İos mu Android İşletim Sistemi Mi? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

İos mu Android İşletim Sistemi Mi?

İos mu Android İşletim Sistemi Mi?

İos mu Android İşletim Sistemi Mi?

Kullandığımız akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda iki farklı işletim sistemi bulunuyor. Biz bunu daha çok iPhone ve Android telefon karşılaştırmasından biliyoruz. İos mu Android işletim sistemi mi diye sorduğumuzda iki işletim sisteminin de farklı avantajları olduğunu söyleyebiliriz. İkisi arasında seçim yapabilmek için hangi özelliklerin işinize daha fazla yarayacağını keşfetmelisiniz. İki işletim sistemi arasındaki farkları öğrenerek hangisinin sizin için daha iyi olduğunu anlayabilirsiniz. Yılın En iyi Cep Telefonları Herkes için kullanıcı deneyimi beklentileri farklı olacağından bu sorunun cevabını da farkları bilerek kendiniz vermelisiniz.

İos Ve Android İşletim Sistemi Arasındaki Farklar

Android ve İos arasında birçok fark var. Bu farklar kullanıcının yaşayacağı deneyimi değiştiriyor. İki işletim sistemi arasındaki en önemli fark; sistemin yazıldığı dil: Android- Swift dili İos- Objective –C dili ile yazılmıştır. Bu dil farklı her şeyi değiştirir. İos dili yüksek donanım talep etmeyen bir dildir. Bu da şu demek oluyor; farklı donanımlarda çalışmaz. Ama donanımına yakın dile sahip olması uzun pil ömrü sağlar. Makineye yakın tasarlanan dil hızın artmasını sağlıyor. Diğer cihazlarda daha fazla kapasiteyi gerektiren şeyleri bu cihazlar daha az kapasiteyle yapabilir.

Android işletim sisteminde kullanılan Java dili makineye uyum sağlamaz bunun yerine makine üzerine yeni bir makine sistemi kurar. Farklı donanımlarda rahatlıkla çalışan Android işletim sistemi makineyle uyum sorunu yaratmaz. Farklı markaların farklı donanım sistemleriyle uyumludur. İos ise avantajlarına rağmen sadece İos uyumlu makinelerle çalışabilir. Yani İos işletim sistemi olan bir telefonu yine İos işletim sistemi olan bir bilgisayara bağlayabilirsiniz. Android her makineyle uyum sağlayabilmek için çok güçlü bir donanıma ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle de enerji tüketimi fazladır yani pil ömrü azdır. Daha net şekilde İos mu Android işletim sistemi mi yanıtlamak istersek;

  • Android donanım yolu daha uzundur ve bu yolda fazla enerji harcamak gerekir bu nedenle de daha yavaştır ama esnek ve kullanışlıdır.
  • İos donanım yolu daha kısadır ve daha hızlı bir performans sunar. Pil ömrü de bu nedenle oldukça fazladır. Ama sadece kendi donanımına uygun sistemlerle uyumlu çalışabilir.

Hangisini Tercih Etmeli?

İşte burada sizin ihtiyaçlarınız devreye giriyor.  Eğer siz ben daha hızlı performansı olan ve pil ömrü uzun olan bir cihaz kullanmak isterim diyorsanız kısıtlı bir kullanım alanına razı olarak İos tercih edebilirsiniz. Ya da pil ömrünün az olmasını takmadan her ortamda rahatlıkla her sistemler uyumlu çalışan Android tercih edebilirsiniz.

Yılın En iyi Cep Telefonları İos tercih ederseniz bilgisayarınızı da telefonunuza da ve diğer tüm bağlantılı cihazları da İos tercih etmeniz gerekir. Yani kesinlikle diyebiliriz ki İos mu Android işletim sistemi mi sorusunun cevabı için gerekenleri artık biliyorsunuz. Kendi seçiminizi bu bilgilerle kolaylıkla yapabilirsiniz.


Bu yazı 751 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-08-05 21:31:46
Gökçe Leyla: ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN Bir umuttur özgürlük yaşayan her insan için. Hayata tutunmayı sağlayan. Bir
2020-08-04 23:10:32
Sezen: :D :D :D
2020-07-31 22:47:55
Sıla: :D
2020-05-31 00:27:49
2020-04-09 19:23:59
2020-04-09 19:17:59
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x