yandex
Evde Tasarruf Yapmanın Püf Noktaları | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Evde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Evde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Doğalgaz Nasıl Tasarruflu Kullanılır, Elektriği Nasıl Tasarruflu Kullanırız, Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır, Evde Tasarruf Fikirleri, Evde Tasarruf Yapmanın Püf Noktaları, Tasarruf Etmek Neden Önemlidir, Tasarruf Etmenin Püf Noktaları, Tasarruf Yapmak İçin Ne Yapmalıyız, Tasarruflu Olmak İçin Neler Yapmalıyız Detaylar Yazımızda…

Evde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Hızla büyüyen tüketim çağında birikim yapmak herkes için bir hayli zordur. İdareli tüketim için de birikim yapmak gerekir. Örneğin evde tasarruf fikirleri hem sağlık hem de parasal alanda tutarlı olmanızı sağlar. Fakat tasarruflu olmak demek yalnızca parayı doğru yönetmek demek değildir. Ya da kemeri iyice sıkmak demek değildir. Ev içerisinde gerçekleştirilebilen birkaç ufak tefek değişiklikler sayesinde evin bütçesi önemli ölçüde korunabilir. Düzeyli gelirlerin, evdeki enerji tüketen cihazların, faturaların, alışverişlerin doğru bir şekilde planlanması ve kullanılması sayesinde israftan kaçınmak ve idareli olmak mümkündür. Hem doğa ve kaynaklar açısından hem de bireylerin yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürebilmeleri açısından tutumlu olmak çok önemlidir.

Sizlerde aşağıda yer alan evde tasarruf yapmanın püf noktaları sayesinde maddiyatla beraber birçok konuda kar elde edebilirsiniz.

Evde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları
 • Buzdolabına sıcak yiyecek ve içecek koymayın. Bunun aksini yapmak buzdolabının fazla çalışmasına sebep olacaktır. Bu ise elektriğin fazla tüketilmesi anlamına gelir.
 • Buzdolabına serilen örtüler hava akışını keserler. Hava akışının kesilmesi enerji tüketimini arttırır. Bu yüzden buzdolabına herhangi bir örtü sermeyin.
 • Çamaşır makinesinde gereğinden fazla deterjan kullanmayın. Aynı zaman az miktarda yük eklemeyin. Bu iki durum enerji tüketimi artışına sebep olan nedenlerdir.
Evde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları
 • Su ısıtıcılarını kullanırken ihtiyaç kadar su kaynatmak veya ısıtmak önemlidir.
 • Ütüleme işi bitmeden beş dakika önce ütünün fişini çekebilirsiniz. Böylelikle beş dakikalık elektrik tasarrufu yapmış olursunuz.
 • Buzdolabı konum olarak fırın ve fırın gibi ısı kaynaklarından uzak bir yerde olmalıdır.
 • Evde tasarruf fikirleri sayesinde israftan da kaçınılır. Örneğin meyve ve sebzeleri soğuk su dolu bir kabın içerisinde yıkamak su israfını önleyecektir.
 • Buzdolabınızı A enerji sınıfı alarak enerji tüketiminizi daha idareli kullanın.
 • Rengi giden kıyafetlerin yerine yenilerini almayın. Bunun yerine kumaş boyalarını kullanın veya kıyafetinizi başka bir giysiye dönüştürmeyi deneyin.
 • Teknolojik cihazlarınızı şarjı dolduktan sonra prizde bırakmayın.
 • Gündüzleri lambaları yakmamaya özen gösterin.
15 Maddede Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

15 Maddede Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Tasarruflu olmanın en önemli kriterlerinden biri de parayı idareli kullanmaktır. Yahut para biriktirmeye çalışmaktır. Evdeki gereksiz harcamaları bırakıp artan paraları kumbaraya atmak tasarruflu olmanın yöntemlerinden biridir. Fakat tasarruf sadece ev içi harcamalardan ibaret değildir. Sizler için tasarruf yapmak için ne yapmalıyız sorusunun cevaplarını 15 madde içerisine topladık.

