yandex
Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?

Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?

Bu Yazımızda Evde Kolay Maske Nasıl YapıLır, Evde Maske Yapımı, Evde Maske Nasıl Yapılır, Evde Kolay Maske Yapımı, Evde Maske Dikimi, Evde Maske Örme, Evde Maske Hangi Kumaştan Yapılmalı Detaylar Yazımızda…

Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda bütün dünyanın mücadele ettiği Covid – 19 salgını neticesinde maske tüketimi, her geçen gün artış göstermektedir. Dolayısıyla evde kolay maske nasıl yapılır diye aratan birçok kişi, bu tüketim içerisinde kendilerine basit birkaç adımla maske tedarik etmeye çalışmaktadır. Maske fiyatlarındaki fahiş artışlar, maske takmanın zorunlu hale getirilmesi, eczane gibi maske satışının yapıldığı yerlerde maskelerin kalmaması gibi etkenler insanları bu duruma itmiştir. Dışarı çıkma yasağı olmayan kişilerin maske kullanarak, dışarıdaki işlerini halletmesi açısından bu tarz bir maske üretimi hem hijyen hem de maddi olarak kazançlı bir harekettir. Evde kolay maske nasıl yapılır sorusunun cevabını bekleyenler veya maske üretimi yapacak olanlar için rahatlıkla yapılabilen tarifler aşağıdadır. Sizler de ; tarzınıza uygun, maliyeti az, hijyenik ölçülere sahip maske üretmek istiyorsanız kolayca yapılabilen tariflere göz atabilirsiniz. Bu maskeler aynı zamanda her evde bulunan eşyalardan yapılabilmektedir.

Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?

Evde Maske Yapımı

Kullanmadığınız bir şal veya şala benzer bir eşyanızı seçin. Evde maske yapımı için şalınızı kullanabilirsiniz. Şal yardımı ile 5 kademede maske yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Şalınızı ikiye katlayın.
 2. İkiye katladığınız şalı, yatay olacak biçimde dörde katlayın.
 3. Yatay halde duran şalın uçlarına birer tane lastik geçirin.
 4. Şalın iki ucunu da birbirinden ayrı olmak şartıyla şalın iç kısmına doğru katlayın. İç içe sokmaya çalışın.
 5. Şala geçirdiğiniz lastikleri tutun ve takın.

Evde maske yapımı işini icra ederken hijyene de önem vermeniz gerektiğini unutmayın. Evde yaptığınız maskeleri, dışarıdan geldikten sonra muhakkak 60 derece gibi bir sıcaklıkta yıkamalısınız. Bu şekilde, maskeyi kullanıp yıkadıktan sonra tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Eğer şal bulamadıysanız bir tişört yardımıyla da maske yapmanız mümkündür. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Tişört kolunun haricinde kalan, tişörtün orta kısımdan bir parça kesin. Bu parçanın dikdörtgen olması gerekmektedir. Tişört kolunu atmayın çünkü maskeye kayış olarak kullanmanız gerekebilir.
 2. Evde maske yapımı için kestiğiniz dikdörtgen parçayı ikiye katlayın.
 3. Parçanın iki kenarına da kesik atın. Bu kesiklerin birbirine eşit olması gerekmektedir.
 4. Tişörtten kalan kol kısmını, ölçüsü yüzünüzle uyumlu olacak şekilde şerit halinde 2 parça kesin. Bu parça maskenin kayışı konumunda olacaktır.
 5. Son oluşan görüntüde göreceğiniz püskülleri birbirine bağlayın. Kayışı da bu kısmın arasından geçirin.

Bitirince kayışları düğümleyin ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?

Evde Maske Nasıl Yapılır

Corona virüsünde gelinen son nokta, evde maske nasıl yapılır sorularını her geçen gün arttırmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri de maskelere erişimin güçlükle yapılmasıdır. Son zamanlarda devlet tarafından ücretsiz maske dağıtımı sıra ile yapılmaktadır. Sırası gelmeyenler ise maske tedariklerini evdeki eşyalarını değerlendirerek  karşılamaktadır. Evde yapılan maskeler hazır maskeler kadar koruyucu değil gibi gözükse de dikkatli kullanım halinde uzun ömürlü olacaktır. Evde maske nasıl yapılır tarifleriyle tek katlı olmayan ve dışarıdaki partiküllerin geçmesini durduran bir ürün yapılabilir. Eğer elektrik süpürgeleri içerisinde yer alan toz torbalara sahipseniz bunu maske yapmak için değerlendirebilirsiniz. 7 adımda toz torbalarıyla maske yapımı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Toz torbayı dikdörtgen bir şekilde kesin.
 2. Torbanın iç kısmı yukarı doğru bakar durumdayken alttan ve üstten ikiye katlayın.
 3. Evde maske nasıl yapılır malzemelerinden bir olan torbanın iki köşesinden tutarak katlayın.
 4. Ataş, ince tek gibi ekipmanları düz hale getirin.
 5. İki tane lastiği köşelere geçirin. Kenarları lastiklerin etrafından döndürerek katlayın.
 6. Düzleştirdiğiniz teli, son durumdaki torbanın orta üst kısmından geçirin.
 7. Artık lastikleri kulaklarınıza doğru takarak kullanabilirsiniz. Teli kıvırabilirsiniz. Böylelikle burnunuz ve yüzünüz çizilmekten korunacaktır.
Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?

