yandex
Dünya Üzerinde Giriş Yapamayacağınız Yasaklanmış 10 Bölge | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Dünya Üzerinde Giriş Yapamayacağınız Yasaklanmış 10 Bölge

Dünya Üzerinde Giriş Yapamayacağınız Yasaklanmış 10 Bölge

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Dünya Üzerinde Giriş Yapamayacağınız Yasaklanmış 10 Bölge, Dünyada Gidilmemesi Gereken Yerler, Yasak Olan Yerler, Yasaklı Ada, Madrid’deki Girilmesi Yasak Olan Ev, Hindistan Kuzey Sentinel Adası, Fransa Paris Yeraltı Mezarları, Ukrayna Çernobil Yasak bölge, Norveç Svalbard Global Tohum Deposu, Amerika Mount Weather, İtalya Poveglia Adası, Brezilya Yılan Adası Detaylar Yazımızda.

Dünyada Gidilmemesi Gereken Yerler

İnsanlar yapma denileni yapmaya programlıdır. Bir yiyeceğin yasak olması onu yeme isteğimizi daha da arttırır. Bunu bilinçli olarak yapmasak bile yaparız. Bir içgüdüdür. Yasakları bir kez bile olsun çiğnemek isteriz, normalde hiç ilgimizi çekmeyecek bir kıyafete paramız yetmezse bütün gün onu düşünürüz. Paramız olduğunda ve o kıyafeti alabilecek duruma geldiğimizde ise aslında o kadar da ilgimizi çekmediğini fark ederiz. İnsanlar olarak anlaması ve anlaşması zor varlıklarız. Ama bazı kurallar vardır ki bunlara uymak zorundasınızdır. Dünya üzerinde her yere gidemezsiniz. Bazı bölgeler sadece belirli insanların girebileceği özel alanlardır. Bu yüzden bu bölgelere değil girmeniz yanından geçmeniz bile yasaktır. Sizin için dünya üzerinde ayak basmanızın yasak olduğu bazı bölgeleri derledik.

Hindistan Kuzey Sentinel Adası

Hindistan Kuzey Sentinel Adası

Hindistan’ın Kuzey Sentinal adası uygarlıkla bağlantısı bulunmayan sayılı insan kabilelerinden birisi olan Sentinellilerin yaşam alanıdır. Kabileler halinde yaşayan bu yerliler vahşi bitki, avcılık ve balık tutarak hayatta kalıyorlar. Henüz ateş yaktıkları ya da tarımsal gıda ürettiklerine dair hiçbir iz bulunamayan Sentinel kabilesi modern dünya ile arasında iletişim oluşturmak istemiyor. Adya girmeye çalışan insanları ise oklar ve mızraklarla kovalıyor. 2006 senesinde 2 balıkçı yanlışlıkla Sentinelli kabilesinin yaşadığı adaya ayakbastı. İki balıkçı da kabile tarafından vahşice öldürüldü. Ancak hükümet bu konu ile ilgili hiçbir girişimde bulunmadı. Adaya yolculuk yapmak kesinlikle yasak.

Fransa Paris Yeraltı Mezarları

Fransa Paris Yeraltı Mezarları

Dünyanın en gizemli ve en korkutucu yerleri arasında bulunan Paris yeraltı mezarları tasarlanış amacı ile taş madenlerini sıkılaştırmak için kullanılıyordu. Ancak 18. Yüzyılın sonlarına doğru taş madenleri sağlamlaştırmak için kullanılan tüneller 6 milyondan fazla cesedin depolandığı ve saklandığı bir depo haline geldi. Bu tünellerin bir kısmını ziyaret edebilmeniz mümkün. Ancak çok küçük bir kısmını rehber önderliğinde ziyaret edebilirsiniz. Binlerce iskelet kafatası yan yana dizilmiş bir şekilde depolanmıştır. 274 kilometre olduğu tahmin edilen bu yer altı tünelinin yalnızca &1’lik bir kısmını görebilirsiniz. Geriye kalan %99’luk kısma giriş yasaktır. Oldukça büyük olan bu yer altı tünelinde kaybolmamak bir mucize olacağı için geri kalan kısımlara giriş yasaktır. Bazı meraklı insanlar ve macera arayan gençler sık sık bu mezarlıklara giriş yaparak tünelin geri kalan kısmını da görmeye çalışmaktadır. Bu yüzden tünellerin etrafında daima bir güvenlik görevlisi bulunmaktadır.

Ukrayna Çernobil Yasak bölge

Ukrayna Çernobil Yasak bölge

1986 senesinde yaşanan nükleer kaza sebebiyle yerel halka bölgeyi hemen boşaltmaları gerektiği söylenildi. Kısa süre içerisinde kendilerine gerekli eşyaları alarak şehri terk eden insanların ardından şehir tamamen bir hayalet kasabayı andıran bir görünüm elde etti. Şehrin bir kısmını görmenizi sağlayan kısa turlar düzenlenmektedir. Bu turlar sırasında şehri terk eden insanlardan kalan ayakkabılar, eşyalar ve oyuncaklar bulabilirsiniz. Ancak şehrin 30 kilometreyi kaplayan alanına giriş yapmanız tamamen yasaklanmış durumda. Bunun sebebi olarak ise Radyoaktif kirlilik gösteriliyor.

İzlanda Surtsey Adası

İzlanda Surtsey Adası

1963 senesinde 3 yıl süren volkanik patlamaların ardından oluşan büyük bir ada olan Surtsey adasına giriş tamamen yasak. Ada bilimsel araştırmalar için kullanılıyor ve adaya girmesi için izinli olan yalnızca 2 bilim adamı bulunuyor.

