yandex
İlişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

İlişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır

İlişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda ilişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır, Kıskançlık Nedir?, Kıskançlığı Nasıl Yenebilirim?, ilişkide Kıskançlık Ve Güvensizlik, Kıskançlıkla Başa Çıkmanın Yolları, Kıskançlık Nasıl Önlenir, Kıskançlıktan Kurtulma Yöntemleri Detaylar Yazımızda.

Kıskançlık Nedir?

Kıskançlık hayatımızdaki kişinin yada kişilerin hayali bir takım tehditlere maruz kalabileceği düşüncesine verdiğimiz doğal duygusal bir tepkidir. Onu kaybetme korkusu başkasıyla olabileceği korkusudur.

İlişkilere en çok zarar veren konuların başında kıskançlık mevzusu geliyor. Kıskançlık yaşayan bir insan hem kendi hayatını hem de karşı tarafın hayatını cehenneme çevirebiliyor. Öyle bir problem ki normalde her şey güzel olabilir. İlişkinin tadını çıkarabilmek için her şey hazırdır ama kıskançlıktan dolayı kişi ilişkinin tadını alamaz her daim mutsuz ve gergin olma yolunda ilerleyebilir.

Kıskançlığı Nasıl Yenebilirim?

En başta kabul etmemiz gereken şey herkes kıskançlık yaşar ama bu demek değil ki ben kıskançlık yaşadığımda hemen o duyguyla harekete geçmem gerekiyor biz orada sıkıntı yaşıyoruz. Daha önce kıskançlık yaşayan bir insansak sonrasında bunu ortaya koyduğumuzda bir şey bulduk mu? Yani kıskançlığını haklı çıkartacak sebepler mi var yoksa sende herkes gibi yani ben aslında sana güveniyorum ama çevreye güvenmiyorum diyenlerden misin?

İlişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır

Eğer kıskançlığını haklı çıkaracak bir sebep yoksa kıskançlık hissiyle hareket etmeyeceksin. Kıskançlık hissini engelleyemezsin yoksa önüne geçilemez bir hal alır. Oturup karşı tarafı sen şöyle misin? Sen böyle misin? Diye kısıtlama yapman ve sorgulaman anlamına gelmez. Sadece o hissi bir şekilde kontrol etmen lazım, hissi engelleyemezsin ama hisle hareket etmeyi engelleyebilirsin. Şuan ilişki yaşadığın insan neden seni seçti? Zengin misin? Çok mu yakışıklısın? Bunlarla pek alakalı olmayabilir. Başka bir insanı da sevebilirdi, başka bir insanla da evlenebilirdi. O seni seviyor. Bu yüzden bunu düşünmen kıskançlığını kontrol altına alman adına sana çok fayda sağlayacak.

Daha İyi Bir İlişki İçin İpuçları İlk olarak dikkat etmen gereken şey kıskançlık duygusu herkeste var ama bu kıskançlık duygusunu yaşayan insanların bir çoğu kıskançlık duygusundan yola çıkıp karşı tarafı suçlama yada onu kısıtlama yoluna gitmiyorlar. Peki sen ne yapacaksın? Kıskançlık hissi yükseldiği zaman bu hissiyatı engellemeyeceğini kabullen ilk önce. Bu hissiyatın yükselmesini kontrol edemezsin. Senin yapman gereken şey ağzından çıkmasını yada karşı tarafı kısıtlama konusunu yok etmen. Zannediyorsun ki ben onu kontrol edince o beni aldatmayacak o beni bırakmayacak yada ilişkimizin başına kötü bir şey gelmeyecek bu tamamen yersiz bir varsayım.

Şöyle düşün beraber olduğun insan başka bir insanı da tercih edebilirdi başkası ile beraber olabilirdi bunu düşündüğünde kendine bu şekilde telkin verdiğinde olaylar senin için daha farklı gelişebilir rahatlarsın. Belki düşünüyorsun hepimizin terk edilme ihtimali vardır aldatılma ihtimali vardır diye ve bu ihtimal seni çok geriyor olabilir ama en temelde sevmenin felsefesinde doğasında şöyle bir durum var sevmek savunmasız kalmaktır aslında şuan sevdiğin insan hayatında olan insan belki bir gün sevmeyecek seni. Her ilişki içerisinde böyle bir ihtimal var. Benimde uzun süreli bir ilişkim var nişanlıyım. Ama bu benim için ve karşı taraf içinde geçerli olabilir. Belki günün birinde bizde birbirimizi sevmeyeceğiz. Her ilişki için böyle bir risk var. Eğer sen bu riski sevmiyorsan ve bu riskten çok korkuyorsan hayatına birisini almayacaksın. Bence hayatta güzel olan her şeyin içerisinde birazda risk vardır. Bunu kabullenmen de kıskançlık konusuna farklı bir bakış açışı getirmeni sağlayacaktır.

İlişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır

Peki bazı insanlar neden biraz daha fazla kıskanç oluyor. Etrafa bakıyorsunuz bazıları hiç kıskanç değil bazıları normal, bazıları ise hem kendini hem de karşı tarafı bunaltacak kadar yoğun kıskançlık duygusu içerisindeler. Bu insanların yani yoğun kıskançlık yaşayanların arka planında çocukluğunda hep bir güvensizlik ve yetersizlik duygusu var ve bu orada bir yerde bekliyor. Geçmişte yaşadığın hayal kırıklıkları veya travmalar bugün ki ilişkini karşındaki insanı etkiliyor. Sen zannediyorsun ki şuanda ben problem yaşıyorum halbuki onun kaynağı geçmişte. Şöyle bir bunun farkına varın bakalım senin kıskançlığın gerçekte karşında ki insandan mı kaynaklanıyor yoksa geçmişteki travmalarından mı kaynaklanıyor? Bunun farkına vardığın zaman kendine sorman gereken soru karşımda ki insan neden benimle birlikte, çünkü karşındaki insan eğer zihinsel engelli değilse, paran için mi yoksa başka bir şey mi? Bence o seni sevdiği için seni beğendiği için seninle. Ama sen ne yapıyorsun sanki her an seni bırakacakmış gibi her an seni terk etme ihtimali varmış gibi yada seni beğenmeyip başkasını beğenecekmiş gibi düşünüyorsun ve korkuyorsun arka planında. Bu korkunu fark et. Bu anladığın zaman bu korkunun gerçekçi olmadığını anlayacaksın.

İdeal Bir İlişkinin Sahip Olması Gereken Özellikler Bazen de kıskançlığın kökeninde geçmişte yaşadığımız ilişkilerde başımıza gelen travmalar etkilidir. Bunlar nedir? Aldatılmış olabiliriz, kıskançlığımızı haklı çıkaracak olaylarla karşılaşmış olabiliriz. Ama şunu unutma geçmişindeki ilişki de değilsin şuanda, şimdi bambaşka bir insan var hayatında. Bazı insanlar geçmişteki olayları ve durumu çözemediği için acısını şuan bulunduğu ilişkiden çıkartmaya çalışıyor. Bu kişinin hem kendisine hem de karşı tarafa haksızlık. Çünkü sürekli suçlu olmadığın bir durumdan yargı altında kalıyorsun. Suçlu olmadığın bir olaydan yargılanınca da kendini aklamanın kendini açıklamanın da bir yolu yok. Çünkü ne yaparsan yap karşı kafan da eski mevzu var. Karşı taraf diyecek ki ben kıskanılacak bir şey yapmıyorum kendimi anlatmaya çalışıyorum ama sen anlamayacaksın. Burada geçmişindeki ilişkinin travmasını yaşıyorsan bunu bir anlaman ve yakalaman lazım. Yoğun kıskançlık hissettiğin zaman şöyle bir geriye dön bak geçmişinle bağlantılı mı? Öyle bir durumda kendine “şuan kıskançlık yaşıyorsun ama bu karşındaki insanla alakalı değil, daha önceki ilişkinle alakalı” diye telkin verirsen bu durum seni biraz daha rahatlatacaktır. İlişkide olduğun insana eşine güvenmek zorundasın. Başka çaren yok ki eğer ona güvenmezsen her daim her hareketinden her davranışından her bakışından yolda giderken araba sürerken birisine yol vermesinden bile bir şey çıkarabilirsin. Karşındaki insan güvenmek zorundasın. Bir insan aldatırsa aldatır terk ederse terk eder. Senin onu kontrol ediyor olman bu durumu değiştirmeyecek. Eğer böyle bir durum varsa zaten onu böyle yoğun olarak bunaltıp kısıtlayıp yargılaman bu durumu daha fazla tetikleyecek ve gerginlik yaratacak, ilişki için daha da olumsuz bir durum yaratacaktır. O yüzden güvenmek zorundasın.

İlişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır

Bazen de kıskançlığın kökeninde şöyle bir korku yatar. O giderse ben nefes bile alamam hayatımın merkezinde o benim her şeyim. Bu düşünce başlı başına sorunlu bir düşüncedir. Böyle bir düşünceniz olduğu zaman kendinize güvenmeniz lazım çünkü bu düşünceleri yaşayan insanlar tek başına hayatta kalamayacağını düşünürler tek başına nefes bile alamayacağını düşünürler bu tamamen gerçek dışıdır. Yapmanız gereken düşünceyi biraz daha ileriye götürmek ve mantıklı olmak eğer giderse ne olacak? Eğer terk ederse ne yaşarsın? Yalnızlıktan kim ölmüş? Böyle bir durumda kendine yönelik ve baş edemeyeceğin korkuların varsa kıskançlığını arttırıyor olabilir. Bununda farkına varman o yalnızlık korkunun üzerine gitmen senin için çok iyi olacaktır ve rahatlatacaktır.

İlişkilerde Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır

Kıskançlık tek bir sebebe bağlı gelişmez. Farklı nedenlerden dolayı kıskançlık yaşıyor olabilirsiniz. Genel olarak kıskançlık yaşadığınız zaman durun düşünün ve mantıklı kararlar verin korkularınızın üzerine gidin emin olun bu duyguları aşacak ve rahatlayacaksınız. Bu durumu değiştirmek sizin elinizde.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1791 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x