yandex
Dünyadaki En Varlıklı 10 İsim | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Dünyadaki En Varlıklı 10 İsim

Dünyadaki En Varlıklı 10 İsim

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Dünyadaki En Varlıklı 10 İsim, Dünyadaki En Zengin İsimler Kimler?, Dünyanın En Zengin Adamı Kimdir?, Ünlü İş Adamları Ve Hayat Hikayeleri, Dünyanın En Zengin 10 İş Adamı, Dünyanın En Zengin Adamı, Dünyanın En Zengin İnsanı Detaylar Yazımızda.

Dünyadaki En Varlıklı 10 İsim

Bazı insanlar belki de bir ülkedeki tüm insanların gelirinden daha fazla kazanıyorlar. Dünyanın en zengin 10 iş adamı hakkında kısa bilgiler edinmek istiyorsanız yazımızda size bu isimlerden bahsedeceğiz. Bilindiği gibi 80/20 kuralı birçok alanda geçerli olarak görülmektedir. Yani buna göre dünyadaki tüm zenginliğin %80’i tüm nüfusun %20’sine aittir denilebilmektedir. Durum böyleyken bu zenginliğe sahip olan insanların kim olduğu hakkında bilgi vermeye başlayalım

Dünyadaki En Varlıklı 10 İsim

Zenginliğe Kavuşma Hikayeleri ile Dikkat Çekiyorlar

Multi zengin isimlerinin hepsinin ayrı bir hikayesi var ve ilginç olmalarıyla da dikkat çekiyorlar. Kimi küçük yaşlardan beri hayatta çok hırslı bir şekilde ilerlemişken kimisinin neredeyse orta yaşlara kadar hiçbir bu tip eğilimleri yokmuş ve sıradan denilebilecek bir yaşam sürdürüyorlarmış. Ünlü iş adamları ve hayat hikayeleri her zaman için merak uyandırmıştır; biz de listemize devam ederken bu gibi ayrıntılara kısa da olsa yer vereceğiz.

Dünyadaki En Zengin İsimler Kimler?

Dünyanın en zengin adamı kimdir? Öncelikle listenin Forbes tarafından yapılan araştırma sonucu açıklandığını belirtelim. Peki; söz konusu multi zenginler bu boyuttaki servetlere hangi işleri yaparak ulaştılar? Servetlerinin miktarı nedir? Bu ve benzer sorular hakkında merak ettiklerini listede görebilirsiniz:

Carlos SlimHelu

1. Carlos SlimHelu

Listenin birinci sırasında Carlos SlimHelu var! Meksikalı olan iş adamı toplamda 73 milyar dolarlık bir servetin sahibi durumundadır. Kendisini bu noktaya getiren esas iş alanı ise Telekom sektörü olmuştur. Bu isim aslında biraz sürprizli bir isim; çünkü WarrenBuffet, Bill Gates gibi isimleri zenginlikte geçmiş durumdadır. Carlos SlimHelu 1940 doğumludur ve mühendislik bölümünden mezun olmuştur. Meksika Devleti’nde bulunan çok sayıda büyük yatırım gruplarını devralarak iş hayatında durdurulamaz bir yükselişe geçmiştir.


Bill Gates

2. Bill Gates

Dünyanın en tanınan iş adamlarından biri olan Bill Gates bilindiği üzere çok büyük bir servete sahip olmuştur. Microsoft şirketinin yaratıcısı olan Bill Gates 1955 doğumludur. Sadece bir yazılımcı değildir; yatırımcılık, yazarlık, iş adamlığı gibi başka alanlarda da etkisini göstermeyi başarmıştır. Microsoft şirketinin başkanlığını da yürüten Bill Gates’in servetinin yaklaşık olarak 67 milyar dolar olduğu belirtilmektedir.


Amancio Ortego

3. Amancio Ortego

Forbes listesinin 3.sırasında AmancioOrtego bulunmaktadır. AmancioOrtego ünlü giyim mağazası Zara’nın sahibidir. İsmi çok duyulan ve bilinen bir isim olmasa da zaman zaman yapılan listelerde bir süreliğine bile olsa en zenginler sıralamasında ilk sıraya yerleşmişliği bulunmaktadır.AmancioOrtego İspanyol bir iş adamıdır ve şu anda 79 yaşındadır. Biraz gizemli bir isim olan Ortego’nın 39 yaşına gelinceye kadar neredeyse hiçbir önemli denilebilecek bir başarısının olmadığı söylenmektedir. Bu dönemde Zara’yı kuran Ortego sonrasında büyük bir servete ulaşmıştır; şu anda servetinin miktarı: 57 milyar dolardır.


Warren Buffet

4. Warren Buffet

İşte bir başka popüler ve çok tanınan isim; WarrenBuffet… Kendisi Amerikalıdır ve 1930 doğumludur. Hisse senedi yatırımcılığı yapmıştır ve çok başarılı bir iş adamıdır. Şirketinin ismi ise BerkshireHathaway’dir. Hayırseverliği ile de bilinen WarrenBuffet, küçük yaşlardan itibaren gazete satarak iş hayatına adım atmıştır. Kendi servetini sıfırdan yaratan insanlardan biri olan Buffet, babasıyla birlikte bir New York seyahati yapar ve hayatı değişir. New York Borsası ile bir iş için görüşen babasını o sırada izlemeye başlayan WarrenBuffet bu zamandan sonra para odaklı olarak hayatını sürdürmeye karar verir. Şu anda 58,5 milyarı bulunmaktadır.


