yandex
Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları | En iyi Anlamlı, Güzel Sözler Arşivi ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

Bu Yazımızda İyi Bir İlişki İçin Yapılması Gerekenler, Uzun Bir İlişki İçin Yapılması Gereken 10 Şey, Uzun İlişki İçin Tavsiyeler, Bir İliskide Olmaması Gerekenler, Yeni Başlayan İlişkiler İçin Tavsiyeler Detaylar Yazımızda.

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

Her insanın yapısı birbirinden farklı olduğu için, yaşanan ikili ilişkilerin de farklı olması doğaldır fakat bazı detaylar var ki; ilişkinin süresi, kişilerin karakteri ya da yaşanılanlar ne olursa olsun her ilişkinin ortak noktalarını oluşturuyor. Bu nedenle bazı noktalara dikkat ederek her ilişkiyi daha iyi, daha güzel ve kalıcı hale getirmek mümkün oluyor; tıpkı bu ipuçları gibi. Sizin için hazırladığımız ipuçlarından ilham alarak ilişkinizi daha güzel hale getirebilirsiniz. İlişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır İşte daha iyi bir ilişki için ipuçları…

Konuşun ve Dinleyin

Konuşmayı ve dinleyebilmeyi iyi bilmek, ilişkiler söz konusu olduğunda en önemli etkenlerden biridir. Partnerinizle hislerinizi, sorunlarınızı, ilişkinizde sizi üzen detayları rahatlıkla konuşabiliyor olmanız gerekir. Aynı şekilde sadece sizinkiler değil, karşı tarafın da hisleri önemli olmalı ve onu dinleyip anlayabilmelisiniz.

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

Kendinize Zaman Ayırın

Her insanın zaman zaman yalnız kalmaya ya da çoğunlukla kendine zaman ayırmaya ihtiyacı vardır. İlişkide olmak demek, her anınızı birlikte geçirme ya da her aktiviteyi birlikte yapma zorunluluğu demek değildir. Aksine iki tarafın da kendi hayatına ve alışkanlıklarına devam ederken, ortada bir yerde kendilerine özel iki kişilik bir alan yaratabilmeleridir. Sürekli birlikte olunan bir ilişkide çiftlerin birbirine anlatabilecekleri pek bir şey kalmadığı malum. Bu nedenle ayrı ayrı zaman geçirmekten, farklı arkadaşlarınızla buluşmaktan ya da hobilerinize zaman ayırmaktan asla vazgeçmeyin.

Ufak Kusurlar Görmeyin

Her insanın ve dolayısı ile her ilişkinin ufak kusurları olması kaçınılmaz. Peki bunlara takıp sürekli düşünmek ya da en ufak şeyleri bile büyük bir sorun haline getirmek ne kadar doğru? İlişkinizi bozabilecek kadar büyük bir sorun mevcut değilse, ufak tefek şeylerin canınızı sıkmasına izin vermeyin.

Hatalarınızı Kabul Edin

Bir insanın sahip olabileceği en önemli erdemlerden biri hatasını kabul edebilmedir. Herkesin her zaman haklı olması mümkün olmaz. Bazen hatalı olduğumuzda bunu kabul etmemiz ve ona göre davranmamız gerekebilir. Her zaman haklı olmaya çalışmaktan vazgeçin; hatalarınızı kabul edip onları düzeltmek için uğraş verin.

Değiştirmeye Çalışmayın

Hepimiz zaman zaman yaşamışızdır; biriyle birlikteyken bir süre sonra onun hoşumuza gitmeyen yönlerini ya da ufak tefek özelliklerini görüp değişmesini isteriz. Peki neden? Bizimle tanıştıkları zaman da öyle değiller miydi? Daha da kötüsü; karşımızdaki insanı her haliyle sevemiyorsak, neden onunla bir gelecek düşünüp bir ilişki yaşıyoruz ki? Değiştirmeye çalışmayın. Aynı şekilde kimse için kendinizden ödün verip değişmeye de kalkmayın. Olduğunuz gibi, olduğu gibi güzel bir ilişki yaratmak için uğraşın.

