yandex
Erkek Yumurtalık Kanseri Belirtileri | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Erkek Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Erkek Yumurtalık Kanseri Belirtileri

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Erkek Yumurtalık Kanseri Belirtileri, Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?, Testis Kanserinin Erken Tespiti Nasıl Yapılır?, Testis Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?, Testis Kanserinin Aşamaları Nelerdir?, Testis Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?, Testis Tümörü Nedir?, Testis Şişmesi Neden Oluşur?, Testis Kanseri Kimde Görülür?, Testis Şişmesinden Sonra Cinsel Yaşam Nasıl Etkilenir? Detaylar Yazımızda.

Erkek Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Testis, penisin hemen altında olan ve skrotum adı verilen deri ile kaplı bir çift yumurtadır. Görevi sperm ve testosteron üretmektir. Testis kanseri, testislerde gözlenen bir kanser türüdür.

Testis kanseri en sık erişkin erkeklerde görülür. Toplulukta görülme sıklığı 100.000 kişi başına 3’tür. Ufak bir belirti bile olsa erkek yumurtalık kanseri belirtileri hissedildiği anda hemen hekime gidilmesi önemlidir.

Nedenleri Biliniyor Mu?

Hastalık, ergenliğe kadar olan çocuklarda nadiren görülür. Kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, bazı risk faktörleri vardır. Çocuklukta, inmemiş bir testis 10 yıla kadar düzeltilemez ise bu testis kanserine yol açabilir. Bir testis kanser olduğunda, diğer testis için de risk artar.

Testis kanseri olan bir akrabası olan erkekler normal nüfustan daha fazla risk altındadır. Orşitli hastalarda testis kanseri gelişme riski vardır, testis iltihabı bu hastalık için ilk belirtilerden sayılır. Bazı yayınlar HIV enfeksiyonunun testis kanserine yol açabileceğini de bildirmiştir. Primer tümör faktörü dışında, farklı kanser tipleri de testis bölgesine metastaz yapabilir.

Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık içinde erkek yumurtalık kanseri belirtileri ağrı oluşur mu? En sık görülen semptom, testiste hissedilen ağrısız şişliktir. Ödem zor geçer. Skrotumda ağırlık hissi olabilir. Skrotumda ani bir sıvı birikimi başka bir belirti ile gelebilir. Bazen kitle ağrılı olabilir. Kanser lenf düğümlerine yayıldıysa kasıkta ve sırtta ağrı oluşabilir.

Testis kanseri en sık akciğerlere yayılır. Bu, vücudun farklı kısımlarında yumruların oluşumuna yol açabilir. Testiste şişlik gösteren kanser dışında iyi huylu durumlar da vardır. Bunlar: fıtık, skrotumdaki sıvı (hidrosel), varikosel ve spermotole olarak karşımıza çıkabilir. Bu erkek yumurtalık kanseri belirtileri arasında hissettiğiniz bir durum olursa zaman kaybetmeden uzmana danışmalısınız.

Testis Kanserinin Erken Tespiti Nasıl Yapılır?

Testis kanserinin erken teşhisi ile bir kişiye aralıklı muayene ile tanı konabilir ve normdan sapma durumunda derhal danışılabilir. Hemen hemen her gün testisleri kontrol etmeye gerek yoktur. Haftada bir muayene edilmesi yeterlidir. Asimetrik testisler, kitle olması ve ağrı bulunması durumunda derhal tıbbi yardım istemeniz gerekir.

Testis Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Testiste anormallik olduğunu fark eden bir hasta, bir üroloğa danışmalıdır. Ürolog detaylı bir tıbbi muayene yapar ve hastanın tıbbi geçmişini alır. Doktor önce hastadan ultrason ve tümör belirteçleri isteyecektir. Hastalığın yayıldığı düşünüldüğünde göğüs röntgeni, karın ve akciğerlerin tomografisi istenebilir.

Testisin cerrahi olarak test edilmesi gerekiyorsa, bir biyopsi yapılır ve patolojik inceleme için gönderilir. Omurga veya beynin dahil olduğu kabul edilirse MRG gerekli olabilir. Testis tümörleri, seminoma ve neseminomdur.

Seminoma tümörleri daha iyidir ve radyasyon tedavisi ve kemoterapiye iyi yanıt verirler. Sinirsel olmayan tümörler (koriokarsinom, embriyonik karsinom, sarısı kesesi tümörü, teratom) hastalığın evresine bağlı olarak farklı yayılım gösterir.

Testis Kanserinin Aşamaları Nelerdir?

 1. Aşama: Sadece testte görülebilen tümördür.
 2. Aşama: Kanser, karın boşluğunun lenf düğümlerine yayılmıştır.
 3. Aşama: Kanser, lenf bezlerine ve akciğerlerine yayılmıştır.

