Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Evlilik Hayatı | Huzurlu Evlilik Ve Aile Hayatı

Evlilik Hayatı | Huzurlu Evlilik Ve Aile Hayatı

Bu Yazımızda Evlilik Hayatı, Evlilik Hayatı Nasıldır, Evlilik Ve Aile Hayatı, Huzurlu Evlilik, İslam’da Evlilik, Sağlıklı Evlilik Detaylar Yazımızda.

Evlilik Hayatı Nasıldır

Evlilik çiftlerin zorlukta kolaylıkta birbirlerine hayat arkadaşı olmaları için atılan ilk adımdır. Evlilik hayatı kimi zaman sağlıklı kimi zaman kavgalı gürültülü geçmektedir. Hatta evlilik, bilimsel araştırmalara konu olan bir mevzudur. Evliliğin ilk ayları genellikle cicim aylarıdır. Cicim aylarından sonra çiftler birbirlerini daha iyi tanırlar. Bu evrede çiftlerin dikkatli olması gerekir. Çünkü bu evrede tolere edilen şeyler hakkında artık tolere edilmeyecektir. Eğer gerçekten saygı ve sevgi varsa cicim ayı sonrasındaki evre sorunsuz bir şekilde atlatılabilir.

Evlilik hayatı aile hayatını oluşturan bir yapı niteliği taşır. Evlilikte de aile hayatında kadınların rolü çok önemlidir. Yuvayı dişi kuş yapar sözü itibariyle de evliliğin temelinde kadının rolü çok önemlidir. Dolayısıyla kadının çok sağlam, yumuşak huylu, ailesini kucaklayıcı bir tavır sergilemesi lazımdır. Erkekler ise kadınına her daim saygılı, sadakatli, eşini sevdiğini gösteren durum içerisinde olmalıdır. Karşılıklı vefa, sadakat, sabır sayesinde evlilikler uzun ömür olabilmektedir.

Toplumsal hayatın en önemli bir parçası olan evlilik hayatı her zaman mükemmel gidecek veya gitmeli diye bir kaide yoktur. Hayat gibi evlilikte inişi çıkışı olan bir mekanizmadır. Evlilikte neşeli haller de olacak, tartışmalı haller de. Burada önemli olan tartışmaların olduğu süreçte sınırları aşmamaktır. Tartışmayı ileri seviyelere taşımamaktır. Birinin muhakkak alttan alması gerekir ki tartışma sonlansın. Çünkü bir insanı çok iyi tanımanın yollarından biri ya beraber yaşamak ya da tartışmaktır. Bu iki yöntem sayesinde çiftler birbirlerini daha net tanıyıp ona göre hareket etmelidir.

Evlilik hayatı içerisinde çiftlerin birbirlerinin yerlerine geçmemeleri gerekir. Yani kadının rolünü erkek, erkeğin rolünü kadın almamalıdır. Ayrıca bütün sorumluluklar sadece kadına veya sadece erkeğe yüklenmemelidir. Çiftler birbirlerinden bir şeyler gizlememeli her şeyi birbirleriyle paylaşmalılar. Günümüz koşullarında evliliklerin boşanmayla sonlanmasının birçok etkeni olduğunu görülmektedir. Bu etkenlerden bazıları aşağıdadır.

 • Kadın-erkek rollerinin karıştırılması, birbirleriyle yer değiştirmesi
 • Sosyal mecrada sadakati zedeleyecek birçok etkenin olması
 • Çiftlerin birbirlerine karşı güven aşılamamaları
 • Çiftlerin fedakarene merhamet yerine her şeyi karşılıklı yapmaları
 • Çiftlerin birbirlerine olan sevgi ve saygıyı yitirmeleri

Evliliklerin boşanmayla sonuçlanmaması ve güzel gitmesi için evlilik hayatı içerisinde bu tarz etkenlere dikkat etmede yarar vardır.

Evlilik Hayatı

Evlilik Sözleri

Evlilik Sözleri | Anlamlı Evlilik Mesajları


Sağlıklı Evlilik

Evliliği yürütmek her baba yiğidin harcı değildir. Fakat göründüğü kadar zor da değildir. Evliliği yürütmenin yollarından biri de anlayıştır. Karşılıklı anlayış olduğu müddetçe bütün sorunların üstesinden gelinebilir. Sadece anlayış değil çiftlerin birbirlerine karşı olan sevgiyi yitmemeleri için de özen göstermeleri gerekmektedir. Bu özel sevginin bitmemesi için de birbirlerini incitmemeleri gerekir. Sağlıklı evlilik için bu tür etkenler ciddi derecede önem taşır. Sağlıklı bir evliliğin kilit dediğimiz anahtar kelimeleri vardır. Bu kelimeler ;

 1. Şefkat
 2. Fedakarane merhamet
 3. Sevgi
 4. Alttan alma
 5. Anlayış
 6. Saygı
 7. Kalp kırmama
 8. Aşırı derecede beklenti içerisinde olmamak
 9. Karşılık beklemeden hareket etmek
 10. Evlilikteki rolün gerekliliğini, üzerine düşeni yerine getirme

şeklindedir. Sağlıklı evlilik için her şeyi rutine bağlamanın tutarlı bir yanı yoktur. Çiftlerin farklılıklara açık olup rutin hayatın dışına çıkarak evlilik hayatlarına renk katmaları pozitif hisler uyandıracaktır.