 1. Uçak veya otobüs biletinin en ucuz olanını tercih edin.
 2. Lüks harcamaları terk edin. Örneğin taksi yerine şehir içi halk otobüslerinden faydalanın.
 3. Araç, ev sigortalarınızı araştırın. Bununla beraber poliçelerinizi yenilemeden evvel rakip şirketleri de kontrol edin. Yıllık primleri en iyi olanı tercih edin.
 4. Evde değilseniz örneğin bir iş yerindeyseniz ya da okuldaysanız dışarıda yemek yemeyin. Yemeğinizi evde hazırlayıp götürün. Bu sayede bir yıl içerisinde büyük ölçüde para biriktirebilirsiniz.
 5. Alışveriş yaparken toptan alışveriş yapın. Böylelikle tasfiye satışlarından yararlanabilirsiniz. Toptan alışveriş yaparak kargo ücreti de ödemek zorunda kalmazsınız.
 6. Her ne konu olursa olsun ve  tasarruf etmenin püf noktaları arasında olmazsa olmaz denilen maddelerden biri de kendinize kısa vadeli hedefler koymanızdır. Kısa vadeli hedefler sizi büyük ve uzun süreli kazançlara götürecektir. Örneğin ayda 100 TL bir köşeye koyma gibi bir hedef belirleyebilirsiniz.
 7. Ayağını yorganına göre uzat deyimini hayatınıza motto olarak yerleştirin. Geliriniz ne ise giderinizi de ona göre ayarlayın. Gideriniz gelirinizden fazla ise giderinizi azaltmaya çalışın. Örneğin alacağınız kıyafet 100 TL ise ve çalışma saatinizin ücreti 20 TL ise bu kıyafetin bu beş saatlik emeğe değip değmeyeceğini sorgulayın.
 8. Kötü alışkanlıkları terk edin. (Alkol, sigara, bahis oyunları, özel kahveler vb.)
 9. İndirimlerden ve teşvik programlarından yararlanın.
 10. Harcamalarınızın nereye gittiğini ve ne kadar olduğunu takip edin.
 11. Tasarruf etmenin püf noktaları sayesinde faturalarınızı daha rahat ödeyebilirsiniz. Örneğin faturalarınızı biriktirin ve her ay ne kadar harcama yaptığınızı kontrol edin.
 12. Kredi kartlarınızı idareli kullanın ve kredi kartı harcamalarınızı sınırlandırın.
 13. Pahalı ürünler almamaya çalışın . Plansız hareket etmeniz sizi ciddi kriz anlarına sürükleyebilir.
 14. Harcamalarınızı, kredi kartı harcamalarınızı, vadesiz hesabınızı, faturalarınızı takip edin.
 15. Bütçenizi sarsmayan miktarda bozuk paraları kumbaraya atın.
Ev Kadınları İçin Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Ev Kadınları İçin Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Tasarruf her insan için önemlidir. Fakat buna en çok dikkat eden belki de ev hanımlarıdır. Tutumlu olarak, birçok şeyi idareli kullanarak evine katkı sağlayan birçok ev hanımı vardır. Öyle ki hiç çalışmadan sadece tasarruf ederek evine kazanç getiren ev kadınlarının sayısı oldukça fazladır. Bununla beraber birçok ev kadını da tasarruf etmek neden önemlidir diye sorabilmektedir. Bu soruya cevap olarak; tüketim çağına yetişememek, israftan kaçınmak, gelir ile gider dengesini ayarlamak gibi birçok neden gösterilebilir. Ev kadınları için tasarruf etmenin püf noktaları bütün detayları ile aşağıdadır.

