yandex
Doğru İlişki Nasıl Yaşanır | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Doğru İlişki Nasıl Yaşanır

Doğru İlişki Nasıl Yaşanır

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Doğru İlişki Nasıl Yaşanır, Uzun İlişki İçin Tavsiyeler, Bir İlişkiyi Yürütmenin Püf Noktaları, Mutlu Bir İlişki İçin, İdeal İlişki, Uzun Bir İlişki İçin Yapılması Gerekenler, Bir İliskide Olmaması Gerekenler Detaylar Yazımızda…

Doğru İlişki Nasıl Yaşanır

Aşk yaşanabilecek en güzel duygudur. Herkesin tatması gereken bir şeydir. Kimi zaman karşılıklı sevmek, kimi zaman imkansızı sevmek. O sevgiyi içinde hissettiğin zaman anlarsın kutsallığını. Üzen yönleri de vardır elbet. Ama yine de bence herkesin yaşaması gereken bir tecrübe.

Böyle konuştuğuma bakmayın. Bende aşka inanmazdım. El ele gördüğüm çiftleri hep yapmacık bulurdum. Taa ki erkek arkadaşımla tanışana kadar. Hayatın ne kadar anlamlı olduğunu onun sayesinde fark ettim. Ben onunla anlam kazandım. 4 yıldır birlikteyiz hiç ayrılmadık. Çevremdeki birçok insan nasıl sıkılmıyorsunuz, nasıl bu ilişkiyi bu kadar sürdürebiliyorsunuz, çok güzel bir ilişkiniz var bunu nasıl başarıyorsunuz tarzında sorular soruyorlar. Bende bu yazımda bunlardan bahsetmek istedim. Belki okuyanlara da örnek oluruz. İlişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır

Öncelikle klasik olacak ama GÜVEN. Klasik ama altın kural. Çünkü ilişkinin temelini güven oluşturur. Güven öyle hemen kazanılan bir şey değil. Çok uzun zaman alır. Hele ki geçmişinizde güven kırıklıklarınız varsa daha uzun bile sürebilir. Ancak hemen kaybedilen bir şey. Beyaz bir yalan bile güveninizi kırabilir. İşte onu onarmak ilk başta kazanmaktan daha zordur çaba ve zaman gerektirir. Güvenmediğiniz bir insanı istediğiniz kadar sevin ama olmaz. Çünkü her hareketinden kuşkulanırsınız. Bu sizin de psikolojinizi bozabilir karşınızdakinin de. O yüzden bence hiç kendinizi kandırmayın. Güvensizlik çok zor konuşarak halledemiyorsanız bazı şeylerin kararını vermek gerekiyor zaman geçtikçe o kararı vermek daha da zorlaşıyor. Ancak güveniniz tam ise sevgiyle birlikte çok güzel bir bütünleşmeleri oluyor. Yapboz gibi güven olmadan sevginin anlamı yok sevgi olmadan güvenin. Birbirini tamamlayan ve anlamlandıran iki güzel şey.

İkinci önemli olan şey ANLAYIŞ. Çevremde bazı ilişkiler var gerçekten hayretle izliyorum hangi çağda yaşıyoruz diyorum. Yok onu giyemezsin, yok oraya gidemezsin, yok onunla konuşamazsın, şu saatte evdesin falan gibi saçmalıklar. Böyle bir şey olmamalı ya. Ben istediğim kıyafeti giyemeyip arkadaşlarımı dahi kendim seçemeyeceksem nerde benim özgürlüğüm? İlla ki karışırsınız ama üslup çok önemli. Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları

“10’da evdesin!”

demek yerine.

“Hayatım yine kendin bilirsin ama bence geç kalma eve bende yanında yokum merak ederim seni dikkat et kendine erken dönmeye çalış”

demek çok mu zor? Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Sert söz karşıdaki kişinin karakterine göre sinirlendirir üzebilir inada bindirtebilir. Eve dönme mevzusu için karşındaki insanı kırmaya değer mi? Benim sevgilim istediği kıyafeti giyebilir nerede ne giymesini, nasıl davranmasını bilecek olgunlukta birisi zaten. Çocuk değil ki ben ona onu yap bunu yap diyeyim. Tabi o olgunluğa erişemeyenler de vardır elbet onlar için de yine emir verircesine değil de daha nazik bir şekilde söylenildiğinde sevgiyle her şeyin çözülebileceğini ortak kararın birlikte verilebileceğini düşünüyorum.