Günümüzün hayat şartlarında kadınların ve erkeklerin sürekli çalışma hayatı içerisinde yer almaları gerekiyor. Dolayısıyla çiftlerin birbirlerine vakit ayırmaları, birbirlerine özen göstermeleri de çok zor olmaktadır. Birbirine özen göstermeyen çiftlerin evlilik hayatlarında bir süre sonra çalkantılar oluşmaya başlar. Bu tür çalkantıların yaşanmasını istemeyen bireylerin zamanlarını ve önceliklerini iyi belirlemeleri lazımdır. Çiftler için hiçbir şey aile hayatının huzurundan önemli olmamalıdır.

Sağlıklı evlilik yaşamayı isteyen çiftlerin birbirlerinin eksikliklerini hoş görmeleri lazımdır. Ayrıca çiftler kendileri için ne istiyorsa önce bunu karşısındakine, eşine vermesi gerekir. Örneğin sevilmeyi istiyorsa eşini sevmeli, anlaşılmayı istiyorsa eşini dinlemeli, anlamalıdır. Evlilikte hisler karşılıklıdır. Bu arada evlilik hayatına çocuklar da teşrif edince bu aile hayatının sağlıklı olması daha önemli bir konu haline geliyor. Evliliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için evlenmeden önceki evrenin de güzel ve sağlıklı geçmesi mühimdir.

Evliliğin sağlıklı evlilik olması, eşlerin birbirlerine karşı cinsellik açısından da özen göstermelerine bağlıdır. İş hayatının getirmiş olduğu yorgunluk ve hayat şartlarının oluşturduğu stres durumlarına bağlı yaşanmamalıdır. Bireylerin üzerlerine düşen vazifeyi yerine getirmeleri gerekir. Evlilikte önemli bir konu olan cinselliğin önemi unutulmamalıdır. Sağlıklı evliliğin bağlı olduğu konulardan biri de budur. Evliliğin ilk aylarında yaşanan her türlü zorluk çiftlerin gözünü korkutmamalıdır. Çiftler, bu zorluklar karşısında pes etmeyi değil çözüm yolları türeterek sabretmeyi tercih etmelidir.

Evlilik Hayatı


Huzurlu Evlilik

Uzun ömürlü, sağlıklı ve huzurlu evlilik birçok çiftin hayalidir. Evliliğin huzurlu olması ise sağlıklı olması gibi birçok etkene bağlıdır. Çiftler yeni evlenmiş veya uzun süreli evli olsalar bile birbirleri hakkında öğrenecek çok şeyleri olduğu unutulmamalıdır. Birbirlerine yeni bilgiler katmaya daima devam edeceklerdir. Çiftlerin, sadece birbirlerini sevmeye değil birbirlerinden hoşlanmaya da devam etmeleri gerekir. Dolayısıyla huzurlu evlilik geçirmeyi isteyen çiftlerin, birbirlerinde hoşlanılacak şeyler bulmaları mantıklı bir davranış olacaktır. Çiftlerden birinin espri yeteneğinin olması da evliliği pozitif etkileyebilir. Yerinde şakalar yaparak ortamdaki negatif havayı enerjisiyle bozabilir. Bu durumda evliliğin huzurlu geçmesi için önemli bir etkendir.

Evlilik hayatında çiftlerin yaptığı en büyük hatalardan biri de birbirlerine karşı ego savaşı yapmalarıdır. Çiftler, en basit bir tartışmada bile nerede durulması gerektiğini bilip durmalıdır. Aksi halde ilişki, huzurlu evlilik içermeyip bununla beraber sürekli devam eden bir tartışma silsilesiyle baş başa kalınır. Düşünerek konuşma, eşlerin birbirlerini onaylaması, birbirlerine saygılı olması, küçük sorunların büyütülmemesi, bütün sorunlarla sadece tek kişinin başa çıkmaya çalışmaması huzurlu evliliğin sırlarındandır.BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626061975603/


Bu yazı 1827 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Fıkralar, Şairler ve dahasını Sitemizde Bulabilirsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.

0 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x