 • Kompakt floresan lamba yerine akkor lambaları tercih edin. Bu sayede %80 tasarruf sağlayacaksınız.
 • Üç saat boyunca yanan lamba (60 W) ile bir saç kurutma makinesinin yalnızca on dakika açık kalması durumunda harcanan enerji eş değerdir.
 • Küçük ev aletleri diğer cihazlara kıyasen daha fazla enerji tüketmektedir.
 • Bir milyoncularda rahatlıkla bulabileceğiniz ürünler için büyük alışveriş merkezlerini kullanmayın.
 • TV ve teknolojik cihazların şarj aletlerini prizde bırakmayın.
Evde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları
 • Çamaşır makinesi tamamen dolduktan sonra çalıştırın.
 • Tasarruflu olmak için neler yapmalıyız mesela çok kirli çamaşırları uzun, az kirli çamaşırları ise kısa programda yıkayın.
 • Gereksiz yere bir damla bile suyun akmasına müsaade etmeyin.
 • Ev ve market alışverişi yaparken, ürünlerin ucuz ve kaliteli olanlarından alın. Unutmayın ki aynı ürünlerin fiyatları mağazan mağazaya değişkenlik gösterebilir.
 • Ev aletleri alırken fiyatı baz almayın. Baz almanız gereken kriter tasarruf açısından enerji verimliliğidir.
 • Garantisi olan ürünler kullanın.
 • Dışarıdan yemek söylemeyin.
 • Bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkayın. Çünkü elde yıkanan bulaşıklar makinede harcanan suyun iki katı kadar su israfına sebep olmaktadır. Bu durum aynı zamanda bütçenize de katkı sağlayacaktır.
Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Birikim yapmak için tutumlu ve tasarruflu biri olmak gerekir. Siz de para biriktiremiyorum diyorsanız aşağıdaki püf noktalar sayesinde rahatlıkla birikim yapabileceksiniz.

 • Kendinizi para biriktirmeye psikolojik olarak hazırlayın. Tasarrufu işkence olarak değil gerekçe olarak görün. Tasarruf planınızı yapın. Bu plandan neler beklediğinizi neler istediğinizi de bir kağıda yazabilirsiniz.
 • Elektrik, doğal gaz ve su faturalarınızın takibini yapın. Her ay biraz daha tutumlu olmaya çalışın. Günlük elektrik ve su tüketiminizi takip edin. Gereksiz kullanımdan uzak durun.
 • Alışveriş yaparken sıfır ürünler almak zorunda değilsiniz. İkinci el ürün satışı yapan uygulamalar aracılığı ile uygun fiyata ürünler satın alın.
 • Eğlence giderlerinizi kontrol edin ve gerekirse sınırlandırın. Sinema, dışarıda kahvaltı, öğle ya da akşam yemeği yemek, kafelerde takılmak gerçekten paranızın büyük tutarının kaybolduğu yerlerdir. Eğlence hayatınızı sınırlandırın. Böylelikle para biriktirmenin püf noktaları sayesinde dışarıda bir kahveye 10 TL vermek yerine 3 TL ye bir paket kahve alarak bir ay boyunca ev ortamında arkadaşlarınızı davet ederek kullanabilirsiniz.
 • Taşıt harcamalarınızı azaltın. Yürümeyi sevin.
 • Gıda alışverişlerinde zevkiniz için alışveriş yapmayı azaltın.
 • Yatırımları önemseyin.
Yıl Boyunca Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Yıl Boyunca Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Yıl boyunca tasarruf yapmadan yaşamak birçok gereksiz harcamanın ve tüketimin önünü alamamak demektir. Rahat bir hayat sürdürmek için elde edilen gelirin giderlerden fazla olması gerekir. Fakat bazen elektriğin, doğal gazın ya da suyun israf edilmesi gelir gider dengesini sarsabilir. Finansal açıdan tasarruflu olmak için fatura harcamaları çok önemlidir. Yıl boyunca tasarruf etmenin püf noktaları ile fatura harcamaları azaltılabilir. Örneğin doğalgaz nasıl tasarruflu kullanılır diye bakacak olursak; çamaşırları kalorifer petekleri üzerinde kurutmanız odanın ısısını düşürür. Bu da kombiden dereceyi yükseltmenize dolayısıyla da daha fazla enerji tüketmenize sebep olacaktır. Bunun haricinde evde kimse yokken kalorifer peteklerinin yanmasına gerek yoktur. Birkaç günlüğüne bile olsa evde kimse yoksa doğal gaz vanalarını kapatın. Böyle yapmak hem bütçe açısından hem de güvenlik açısından önemlidir. Yıl boyunca tasarruf etmenin diğer püf noktaları aşağıdadır.