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

Sinirle Hareket Etmeyin

Çoğu zaman sinirliyken ağzımızdan çıkanları fark edemeyiz ya da fark ettiğimizde her şey için çok geç olmuştur. Bu nedenle kavga anlarında ya da sinirli olduğunuz zamanlarda susmayı ya da konuştuklarınızı iyi seçmeyi deneyin. Çünkü yanlışlıkla ilişkinize zarar verebilecek fakat aslında hiç de hissetmediğiniz olumsuz cümleler kurabilirsiniz. Aynı şekilde partneriniz de size sinirliyken kırıcı cümleler kurduğunda hemen tepki vermek yerine sinirli olduğunun farkına varın ve ona biraz zaman tanıyın.

Gerçek Anılar Biriktirin

İdeal Bir İlişkinin Sahip Olması Gereken Özellikler Hayatta birçok şeyin yedeği olabilir ama anıların asla. Bir daha geri gelmeyecek güzel zamanlarda anılar biriktirmek, ilişkiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Günümüz teknolojisi her anımızı kameraya çekip sosyal mecralarda paylaşmak üzere yaşadığımız bir hayata yol açtı. Tabi ki fotoğraflar ya da videolar da kalıcı ve gerçek anıların izleri olabilir ama anı yaşamaya, fotoğraf çekmek için değil gerçekten o an partnerinizle mutlu bir anı yaratmaya odaklanın.

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

Teknolojiden Biraz Uzak Kalın

Hazır teknolojiden söz etmişken; ondan biraz uzak kalmaya ne dersiniz? Sabah uyanır uyanmaz ve gece yatmadan önce sosyal hesaplarınızı kontrol ediyor olabilirsiniz ama buna partnerinizleyken biraz ara vermeyi deneyin. Günümüzde birçok ilişki, sosyal hesaplarda yapılan paylaşım ya da beğeniler yüzünden edilen kavgalar nedeniyle son bulabiliyor. Birlikteyken sürekli çalan telefonlar, gelen bildirimler ya da ara sıra göz atılan sosyal hesaplarla ilişkiniz ne kadar verimli olabilir?

Anlaşılmayı Beklemeyin

Çoğu insan partnerine onun bile farkında olmadığı nedenlerden dolayı trip atar ya da sorunlarını anlatmak yerine onun bir şekilde anlayıp çözüm bulmasını ister. Bu zaman kaybı yerine neden biraz daha açık olmayı denemiyorsunuz? Kimse kimseyi ne yaptığını bile bilmezken bir anda anlayarak çözümler üretmeye başlayamaz. Bir sorun ya da derdiniz olduğunda partnerinizin anlamasını beklemek yerine ufak da olsa sinyaller vererek daha anlaşılır olmaya çalışın.

Güzel Sözler Kullanın

Herkes beğenilmek, sevilmek ve övülmek ister. Özellikle de romantik ilişkilerde partnerinizin sizi çok beğendiğini, sevdiğini, ne kadar yetenekli ya da iyi biri olduğunuzu düşündüğünü bilmek paha biçilemez. Belki bunu binlerce kez söyleyip yapmış olabilirsiniz ama birine değerli olduğunu hissettirmek asla fazla gelmeyecektir. Ne kadar sık olursa olsun partnerinize sevginizi, hislerinizi, beğeni ve düşüncelerinizi hatırlatmakta fayda var.

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

Sevdiklerine Değer Verin

Bazı insanların aile ve arkadaşlık bağları çok güçlüdür, bazılarının ise bir nebze daha azdır. Nasıl olursa olsun, partnerinizin ailesine ve arkadaşlarına özenli, saygı dolu ve değer verir şekilde davranmaktan vazgeçmeyin. Sizden önceki hayatının temelleri olan o insanlar, siz olmasanız dahi hayatında olacaklar; unutmayın.

Günlük Konuşmaları Atlamayın

Bazen sıradan günlük sohbetlerin önemini fark edemeyiz. Halbuki birine nasıl olduğunu, gününün nasıl geçtiğini, işte ya da okulda neler yaptığını sormak gibi sıradan, günlük konuşmalar sadece iletişimi güçlendirmekle kalmaz; içinde barındırdığı küçük detaylar sayesinde birçok şeye yarayabilir. Bu nedenle g ünlük konuşmaları es geçmemeye özen gösterin.

Kendi Adetlerinizi Oluşturun

Her çiftin kendine özgü paylaşımları ve yaptıkları vardır. Sadece size özel, belki sürekli tekrarlayacağınız ve adet haline getirdiğiniz bazı anılar yaratın. Bu hep aynı yere tatil gitmek de olabilir, her haftasonu doğayla iç içe bir gün geçirmek de. Belki de sadece her ay birlikte bir film izlemek bile olabilir. Sadece size özel bir ritüel olması yeterli!