Evde Kolay Maske Yapımı

Corona virüsünün kimseyi es geçmemesi ve insanların maskelere olan ihtiyacının artması, birçok firmanın fahiş fiyatlara maske, dezenfektan satışı gerçekleştirmelerine sebep olmuştur. Bu durum ise maddi durumu yetersiz olan ve bir maskeye fahiş ücret ödemek istemeyen vatandaşları evde kolay maske yapımı araştırmalarına götürmüştür. Bu konu sosyal medya içerisinde de oldukça popüler olmuş durumdadır. Corona virüsünün artmasıyla beraber önlemleri de arttıran uzmanlar maske kullanımının da artması gerektiğini her geçen gün vurgulamaya devam etmektedir. Her ne kadar ücretsiz maske dağıtımı başlamış olsa da çok sık dışarı çıkma zorunluluğu olanlar için ücretsiz maskeler yetersiz kalmaktadır. Evde kolay maske yapımı ile sizler de birkaç adımda evdeki kullanılmayan ve temiz eşyalar ile maske stoğu yapabilirsiniz. Uzmanlar ev yapımı maskelerin hijyen açısından güvenilir olup olmadığı konusunda kesin bir kanıya varmasalar da birçok kişi tarafından tercih edilmeye devam etmektedir. Yalnızca üç malzemeyle bile maske yapmanız mümkündür. Kağıt havlu, lastik ve zımba yardımıyla maskenizi hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı maskeler maliyeti az olması sebebiyle tercih edilmeye devam edecek gibi duruyor.

Evde Maske Dikimi

Covid-19 evde maske dikimi işinin de artışına sebep olmuştur. Maskeler, 3D yazıcılar yardımı ile de dikilmektedir. Covid-19 ile mücadelede vazgeçilmeyen koruma ürünü olan maskeleri, evde dikmenin pratik ve ucuz yolları vardır. Bunu yaparken maske boyutunun yüz ölçülerinize uygun olması çok önemlidir. Evde maske dikmenin bir diğer avantajı da dilediğiniz desende, tarzda ve boyutta oluşturabilmenizdir.

Evde maske dikimi için izlemeniz gereken adımlar aşağıdadır.

Malzemeler

 • 15 cm kumaş, bez parçası
 • 15 cm kumaş için astar
 • 2 metre kadar şerit kesim (4 parça eşit boyda olacak şekilde)

Bu malzemeleri temin ettikten sonra 6 adımda maske dikimini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Orta dikiş
 2. Ana kumaş ve iç astar için orta dikiş
 3. Dış kısım için iç kumaş dikimi
 4. Maskeyi içten dışa çevirme işlemi
 5. Maskeye bastırma işlemi (Maskenin düz görünmesini sağlayacaktır.)
 6. Maskenin açık kısmının kapatılması, kenarlarının kenar dikişi ile dikimi
Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?

Evde Maske Örme

Covid-19 önlemleri için evde maske örme adımları ile kendinize tığ işi ürünler elde edebilirsiniz. Bulaşıcı bir hastalık olan virüsten korunmak için kendi tarzınıza uygun ve sevdiğiniz renkte maskeler örebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey;

 • 60 numaralı tığ
 • 1 tane ince pamuklu ip

65 tane zincir çekerek maske örmeye başlayabilirsiniz. Daha detaylı anlatımlar için youtube gibi video kanallarında evde maske örme şeklinde bir arama yapabilirsiniz.

Evde Maske Hangi Kumaştan Yapılmalı

Ameliyat maskelerinin bile zor bulunduğu Covid-19 ile mücadele döneminde herkesin kendi maskesini evdeki malzemeler ile yapmaya çalışmasını sağladı.  Dikiş makinesine bile gerek bırakmayan el yapımı maskeler için önemli olan sorulardan biri de evde maske hangi kumaştan yapılmalı sorusudur.  Maske yaparken daha sonra da kullanılması mümkün olan kumaşların tercih edilmesi uzun ömürlü olması açısından önemlidir. Ayrıca kumaşın hava alabilen bir yapıda olması da önemlidir. Örneğin dikişsiz polipropilenden yapıya sahip kumaşlar maskenizin altında rahatlıkla nefes almanızı sağlayacaktır. Kumaşın su geçirir özellikte olmasına da dikkat etmek gerekir. Maskenin kayışı için de yüzü ve kulağı tahriş edecek yapıya sahip bir malzemeden muhakkak kaçınmalısınız.


Bu yazı 1703 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Büşra Yazar Büşra Yazar Eniyisozler.Net Sitesinde Her Söz, Mesaj ve Makaleler Özenle Özgün ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) Katagori Yazıları... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Katagorimizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Özenle Özgün ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x