Evde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları
 • Alacağınız kombinin elektronik ateşlemeli olması önemlidir. Bu ısı tasarrufu açısından önemlidir.
 • Elektrikli süpürgeyi haftada iki kez çalıştırın.
 • Bulaşık ve çamaşır makinelerinizi gece vaktinde çalıştırın. Çünkü gece saatlerinde ev aletlerinin çalışması elektriğin indirimli olduğu saatlerdir.
 • Çelik tencereler yüzde 35 daha fazla ısı tasarrufuna sahiptir.
 • Kalorifer petekleri ile duvar arasına ısı yansıtan alüminyum paneller koymayı deneyin. Böylelikle ısı dolaşımı fazla olacaktır.
 • Evinize ısı yalıtım yaptırın. Bu doğal gaz masraflarınızı azaltacaktır.

Elektriği nasıl tasarruflu kullanırız diyorsanız bu konuda en önemli şey gündüz vakti gereksiz yere lambaları yakmamaktır. Ayrıca apartman içerisinde fotoselli lambalar seçerek enerji sarfiyatının önüne geçilebilir. Evde yokken elektrikleri ana sigortadan kesin. Evde floresan ve tasarruflu ampuller kullanmaya özen gösterin. Bu ampullerin enerji harcama oranları diğer ampullere kıyasen daha düşüktür. Akıllı sayaçlar kullanın. Akıllı sayaçlar, indirimli elektrik tarifelerinden yararlanmanızı sağlar.

Evde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Evde Enerji Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Enerji ihtiyacının azaltılması ile enerji tasarrufunun anlamları aynı değildir. Enerji tasarrufunun enerjiyi israf etmek ile alakası vardır. Evde enerji konusunda sadece beş püf nokta ile tutumlu ve tasarruflu olunabilir. Bunun için ise öncelikle enerji tasarrufu nedir bunu bilmek gerekir. Enerji tasarrufu; enerjiyi israf etmemek, enerjiyi verimli kullanmaktır. Evinizde bu tasarrufu sağlamanın beş yöntemi ise aşağıdadır.

 1. Isı Yalıtımı : Binanızın dış cephesine mantolama işlemi yaptırarak evinizin daha kolay ısınmasını sağlayabilirsiniz. Bu da sizin doğal gaz gereksiniminizi azaltacaktır.
 2. Aydınlatma : Odadan çıktığınız zaman ışıkları kapatın. Kompakt floresan lambaları kullanın ve lambalarınızı temiz tutun. Çünkü kirli lambalar daha fazla enerji tüketir. Gündüzleri doğal ışıktan faydalanın.
 3. Elektrikli Cihazlar : Çamaşır ve bulaşık makinesi tamamen dolmadan ve çok sıcak su kullanmadan çalıştırın. Saç ve çamaşır kurutma makinesini kullanmamaya çalışın. Bunun yerine güneş ve rüzgardan yararlanın. Fırın kapağını yemek pişerken açmayın. Buzdolabının ısı kaynaklarından uzak soğuk bir köşede olması da enerji tasarrufu açısından önemlidir.
 4. Su tasarrufu : Enerji tasarrufu nasıl yapılır kriterinin en önemli maddelerindendir. Evinizde damlatan muslukların olmamasına özen gösterin. Dişlerini fırçalarken, saçınızı yıkarken suyu kapalı tutun. Sifonu çekmeye gerek yok ise sifonu kullanmayın. Küvette yıkanmayıp duş alın. Çünkü duş alırken debili duş başlıkları kullanma imkanınız olur. Bu da enerjiyi tasarruf etmenin bir başka püf noktasıdır.
 5. Ulaşımda tasarruf:  Arabanızı hızlı kullanmayı bırakın. Böylelikle benzin israfından kaçınarak güvende kalmış olursunuz. Kısa mesafelerde yürümeyi tercih edin.


Bu yazı 2858 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Büşra Altun Büşra Altun Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için özenle özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gökçe Nisli
Gökçe Nisli
Ziyaretçi
5 Nisan 2020 14:44

gerçekten de tüketim çağındayız ama bu Covid-19 dan sonra tüketimler de biraz azaldı sanki

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
1
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x