Doğru İlişki Nasıl Yaşanır

Bir arkadaşım vardı sırf sevgilisi izin vermiyor diye annesinin ona aldığı elbiseyi dahi giyemiyordu. Askılı tişörtlerini şortlarını, elbiselerini hepsini attı ki oturduğumuz yer sahil kenti. Karşındaki insanı üzmeye değer mi bunun için?

“Bu sence de biraz kısa değil mi?”

şeklinde uyarmak varken hepsini atacaksın giymeyeceksin diyorlar ben buna anlam veremiyorum. Evden şortla çıkıp 1 haftadır çıktığı çocuk izin vermiyor diye ailesinin izin vermesine rağmen denize giderken bütün yolu geri dönüp eve gidip pantolon giyen arkadaşım vardı. Üzücü durumlar bunlar. Sevgilisine akrabasının düğününde gömlek giydirmeyen kız arkadaşlarım da vardı bu durumlar gerçekten içler acısı. Tabi durum böyle olunca işler inada da biniyor. Sen bana elbise giydirtmedin bende senin gömlek giymeni istemiyorum. Arkadaşımın sevgilisi arkadaşıma kırmızı ojeyi ve halhalı yasaklamıştı. Kendine olan güvensizlik mi psikopatlık mı artık siz kendiniz karar verin. Yapmayın bunu arkadaşlar bazı kurallarınız olsun ama iki tarafında onay verdiği kurallar olsun. Karşınızdaki insanı üzmeyin kendinizi de yormayın. İdeal Bir İlişkinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Benim sevgilim istediği arkadaşıyla görüşebilir bu kız/erkek fark etmez. Ya inanır mısınız bir arkadaşım vardı kızlı erkekli bir cafe de kahve içiyorduk sevgilisi cafeyi bastı erkekleri masadan aldı tehtid etti dövmeye kalktı. Bu komik değil de ne? Neymiş sen benim sevgilimle nasıl aynı masa da oturursunmuş. Böyle okuyunca size de komik geldi değil mi? Biz insanız kız erkek arkadaşlarımız olacak ilkokuldan mahalleden ya da arkadaşlarımız sayesinde tanıştıklarımız. Bence sevgiliyle tanıştırdıktan sonra bir sıkıntı olmamalı. Sevgiliniz arkadaşım diyorsa demek ki bir paylaşımları olmuş siz yokken onlar yanında destek olmuş. Buna saygı duyup anlayış göstermek gerektiğini düşünüyorum. Onunla asla görüşemezsin demek bence bencillik. Tabi bazı özel durumlar haricinde.

Doğru İlişki Nasıl Yaşanır

Üçüncüsü ise ÜSLUP. Üslup, gerçekten çok önemli. Kötü bir şey söylemediğiniz halde sırf üslubunuz yüzünden karşınızdakini tahrik edebilir ya da üzebilirsiniz. O yüzden konuşma tarzı jest ve mimikler çok önemli. Benim 4 yıl boyunca edindiğim en güzel tecrübe sinirliyken asla konuşulmaması gerektiğiydi. Ben çok sinirli bir insandım yani en ufak şeylerde bile sinirlenip ağzımdan asla çıkmaması gereken şeyleri söyleyebiliyordum. Böyle zamanlarda sevgilim bana

“Senin gibi güzel bir kıza yakışıyor mu bu sözler?”

derdi. Onun sayesinde sinirimi yendim. Öyle güzel konuşurdu ki benimle bağırırken utanır susardım. Bana çok güzel bir alışkanlık kazandırdı.

Artık sinirlerime hakim olabiliyorum, bağırmıyorum, hoş olmayan cümleler kurmuyorum. Ve bu sadece onunla değil başkalarıyla olan insani ilişkimde de bu şekilde devam ediyor. Bunu ona borçluyum. O yüzden imkansız değil bir taraf hep daha sakin olur bunu sizde başarabilirsiniz. Bağırdığınız zaman daha iyi anlatamazsınız derdinizi. Bence en güzeli sinirliyken susup sonra konuşalım demek. Genelde kızlar yapar tabi yapan erkeklerde vardır ama sinirle uzun uzun mesajları döşerler. Hiçbir erkek o sinirle yazdığınız uzun mesajları anlamaz. Onlar anlamayınca daha çok sinirlenirsiniz o yüzden en güzeli sakinleşmeyi beklemek. Hem o şekilde hatanızı ya da karşınızdakinin hatasını daha iyi anlar ya da anlatırsınız.

