yandex
Emoji Nedir? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Emoji Nedir?

Emoji Nedir?

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Emoji Nedir?, Emojilerin Kullanım Alanları, Emojinin Hayatımızdaki Yeri, Dünya Üzerinde Emoji Kullanan Ülkeler, Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Emojiler, Emojiler Nasıl Ortaya Çıktı?, Japon Dili Emojileri ve Bizdeki Kullanımları, WhatsApp Emojiler, Emoji Kelime Anlamı Detaylar Yazımızda.

Emoji Nedir? 

Duyguların ifade edilmesinde kullanılan simgelere denir. Emoji nedir? 90’lı yıllarda ortaya çıkan Emoji sanal yazışmalarda onlarca kelime ile ifade edilemeyecek durumları tek bir simge ile karşılanmasından oluşur. Mobil iletişim programlarında da kullanımları oldukça yaygın.

“E” görsel anlamına gelir ve “moji” ise karakter anlamını taşır. Sanal alemde kişinin karakterinin bir yansıması olarak kullanılır. Bu bakımdan görsel karakterinizi çeşitli emojiler ile anlatma imkanına sahipsiniz. İlk olarak emoji 1998 senesinde Japonya’da faaliyet gösteren NTT DOCOMO adlı firmanın mobil cihazında kullanılmış. Ardından geliştirilerek sosyal ağlara da sıçramıştır. Japon Shigetaka Kurita emojinin mucidi olarak bilinir.

Emojilerin Kullanım Alanları

Dijital platformlarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılan emojiler diğer sektörlere de can veriyor. Özellikle tekstil sektöründe birbirinden renkli ve çeşitli emojiler T-Shirt üzerine baskılama tekniği ile hazırlanarak piyasaya sunuluyor. Kullanıcılar tarafından ise büyük bir beğeni ve ilgi ile tercih edilir.

Bunun yanı sıra çocuklar için birbirinden eğlenceli emoji tasarım oyuncakları yapılmakta. Bu tasarımlarda ise genellikle insanların en çok kullandığı emojiler tercih ediliyor. Sosyal medyanın iletişim gücü sayesinde pek çok alana da emek kapısı açıldı. Süs eşyalarından tutun, bardakları üzerine yapılan özel tasarımlara kadar her eşya üzerinde emoji simgelerini görmek mümkün. Kişilerin kendilerini ifade etmek için kullandıkları emoji figürleri oldukça yaygın bir kullanıma sahip.

Emojinin Hayatımızdaki Yeri

İnternet ortamında sanal konuşma programları yaygınlaştığından beri emojilerin kullanımı da artmaya başladı. Yüz yüze gerçekleşen konuşmalarda insanlar tepkilerini çeşitli mimikler ile gösterebiliyor. Ancak mesajlaşmalarda ifade edilmek istenilen anlama ulaşılması için kelimelerin yetersiz kaldığı durumlar yaşanır. Şaka ifadesi ile yazdığınız bazı mesajlar karşı taraftan ciddiye alınabilir. Böyle zamanlarda da tartışmalar patlak verir.

İşte emojiler bu nedenlerden dolayı hayatımızda bu nedenle büyük bir yere sahip. Sadece bir gülücük ile pek çok şey ifade edebilmeniz mümkün. Kızgın olduğunuz mesajlara ya da memnun olmadığınız durumlar yaşadığınızda emojiler ile kendinizi ifade edebilirsiniz. İnsanın yaşadığı tüm duygu durumlarına ait özel emojiler tasarlanmıştır. Sayısı ise insanlardan gelen taleplere göre gün gittikçe artmakta. Mutluluk belirtisi, hüzün belirtisi ve daha pek çok durumlarda bu emojilerden yararlanılarak duygu durumlarınızı anlatabilirsiniz.

Mesleklere ait emojilerde bunlardan bazılarıdır. Öğretmenlik mesleğinden tutun inşaat sektörüne kadar pek çok emoji sizi tek kelime ile anlatabilecek şekilde tasarlanır. Gelen talepler neticesinde ise emojilerde artık renk uygulaması da var. Kişiler ten rengine uygun emojileri kullanmak istemiş ve tasarlayan kişiler de bu isteğe sessiz kalmamış.  Emoji dilinin evrensel bir hale gelmesi anlamında yeni emojiler oldukça beğenmekte. 2014 yılında getirilen siyah tendeki emojiler ile birlikte 6 farklı ten rengine sahip emoji dili oluşturuldu.

6 farklı ten rengi emojisi

Dünya Üzerinde Emoji Kullanan Ülkeler

Sadece Türkiye üzerinde değil dünyanın pek çok yerinde emojiler mesajlaşma programlarında tercih ediliyor. Peki ülkeler en çok hangi emojileri kullanıyor?

