yandex
Hamilelikte Cinsel İlişki | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsel İlişki

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Hamilelikte Cinsel İlişki, Hamilelikte Cinsel İlişkide Korunmak Gerekir mi, Hamilelikte Cinsel Pozisyon Nasıl Olmalı, Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar, Hamilelikte Cinsel İstek, Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?, Hamilelikte Cinsel Yaşam, Gebelikte İlişkiye Girmek, Cinsel İlişki Pozisyonları Detaylar Yazımızda.

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir mi ?

Hamilelikte cinsel yaşamın bebeğe zarar verip vermeyeceği hep merak konusu olmuştur. Ancak yapılan bütün bilimsel çalışmalar hamileliğin hiçbir haftasında bu tehditlerin olmayacağını göstermektedir. Örneğin erken hamilelik haftalarında girilen cinsel ilişkilerin düşükle ilişkilendirildiği yorumlandığı, ileri gebelik haftalarında da girilen cinsel ilişkilern erken doğuma yorumlanmaktadır fakat aslında bunların hiçbiri gerçek bir bilgi değildir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Olmalıdır?

Hamilelik döneminin her aşamasında doktorunuz aksini söylemediği takdirde cinsel ilişkiye girmekte hiçbir sakınca yoktur. Sadece 36. ve 37. haftadan sonra fiziksel olarak seni zorlayabileceği için bir kısıtlamaya gitmen gerekebilir. Çünkü bu haftalarda artık karnın epey büyüdüğünden dolayı 3. trimesterin semptomları kendini fazla şekilde hissettirmeye başlar. Bu sebeple de kendinizi yeterince iyi hissetmeyip, fiziksel olarak da kendinizde yeterli enerji ve hareket olanağını bulamayabilirsiniz. Yani hamileliğin son haftalarında cinsel ilişki sağlık açısından problem olmasa da zevk almaktan çok zorlayıcı bir probleme dönüşebilir. Sonuç olarak hamileliğin normal seyrindeyse ve kendini iyi hissettiğin sürece cinsel ilişki tehlikeli olmaz.

Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verebilir mi?

Bu düşüncenin sebeplerinden biri de gebelikte orgazm olmanın erken doğuma sebep olacağıdır fakat bu bilgi yanlıştır. Kadınların hamileyken orgazm olması endorfin denilen hormonun artmasına yol açar. Bu da bebeğinize giden kan akımlarını iyileştirip bebeğin beslenmesini olumlu olarak etkilemektedir. Kısacası korkmamanız gerekiyor, bebeğiniz hamilelik boyunca rahminizde bulunan amniyotik sıvısı ve rahim ağzını tıkamış olan mukoid tıkacı tarafından korunmaktadır. Bu sebeple gebelikte ilişkiye girmek kesinlikle bebeğinize zarar vermemektedir. Eğer ilişki sırasında, karnından bir tepki geldiğini hissediyorsan bu zararlı bi tepki değildir bu, rahminizdeki değişikliklere verilen olabilecek tepkidir. Bu tepkiler bir soruna işaret etmemektedir. Tam aksine bebeğiniz orgazm olduğunuz sırada güzel bir sallantı hissetmekte.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı Ne Kadar Olmalıdır?

Bu konuda hiçbir karışma söz konusu olamaz çünkü bu partnerinle senin aranda olacak bir konudur.

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nelerdir?

Rahat ettiğiniz sürece bütün pozisyonlar uygun pozisyondur. Sizin için en iyi pozisyonun hangisi olduğuna partnerinizle birlikte deneyerek karar verebilirsiniz. Fakat genel olarak, partnerinizin altında olmak yerine onun yanında yada önünde bulunduğunuz pozisyonlar hamilelikte en çok önerilen cinsel ilişki pozisyonları arasında bulunmaktadır.

Partnerinizin üstte olduğu ve senin sırtüstü olarak yatabildiğin pozisyonlarda ise partnerinin kendi ağırlığını sana vermediği ve kendini kollarıyla desteklediği sürece hamileliğin ilk dönemlerinde tercih etmek uygundur.