Arkadaşlar doğru ilişkiyi yaşamak gerçekten zor. Hemen olan bir şey de değil. Aşkın ne olduğunu bilmeden yaşayan çok fazla insan var. Size de arkadaşlarımdan fazlasıyla örnek verdim. Ama elbet ya ayrılıyorlar ya da boşanıyorlar. Ama güven problemi olmadığı sürece sevgiyle çözülmeyecek problem yok. Sadık olun, dürüst olun birbirinize. Sevgilinizden/eşinizden korkmayın ya da onun korkusu olmayın. Şiddet uygulamayın hem bedensel hem psikolojik. Sorunlarınızı konuşarak çözün. Hemen olmuyor ama zamanla taşlar yerine oturuyor. Bizim de sorunlarımız oluyordu. Uzun uzun sitem mesajları atardım atarlı atarlı konuşurdum baktım bu olmuyor böyle çözemiyoruz sorunlarımızı demek ki üslup da hata var. Ben de onu düzelttim. Ayrıca kıskanmayanı var mıdır bilmem ama herkes sevdiğini kıskanır. Önemli olan bunun dozunu iyi ayarlamak. Sırf kıskandığınız için karşınızdaki insanı kafanızda oluşturduğunuz karaktere sığdıramazsınız ki. Dar gelir taşar bir gün.

Doğru İlişki Nasıl Yaşanır

Sevgilinizi olduğu gibi sevin onu değiştirmeye çalışmayın. İlk başta onu o özellikleriyle sevmişken neden saçma sapan kıskançlıklarla değiştirmeye çalışıyorsunuz ya da sizi değiştirtmesine izin veriyorsunuz. Kendinizi unutursunuz. Yapmayın bunları. Kıskanın bunu belli edin ama incitmeden yapın. Yalan söylemeyin. Yalan söylediğiniz sebep sevgilinizden gerçekten daha mı değerli ki kandırmaya çalışıyorsunuz. Yalanlarla bir ilişki bir yere kadar sürer kendi kurduğunuz yalanlara kendiniz bile inanmaya başlayacağınız derece gelmeyin lütfen. Sevgilinizden çok kendinizi kandırmış olursunuz. Bir de küçük sorunları büyütmeyin boş yere karşınızdakini üzmeyin hayat üzülmek için o kadar kısa ki..

Son olarak merak edenler için söyleyeyim. Uzun ilişki doğru bir ilişkiyse insanı sıkmaz. Karşınızdaki insanla bütünleşirsiniz onu da ailenizden görmeye başlarsınız. Sıkılmak ne kelime daha çok görmek daha çok gezmek eğlenmek yeni şeyler paylaşmak istersiniz. Hayatımızın her anında nefes alıyoruz bundan sıkılıyor muyuz? Su olmadan yaşayamayız, sudan sıkılıyor muyuz? Bu da onun gibi bir şey. İnsan gerçekten sevince sıkılmıyor. Aksine daha çok bağlanıyor. Sıkılıyorsanız gerçek aşk değildir zaten. Adına onlarca şiirler destanlar yazılan bir duygu 4 yılda sıkılanabilecek bir şey ise zaten hiçbir zaman gerçek olmamıştır ki. Sadece o anın büyüsüyle inanılmış koca bir yalandır.

Elinizi kalbinize koyduğunuzda orada yaşadığını biliyorsanız lütfen buna sahip çıkın çünkü sevmek öyle kolay bir şey değil. Doğru sevgiyi yaşamak ise hiç kolay değil. Bulmuşken kaybetmeyin çabalayın. Mesela hatalıysanız özür dilemekten gocunmayın bu sizi küçültmez aksine yüceltir. Haklı haksız arayışına girmeyin mutluluğunuza bakın. Benim diyeceklerim bu kadar, umarım sizlere bir faydam olmuştur.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1563 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x