Fransızlar romantik olmaları ile bilinir. Onların konuşma şekilleri ve ses tonları bile romantiktir. Bu bakımdan düşünüldüğünde kullandıkları emojilerle de kendilerini anlatırlar. Fransızlar en çok kalp emojisi ve Kalpli Öpme Emoji kalpli öpücük emojisi kullanıyor. Evlilik emojisi de Fransızların en çok tercih ettiği emojiler arasında.

Eşcinsel evliliklerin ve ilişkilerin yadırganmadığı ülkelerden biri olan ABD ve Kanada gii ülkelerde ise en çok kullanılan emoji tabiki LGBT emojisi. Diğer emojilerde kullanılsa da insanların kendilerini en çok ifade ettiği emoji şekli LGBT Malezya ve Vietnam gibi ülkelerde de oldukça fazla tercih edilmekte.

Rusya’da ise kadın nüfus oranının erkek nüfus oranına fazla olduğunu hesaba katarsak en çok romantik emojilerin kullanıldığını söylemekte pek bir sakınca bulunmamakta.  Rusya ülkesinde en çok kullanılan emoji ise romantik öpücük ve kalpli surat emojisi olduğu belirtiliyor.

Arap dünyasına gelecek olursak en çok saat ve çiçek emojisininn kullanıldığını söyleyebiliriz. Her köşe başında mültecilerin saat sattıklarını hesaba katarsak bu duruma pek de şaşırmamak gerekir.

İspanya denilince akla eğlenceli insanlar ve parti yapan genç bir nüfus gelir. Doğal olarak ispanya da en çok tercih edilen emojilerin başında parti emojileri bulunur.

Dünyada hayvan severlerin toplandığı ülke olarak bilinen Brezilya’da ise kedi emojileri oldukça fazla kullanılıyor. Bunların yanında köpek, kuş emojileri de Brezilya halkının tercih ettiği emojiler arasında.

Tatil ve alkol kelimelerinin birleştiği ülkelerden biri olan Avustralya’da insanlar en çok bu alanda tasarlanan emojileri kullanıyor. Kullanım alanlarına bakılacak olursa emojiler yaşam biçimimizi temsil eder. Avustralyalılar için alkol vazgeçilmezdir. Tatil demek de alkol demektir. Her ikisini birleştirdiğimizde ise emoji kullanımı oldukça açık bir şekilde öne çıkar.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Emojiler

en çok kullanılan emojiler

Biz sevgi dolu sıcakkanlı bir ülkeyiz.  Aynı zamanda gülmek ve gülümsemek Türkiye’de yaşayan kişiler için bir devrim niteliğinde. Kendimizi ağlatmayı da çok sevdiğimiz açıktır. Dramla ve neşe ile besleniriz. Hal böyle olunca kullandığımız emojilerde ortada. Kalpli surat, dil çıkaran ifade, kahkahalar ile gülen emoji, üzgün surat ve öpücük. Türkiye’de en çok tercih edilen emojiler de bu şekilde Türk insanın yapısını anlatır. Emojiler kişiliğimizi yansıtır. Bizi kelimelere ihtiyaç duymadan ifade eder.

Emojiler Nasıl Ortaya Çıktı?

Japon mobil operatör şirketinde çalışmakta olan NTT Docomo 1999 senesinde 12-12 ebatlarına sahip simgeler geliştirmiş. İnsanların kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri için kullanılan ifadeler tasarlanma amacını da aşarak oldukça popüler bir hale geldi. Evrensel olarak da kullanılmaya başlayan emojiler reklamcılıkta da oldukça ilgi görüyor. Japonya da başlayan emoji hastalığı Amerikan gençliğinde de yaygınlaşmaya başlayarak popüler kültürün vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Oxford tarafından ise 2013 senesinde İngilizce sözcüklere eklenmiştir.

Dünyada şimdilerde emoji sanat sergileri düzenlenmekte. Aynı zamanda ise emoji şiir kitapları, emoji baskılı tshörtler oldukça popüler olmaya başladı. Bu kadar hızlı bir şekilde yaygınlaşan emoji çılgınlığı ise insanların sabırsız olmasından kaynaklanıyor. Karşımızdakine bir çırpıda söylemek istediklerimizi emojiler sayesinde pratik bir şekilde belirtebiliyoruz. Uzun mesajlar atmak yerine sadece tek bir emoji göndererek kızgın, üzgün, memnuniyetsiz ya da neşeli olduğumuzu bildirmemiz artık oldukça basit. Üstelik iş yazışmalarında da emoji kullanımı yaygınlaşmaya başlamış durumda. Her türlü mesleğe hitap eden emojiler ile kendinizi oldukça rahat ifade edebilirsiniz.

