yandex
Hırka-i Şerif Ramazanda Kaça Kadar Açık? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Hırka-i Şerif Ramazanda Kaça Kadar Açık?

Hırka-i Şerif Ramazanda Kaça Kadar Açık?

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Hırka-i Şerif Ramazanda Kaça Kadar Açık?, Hırka-i Şerif Neden Ramazan Ayında Ziyaret Edilir?, Hırka-i Şerif Ziyaret Adabı, Hırka-i Şerif Engelli Ziyareti, Hırka-i Şerif’in Veysel Karani’ye Verilmesi, Hırka-i Şerif’in İstanbul’a Gelişi Detaylar Yazımızda.

Hırka-i Şerif Ramazanda Kaça Kadar Açık?

Hırka-i Şerif her Ramazan ayında, Müslüman aleminin ziyaret ettiği, Hırka-i Şerif camiinde sergilenen, Hz. Muhammed (s.a.v)’in Veysel Karani’ye hediye ettiği hırkasıdır.

Hırka-i Şerif Ramazanda kaça kadar açık oluyor? Hırka-i Şerif Ramazan ayı içinde hem hafta içi hem de hafta sonu ziyarete açık tutulmaktadır. Hafta içi 10:00- 18:00 saatleri arası ziyaret edilebilirken, hafta sonu ise 09:00- 18:00 saatleri arasında ziyaret ediliyor. Hırka-i Şerif ziyaretlerine namaz vakitlerinde ara verilmektedir.

Herhangi bir farklı bir durum olmadığı sürece Hırka-i Şerif Ramazan ayının ilk Cuma günü açılmaktadır.

Hırka-i Şerif Ramazanda Kaça Kadar Açık?

Hırka-i Şerif Neden Ramazan Ayında Ziyaret Edilir?

Hırka-i Şerif uzun zamandır Ramazan ayında ziyaret ediliyor ve bu ziyaret gelenekselleşmiş durumdadır. Birçok Müslüman Hırka-i Şerifi görebilmek için Ramazan ayını beklemekte ve yoğun ilgi göstermektedir. Peki Hırka-i Şerif neden Ramazan ayında ziyaret edilir? Hırka-i Şerif’in Ramazan ayında ziyaret edilmesinin başlıca nedeni, tüm Müslümanlar 11 ayın sultanı olan bu ayda daha çok Cami ve türbe ziyaretleri yapmaktadır. Bin aydan daha hayırlı olan bu ayda ibadet etmek, İslam inancına göre çok daha sevaptır. Ayrıca Hırka-i Şerif’i ziyarete sunmak için ayrı bir çaba harcandığı ve korunması için özel önem verildiğinden sürekli olarak ziyarete açık tutulmaz.

Hırka-i Şerif Ziyaret Adabı

Ramazan ayında Hırka-i Şerif ziyaret edilirken, büyük izdihamlar yaşandığı için kadınlar ve erkekler için ayrı girişler bulunur. Herkesin kendisine uygun girişten girmesi zorunludur.

Hırka-i Şerif ziyaret adabı maddeleri oldukça açıktır ve uyum sağlanması beklenmektedir.

Ziyaret adabının ilk kuralı, Hırka-i Şerif ziyaret edilirken, Hz. Muhammed’in huzurunda bulunuyormuş gibi hissederek huzur ve huşu içinde bulunmak gerekir. Ziyaret eden kişilerin ortama uygun kıyafet seçmesi, temiz giyinmesi gerekmektedir. Ayakkabılarını çıkartarak içeri girmeleri ve ayakkabılarını bir poşetin içinde aşağıda tutmaları gerekir. Hırka-i Şerif ziyareti sırasında eller bağlı şekilde içeri girilerek ziyaret sırasında salavat-ı şerif okunmalıdır. Ziyaret esnasında kesinlikle hiçbir eşyaya dokunulmamalı ya da tesbih sürülmemelidir.

Ziyaret sırasında Hırka-i Şerif’in bulunduğu cama dokunulmamalı sadece gözle dokunarak Salavat-ı şerif okunup ziyaret tamamlanmalıdır.

Ziyaret odasından çıkış yapılırken vakit harcanmamalı içeride kalabalık olması engellenmelidir.