Testis Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Testis kanserinde hastalığın evresine bağlı olarak cerrahi, kemoterapötik ve radyoterapötik tedavi uygulanır. Testi alan hastaların görünümündeki bir bozukluğu düzeltmek için bir protez yapılabilir.

Testis tümörleri tedaviye rağmen nüksedebilir. Nüksetme olasılığı ilk 2 yıldır. Hasta en az 5 yıl boyunca yakın gözlem altında tutulmalıdır. En ufak erkek yumurtalık kanseri belirtileri arasından bir semptom görülürse nüksetme ihtimaline karşılık hemen doktora gidilmelidir. Sağlıklı bir testiste kanser riskinde artış olduğu için hasta iyi bir aralıkla muayeneye gitmelidir.

Testislerden birinin çıkarılması, hastanın üreme potansiyelini etkilemez. Bununla birlikte, kemoterapi sonrası üreme fonksiyonlarında bir bozulma olabilir. Hastanın spermi dışarı atma kabiliyeti bozulmuş olabilir.

Kendinizi periyodik olarak incelemelisiniz. Şüpheniz varsa, üroloğunuza danışabilirsiniz. Unutmayın ki erkek yumurtalık kanseri belirtileri tedavisi ve erken tanı her zaman hayat kurtarır.

Testis Tümörü Nedir?

Bir testis tümörü, testis içindeki kanser hücrelerinin büyümesidir. Testis kanseri gençlerde görülür; 25-35 yaşları arasında daha sık görülmektedir. Aslında, bu nadir bir tümördür. Tümörler arasında birçok özellik vardır, çünkü tedavi sırasında çok başarılı bir şekilde elimine edilirler.

Tedavisi diğer kanser türlerine göre çok başarılıdır. Hem kemoterapi hem radyasyon terapisi hem de cerrahi girişim son derece başarılı sonuç vermektedir.

Testis Şişmesi Neden Oluşur?

 • Kalıtsal faktörler: Doğum yaptıktan sonra, yumurtalar inguinal kanalda veya karın boşluğunda değildir. İnmemiş testis öyküsü buna örnektir.
 • Geçmiş enfeksiyonlar
 • Kabakulak enfeksiyonu
 • Yumurtaların normal boyutlarının altına düşüyor olması
 • Kimyasal ve çevresel kanserojenler

Testis Kanseri Kimde Görülür?

 • 15-35 veya 20-40 yaş arası kişilerde,
 • Bazı hastalıklar geçirmiş erkeklerde (inmemiş testisler gibi),
 • Yumurtaları üzerinde etkisi olan kişilerde,
 • Normal boyutun altında testisi olanlarda görülebilir.

Testis Şişmesinden Sonra Cinsel Yaşam Nasıl Etkilenir?

Yumurtalık alınması gerektiğinde, erkekler psikolojik olarak acı çeker ve bu nedenle erkek yumurtalık kanseri belirtileri cinsellik de bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle, psikolojik etkiyi ortadan kaldırmak için, silikon protezi, alınan testislerle değiştirilebilir. Ayrıca, testisin normalken yumurtanın çıkarılması, bir kişinin cinsel yaşamını ve diğer kısırlıkları etkilemez.

Bununla birlikte, karın boşluğundaki lenf düğümlerini temizlemek için bir işlem yapılırsa, kişi boşalmaz, çünkü boşalma ile ilişkili bazı sinirler zarar görür. Buna kuru orgazm denir. İnsanlar boşalma sırasında zevk almazsa cinsel yaşamın tadı olmaz. Bu durumda, kişinin çocuğu olmayabilir.

Ek olarak, ışınım veya kemoterapi sırasında 5 yıl boyunca radyasyon sebepli sperm sayısında azalma görülebilir. Bu nedenle, spermler tedaviden önce tüplere alınmalı ve tüp bebek tedavisi için saklanmalıdır.

Testis Tümörü En Sık Genç Erkeklerde Mi Görülür?

Genç erkeklerin sağlığını tehdit eden testis kanseri insidansı gün geçtikçe artmaktadır. Testis tümörü 15-35 yaş arası erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Gelişen yöntemler ile vakaların yaklaşık % 90-95’i tamamen tedavi edilebilir. Peki erkek yumurtalık kanseri belirtileri kaşıntı ile kendini belli eder mi? Kaşıntı birçok nedeni ardında getirebilir. Hemen aklımıza tümör gelmemelidir.

İnmemiş Testis, Kanser Nedeni Midir?

Bir testis tümörü gelişme riskini artıran ana faktörlerden biri, kriptorşid testi olarak adlandırılan inmemiş testistir. Bu durum, kanser gelişme riskini 3-4 kat arttırmaktadır. İnmemiş testislere ek olarak, testis tümörlü hastaların % 5-12’sinde bu kanser gözlenir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1520 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x