yandex
İnternetten Alışveriş Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

İnternetten Alışveriş Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

İnternetten Alışveriş Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler, İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz Madde Madde, Güvenli Çevrimiçi Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar, Alışveriş Yaparken Neleri Dikkate Almamalıyız, Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler, İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler, Sanal Ortamda Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz Detaylar Yazımızda…

İnternetten Alışveriş Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

Dijitalleşen dünyadan nasibini alan insanoğlunun en büyük korkusu güvenilirlik ve güvenliktir. Bu korku özellikle online alım – satım işlemlerinde baskın olarak görülmektedir. İnternetten alışveriş yapmadan önce bilmeniz gereken şeyler sayesinde bu korkunuzu az da olsa hafiflemesi sağlanır. Önceden bilmeniz gereken bazı noktalar ile;

 • Kredi kartı bilgilerinizi çaldırmamanız için gerekli önlemler
 • Kredi kartınızı koruma yöntemleri
 • Daha güvenilir alışveriş yapma adımları
 • Kullanıcı – ürün ilişkisine dair yapılan yorumların önemi

gibi faydaları göreceksiniz. İnternetten alışveriş yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi de ürünün göründüğü ve anlatıldığı gibi alıcıya ulaşmamasıdır. Dijitalleşen dünyada nasibini alan gruplardan bir tanesi de dolandırıcılardır. Online ticaret sektöründe tüketici hakkı gözetmeyen dolandırıcılardan korunabilmek için birçok güvenlik yöntemleri geliştirilmiştir. Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler sayesinde dijital dünyanın online ticaret sektöründe dolandırıcıların yeri gittikçe daralmaktadır. Sizler de internet üzerinden alışveriş yaparken bu yöntemleri göz önünde bulundurursanız dikkatli ve güvenilir bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kriterler, yöntemler özellikle internet üzerinden online alışveriş yapma alışkanlığı olan bireyler için çok önemlidir.

İnternetten Alışveriş Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online alışveriş yapan her bireyin muhakkak dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar bireylerin daha güvenilir ortamlarda ve daha iyi şartlarda kendisini zarara sürüklemeyecek alışverişler yapmasını sağlamaktadır. Aşağıdaki maddeler sizlerin de güvenli alışveriş yöntemleri sayesinde güvenli alışveriş siteleri üzerinden işlemler yapmanızı sağlayacaktır. Online işlemler konusunda bütün ön yargınızı kıracak ve rahatlıkla gezinebileceğiniz adımlar ile kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler bütün detaylarıyla aşağıdadır.

 • İnternetten alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikasına sahip olmalıdır.

SSL sertifikasına sahip bir sitenin kredi kart bilgilerini özel şifreleme yöntemine sahip olduğunu unutmayın. Ödeme yaparken arama çubuğunun sağ kısmındaki kilit sembolü ile bulunduğunuz alışveriş sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

 • Hiçbir alışveriş sitesinin kredi kartı şifrenizi isteme gibi bir yetkisi yoktur. Sizden kredi kartı şifrenizi isteyen her türlü siteden uzak durun. Aksi halde hesabınızdaki bütün parayı kaybetmenizi seyretmekle kalabilirsiniz.
 • Online alışverişlerde mail adresinize gerekli olan bütün bilgiler gönderilmektedir. Mail adresinizi kontrol edin.
 • İnternetten alışveriş yaptığınız ürüne dair garanti belgesinin olmasına dikkat edin.
 • Faturayı elinizde bulundurun.

Faturayı elinizde bulundurmanız tüm yasal haklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz Madde Madde

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz Madde Madde

İndirim günlerinde, salgın hastalıkların artmasıyla herkesin evlere kapandığı günlerde güvenli bir şekilde internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz madde madde aşağıdadır.

 • Alışveriş sitesi SSL sertifikasına sahip olmalıdır.
 • Kredi kartlarınızı sanal alışverişlerde kullanmamaya çalışın.
 • Sanal kart ile alışveriş yapacağınız zaman  işlemleriniz bittikten sonra limitinizi sıfırlayın.
 • Kredi kartı bilgilerinizi sitelerde saklamayın ve kaydetmeyin.
 • Bilinen online alışveriş sitelerinin alan adlarının doğruluğuna dikkat edin. Tek bir harf değiştirerek sahte alan adları ile kredi kartı bilgileriniz çalınabilir.
 • Aldığınız ürüne dair ödeme yapacağınız zaman SMS onay kodu ile alışverişinizi tamamlayın. Ödeme ekranının 3D Secure özelliğinin olmasına dikkat edin.
 • Mail kutunuza düşen indirim mesajlarına hemen tıklamayın. Sahte linkler olabilir.
 • Alacağınız ürün ile ilgili bilgilerde teşhir ürün bilgisi yazıyorsa uzak durun. Bu bilginin olup olmadığını kontrol edin.

Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler kapsamında sitenin https:// il başlaması da güvenlik açısından önemlidir. Bu kritere de dikkat etmelisiniz.