Larry Allison

5. Larry Allison

Yazılım programları arasında Microsoft kadar popüler ve yaygın olmasa bile Oracle da oldukça başarılı bir yazılımdır. Hatta günümüzde bu programın Microsoft’tan daha iyi olduğunu söyleyenler bile vardır. Oracle tüm dünyada yazılım programları arasında ikinci sırada yer alır. Kurucusu LarryAllison ise bu işteki başarısı sayesinde çok yüksek kazançlar elde etmiştir. LarryAllison 1944 yılında doğmuştur. Oldukça girişimci ve entelektüel olan kişiliği ile tanınmaktadır. Şu anda servetinin miktarı ise 43 milyar dolardır.


Charles Koch

6. Charles Koch

Koch, imalat sanayi sektöründe kazandığı başarılar sayesinde çok büyük bir servete sahip olmuştur. Şu anda Charles Koch, dünyanın en zengin iş adamları listesinde 6.sırada yer almaktadır. Amerikalı bir işadamı olan Charles Koch kadar kardeşi David Koch’un da ismi bilinmektedir. İki kardeş doğalgaz, petrol rafineleri, kömür madenleri ve boru hatları konusunda çok büyük bir hakimiyet elde etmişlerdir. Koch’lar için vurgulanan bir özellik da medyayı etkileyerek; yüklü miktarlarda para vererek kamuoyunu kendi istedikleri gibi düzenlemeye çalışmalarıdır. Charles Koch’un açıklanan servetinin miktarı ise 34 milyar dolar kadardır.


David Koch

7. David Koch

Charles Koch’u anlatırken ondan da bahsetmiştik. Bu iki kardeş gerçekten de beraberce büyük paralar kazanmışlardır. David Koch da imalat sanayiye damga vurarak çok büyük bir malvarlığı edinmiştir. 1940 doğumlu olan David Koch, Amerikalı olan bir iş adamıdır. Politikanın içinde de sık sık yer alan David Koch, cumhuriyetçilere yakın bir isimdir. Kardeşiyle beraber sahibi olduğu KochIndustries isimli şirket Amerika’da en büyük ikinci özel şirket olarak bilinmektedir. Sık sık çıkarları uğruna bağış ve yardım yaptıkları da belirtilmektedir. Servetinin boyutu 34 milyara ulaşmıştır.


Li Ka-Shing

8. Li Ka-Shing

Tek bir sektörde ilerlemeyen, farklı alanlardaki girişimleri ve başarılarıyla dünyanın en zenginleri arasına giren Li-KaShing şu anda 31 milyar değerindeki servetiyle yaşamaktadır. Hong-Kong’lu olan Li-KaShing çocukken maddi sorunları bulunan biriydi. Fakirlik çeken Li-KaShing, ailesindeki maddi problemlerden ötürü okulu bırakmışken, ilk kez 22 yaşında fabrika açmıştır. Güçlü bir vizyona ve girişkenliğe sahip olan Shing, kısa sürede insanlar tarafından fark edildi ve büyük paralar kazandı. Shing, 89 yaşındadır.


Liliane Bettenocourt

9. Liliane Bettenocourt

Şimdiye kadar iş adamlarından bahsettik ama şimdiki isim bir kadın! Dünyanın en zengin kadını konumunda bulunan LilianeBettencourt; birçok insan tarafından iyi bilinen ve tercih edilen L’oreal firmasının sahibidir. LilianeBettencourt 94 yaşındayken vefat etmiştir. Şu an itibariyle dünyadaki en iyi kozmetik firması olarak değerlendirilen L’oreal; Bettencourt’un babası tarafından kurulmuştur. Zaman zaman skandallara ismi karışan Bettencourt’un 30 milyar dolar değerinde bir servete sahip olduğu açıklanmıştır.


Bernard Arnault

10. Bernard Arnault

Listenin sonunda yer alan Bernard Arnault; LilianeBettenocourt gibi Fransalıdır. Louis Vuitton ve LVMH şirketlerinin sahibidir. Şu an itibariyle 68 yaşında bulunan Bernard Arnault, Fransa’daki en varlıklı iş adamıdır. Kendi gibi babası da bir iş adamıydı ve Bernard Arnault çalışma hayatına küçük yaşta başladı. Bir süre sonra girişimci ve açık fikirli bir yol izledi. Babasını yeni sektörlere atılmak için ikna eden Bernard; LVMH şirketini büyüttü ve büyük başarılar kazandı. Kendi şirketler bünyesine çok popüler ve bilindik bazı mağazaları da katmak karını katlamasını sağladı. Oldukça kararlı hatta bazen agresif ve acımasız olarak nitelenebilmektedir. Bernard Arnault’un dünyanın en zengin insanlar listesine girebilmesinde risk almayı sevmesi ve akıllıca davranması büyük bir etken olmuştur.

Zengin iş adamları isimleri bunlardan ibaret değildir ve listelere göre zaman zaman sıralamalarında değişiklikler olabilir. İlginç hayatları, karakterleri ve başarıları ile bu insanlar dünyanın gündeminde kalmaya devam etmektedirler.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 960 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x