse hastanın terapiye yanıt vermesi de o karakterlerin sayısına göre değişmektedir.


Bu yazı 1294 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x