Ziyaret sırasında fotoğraf çekimine izin verilmek ile birlikte flaş kullanılmamalıdır. Flaş ışığı Peygamber efendimizin hırkasına zarar verebilir. Bu nedenle flaşlı fotoğraf çekimi yasaktır.

Ayrıca ziyaret sırasında yaşlı, hasta ve engelli kişilere öncelik tanınmalıdır.

Hırka-i Şerif Ramazanda Kaça Kadar Açık?

Hırka-i Şerif Engelli Ziyareti

Hırka-i Şerif engelli ziyareti için özel önem göstermektedir. Engelli kişiler dilerse telefon ile arayarak randevu alabilmektedir. Engelliler için kullanılan özel engelli asansörü sayesinde engelli ziyaretçiler rahatlıkla yukarı katta bulunan Hırka-i Şerifi ziyaret etmektedirler. Ayrıca Hırka-i Şerifte engellilere yardım amaçlı bulunan personeller de, gelen ziyaretçilere yardım etmektedirler. Personel asansörün önünde engelli ziyaretçiyi bekleyerek üst kata çıkmasına yardım eder ve ziyaret sırasında yanında eşlik eder.

Hırka-i Şerif’in Veysel Karani’ye Verilmesi

Hırka-i Şerif’in Veysel Karani’ye verilmesi direk olarak Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından gerçekleştirilememiştir. Hz. Muhammed’in vasiyeti üzerine Hz. Ömer ve Hz. Ali iletmiştir. Hz. Muhammed vefat ettikten sonra, belirtilen alametlere göre Üveys’in nerede olduğu araştırılmıştır. Yemen’de, Küfe’de hatta Medine’de tüm kafilelere sorulmuş, Üveys’i tanıyan çıkmamıştır.

Ardından Küfe’de Veysel Karani’yi sorduklarında insanlarla pek görüşmeyen, divane biri olduğunu söylediler ve onun bulunduğu yeri Hz. Ömer ve Hz. Ali’ye gösterdiler.  Veysel Karani’yi bulduklarında namaz kılıyordu ama kılığı kıyafeti öyşe perişandı ki, namaz kılan kişinin Veysel Karani olduğuna inanamadılar.

Hz. Ömer ve Hz. Ali Veysel Karani ile selamlaşarak gelme nedenlerini açıkladılar. Veysel Karani bu vasiyete layık olamayacağını düşünüp bir yanlışlık mı var acaba diye sordu. Ancak Hz. Ömer aradıkları kişinin o olduğunu tekrar söyledi.  Veysel Karani bunun üzerine hırkayı alıp öpüp yüzüne sürdü ve Hz. Ömer ve Hz. ALİ’den izin isteyerek alnını secdeye koydu. Tüm Müslümanlar için ve günahkâr Müslümanlar için dua etti. Sonrasında hırka-i şerifi giydi.

Veysel Karani hayatı boyunca bu mübarek hırkayı koruyup saklamıştır.

Hırka-i Şerif Ramazanda Kaça Kadar Açık?

Hırka-i Şerif’in İstanbul’a Gelişi

Nesiller boyunca saklanıp özenle korunan Hırka-i Şerif bu günlere kadar nasıl getirilmiştir? Hırka-i Şerif’in İstanbul’a gelişi nasıl oldu? Merak edilen en büyük sorulardandır.

Veysel Karani’nin ömrü boyunca Hırka-i Şerif’i özenle saklaması sonrasında, Veysel Karani vefat ettikten sonra kardeşi Şehabettin Sühreverdi El-Üveysiye geçmiştir. Veysel Karani hiç evlenmediğinden çocukları olmadığı için kardeşinin evlatları aracılığı ile nesilden nesile iletilmiştir.

Üveys ailesi zamanla yer değiştirmiş, Irak ve Güneydoğu bölgesine göç etmiştir. Savaş nedeni ile Ziver El-Üveysi döneminde Kuşadası’na taşınmışlardır. Burada halk tarafında saygı duyulan sülaleden çok fazla müderris yetişmiştir. Müderris olan zatlar İstanbul Fatih ve Ayasofya bölgelerinde bulunmuşlardır.

1611 tarihinde 1. Ahmet’in fermanı ile o zaman ki Üveys ailesi İstanbul’a getirilmiş, Şükrullah Üveysi’nin Fatih civarında kiraladığı bir evde, Hırka-i Şerif ziyaret edilmeye başlanmıştır.


Bu yazı 1115 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x