Köy Şiirleri

10 Ekim 2017 52 gösterim Yorum Yok Köy Şiirleri


Köy Şiirleri

Anadolu insanı ve Anadolu insanının köy yaşantısını anlatan Köy Yaşamına Yazılmış Şiirler kültürümüzün temelidir. Özellikle Cumhuriyet’in kurulmasından sonra Anadolu, Anadolu insanı ve köylü, edebiyatta eskilere oranla daha fazla yer almaya başlamıştır. Bu akımın önde gelen isimlerinden biri de Köy Şiirleri Bedri Rahmidir.

Özellikle Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya yöneliş son derece artmıştır. Anadolu denince akla şırıl şırıl akan dereler, yemyeşil çayırlar, çeşme başlarında duran güzel köylü kızlar, pehlivan yapılı delikanlılar gelir. Güzel Köy Şiirlerinin en önemli amacı köyü ve köylüyü yükseltmek, zenginleştirmek ve onurlandırmaktır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Köylü Milletin Efendisi’dir sözü; tek üretici güç olan bu güzel insanlara hak ettikleri saygı ve ilgiyi görmeleri için bütün devlet kademelerine verilmiş olan bir direktiftir. Köy Şiirleri Ünlü Şairlerden bu konuda çok güzel dizeler sunmuşlardır. Vatanı o zamanlarda yoksul ve mazlum olan Anadolu insanı ayağa kaldırmıştır.

Köy İle İlgili Şiirler hiç bilmediğimiz ve tanımadığımız yerlerde yaşayan kardeşlerimizin olduğunu hatırlatır bize. Orda bir ev varsa ve bacası tütüyorsa ekmek kadar aziz, su gibi aydınlıktır onlar. Köy Şiirleri 2018 uzaklarda çalan davulun bizim düğünümüz için çaldığını, çobanların söylediği yanık türkülerin bizim sesimiz olduğunu anlatır. Ağlayan çocuğun acısının da bizim acımız olduğunu belirtir. Köy İle Alakalı Şiirler bu aziz yurdun bizim olduğunu anlatır. Babalarımızın ve dedelerimizin bize verdiği en büyük armağanı betimler.

Köy Konulu Şiirler kardeşliğin, birliğin, millet olmanın, sevinçlerle ve kederlerle aynı duyguları yaşamanın ortak yoludur. Köy Şiirleri Kısa veya Köy Şiirleri Uzun olsa da zenginleşmenin, kalkınmanın, toplum olmanın önemini yansıtır her daim.


Logo