Vatikan Vatikan Gizli Arşivleri

Vatikan Vatikan Gizli Arşivleri

Vatikan kilisesi zaten insanların ilgisini çeken oldukça ilginç bir yapıdır. Bir de bu yapılar dışında 85 kilometre boyunca uzanan bir gizli arşivleri var. Arşivlerin içeriği neredeyse 8. Yüzyıl’a kadar uzanıyor. Marthin Luther’ın aforoz olmasından tutun da daha birçok tarihsel önemli olayın gizli bilgilerini içeren Vatikan Gizli Arşivlerine özel izinli araştırmacılar dışında kimse giremiyor.

Norveç Svalbard Global Tohum Deposu

Norveç Svalbard Global Tohum Deposu

Kuzey kutbu ve Norveç arasında insanların yaşam belirtisi göstermediği bir adanın derinliklerinde saklanan global tohum deposunun amacı kriz durumunda tohumları korumaktır. Herhangi bir kriz durumunda insanlığın var olması ve türünü devam ettirebilmesi için bugün doğada bulunan birçok tohuma ihtiyacı vardır. Global tohum deposu 4.5 milyon tohuma ev sahipliği yapabilecek kapasitede tasarlanmış olmakla birlikte şuan içerisinde 1 milyondan fazla tohum barındırdığı bilenmektedir.

Amerika Mount Weather

Amerika Mount Weather

Amerika’nın Virginia eyaletinde bulunan bu yeraltı ve yerüstü yapısı bir kıyamet senaryosu oluşturularak inşa edilmiştir. Elit, saygın ve seçilmiş kişilerin olası bir kıyamet senaryosunda buraya götürülerek korunması amaçlanır. Ancak bu yapının en ilginç yanı Amerikan Kamuoyunun yapının varlığından bir uçak kazası sonrasında haberdar olmasıdır.

İtalya Poveglia Adası

İtalya Poveglia Adası

Ada dünya üzerinde yer alan en gizemli ve en ürkütücü yerlerden bir tanesidir. Roma imparatorluğu döneminde veba salgını baş gösteriyor ve imparatorluk veba hastalığına sahip olan insanların bu adaya gönderilmesine karar veriyor. Daha sonrasında aynı salgın hastalık orta çağ döneminde de kendisini belli ediyor ve adaya bir kez daha ölümcül hastalığa yakalanmış insanlar sevk ediliyor. İyileşmesi mümkün olmayan birçok insan bu adaya terk edildi. Adanın her yeri mezarlık oldu bu yüzden ölen kişiler aynı mezarlara gömülmek zorunda kalındı. Artık toprak cesetleri örtemez hale geldiğinde cesetler yakılmaya başlandı. Ada toprağı gömülen, çürüyen ve yakılan insan bedenlerinden aşırı derecede etkilendiği için ada toprağının %50’sini insan külleri oluşturuyor. Tüm bunlar çok azmış gibi 1922 senesinde adaya bir akıl hastanesi kuruldu. Akıl hastanesinde bulunan insanlar bu adadan olumlu yönde etkilenmedi. Zaten ürkütücü bir havaya sahip olan adaya akıl hastanesi kurulunca olaylar çığırından çıkmaya başladı. Adanın etrafında kıyıya vurmuş insan kemikleri ile karşılaşabilirsiniz. Adada insan aklına sığmayacak sayıda insan öldürüldüğü için onlardan kalan izler hala kendisini kaybettirmiş değil. Çoğu insanın düşüncesine göre ada lanetli. Zaten adaya giriş yapmak yasalara aykırı. Hem kim böyle bir adayı ziyaret etmek ister ki?

Amerika 51. Bölge

Amerika 51. Bölge

Artık burasını bilmeyen yoktur herhalde. Onlarca filme, diziye konu olan ve çeşitli komplo teorilerinin üretilmesine sebebiyet veren Amerika’nın gizli üssü olan 51. Bölge Las Vegas’ın 160 Km kuzeyinde bulunur. Amerikan hükümeti böyle bir tesisleri olduğunu 2013 yılına kadar inkar etse de sonunda 51. Bölgenin varlığı kabul edildi. Bölgeyi Amerikan hava kuvvetleri ve CIA kullanıyor. Askeri bir tesis olan 51. Bölge denilince insanlar burada uzaylı araçlarının incelendiği ve dünyadan saklandığını iddia ediyorlar. 51. Bölge dünya üzerinde en iyi korunan ve gizli tutulan bölgelerden bir tanesidir. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri başkanı bile bu bölgeye giriş yapabilmek için özel izin almak zorundadır. 51. Bölge’nin etrafında dolaşarak ne olduğunu anlamak isterseniz belirli bir mesafeyi geçtiğinizde size uyarı yapılır ve eve dönmeniz önerilir. Sebebi her ne olursa olsun 51. Bölgeye izinsiz bir şekilde giriş yapan kişiler direkt olarak öldürülür. Bu yüzden 51. Bölge dünyanın en çok merak edilen ve güvenliğin en üst seviyede olduğu bölgelerden bir tanesidir.

Brezilya Yılan Adası

Brezilya Yılan Adası

İsminden de anlayacağınız üzere Brezilya da yer alan bu ada içerisinde binlerce çeşit yılan yer almaktadır. Son derece kuvvetli zehir sahibi olan yılan türlerinin varlığı sebebiyle adaya giriş Brezilya hükümeti tarafından yasaklanmıştır. Ada Sao Paola kenti kıyılarına yakın bir noktada bulunuyor ve içerisinde 4000’den fazla engerek yılanına ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bunun dışında ada içerisinde dünyanın en tehlikeli ve ölümcül yılanı olan altın mızrak başlı engerek yılanlarını da barındırıyor. Adada yapılan incelemeler sonucunda kilometre başına bir yılan düştüğü hesaplanmıştır.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1254 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x