Emojiler

24 Ocak 2018 133 gösterim Yorum Yok Emojiler


Emoji Nedir?

Duyguların ifade edilmesinde kullanılan simgelere denir. 90’lı yıllarda ortaya çıkan Emoji sanal yazışmalarda onlarca kelime ile ifade edilemeyecek durumları tek bir simge ile karşılanmasından oluşur. Mobil iletişim programlarında da kullanımları oldukça yaygın.

“E” görsel anlamına gelir ve “moji” ise karakter anlamını taşır. Sanal alemde kişinin karakterinin bir yansıması olarak kullanılır. Bu bakımdan görsel karakterinizi çeşitli emojiler ile anlatma imkanına sahipsiniz. İlk olarak emoji 1998 senesinde Japonya’da faaliyet gösteren NTT DOCOMO adlı firmanın mobil cihazında kullanılmış. Ardından geliştirilerek sosyal ağlara da sıçramıştır. Japon Shigetaka Kurita emojinin mucidi olarak bilinir.

Emojilerin Kullanım Alanları

Dijital platformlarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılan emojiler diğer sektörlere de can veriyor. Özellikle tekstil sektöründe birbirinden renkli ve çeşitli emojiler T-Shirt üzerine baskılama tekniği ile hazırlanarak piyasaya sunuluyor. Kullanıcılar tarafından ise büyük bir beğeni ve ilgi ile tercih edilir.

Bunun yanı sıra çocuklar için birbirinden eğlenceli emoji tasarım oyuncakları yapılmakta. Bu tasarımlarda ise genellikle insanların en çok kullandığı emojiler tercih ediliyor. Sosyal medyanın iletişim gücü sayesinde pek çok alana da emek kapısı açıldı. Süs eşyalarından tutun, bardakları üzerine yapılan özel tasarımlara kadar her eşya üzerinde emoji simgelerini görmek mümkün. Kişilerin kendilerini ifade etmek için kullandıkları emoji figürleri oldukça yaygın bir kullanıma sahip.


Logo