Güvenli Çevrimiçi Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Güvenli Çevrimiçi Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Her alanda önemli bir kavram olan güvenlik, online alışverişler içinde son derece önemli bir kavramdır.  Kötü niyet besleyenlere karşı gerekli önlemleri alarak kendinizi dolandırılmaktan koruyabilirsiniz. Online alışveriş sitelerinde kredi kartı güvenliği içeren sertifikaların yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Bu sertifikalardan biri de yukarıda ifade edildiği gibi SSL sertifikasıdır. Bu sertifikaya sahip olan sitelerden alışveriş yapmak oldukça güvenli bir tercihtir. Alacağınız ürün ile ilgili yapılan kullanıcı, müşteri yorumlarına muhakkak göz atın. Site veya ürün ile ilgili yaşanan problemler genel olarak kullanıcılar tarafından forumlarda, alışveriş sitesinde, sosyal medya gibi mecralarda ifade edilmektedir. Güvenli çevrimiçi alışveriş için dikkat edilmesi gereken unsurlar kapsamında kullanıcı yorumları bu bağlamda oldukça önemli bir yere sahiptir.

Alışveriş yapmadan önce ürünü alacağınız site hakkında araştırma yaparak halen faaliyette olup olmadığından emin olun. Kurumsal olan alışveriş sitelerini tercih edin. Birden fazla kişinin kullandığı bilgisayar veya telefon üzerinden alışveriş yapmayın. Kredi kartı şifrenizi, alışveriş yapacağın siteye üye olurken belirlemiş olduğunuz şifreyi kimseyle paylaşmayın. Ayrıca kolay, basit düzeyde herkesin tahmin edebileceği bir şifre belirlemekten kaçının.

Alışveriş Yaparken Neleri Dikkate Almamalıyız

Alışveriş Yaparken Neleri Dikkate Almamalıyız

Güvenli alışveriş için püf noktalara dikkat etmek sizler için faydalı olacaktır. Bu püf noktalar alışveriş yapan her bireye yasal haklar tanımaktadır. Böylelikle herhangi bir sorun ile karşılaşılırsa yasalarda bireyin, tüketicinin yanında olacaktır. Alışveriş ederken dikkat etmemiz gereken püf noktalar kadar alışveriş yaparken neleri dikkate almamalıyız püf noktaları da çok önemlidir. Bunlardan bazıları aşağıdadır.

 • Kredi kartı bilgilerinizin dışında kredi kartı veya banka kartı şifrenizi isteyen online ve offline alışveriş yerlerinden uzak durun.
 • İhtiyacınızı belirlemeden alışveriş yapmaya kalkışmayın.
 • Her söylenen indirimlere inanmayın.
 • Fiyat ve kalite konusunda hızlı karar vermeyin.
 • Rastgele sitelerden alışveriş yapmayın.
 • Başka bilgisayarlardan kart bilgilerinizi girerek alışveriş yapmayın.
 • Alışveriş yaparken ihtiyacınızın dışındaki ürünleri almaya kalkışmayın.
 • Kampanya linklerine hemen tıklamayın. Siteyi kendiniz aratarak gerçekten öyle bir kampanya olup olmadığını kontrol edin.
 • Müşteri yorumlarını incelemeden alışveriş yapmayın.
 • Ürünlerin son kullanma tarihlerine, kalitelerine, bedenlerine, hijyenliğine dikkat etmeden sipariş vermeyin.
İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

Online alışveriş yapmak için lazım olan bilgiler gibi internet üzerinden satış yapmak için gerekenler de maddeler halinde aşağıdadır. Binlerce belki de milyonlarca kişiye hitap eden ürün ve hizmetlerin internet ortamında daha sağlıklı ve güvenli şartlar altında yapılması gerekenleri inceleyebilirsiniz.

 • Ne veya neleri satmak istediğinizi belirleyin.
 • E-ticaret sitesi açarken bir plan belirleyin ve bu plan üzerinden ilerleyin.
 • Vergi mükellefi olmanız gerekir. Böylelikle artık bir şirket sahibi olmuş olursunuz.
 • Vergi mükellefi aracılığıyla online ödeme yöntemleri için hak sahibi olabileceğinizi göz önünde bulundurun.
 • Alan adı alın.
 • Zamanınızı ayırın ve e-ticaret sitenizle her gün ilgilenin.
 • E-ticaret alt yapısını kullanın.
 • Müşteri memnuniyetini sağlamak istiyorsanız kapsamlı ve güçlü bir tema seçin.

Sanal Ortamda Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İnternet aracılığıyla yalnızca bilgi değil alışveriş gibi işlemlerde online bir şekilde yapılmaktadır. Artık online alışveriş siteleri değil sosyal medya ve birçok alışveriş uygulamaları ile de alışveriş yapılmaktadır. Sanal ortamda alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde yukarıda ifade edildiği gibidir. İnternet ortamının haricindeki sosyal medya ortamlarından alışveriş yaparken kullanıcı yorumlarını muhakkak inceleyin. Hatta gerekirse yorum yapan kullanıcılara mesaj atın ve ürün ile alakalı memnun kalıp kalmadığını sorun. Sanal ortamlarda alışveriş yapmak güvensiz gibi görünse de dikkat etmeniz gereken püf noktalar eşliğinde daha güvenli bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.


Bu yazı 1368 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x