Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı?

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı?

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı?

Fazla kilolar hepimizin canını sıkar. Bu durumdan kurtulmak için de hemen diyete başvururuz. Yapılacak bir çok diyette haşlanmış patates de öğünlerde yerini alır. Ancak bir çok kişi Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı şeklinde merak ediyor. Dilerseniz bu konuya bir açıklık getirelim.

Patates aslında kilo aldırmaktan çok kilo vermenize olanak sağlayan bir besindir. Ancak bu patatesi siz kızartıp yerseniz o halde yağlı bir besin halini aldığı için size bol kalorili şekilde dönecek ve kilo almanıza sebep olacak. Ancak fırınlanmış ya da haşlanmış patateste bu derece bir durum söz konusu değildir. Zaten bundan dolayı da bir çok diyet listesi içinde haşlanmış patates yerini alır.

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı

Haşlanmış Patates Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Haşlanmış patates bir çok diyet listesinde yerini alıyor da acaba kilo vermeye de yarıyor mu? İşte bu meraktan yola çıkılarak bir deney yapılmış.

Bilindiği gibi patates m.ö 500 senesinden daha önce bile insanlar için bir besin kaynağıydı. Patates düşük bir kaloriye sahip kolestrol ve yağ içermeyen içinde c vitamini barındıran potasyum barındıran ve B6 vitamini barındıran bir sebzedir. Patatesin kilo verdirip verdirmediğini anlamak için Amerikadaki Kaliforniya Üniversitesinde bir deney yapılmış.

Bu deney sırasında kişiler gruplara ayrıldı ve toplamda 7 ayrı grup oluşturuldu. Bunların bir kısmına düşük kalorili bir diyet listesi hazırlanırken birkaç gruba da sadece haşlanmış patates verildi. Bir haftalık ve bir aylık süreçler sonrasında her gruptaki insanın yaklaşık olarak aynı ortalamada kilo verdiği saptanmıştır. Yani haşlanmış patates kilo vermenize yardımcı olur.

Fırınlanmış Ya Da Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı?

Patates kızartılmadığı sürece yiyen insana kilo aldırmaz. Fırınlanmış ya da Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı şeklinde bir merakınız varsa dilerseniz patatesin kalori değerlerine bakalım.

  • 100 gram haşlanmış patates 103 kalori
  • 1 su bardağı haşlanmış patates 166 kalori
  • 100 gram fırında pişmiş kabuklu patates 109 kalori
  • 100 gram fırında pişmiş kabuksuz patates 92 kalori

Görüldüğü üzere haşlanmış ve kızartılmış patates kalori açısından oldukça düşüktür. Bu yüzden de sizlere kilo aldırmaz tam tersine kilo verdirir.

Diyetlere Konulan Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı?

Uzmanlar diyet listesi oluştururken artık haşlanmış patatesi de listeye ekliyorlar. Üstelik gün içinde 3 – 4 tane haşlanmış patates yenilebiliyor. Peki Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı? Tabi ki de haşlanmış patates abartılmadığı takdirde size kilo aldırmaz. Çünkü son derece düşük kalorili bir besindir.

Diyetlerde kendisine yer bulmasının sebebi ise vitamin ve mineral açısından oldukça yüksek değerlere sahip olmasıdır. Bundan dolayı düşük kaloriden yüksek bir vitamin ve mineral katkısı alırsınız. Bu da diyet listelerinde olmasını sağlıyor.


Bu yazı 800 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x