Hangi Oyun Bilgisayarları Alınmalı | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Hangi Oyun Bilgisayarları Alınmalı

Hangi Oyun Bilgisayarları Alınmalı

Hangi Oyun Bilgisayarları Alınmalı

Bilgisayar oyunlarını kaliteli oynayabilmek için oyun bilgisayarı tasarımlarını keşfetmek gerekiyor. Oyun bilgisayarları oyun sistemlerine uygun donanıma sahip oluyor. Hangi oyun bilgisayarları alınmalı sorusunu yanıtlayabilmek için de donanın ve tasarım detaylarını araştırmak lazım. Performansı yüksek bir oyun bilgisayarında hangi özelliklerin olması gerektiğini birlikte keşfedelim.

Sağlam bir Oyun Bilgisayarında İşlemci Nasıl Olmalı?

Oyun bilgisayarının işlemcisine bakarken çekirdek sayısı, frekans ve tasarıma dikkat etmeliyiz. AMD işlemci ve İntel işlemcilerde çekirdek sayısı yeterliliği farklı oluyor. AMD işlemcilerde 4 çekirdekli işlemci oyun oynama gereksinimlerini karşılarken İntel işlemcilerde çift çekirdekli işlemciler oyun gereksinimlerini karşılıyor. Yüksek kalitede performans almak için AMD işlemcide 6 ya da 8, İntel’de 4 çekirdekli işlemci tercih etmelisiniz. İşlemcinin çalışma şekli tasarım ya da mimari olarak adlandırılıyor. İşlemci mimarisinin nasıl olduğunu oyun oynama testlerinden anlayabilirsiniz. Çalışma frekansı ise GHZ olarak ifade ediliyor. Yüksek frekansla daha iyi performans alınıyor. Benchmark testleri güncel oyunlarla yapılan testlerdir. Bu testlere bakarak işlemci seçmek çok daha avantajlıdır.

Sağlam bir Oyun Bilgisayarında Ekran Kartı Nasıl Olmalı?

Ekran kartında çekirdek hızı, veri yolu genişliği, RAM, Mimari ve arayüz faktörlerine dikkat etmek gerekiyor. Ekran kartı seçerken yalnızca RAM kapasitesine bakmak doğru olmaz. Oyunlarda kullanılan görsel efektlerin kaliteli kullanılabilmesi için video frekans değerinin yüksek olması lazım. GDDR5 en iyi video Ram türü olarak tercih edilebilir. Veri yolu genişliği BİT olarak ifade edilir. Veri yolu genişliği ne kadar fazlaysa oyunlardaki karmaşık hesaplamaları bilgisayar tarafından o kadar kolay yapılır. DirectX 11 ekran kartı arayüzü olarak kullanılıyor ama yakında DirectX 12 arayüzü kullanılacak.

Sağlam bir Oyun Bilgisayarında RAM Nasıl Olmalı?

İyi bir oyun bilgisayarı gerektiği kadar RAM’e sahip olmalıdır. Ne çok yüksek ne de çok düşük.  8 GB RAM güncel oyunların gereksinimlerini karşılıyor. Ancak sizin oynadığınız oyunların sistem gereksinimlerine bakarak RAM tercihi yapmanız çok daha iyi olacaktır. Gerektiğinden fazla RAM oyun performansını arttırmıyor. Bu nedenle hangi oyun bilgisayarları alınmalı diye sorulduğunda en yüksek RAM kapasitesi diye cevap vermek hatalıdır.

Sağlam bir Oyun Bilgisayarında SSD Nasıl Olmalı?

SSD oyun bilgisayarına herhangi bir artı performans yaratan bir öğe değildir. Ama SSD veri transferini hızlandırır. Oyunların açılırken daha kısa sürede açılması için ekstra katkılar istiyorsanız ekleyebileceğiniz bir öğedir. Bütçeniz yetiyorsa SSD ekleyebilirsiniz. Yoksa normal sabit disk kullanabilirsiniz. Oyun performansınızı etkilemez.

Oyun bilgisayarı seçerken bütçeniz el verdiğince en iyi performans sunan parçalara sahip bilgisayarı tercih etmelisiniz. Hangi oyun bilgisayarları alınmalı sorusunun yanıtını yukarıdaki parça özelliklerine dikkat ederek siz de artık verebilirsiniz. Tüm parçaların eşit derece güçlü performansa sahip olmasına dikkat edin. Böylece oyun oynarken en yüksek performansı yaşayabilirsiniz.


Bu yazı 893 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x