Japon Dili Emojileri ve Bizdeki Kullanımları

Japon dili ile tasarlanan emojilerin demek istediği ile bizim emojileri kullandığımız anlamlar ise oldukça farklıdır. Onların dilindedua etmek emojisi bu simge özür dilemek anlamında kullanırken bizler çoğunlukla dua etmek inşallah olur anlamlarında kullanırız. Soğuk algınlığını emojisiSoğuk algınlığını ifade eden emoji insanlar tarafından ağlayan surat olarak kullanılır. Herkesin algısına göre emoji kullanım şekilleri de değişiklik gösterir.

WhatsApp Emojiler

WhatsApp en çok kullanılan programlardan biridir. Hızlı bir iletişim sistemi olan whatsapp ile pek çok kişiye aynı anda birden fazla mesaj iletilebilir, gruplar oluşturularak birden fazla kişi ile aynı anda sohbet etme imkanı bulunur. Bu programın en çok tercih edilmesinin ve insanlar arasında hızlıca yayılmasının nedenlerinden biri de emojilerdir. Emojiler sayesinde tek bir duygu durumunu ifade etmek için uzun uzun paragraflar halinde kendinizi anlatmanıza gerek yoktur.

Bir tane emoji ile kendinizi ifade edebilir ne demek istediğinizi açık bir şekilde ortaya koyabilirsiniz. Güncellemeler ile emoji sayılarında da bir artış söz konusudur. Hayvan figürlerinden çiçek resimlerine, meslek gruplarına ait simgelerden insan figürlerine kadar pek çok emoji sizi anlatır. Bunun dışında ise ülkelere ait olan bayraklar, meyve çeşitleri, spor dallarına ait simgeler, parti malzemelerine ait ürünler ve daha pek çok simge emojiler bölümünde bulunur.

Dünyada kullanılan en popüler mobil sohbet uygulamasında önceleri ses dosyaları, küçük resimler, videolar derken emoji uygulamasının yaygınlaşması ile birlikte tüm dünya tarafından kullanılmaya başlandı. Gülen yüz simgesi insanlığın ortak dili olarak kullanılır.

 Standart olarak kullanılan simgeler varken diğer sembollerin de kullanımı ile birlikte insanlar emojileri hayatlarının bir parçası haline getirdi. Emoji kullanmadan atılan mesajlar samimiyetsiz bulunmaya başlandı. Whatsapp üzerinde kullanılan emoji bölümlerine bakacak olursak karşımıza burçlardan tutun, spor bölümlerine kadar pek çok özellik çıkar. Anlamını bilmediğimiz acaba ne demek istiyor diye düşündüğümüz pek çok emoji var.

yardım çağrısı emojisi Çok az insan tarafından kullanılan bu özellik yardım çağrısı anlamına gelir. Whatsapp üzerinden arkadaşlarınızdan yardım istemek amacıyla da kullanılabilir. Yalnızca bu simgeyi kullanarak yardım talebinde bulunmanız mümkün olacak.

saygı gösterme emojisi Japon diline göre emoji saygı göstermenin ifadesi olarak kullanılır. Gönderdiğiniz kişiye karşı saygı duyduğunuzu ifade etmek amacıyla bu simgeyi kullanabilirsiniz. Ancak WhatsApp kullanıcıları “seni düşünüyorum” anlamına gelen cümlelerin sonlarında bu emojiyi kullanır.

baş dönmesi emojisi Gerçek kullanım anlamı baş dönmesidir. Ancak kullanıcılar tarafından yıldız kayması olarak yorumlanır. Eğer çok çalıştıysanız ve artık baş dönmesi yaşayacak hale geldiyseniz bu emojiyi anlamına uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabilirim emojisi Size nasıl yardımcı olabilirim anlamını taşır. Bizdeki kullanımı ise merhaba görüşürüz ya da el sallama simgelerinden oluşur. Kullanıcılar bu emojide de kendi dillerini yaratmıştır. Ben senden daha iyiyim tatlım gibi ifadelerin sonunda rahatlıkla bu emojiyi kullanabilirsiniz.

Dünya Emojiler Günü

İlk kez 2014 senesinde kullanılmaya başlanan Dünya Emojiler günü 17 temmuzda birbirinden ilginç selfie çekimleri ile kutlanmaya devam ediyor. Dünya çapında gitgide büyüyen selfi çılgınlığı emojiler ile birleşince ortaya renkli görüntüler çıkıyor. Sizde sizi en iyi temsil eden emojiyi bularak Dünya Emojiler Gününü kutlayabilirsiniz.


Bu yazı 3973 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x