10 Kasım Sözleri – En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

10 Kasım Sözleri

10 Kasım Sözleri

10 kasım sözleri, en iyi 10 kasım sözleri, duygusal on kasım sözleri, 10 kasım ile ilgili paylaşımlar, atatürk sözleri 10 kasım

10 Kasım Sözleri

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günü ve haftası olarak, anısına düzenlenen ulusal yas durumunun yaşandığı özel gündür. Son dönemlerde ise sosyal medya mecralarının yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte bu özel gün ile ilgili paylaşımlara yer verilir. 10 Kasım Sözleri genellikle Ata’ya olan özlem ve hasret duygularını içerir. Ayrıca yapmış olduğu inkılaplar ve önemle değinmiş olduğu ilkeler hakkında da paylaşımlar yapılır. Ülkemizde genellikle 9 Kasım saat 12’den sonra, sosyal medya mecraları olan instagram, twitter ve facebook gibi platformlar üzerinden 10 Kasım Sözleri ya da Atatürk’ün farklı yerlerde çekilen resimlerine yer verilir. Ayrıca o dönemde diğer ülkelerin devlet başkanlarının, Atatürk’ün ölümüyle ilgili söylemiş oldukları önemli sözlerde sık paylaşılanlar arasındadır.

10 Kasım’da Düzenlenen Törenler

Ülkemizin ilk cumhurbaşkanı ve daimi lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümlerinde yapılan resmi törenler, oldukça kalabalık bir şekilde gerçekleşir. Her zaman ilkeleri ve inkılaplarına bağlı olarak yoluna devam eden milyonlarca insan, resmi törenlerin dışında  yıl boyunca Anıtkabir’i ziyaret etmektedir. Bunun yanı sıra Atatürk’ün son dönemlerini Dolmabahçe Sarayı’nda geçirmiş olması sebebiyle de 10 Kasım’da törenler düzenlenir. Ayrıca saat 9’u 5 geçe hem tüm okullarda hem de cadde ve sokaklarda siren çalınarak, 1 dakika saygı duruşu yapılır. Özellikle caddelerde trafikte olan insanlar, Atatürk’e duydukları saygı ve sevgi sebebiyle araçlarından inerek saygı duruşuna katılır.

Atatürk ile İlgili Söylenmiş Sözler

Atatürk’ün ölümüyle birlikte önemli devlet adamları tarafından 10 Kasım Sözleri dünya basınıyla paylaşılmıştır ve büyük yankı uyandırmıştır. Örneğin Fransız Cumhurbaşkanı Albert Lebrun tarafından söylenen “Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır” cümlesi ile Atatürk’ün ne kadar büyük bir lider olduğu vurgulanmıştır. Bunun yanı sıra yaptığı tüm çalışmaları barış içinde gerçekleştirmiş olduğu da bir kez daha vurgulanmıştır. İsrail Cumhurbaşkanının paylaşmış olduğu 10 Kasım Sözlerinde ise, Atatürk’ün günün koşullarına rağmen çok cesur olduğu ve büyük inkılaplara imza attığın belirtilmiştir.

 • “Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır”

Hem ülkemizin kurucusu hem de ebedi lideri olan Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünya liderleri tarafından da en saygı duyulan kişilerindendir. Bu sebeple yıllar geçmiş olsa bile sosyal medya üzerinden, Atatürk’ün paylaşmış olduğu düşünceler ile ilgili birçok söz bulunur. Ölümünden sonra bile ilkelerine bağlı kalan milyonlarca insan, 10 Kasım gündemi dışındaki diğer olaylara odaklanmaz. Gencinden yaşlısına varana dek herkes, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu hakkında özlem ve sevgi dolu sözleri paylaşarak özgün anma platformu oluştururlar. Eskiden resmi törenlerin yanı sıra televizyon ve gazetelerde yer verilen paylaşımlara artık internet ortamı da dahil olmuştur.

Olmasaydın Olmazdık

10 Kasım Sözleri arasında en çok kullanılan, kısa ancak derin anlam taşıyan “Olmasaydın Olmazdık” ifadesi ile, Atatürk’ün bizler için yaptıklarına değinilmiştir. O’nun kurduğu ve yeniden yarattığı Türkiye Cumhuriyeti ile, seçme ve seçilme hakkını elde ettiğimizi minnetle ifade ederiz.

O’nu Arıyoruz O’nu Anıyoruz

Düşmanlara karşı vermiş olduğu mücadeleleri ve halkına karşı göstermiş olduğu eşit düzen anlayışı ile, Atatürk’ün yerinin asla doldurulamayacağı her defasında vurgulanır. Ve O’na duyulan hasretin ne denli büyük olduğu, ne olursa olsun O’nu anmanın bir onur olduğu da hissedilen duygular arasındadır.

1881- 193…

Sosyal medya ve internet üzerinde en çok paylaşılan ifadelerden birisi de Ata’nın hiç ölmediği ve her daim bize öğrettiği ilkelerle yanımızda olduğu paylaşılır.

10 Kasım Sözleri

En Güzel 10 Kasım Sözleri


 • Bugün seni anma günü atam. İçimizde en derin yerdedir senin adın, senin şanın. Bu günde seni saygı ve özlemle anıyoruz.

 • Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bugün vefat etti. Ve her yıl olduğu gibi bu günde çelenkler ve elimizde karanfiller ile seni anıyoruz. Sana duyulan özlemin ucu bucağı yoktur atam. Sen rahat uyu.

