yandex
Diş Eti Kanaması Nedir? Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi Nedir? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Diş Eti Kanaması Nedir? Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Diş Eti Kanaması Nedir? Belirtileri, Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Bu Yazımızda Diş Eti Kanaması Nedir?, Diş Eti Kanaması Belirtileri Nelerdir?, Diş Eti Kanaması Sebepleri Nelerdir?, Çocuklarda Diş Eti Kanaması, Diş Eti Kanaması Farklı Hastalıklardan Kaynaklanabilir Mi?, Diş Eti Kanaması Tedavisi, Diş Eti Kanaması Doğal Tedavi Yöntemleri, Ilık Tuzlu Su, Ilık Süt, Papatya Çayı, Adaçayı, Hindistan Cevizi Yağı, Karanfil Yağı Detaylar Yazımızda.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması toplumda en sık karşılaşılan diş sorunlarından biridir. Bu sorun için ister doktora gidebilirsiniz, isterseniz aşağıdaki doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Hastalığınız ileri boyutlardaysa kesinlikle vakit kaybetmeden bir diş hekimine görünmelisiniz.

Dünyada en sık görülen diş eti sorunlarından biri olan diş eti kanaması, diş plağının ileri boyutlara ulaşmasıyla gingivits adı verilen saydam bakteri plaklarının oluşmasına sebep olur. Gingivits plağının diş etine ulaşmasıyla iltihap meydana gelir. İltihap damarları tıkadığı için herhangi bir baskı halinde diş eti kanaması olur. Diş plağı ise düzensiz diş fırçalama ve ağız bakımından kaynaklanmaktadır.

Ağız Ve Diş Sağlığı

Diş eti kanaması, tıpkı diş iltihabında olduğu gibi tedavi edilmezse tüm vücudun işleyişini bozabilecek seviyeye gelebilir. Erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Diş Eti Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Diş Eti Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Diş eti kanaması genellikle diş fırçalarken veya fırçaladıktan sonra farkedilir. Diş fırçasının renginin kırmızıya dönmesi veya tükürülen macunun renginin kırmızı olması ve ağıza kan tadının gelmesi belirtiler olarak görülebilir.

Ayrıca diş eti kanamasında damarlar tıkandığı için diş etinde dil ile hissedilir boyutta şişmeler meydana gelebilir. Şişme sonrasında diş etlerinde ağrı/sızı duyulabilir. Diş eti kanaması belirtileri arasında en belirgini doğal olarak kanama olmasıdır. Herhangi bir şekilde bu kanamayı gördüğünüz takdirde gecikmeden hemen tedavi yoluna gitmelisiniz. 

Diş Eti Kanaması Sebepleri Nelerdir?

Diş eti kanaması, diş plağının diş etinde iltihaba sebep olmasıdır. Yani diş eti kanamasının en büyük sebebi de diş eti iltihabıdır.

Tek sebebi diş eti iltihabı değildir. Aşağıdakiler de diş eti kanaması sebepleri olarak görülmektedir;

 • Ağız ve diş bakımının yetersiz ve düzensiz olması.
 • Kan sulandırıcı ilaçların alınması, diş eti kanamasını hızlandırır. Kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda kalanlar ağız ve diş bakımını doktor kontrolünde ve daha dikkatli bir şekilde yapmalıdırlar.
 • Ağız ve diş bakımında rutinin dışına çıkmak veya kullandığınız ürünleri değiştirmek geçici diş eti kanamasına sebep olabilir. Eğer diş eti kanaması geçmiyorsa doktora görünmenizde fayda var.
 • Diş etini tahriş eden hazır gıdalar tüketmek.
 • Yoğun stres altında olmak. Stres damar yapısının bozulmasına ve bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olabilir.
 • Vitamin ve mineral eksikliği.
 • Çürük diş veya farklı bir sebepten ötürü tek taraflı çiğneme de diş eti kanaması yapabilir.
 • Gebelik döneminde hormonal değişiklikler diş eti kanamasına sebep olabilir.
 • Takma diş kullanımı.
Çocuklarda Diş Eti Kanaması

Çocuklarda Diş Eti Kanaması

Çocuklarda ve ergenlerde de diş eti kanaması görülebilmektedir. Çocuklardaki diş eti kanaması genellikle yararlanmalardan ve bakımsızlıktan kaynaklanmaktadır. Ağız bakımının düzensiz ve yetersiz olması, dişlerin sert bir şekilde fırçalanması ve sert cisimleri ısırması ve yemesi kanamaya sebep olabilir. Bunun dışında tırnak yeme alışkanlığı olan çocuklarda da diş eti kanaması görülebilmektedir.

Çocuklarda Diş Ağrısı

Gebelik döneminde olduğu gibi ergenlik döneminde de hormonal değişiklikler sebebiyle diş eti kanaması oluşabilmektedir.

Diş Eti Kanaması Farklı Hastalıklardan Kaynaklanabilir Mi?

Diş eti kanaması genellikle yukarıdaki sebeplerden kaynaklanır. Lösemi, hemofili ve diyabet hastalıkları için diş eti kanaması bir belirti olarak görülebilir. Tedavilere rağmen diş eti kanaması durmuyor diyorsanız, bu hastalıkların erken teşhis ve tedavisi için acil olarak doktora görünmeniz gerekir.