Hamilelikte oral ilişki konusuna gelirsek de vajinanın içine hava girmemesine kesinlikle dikkat etmelisin nadir olarak görülse bile hava akımı bebeğinize giden damarlardan birini tıkayabilmekte bu da bebeğiniz için büyük hayat riski demektir.

Hamilelikte Zararlı İlişki Pozisyonları Nelerdir?

Olay biraz 3.trimesterle birlikte değişiyor çünkü 3.trimesterde sırtının üzerine uzun süre yatarak vakit geçirmemen gerekiyor. Bu yüzden misyoner pozisyonu gibi sırtının üzerine yattığın pozisyonları tercih edebilirsin fakat fazla kaçırmaman gerekiyor. Bunun sebebini şu şekilde de açıklayabiliriz; rahminiz büyüdükçe, sırtüstü yatmak, rahmin önemli damarlarının üstüne yerleşmesine neden olabilmektedir. Bu da bebeğinize ve vücudunuza giden kan damarlarındaki akışı azaltabilmektedir. Ayrıca bazı hamile kadınlarda sırtüstü yatmak nefes almakta zorluk da yaratabilmektedir. Öte taraftan yüzükoyun yatmak da büyüyen rahminize daha çok baskı uygular bu sebeple 37 haftalık hamilelikten sonra en ideal cinsel ilişki pozisyonları yan yattığın pozisyonlardır.

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Sebepleri

Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir?

 1. Mide Bulantısı: Bu durum kesinlikle cinsel isteğinizi azaltmaktadır. Mideniz bulanırken cinsel ilişki düşünmek imkansızdır. Bu sebepten dolayı kendinizi gözlemlemeli ve bulantılarınızın azaldığı en iyi zamanları seçmelisin bu zamanlar partnerinle cinsel ilişkiye girmek için en iyi zamanlardır.
 2. Halsizlik: Hamilelik süresi boyunca hissedilen halsizlik cinsel arzunuzu azaltabilmektedir. Yine de kendinizi gözlemlemeli ve sizin için en uygun zamanı seçmelisiniz.
 3. Bedenindeki Değişmeler: Gittikçe büyüyen karnınızın cinsel ilişki pozisyonlarını zorlaştırdığı ve kilo almanızla birlikte kendinizi biraz daha az çekici hissedeceğiniz bir dönem olabilmekte. Ancak çok rahatsız hissediyorsanız loş bir ışıkta cinsel ilişkiyi deneyebilirsiniz bu sayede kendinizi daha az çekici hissetme düşünceniz gidecektir.
 4. Göğüslerde Hassasiyet: Partnerinizin göğüslerinize dokunması eğer canınızı yakıyorsa bunu onunla paylaşmalı ve ilk 3 aydan sonra bunun geçiceğini söylemelisiniz emin olun bunu anlayışla karşılayacaktır.
 5. Kanamalar: Hamilelik esnasında rahim ağzında kan toplanmaya başlar ve gittikçe artan kan dolaşımı sebebiyle de bu bölgede yeni kan damarları oluşmaya başlar. Bu durum, hamilelikte cinsellik sonrası kanaması oluşturabilmektedir. Özellikle de bu hamileliğin son dönemlerinde rastlanan hafif kanamalardır fakat endişelenmenize hiç gerek yok çünkü çok olağan birşeydir.
 6. Cinsellik Yaşamanın Düşük Yapmaya Sebep Olacağı Korkusu: Orgazm yaşadıktan sonraki rahim içindeki kasılmalardan dolayı korkmayın bu gayet normal birşeydir ve bebeğe de hiç zararı bulunmamaktadır.

1. Trimester: Cinsel İsteksizlik Başlayacaktır!

Genellikle ilk 3 aylık dönemde cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerindeki hormonlardaki değişimler, gebeliğin diğer dönemlerine olan kıyasla daha fazla belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır çünkü mide bulantıları ve halsizlik anne adayınca cinsel isteksizlik yaratmaktadır. Fakat bu geçici bir durum olduğundan canını sıkmamalısın.

2. Trimester: Cinsel İstek Artışı Tekrar Başlayacak!

2.trimesterde genital organınıza ve göğüslerinize kan akışların hızlanmasından dolayı gebelikte cinsel arzu artışı olmaktadır. Ayrıca vücudunuzun hamileliğe alışmasından dolayı gözüken bütün semptomların etkisi azalacak ve cinsel ilişki isteği artacaktır. 2. trimesterdeki en güzel olaylardan bir tanesi de genital organına akan hızlı kan akışından dolayı orgazm olman kolaylaşacaktır yani her zamankinden daha uzun süren ve daha güçlü orgazmlar yaşayabilirsin.

3. Trimester: Hamileliğin son dönemlerinde bel ağrın ve kilo alımın artacaktır bunun birlikte yeniden cinsel isteksizlik başlayabilir. Göbeğinin büyümesinden dolayı ağrılı ve sancılı dönemlerin sonunda olman ve cinsel ilişki pozisyonlarında zorlanıyor olman libidonu düşürebilmektedir. Tabii ki şunu da söylememiz gerekiyor ki bu durum bir genellemedir yani bazı kadınlarda bu durum tam tersi olabilmektedir örneğin 1. ve 3. trimesterde cinsel istek artmakta 2.trimesterde de azalabilmektedir yani bu durum biraz kişiye özel olabilmektedir.

Hamilelikte Cİnsel İlişki

Hangi Durumlarda Cinsel İlişkiye Girmek Zararlı Olabilmektedir?

Aşağıdaki sayacağım durumlardan herhangi biri olursa doktorunuza derhal görüşmeniz ve cinsel ilişki yapıp yapamayacağınızı sormanız gerekmektedir;

 1. Erken doğum yapma riskinin olması,
 2. Vajinal kanamanın olması,
 3. Amniyotik sıvı sızıntısının olması,
 4. Rahim ağzının zamanından önce açılmış olması,
 5. Çoğul hamilelik,
 6. Plasentanın servikal boşluğunuzu kapatması,
 7. Daha önceden düşük ya da erken doğum yapmış olmak.

Hamilelikte Cincel İlişkinin Faydası Nelerdir?

Hamilelik esnasında yada hamilelik yoksa bile eğer özel bir durum yok ise cinsellik her zaman faydalıdır. Rahatlamanızı, gevşemenizi ve zevk almanızı sağlamaktadır ayrıca, hamilelik döneminde cinsel ilişki doğuma hazırlanmana da yardımcı olabilmektedir.

Bunun birlikte hamilelikte kegel egzersizleri yapman sana fayda sağlayacaktır. Bu egzersiz doğumdan sonra daha hızlı toparlanmanı sağlayacak ve doğum esnasında yırtık oluşması riskini azaltacaktır. Ayrıca sadece bunlarla kalmamakla birlikte hem senin hem de eşinin aldığı zevki de arttırmaktadır bu egzersiz.

Ayrıca fiziksel olarak rahatlama ya da esnemenin yanı sıra gebelikte cinsel ilişkinin önemli olduğunu belirtecek bir diğer konu da duygusal açıdan eşinle seni yaklaştırıyor olmasıdır. Gergin olduğunda ve vücudundaki değişimlere alışmaya çalıştığın bu zamanda eşinle kurabildiğin bu yakınlıklar birbirinizi daha çok anlamanızı sağlayacaktır.

Bu Yazıda Dikkatinizi Çekebilir <> Cinsellik Konusunda Bilmeniz Gerekenler


Bu yazı 2404 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Büşra Altun Büşra Altun Merhaba ben Yazar Büşra Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak biz yazarlar tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere küçük ama etkili önerileri yazıyoruz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımızı sizler Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x