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

Ufak Sürprizleri Atlamayın

Hepimiz hayatın koşuşturması içinde bir şeyler yapmak için çabalıyoruz. Bu kaosun ortasında size değer veren, aynı şekilde değer verdiğiniz birini bulmuşken ona bunu hissettirmeyi ihmal etmeyin. Ufak sürprizler, önemsiz gibi görünen ama etkisi çok büyük olabilecek küçük hediye ve notlar hem karşınızdakine değerini hatırlatacak hem de onu mutlu ettiği kadar sizi de edecektir.

Birlikte Seyahat Edin

Uzun ya da kısa bir mesafe, uzun ya da kısa bir yolculuk: Hiç fark etmez. Birlikte bir kez bile olsa bir seyahate çıkın. Bambaşka yerler keşfedip birlikte güzel bir anı yaratabilirsiniz. Seyahat ve tatiller, bir insanı tanımanın en kısa ve net yollarından biri. Bu eğlenceli aktiviteyi sevdiğiniz insanla yapmak ise paha biçilemez.

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

Dokunmaktan Vazgeçmeyin

Cinsellik, ilişkilerin en önemli noktalarından biri fakat dokunmak, sarılmak gibi gün içinde yapılan ufak tefek temaslar da sevgiyi göstermenin güzel yolları arasında yer alıyor. Bu nedenle yerli yersiz, ufak tefek temasları, sarılma ve öpücükleri ilişkinizin bir parçası haline getirin.

Birlikte Yeni Şeyler Yapın

Partnerinizle birlikte yapmak istediğiniz şeyleri not alarak işe başlayabilirsiniz. Bunlar arasında yeni bir dil öğrenmek, bir hobi edinmek, birlikte bir kursa gitmek ya da sadece evde ilk kez bir yemek yapmak gibi birçok şey bulunabilir. Sadece ‘birlikte’ olması ve daha önce denemediğiniz bir şey olması yeterli…

Fikirlerine Değer Verin

Her insan birbirinden farklıdır; hatta en uyumlu, aynı olduklarını düşünen çiftler bile. Düşünceniz ne olursa olsun partnerinizin fikirlerine değer verin ve saygı gösterin. Zıt düşüncelere kapıldığınız ya da anlaşamadığınız anlarda kendi fikrinizi empoze etmeye asla çalışmayın. Birbirinizin fikir ve kararlarına saygı duyarak orta yolu bulmaya çalışmak en doğrusu olacaktır.

Randevuya Çıkın

İlişkinizin başlayalı ne kadar oldu? 5 ay, 1 yıl, 3 yıl… Ne kadar olursa olsun, ilk günlerin heyecanını ve ilk randevunuzu asla unutmuyorsunuz; değil mi? Özellikle uzun süreli ilişkilerde ihmal edilen bir detay da randevuya çıkmayı bırakmaktır. Artık birlikte evde ya da aynı yerlerde takıldığınız, monotonlaşmaya başlamış bir ilişki yerine sanki yeni tanışıyormuş gibi, ilk günlerdeki heyecanı hissedeceğiniz ve yeni yerleri keşfedeceğiniz randevulara çıkın.

Birbirinize Her Şeyi Anlatmayın

Bu maddede partnerinize yalan söylemenizi ya da ondan sırlar saklamanızı söylemiyoruz. Ne var ki bazen bazı şeyleri kendinize ya da arkadaş gruplarınıza saklamak en doğrusu olacaktır. Örneğin en yakın arkadaşınızın size yaptığı kötü bir hareketi partnerinize anlatıp kötü konuşursanız; ister istemez o da olumsuz düşünceler beslemeye başlayacaktır fakat belki de uzun zamandır arkadaşınız olan kişiyle siz aranızı düzeltip hayatınıza onu yeniden dahil ettiğinizde, partneriniz ona sizinle aynı şekilde davranamayacaktır. Bazen sizin unutup atlatabileceğiniz şeyleri, aile ve arkadaşlarınızla aranızda olan dramları ya da karşınızdakini kötü etkileyecek ufak tefek olayları hemen anlatmak yerine biraz düşünmenizde fayda var.

