yandex
En Farklı Spor Dalları | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

En Farklı Spor Dalları

En Farklı Spor Dalları

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda En Farklı Spor Dalları, Eş Taşıma, Satranç Boksu, Peynir Yuvarlama, Ayak Parmağı Güreşi, Su Altı Hokeyi, Deve Kuşu Yarışı, Yeni Çıkmış Spor Dalları, Korfbol, Hapkido, Orientring Detaylar Yazımızda.

En Farklı Spor Dalları

En Farklı Spor dalları denildiğinde herkesin aklına gelen birkaç spor vardır. Basketbol, hentbol, voleybol gibi sporlar herkes tarafından bilinen ve aşina olunan sporlar arasında yer alırlar. Belirli kurallar altında kurulan ve bu kurallara uyularak oynanan oyunlara spor denir. Sadece oyun olarak bahsetmek doğru olmaz, kişisel ve bedensel gelişime yardımcı olduğu için sporlar bireysel yeteneklerin gelişimi için oldukça önemlidir. Sporun evrensel olması ile kişiler arasında cinsiyet, dil, din ve ırk gözetmeden bir arada tutan bir sistemdir. Dünyanın her bir yanından insanları bir arada tutmaya ve iletişim sağlanmasına yardımcı olur.

En Farklı Spor Dalları yalnızca bedensel gelişime katkı sağlamaz. Ruhsal gelişim ve bunalımların kolaylıkla üstesinden gelinmesi için de spor yardımcı bir etkinliktir. Kolaylıkla sosyalleşmeyi ve insanlarla iletişim kurmaya yardım eder. Bu durumda sosyal hayatın hareketlenmesi ile psikolojik sorun ve bunalım yaşayan kişilerin daha kontrollü kalmasına ve sorunu hızlıca çözmesini sağlar. Sporda temel amaç eğlenmek, öğrenmektir. Bir ekip ruhu kazanmak ve birlikte hareketi öğrenmek adına takım sporlarına yönelmek doğru bir fikirdir. Özellikle gelişme çağında olan çocukların yardımlaşmayı ve ekip ruhunu kavraması için gereklidir.

Spor Dalları

Spor dalları denildiği zaman insanların aklına pek çok spor isimi gelmektedir. Bunlar arasında bilinmeyen ve fazla popüler olmayan sporlar hakkında bilgi topladık. Bu sporların yeterince duyulmamasının farklı sebepleri yer alır.  Ayak güreşi, satranç boksu, devekuşu yarışı gibi sporlar fazla duyulmamış sporlar arasındadır. Coğrafi konum ve kültüre bağlı olarak sporlarında gelişimi farklı yönlerde gerçekleşmiştir. Özellikle kültürel mirasın bu konuda etkisi büyüktür. Ata sporları üzerinden sporun yaygınlaşması gelişmiştir. Çağın ilerlemesi ile sporlar değişim gösterse de aralarında mutlaka bir ortak konu vardır.

En Farklı Spor Dalları için eğitimin temellerini oluşturur demek yanlış olmaz. Disiplin, kuralları öğrenme ve uyum sağlama, takım eş ruhu anlaşılması için spor ile ilgilenmek, yeteneklerin hızlı gelişmesini sağlar. Her spor baş bir ana dal üzerinden oluşur. Daha sonra farklı özellikleri sebebi ile farklı yan dallara ayrılabilir. Sporların top ile oynananı, suda yüzme alanında veya su içerisinde yer alanlar, doğada, insan yeteneklerini ön plana çıkaracak atlama, koşu gibi dallar da pek çok spor çeşidi bulunmaktadır. Bu sporlar arasında duyulmamış fakat kendi kültürleri arasında yaygın olanlar vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse bu sporlar şunlardır.

Eş Taşıma

Eş Taşıma

Finlandiya da ortaya çıkan sporlardandır. Eş Taşıma Birçok ülkede adı duyulsa da en çok yaygın olduğu ülke kendi ülkesidir. Pek çok ülke de sporun yapılmasını bırakın adını bilenlerin sayısı dahi çok azdır. Çok nadir bilinen En Farklı Spor Dalları arasında yer almaktadır. Bu spor da tek bir amaç vardır; zorlu, engellerden oluşan bir parkur hazırlanır. Bu parkuru omuzlarında eşlerini taşıyan erkekler tarafından başarılı bir şekilde tamamlanması beklenmektedir. Parkuru en kısa sürede eşini düşürmeden tamamlayan kişi birinciliği hak eder.

Satranç Boksu

Satranç Boksu

Satranç zeka ve stratejinin birleşiminden oluşan bir spordur. Satranç Boksu Hamleleri tahmin etme ve bir sonraki adımları planlama gerektirir. Satranç ile boks sporunun birleşimi ile türemiş bir spordur. Boks fiziksel gücün önemli olduğu bir spordur. Ringde yumruk yumruğa savaşan iki sporcunun raunt bitiminde bir satranç masasına oturtulması ve şimdi yumruklarının gücünün önemi kadar zekaları ile rakibin üstesinden gelmesi beklenir. İki raunt için kazanan kimse o sporun birincisi olur. Toplamda 11 raunt vardır. Uzun süren fakat heyecanı zirvede yaşanan bir oyundur. 5 raunt boks ile puan toplanır daha sonraki raunt için satranç masasında devam edilmektedir.

Peynir Yuvarlama

Peynir Yuvarlama

Peynir Yuvarlama İngiltere’de adını duyuran En Farklı Spor Dalları içerisinde yer alır. Oldukça basit ve kurallarının az olduğu bir spordur. Burada yer alan sporcular tekerlek halindeki peynirlerini zirve bir dağdan yuvarlamaları gerekir. Peynir tekerleği yuvarlanırken peşinden kendilerini de serbest bırakırlar. Belirlenen parkur içerisinde ilk bitiş çizgisine yuvarlanarak peynirleri ile gelen sporcu yarışı birincilik ile bitirmiş olur. Basit ama tehlikeli bir oyundur. Yuvarlanma sırasında sporcular arasında çok sayıda küçük ve büyük yaralanmalar gerçekleşir.

Ayak Parmağı Güreşi

Ayak Parmağı Güreşi

Ayak Parmağı Güreşi Aslında aşina olduğumuz bir sporun değişmiş halidir. Ülkemizde hiç duyulamamış ve uygulanmayan bir spordur. Bu sporda eller yerine ayak parmaklarının yarıştırılması ile gerçekleşir. Ayak başparmaklarının gücüne inanan sporcuların birbirleri ile parmaklarını ilk büken olmak istemesi ile yarış kazananı ortaya çıkmaktadır.

Su Altı Hokeyi

Su Altı Hokeyi

Su Altı Hokeyi Hokey popüler En Farklı Spor Dalları arasında olduğu halde, çim ve buz hokeyi dışında yer alan su altı fazla bilinmeyen sporlar arasında yer almıştır. Su altında oynanan kaleler arasında hokey ile gol atmak amacı ile tasarlanmış oyunda iyi bir hokey oyuncusu olmak için iyi bir yüzücü de olmak gerekir. İngiltere’de oynanarak yaygınlaşmıştır. Son derece keyifli ve serinletici bir spordur. Bu sebeple son zamanlarda öğrenilen ve en çok tercih edilenler arasına girmiştir.

Deve Kuşu Yarışı

Deve Kuşu Yarışı

Deve Kuşu Yarışı Bilinen hayvan yarışlarının aksine Afrika’da ortaya çıkmış ve zamanla daha çok kitlelere hitap etmeyi başarmış spordur. Mantık açısından at yarışına oldukça benzemektedir. Deve kuşları, kuş türlerinin en devasa olanıdır. Bir adımları neredeyse 600 santimetre kadar ileriye gitmelerini sağlar. Hızları ise saatte 80 km hıza kadar çıkabilmesi ile yarışlarda kullanılması düşünülmüştür. Deve kuşunun üzerine binildiği zaman tek amaç yarış zamanı içerisinde ilk bitiş çizgisine ulaşan kişi olmaktır.

Yeni Çıkmış Spor Dalları

Belirli kuralları olan, farklı takım veya bireysel oyunlar ile oluşturulmuş sporların bölümlere ayrılmasına En Farklı Spor Dalları adı verilir. Her sporun farklı bir yeteneğe veya ilgiye ihtiyacı vardır. Kimi sporlar grup ile kimisi de bireysel uygulanmaktadır. Oyun için top, file gibi oyun araçlarına ihtiyaç varken bazı sporlarda bunlara ihtiyaç yoktur. Her sporun insanı geliştiren ve sosyalleşmesini sağlaması ortak paydadır. Bu durum ile birlikte kişisel ve sosyal alanlarda yeniliklere adapte olma ve insan ilişkilerinde kolaylık sağlama başarılmıştır. Spor ile ilgilenen bireylerin daha dinç, sağlıklı olduğu da bilinen bir gerçektir.

Bilinen ve sürekli duyulan spor dalları dışında yeni çıkmış spor dalları eklenmiş sporlarda vardır. Yeni eklenen sporların popülerlik kazanması her zaman çabuk gelişmez. Duyulması ve alışılması için bir süre zaman geçmesi gerekmektedir. Yeni eklenen sporlar şunlardır.

Korfbol

Korfbol

Korfbol Sporu Basketbol ve hentbol sporlarına bağlı türetilmiştir. En önemli özelliği ise kadın ve erkeklerin bir arada oynayabildiği bir spor olmasıdır. Bu özellik ile dikkat çekse de bazıları tarafından beğenilmeyen özellikleri arasında yer alır. Oyun amacında basketbol potasından daha küçük bir pota, sepet bulunur. İki takım halinde oynanan oyunda rakip takımın sepetinin içerisinden topu geçirmek bir sayı kazanmak anlamına gelir. Verilen süre içerisinde en çok rakip potasından top geçiren takım oyunu kazanan taraf olur.

Hapkido

Hapkido

Savunma Hapkido spor dalları arasında yer alır, tek farkı diğer sporların yerine yaş ve alan sınırlaması bulunmaz. Her alanda uygulanabilir. Yalnızca spor olarak da ayrılmaz, kişisel gelişim ve meditasyon amacı ile de uygulanan bir spordur. Günlük eşyaların, silaha evrilmesi ile savunmanın nasıl sağlanması gerektiği öğretilerek, uygulanmaktadır.

Orientring

Orientring

Orientring Spor dalları arasında hem eğlence hem de zeka gerektiren bir spordur. Ellerine verilen bir harita sistemi ile koşarak turu en kısa zamanda tamamlamak gerekiyor. Bir parkur hazırlanıyor. Sıradan bir parkur değil. Doğada ayarlanmış ve harita okuma bilgisi ile kazanmak daha kolaylaşır. Hızlı koşmanın yanı sıra eğer parkurun bitiş noktasını bulamazsanız oyunu kazanmanız oldukça zordur. Düşünmenin ve kıvrak zekanın etkisi oyunda dikkat çekmektedir. Alışılmış sporların dışında duyulmayan veya fazla dikkat çekmemiş sporlar yer alır. Her sporun ilgi alanı ve kattığı gelişimler değişiklik gösterir. Kişisel gelişim için spor yapmak çok önemlidir. Bedensel gelişimin daha hızlı ve doğru bir şekilde sağlanmasına yardımcı olurken takım ruhu ve paylaşmanın önemi anlaşılır.


Bu yazı 205 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x