Damar Sözler

27 Ekim 2018 3 gösterim Yorum Yok Damar Sözler


Damar Sözler

Kadeh, ölüm, ateş, şeref, yürek gibi tabirlerin sıklıkla kullanıldığı sözlere damar sözler adı veriliyor. Bu tarz kelimelerin kullanılması ile argo olarak da gelen sözlere yer veriliyor. Bazılarının ağır anlamlar taşıdığı da açıktır. Damar olarak nitelendirilmesinde ki sebepte budur. Derinden etkileyen sözler adına bu adlandırmalara yer veriliyor. Nitekim bu tarz şarkıların dahi olduğunu görüyoruz. Etkileyici fon müziklerinin yanı sıra sözlerinden dolayı bir hayli dikkat çektikleri açıktır. Sözleri kişilerin hayatında ki faktörlere göre değişiyor. Örneğin sevdiklerinden ağır darbe alanların bu tarz sözleri daha sık kullandıkları açıktır. Sitemkar olacak şekilde sözlerden bir takım göndermeler yapılıyor. Ve bu şekilde isyan ediliyor.

Dertli Aşk Sözleri

Genelde aşk acısı çekenlerin dertli şarkılara meraklı olduğunu söylemeliyiz. İhanet gibi durumlarla karşılaşanların da etkileyici damar jilet sözler paylaştıkları görülüyor. Çok aşık olanlar bu tarz sonuçlarla karşılaştıklarında ağır yara alırlar. Bu yaraların da damar ve jilet kelimeleri ile hitap edildiğini görüyoruz. Sonuç olarak sözlerin bu şekilde aktarılması da normaldir. Şeref ya da namus kelimeleri de atarlı pek çok söz içerisinde mevcut olduğunu göreceksiniz.

Damar sözler psikolojik olarak yara alanların kullandıkları tabirlerdir. Bu tarz yazılara arabaların ya da kamyonların arkasında da rastlamanız mümkün. Kendilerini ifade etmek amacıyla kişilerin bu tarz yazıları gün yüzüne çıkartması söz konusudur. Öyle ki alınan yaralardan dolayı bağırma ya da isyan etme durumları meydana geliyor. Bunlar yerine seslerini farklı yöntemlerle duyurduklarını görüyoruz. Burada da karşımıza bu tarz yazılar çıkıyor.

Büyüklerden Damar Sözler

Ülkemizde ya da yabancı ülkelerde farklı olaylara karışan ünlüler bulunuyor. Ünlülerin paylaşmış oldukları yazılar ya da olaylar da örnek alınıyor. Devamında da ortaya çeşitli sözlerin çıkması sağlanıyor. Damar sözlerin çoğu geçmişten bugüne kadar marka olan isimlerin de değerlendirmeleri sonucu ortaya çıkıyor. Siyasi ya da dini olarak da farklı bir hayata yer veren kişilerin ağır sözleri bulunuyor. Ve bu kişileri örnek alanların da daha çok bu sözler üzerinden kendilerini ifade ettiklerini görüyoruz.

Büyük olarak nitelenen bu kişilere ağır saygı durumları oluşuyor. Bu saygıyla beraber o kişiye benzemek adına çalışmalara yer veriliyor. İmaj değişimleri ya da konuşmalarda da farklılıklar oluşuyor. Baba sözleri olarak bilinen bazı anlamlı kelime ve kelime gruplarının da bu kişilerden dolayı sıklıkla kullanımına yer verildiğini görüyoruz. Büyük, üstad ya da baba tabirleri ile anılan kişilerin sözleri yediden yetmişe pek çok kişiyi etkiliyor. Sonrasında da yaygın olarak hayatın her alanında bu sözlerle karşılaşılıyor.


Logo