 • Bu sabahın verdiği o hüznün tarifi olmaz atam. Bu hüznümü seni anarak ve sana minnet duyarak yeniyorum.

 • Bu vatan senin gibi bir kahraman bir daha görmeyecektir. Bu vatan senden bize emanettir. Bu halk bu şanlı ordu senin eserin. Bugün seni minnet ve arzu ile anıyoruz.

 • Dünyada hiçbir isim senin kadar saygı ve gurur yaratmamıştır. Seni minnetle anıyoruz.

 • Evet, atam bugün aylardan kasım ve kasımda hüzünde sevgide özlemde bir başkadır. Sana duyulan bu özlemi gurur ve minnetle anıyoruz.

 • Sen adını bu Türk tarihine altın harflerle kazıdın, gönlümüzün en başköşesinde tahtını kurdun atam. Sana minnettarız.

 • Sen yattığın yerde rahat uyu atam. Biz bu milletin senden kalan bekçileriyiz. Seni minnet ve özlemle anıyoruz.

 • Senin sözlerinle ve senin liderliğinle büyüdük hep biz. Senin önderliğinde kurtulan nu topraklara kanımızın son damlasına kadar sahip çıkacağız. Atam seni büyük bir özlem ile anıyoruz.

 • Ey yüce Atatürk: Seni her zaman sevecek bir halk, millet ve çocuklar var olacaktır. Senin sevginle yetişen bu millet bu vatana koşulsuz sahip çıkacaktır.

 • Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, sen her zaman yüreğimizde yaşayacak ve yeni nesillere sevgini şüphesiz aktaracağız. Sevgin olmayan bir millet var olmayacaktır.

 • Sen sadece Türk milletleri için değil, tüm dünya için de büyük bir öndersin. Kalbimizden sevgin, duvarlardan fotoğrafın hiç eksik olmayacak.

 • O günden bu güne seni daha büyük bir özlemle anıyoruz. Yıllar geçtikçe özlemin azalmıyor aksine daha da çok büyüyor. Seni bu günde özlem ve minnetle anıyoruz.

 • Bugün Türk milleti yastadır. Atam seni büyük bir özlem ile anıyoruz.

 • Bu dünya Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gidişi ile büyük bir hüzün ve yokluğa düşmüştür. Özlem ile seni anıyoruz.

 • Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk. 10 Kasım’da günü senin varlığını kutluyoruz. Sen sonsuz ve ölümsüzsün yüce Türk Milleti için!

 • Dolmabahçe yaslandı 10 Kasım 1938 tarihinde. Çiçeklerin bile en hüzünlü olduğu gündü bugündü. Mustafa Kemal Atatürk, elbette sen bizim duruşumuzsun ve ilerleyişimiz. Bu matemli gün aldatıcı. Sen hep bizimlesin, fikirlerimizde ve yüreğimizde…

 • Seni görüyorum vatanın her toprağında. Zekânı anlıyorum dünyayla ilgili her gelişmede. Nutuk adlı eserinde her şey yazılı. Mustafa Kemal Atatürk. 10 Kasım 1938 tarihi sadece bir detay. Sen sonsuzsun içimizde.

 • Senin varlığını 10 Kasım 1938 tarihi değiştiremez. Yokluğun yok Atam. Varlığın var her köşesinde vatanın ve her doğan çocuğun ilk adı, ” Mustafa Kemal “!

 • Gitmediğin için gelmeni beklemiyoruz. Sen bizim Atatürk’ümüz, atamızsın. Fikirlerinle büyüyor ve çoğalıyoruz. Seni bilmek demek, 10 Kasım günü dimdik durmak demek. Elimizde Türk Bayrağı, koşmak demek senin açtığın yolda.

 • 10 Kasım günü yorgunluğunu bıraktın bedenine. Görevini yaptın ey yüce asker. Toprağımızı kanlarla değerlendirdin ve esaretti def ettin ömrün boyunca. Hep ülken için yaşadın. Cephelerde savaştın. Cenneti mekânında huzurla dinlen. Seni görüyor ve yaşıyoruz biz. Fikirlerin ve devrimlerinle…

 • 10 Kasım senin uyuduğun gündür. Sen bizim için sağlıklı ve dünyanın en başarılı liderisin. Senin uykunda biz, senin rüyalarında da izindeyiz. Hiç izne çıkmadan, vatanı bekleyenleriz.

 • Zaferlerinin ardındaki 10 Kasım, hüznümüzü tarihe yazan imzadır. O mavi gözlerin göğü kaplar Atam. Uyuduğun yer de vatandır. Ve biz emanetini yerde de gökte de senin yanında olarak koruyacağız.

 • Kasımın 10’u, tarihin dudak büktüğü bir yer. Sonsuzluktan gülümseyişimde vatan, sirenlerle, saygıyla, sevgiyle inler. Vatanı vatan eden yüksek ruhun, cennetin güzelliğinde elbet. Sana dualar ve marşlarla sözümüz olsun, yolunda eksilmeyecek asla bu millet!

 • Can kadar varlığın, ruh kadar sonsuzluğunla, tarihe tarifsiz bir değerle yazılışınla Ey Mustafa Kemal Atatürk! Sen bizim ve tüm dünyanın en saygı duyduğu lidersin. Bizim atamız ve her zaman önderimizsin. Olduğun yerde rahatla, vatan seninle ve istiklal savaşındadır hala! Yolun yolumuz, fikrin fikrimizdir. Ne Mutlu Türküm Diyene!


Bu yazı 754 kez okundu.
Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bu Yazıya Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM