Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Hamilelikte Cinsel ilişki | Hamilelikte Cinsel Yaşam

Hamilelikte Cinsel ilişki | Hamilelikte Cinsel Yaşam

Bu Yazımızda Hamilelikte Cinsel ilişki, Hamilelikte Cinsel ilişkide Korunmak Gerekir mi, Hamilelikte Cinsel Pozisyon Nasıl Olmalı, Hamilelikte Cinsel ilişki Kaçıncı Aya Kadar, Hamilelikte Cinsel İstek, Hamilelikte Cinsel ilişki Bebeğe Zarar Verir mi?, Hamilelikte Cinsel Yaşam, Gebelikte ilişkiye Girmek, Cinsel ilişki Pozisyonları Detaylar Yazımızda.

Hamileyken Cinsel ilişkiye Girilir mi ?

Hamilelikte cinsel yaşamın bebeğe zarar verip vermeyeceği hep merak konusu olmuştur. Ancak yapılan bütün bilimsel çalışmalar hamileliğin hiçbir haftasında bu tehditlerin olmayacağını göstermektedir. Örneğin erken hamilelik haftalarında girilen cinsel ilişkilerin düşükle ilişkilendirildiği yorumlandığı, ileri gebelik haftalarında da girilen cinsel ilişkilern erken doğuma yorumlanmaktadır fakat aslında bunların hiçbiri gerçek bir bilgi değildir.

Hamilelikte Cinsel ilişki Kaçıncı Aya Kadar Olmalıdır?

Hamilelik döneminin her aşamasında doktorunuz aksini söylemediği takdirde cinsel ilişkiye girmekte hiçbir sakınca yoktur. Sadece 36. ve 37. haftadan sonra fiziksel olarak seni zorlayabileceği için bir kısıtlamaya gitmen gerekebilir. Çünkü bu haftalarda artık karnın epey büyüdüğünden dolayı 3. trimesterin semptomları kendini fazla şekilde hissettirmeye başlar. Bu sebeple de kendinizi yeterince iyi hissetmeyip, fiziksel olarak da kendinizde yeterli enerji ve hareket olanağını bulamayabilirsiniz. Yani hamileliğin son haftalarında cinsel ilişki sağlık açısından problem olmasa da zevk almaktan çok zorlayıcı bir probleme dönüşebilir. Sonuç olarak hamileliğin normal seyrindeyse ve kendini iyi hissettiğin sürece cinsel ilişki tehlikeli olmaz.

Hamilelikte Cinsel ilişki

Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verebilir mi?

Bu düşüncenin sebeplerinden biri de gebelikte orgazm olmanın erken doğuma sebep olacağıdır fakat bu bilgi yanlıştır. Kadınların hamileyken orgazm olması endorfin denilen hormonun artmasına yol açar. Bu da bebeğinize giden kan akımlarını iyileştirip bebeğin beslenmesini olumlu olarak etkilemektedir. Kısacası korkmamanız gerekiyor, bebeğiniz hamilelik boyunca rahminizde bulunan amniyotik sıvısı ve rahim ağzını tıkamış olan mukoid tıkacı tarafından korunmaktadır. Bu sebeple gebelikte ilişkiye girmek kesinlikle bebeğinize zarar vermemektedir. Eğer ilişki sırasında, karnından bir tepki geldiğini hissediyorsan bu zararlı bi tepki değildir bu, rahminizdeki değişikliklere verilen olabilecek tepkidir. Bu tepkiler bir soruna işaret etmemektedir. Tam aksine bebeğiniz orgazm olduğunuz sırada güzel bir sallantı hissetmekte.

Hamilelikte Cinsel ilişki Sıklığı Ne Kadar Olmalıdır?

Bu konuda hiçbir karışma söz konusu olamaz çünkü bu partnerinle senin aranda olacak bir konudur.

Hamilelikte Cinsel ilişki Pozisyonları Nelerdir?

Rahat ettiğiniz sürece bütün pozisyonlar uygun pozisyondur. Sizin için en iyi pozisyonun hangisi olduğuna partnerinizle birlikte deneyerek karar verebilirsiniz. Fakat genel olarak, partnerinizin altında olmak yerine onun yanında yada önünde bulunduğunuz pozisyonlar hamilelikte en çok önerilen cinsel ilişki pozisyonları arasında bulunmaktadır.

Partnerinizin üstte olduğu ve senin sırtüstü olarak yatabildiğin pozisyonlarda ise partnerinin kendi ağırlığını sana vermediği ve kendini kollarıyla desteklediği sürece hamileliğin ilk dönemlerinde tercih etmek uygundur.

Hamilelikte oral ilişki konusuna gelirsek de vajinanın içine hava girmemesine kesinlikle dikkat etmelisin nadir olarak görülse bile hava akımı bebeğinize giden damarlardan birini tıkayabilmekte bu da bebeğiniz için büyük hayat riski demektir.

Hamilelikte Zararlı ilişki Pozisyonları Nelerdir?

Olay biraz 3.trimesterle birlikte değişiyor çünkü 3.trimesterde sırtının üzerine uzun süre yatarak vakit geçirmemen gerekiyor. Bu yüzden misyoner pozisyonu gibi sırtının üzerine yattığın pozisyonları tercih edebilirsin fakat fazla kaçırmaman gerekiyor. Bunun sebebini şu şekilde de açıklayabiliriz; rahminiz büyüdükçe, sırtüstü yatmak, rahmin önemli damarlarının üstüne yerleşmesine neden olabilmektedir. Bu da bebeğinize ve vücudunuza giden kan damarlarındaki akışı azaltabilmektedir. Ayrıca bazı hamile kadınlarda sırtüstü yatmak nefes almakta zorluk da yaratabilmektedir. Öte taraftan yüzükoyun yatmak da büyüyen rahminize daha çok baskı uygular bu sebeple 37 haftalık hamilelikten sonra en ideal cinsel ilişki pozisyonları yan yattığın pozisyonlardır.

Hamilelikte Cinsel isteksizlik Sebepleri Nelerdir?

 1. Mide Bulantısı: Bu durum kesinlikle cinsel isteğinizi azaltmaktadır. Mideniz bulanırken cinsel ilişki düşünmek imkansızdır. Bu sebepten dolayı kendinizi gözlemlemeli ve bulantılarınızın azaldığı en iyi zamanları seçmelisin bu zamanlar partnerinle cinsel ilişkiye girmek için en iyi zamanlardır.
 2. Halsizlik: Hamilelik süresi boyunca hissedilen halsizlik cinsel arzunuzu azaltabilmektedir. Yine de kendinizi gözlemlemeli ve sizin için en uygun zamanı seçmelisiniz.
 3. Bedenindeki Değişmeler: Gittikçe büyüyen karnınızın cinsel ilişki pozisyonlarını zorlaştırdığı ve kilo almanızla birlikte kendinizi biraz daha az çekici hissedeceğiniz bir dönem olabilmekte. Ancak çok rahatsız hissediyorsanız loş bir ışıkta cinsel ilişkiyi deneyebilirsiniz bu sayede kendinizi daha az çekici hissetme düşünceniz gidecektir.
 4. Göğüslerde Hassasiyet: Partnerinizin göğüslerinize dokunması eğer canınızı yakıyorsa bunu onunla paylaşmalı ve ilk 3 aydan sonra bunun geçiceğini söylemelisiniz emin olun bunu anlayışla karşılayacaktır.
 5. Kanamalar: Hamilelik esnasında rahim ağzında kan toplanmaya başlar ve gittikçe artan kan dolaşımı sebebiyle de bu bölgede yeni kan damarları oluşmaya başlar. Bu durum, hamilelikte cinsellik sonrası kanaması oluşturabilmektedir. Özellikle de bu hamileliğin son dönemlerinde rastlanan hafif kanamalardır fakat endişelenmenize hiç gerek yok çünkü çok olağan birşeydir.
 6. Cinsellik Yaşamanın Düşük Yapmaya Sebep Olacağı Korkusu: Orgazm yaşadıktan sonraki rahim içindeki kasılmalardan dolayı korkmayın bu gayet normal birşeydir ve bebeğe de hiç zararı bulunmamaktadır.

1. Trimester: Cinsel İsteksizlik Başlayacaktır!

Genellikle ilk 3 aylık dönemde cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerindeki hormonlardaki değişimler, gebeliğin diğer dönemlerine olan kıyasla daha fazla belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır çünkü mide bulantıları ve halsizlik anne adayınca cinsel isteksizlik yaratmaktadır. Fakat bu geçici bir durum olduğundan canını sıkmamalısın.

2. Trimester: Cinsel İstek Artışı Tekrar Başlayacak!

2.trimesterde genital organınıza ve göğüslerinize kan akışların hızlanmasından dolayı gebelikte cinsel arzu artışı olmaktadır. Ayrıca vücudunuzun hamileliğe alışmasından dolayı gözüken bütün semptomların etkisi azalacak ve cinsel ilişki isteği artacaktır. 2. trimesterdeki en güzel olaylardan bir tanesi de genital organına akan hızlı kan akışından dolayı orgazm olman kolaylaşacaktır yani her zamankinden daha uzun süren ve daha güçlü orgazmlar yaşayabilirsin.

3. Trimester: Hamileliğin son dönemlerinde bel ağrın ve kilo alımın artacaktır bunun birlikte yeniden cinsel isteksizlik başlayabilir. Göbeğinin büyümesinden dolayı ağrılı ve sancılı dönemlerin sonunda olman ve cinsel ilişki pozisyonlarında zorlanıyor olman libidonu düşürebilmektedir. Tabii ki şunu da söylememiz gerekiyor ki bu durum bir genellemedir yani bazı kadınlarda bu durum tam tersi olabilmektedir örneğin 1. ve 3. trimesterde cinsel istek artmakta 2.trimesterde de azalabilmektedir yani bu durum biraz kişiye özel olabilmektedir.

Hamilelikte Cİnsel İlişki

Hangi Durumlarda Cinsel ilişkiye Girmek Zararlı Olabilmektedir?

Aşağıdaki sayacağım durumlardan herhangi biri olursa doktorunuza derhal görüşmeniz ve cinsel ilişki yapıp yapamayacağınızı sormanız gerekmektedir;

 1. Erken doğum yapma riskinin olması,
 2. Vajinal kanamanın olması,
 3. Amniyotik sıvı sızıntısının olması,
 4. Rahim ağzının zamanından önce açılmış olması,
 5. Çoğul hamilelik,
 6. Plasentanın servikal boşluğunuzu kapatması,
 7. Daha önceden düşük ya da erken doğum yapmış olmak.

Hamilelikte Cincel ilişkinin Faydası Nelerdir?

Hamilelik esnasında yada hamilelik yoksa bile eğer özel bir durum yok ise cinsellik her zaman faydalıdır. Rahatlamanızı, gevşemenizi ve zevk almanızı sağlamaktadır ayrıca, hamilelik döneminde cinsel ilişki doğuma hazırlanmana da yardımcı olabilmektedir.

Bunun birlikte hamilelikte kegel egzersizleri yapman sana fayda sağlayacaktır. Bu egzersiz doğumdan sonra daha hızlı toparlanmanı sağlayacak ve doğum esnasında yırtık oluşması riskini azaltacaktır. Ayrıca sadece bunlarla kalmamakla birlikte hem senin hem de eşinin aldığı zevki de arttırmaktadır bu egzersiz.

Ayrıca fiziksel olarak rahatlama ya da esnemenin yanı sıra gebelikte cinsel ilişkinin önemli olduğunu belirtecek bir diğer konu da duygusal açıdan eşinle seni yaklaştırıyor olmasıdır. Gergin olduğunda ve vücudundaki değişimlere alışmaya çalıştığın bu zamanda eşinle kurabildiğin bu yakınlıklar birbirinizi daha çok anlamanızı sağlayacaktır.

Bu Yazıda Dikkatinizi Çekebilir <> Cinsellik Konusunda Bilmeniz Gerekenler


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626059258060/


Bu yazı 2636 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Fıkralar, Şairler ve dahasını Sitemizde Bulabilirsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.
0 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x