Diş Eti Kanaması Tedavisi

Diş Eti Kanaması Tedavisi

Diş eti evde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Diş eti kanaması genellikle iltihaptan kaynaklandığı için ilk olarak doktora görünülmeli ve iltihaptan kurtulmanın yoluna bakılmalıdır. İltihaptan kurtulmak ve diş etlerini rahatlatmak için geçici veya alternatif olarak uygulayabileceğiniz bazı doğal tedavi niteliğinde bitki çayları ve diğer gıdalar vardır.

Düzenli ve doğru bir şekilde ağız ve diş bakımının yapılması hastalığın çok geçmeden ortadan kalkması için yeterli olabilir. Bu nedenle diş hekimi tarafından uygulanacak olan bir tedavi veya sizin uygulayacağınız doğal tedavilerden önce mutlaka ağız ve diş bakımınızı bir adım önde tutun ve yeterli özeni gösterin.

Günde en az 2 kez olmak üzere dişlerinizi fırçalayabilir, misvak ve diş ipi kullanabilirsiniz.

Hastalığınız ileri boyutlara ulaştıysa doktorunuz diş eti kanaması tedavisi için ilaç verebilir. Eğer hastalığınız ileri boyutlarda değilse aşağıdaki evde uygulanabilecek olan doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz;

Ilık Tuzlu Su

Ilık Tuzlu Su

Ilık tuzlu su grip ve nezle gibi hastalıklarda kullanıldığı gibi diş ve diş eti hastalıklarında da kullanılabilir. Mikroplara karşı etkili olan tuzlu suyu hazırlamak için kaynamış ve ılık hale gelmiş olan suyu bir su bardağı olacak şekilde bardağa dökün. Ardından 1-2 çay kaşığı tuz ilave edin ve iyice karıştırıp bu su ile ağzınızı yavaşça çalkalayın ve gargara yapın. Tuzlu su ile günde 1-2 kez gargara yapmanız yeterli olacaktır.

Ilık Süt

Ilık Süt

Diş etlerinizde oluşan şişlik sebebiyle ağrı/sızı olabilir. Ilık süt rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda diş eti kanamasının yavaşlamasını ve durmasını da kolaylaştırabilmektedir.

Papatya Çayı

Papatya Çayı

Diş eti kanaması için önerilen en etkili çaylardan biri papatya çayıdır. Doktorlar tarafından verilen ilaçlar kadar etkili olduğu söylenmektedir.

Papatya çayı hazırlamak için 1 su bardağı kaynar suyun içerisine 2-3 çay kaşığı papatya ilave edin ve ağzı kapalı bir şekilde 10 dakika kadar demleyin.

Bu çayı her yemekten sonra içebilirsiniz. Eğer dişleriniz hassas ise soğuduktan sonra gargara olarak kullanabilmeniz de mümkün.

Adaçayı

Adaçayı

Kan sulandırıcı ilaçlara ihtiyacınız varsa adaçayı tedavisini okumadan geçebilirsiniz. Çünkü adaçayının kan durdurucu özelliği bulunmaktadır. Kanının devamlı ince olması gerekenler için bu durum tehlikeli olabilir.

Adaçayı diş ve diş eti iltihabına ve ağızdaki mikroplara karşı etkilidir.

Adaçayı hazırlamak için 1 su bardağı kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağı atın. 5 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde demledikten sonra süzerek bardağa boşaltın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Doğal tedavi olarak diş rahatsızlıklarında uygulanan yöntemlerin başında hindistan cevizi yağı da gelmektedir. Diş eti kanaması için iltihap giderici ve anti-mikrobiyel özelliği ile hindistan cevizi yağını da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Günlük veya iki günde bir 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını 10 dakika kadar ağzınızda dolaştırmanız yeterli olacaktır.

Karanfil Yağı

Karanfil Yağı

Zararlı bakterilerin uzaklaştırılması, iltihabın atılması ve ağrıların azalması için karanfil yağı kullanmanızda fayda var.

1 çay kaşığı kadar hindistan cevizi yağı ve 2-3 damla karanfil yağını iyice karıştırın. Bu karışımı günde 1 veya 2 kez diş etlerinize sürün. 6-8 dakika kadar beklettikten sonra ağzınızı iyice yıkayın.

Yukarıdaki diş eti kanaması doğal tedavi yöntemlerini uygulamanız halinde kendinizde olumsuz etkiler hissediyorsanız kullanmayı bırakın. Bıraktığınız halde daha da rahatsız olursanız veya kalp, kanser vb. ciddi bir sağlık sorununuz var ve düzenli olarak ilaç alıyorsanız mutlaka bir doktora görünün ve sorduktan sonra bu yöntemleri uygulayın.

Diş eti kanaması herkeste görülebilecek bir rahatsızlıktır. Farklı hastalıklardan kaynaklanabileceğini düşünerek panik yapmayın. Ağız ve diş bakımı ile yukarıdaki alternatif yöntemleri uygun şartlarda doğru bir şekilde uygulayın. Eğer bir düzelme yoksa ve hastalık ilerlediyse bir diş hekimine gidin.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 389 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x