Arkadaşlarınıza Her Şeyi Anlatmayın

Yukardaki ipucunun bir farklı versiyonu da arkadaşınıza ve ailenize her şeyi anlatmamak. Partnerinizle yaşadığınız sorunları ilişkinizin içinde tutmaya özen gösterin. Hem yukarda bahsettiğimiz sebep gibi partnerinize karşı olumsuz duygular beslenebileceğinden, hem de ilişkinizin detaylarını başkalarının da biliyor oluşu ikinize de zarar verebileceğinden. Bu nedenle bazı şeyleri kendi aranızda çözmeye ve dışarı yansıtmamaya çalışın.

Doğru Cümleler Kurun

Bazen doğru cümleler kurabilmek hayat kurtarıcı olabilir. Partnerinize olumsuz durumları olumlu şekilde anlatmaya çalışın ve doğru cümleleri kurmaya özen gösterin. Örneğin; birine ‘Şu hareketinden nefret ediyorum!’ derseniz, bu olumsuz cümle onu kırabilir ya da ters bir etki gösterebilir fakat onun yerine ‘Şu hareketi yaptığında üzülüyorum, kendimi mutsuz hissediyorum. Şöyle yapsak daha güzel olmaz mıydı?’ gibi olumlu şekilde konuşursanız, etkisine inanamayacaksınız.

İlgi Alanlarına Şans Verin

Kadın ve erkeklerin birbirlerinin neden sevdiklerini anlayamadıkları birçok aktivite bulunuyor. Ayrı yapıda ve anlayışta iki cinsiyet olmak, birçok anlaşmazlığı da beraberinde getirebiliyor. Eğer partnerinizin sizin sevmediğiniz ya da anlamadığınız ilgi alanları bulunuyorsa, onlara karşı çıkmak ya da anlamadan, olduğu gibi bırakmak yerine bir şans verin. Sadece bir kez bile olsa deneyin ve bunu onun için yapın. Oyun oynamayı seviyorsa, bir kez onunla oyun oynayın ya da gitar çalmak onun için bir tutkuysa size de bir kez denetmesini isteyin. Belki sizin de çok hoşunuza gidecektir. Hiç olmazsa partneriniz, onun için yaptığınız bu jestin değerini bilecektir.

Akışına Bırakın

Bazı insanlar doğaları gereği ilişkilerini bile kontrol altında tutmak isterler. Bu hareket, ilişkilerin en çok zarar gördüğü hareketler arasında yer alır. Bazen akışına bırakmayı bilmek, anın güzelliğine ve gidişata göre hareket etmek en güzelidir.

Sessizliğin Kıymetini Bilin

Her insanın yapısı birbirinden farklıdır: Kimi çok konuşmayı severken kimi sessizlikten hoşlanır. Aynı şekilde insanların bazen sessiz kalmaya ihtiyaçları olduğu dönemler de olabilir. Birlikte konuşabilen çiftler kadar birlikte susabilen ve sıkılmadan bu anın kıymetini bilen çiftler de çok değerlidir. Bunu da başarabiliyorsanız, ilişkinizde birçok şey yolunda demektir.

Geçmişi Bir Kenara Bırakın

Geçmişi bir kenara bırakmak, hem kendi hayatınız ve partnerinizin sizden önceki hayatıyla, hem de ilişkinizin geçmişiyle ilgili bir öneri. Partnerinizin sizden önce yaşadığı hiçbir şey sizi ilgilendirmez; aksine yaşadığı her detay bugün sevdiğiniz insanı oluşturmuş ve size onu vermiş olan detaylardır. Bununla birlikte ilişkinizde de geçmişe bağımlı yaşamaktan kaçının. Önceden yaşadığınız bir sorunu sürekli dile getirmek ya da ilişkinizin başında yapılan bir hatadan hala bahsetmek gibi geçmişte kalan ve artık bir önemi olmayan her detayı geride bırakın. Unutmayın ki değerli olan bu gündür; bu günün kıymetini bilin ve keyfini çıkarın.

Bakımlı Olmaktan Vazgeçmeyin

Bazen ilişkiler ilerledikçe kişiler kendilerine eskisi kadar özen göstermeyi bir kenara bırakırlar. Bazıları buna ilişkinin neden olduğu rahatlık, bazıları ise partnerinden emin olunca artık onun için çaba harcamaya gerek görmemek diyor. Ne olursa olsun, ilişkinizin uzunluğu nereye ulaşırsa ulaşsın ilk günlerdeki gibi bakımlı olmaktan asla vazgeçmeyin. Bunu partnerinizden önce kendiniz için yapın. Kendinize bakın ve değer verin.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1682 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x