yandex
İstanbul Ramazan’da Metro Saatleri | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

İstanbul Ramazan’da Metro Saatleri

İstanbul Ramazan’da Metro Saatleri

Bu Yazımızda İstanbul Ramazan’da Metro Saatleri, Ramazan ayında Metro ve Diğer Toplu Ulaşım Araçları İle Ziyaret Edilecek Yerler, Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Oruç Baba Türbesi, Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri, Hırka-i Şerif, Sultanahmet Camii ve Sultanahmet Meydanı, Süleymaniye Camii ve Külliyesi, Beyazid Camii Detaylar Yazımızda.

İstanbul Ramazan’da Metro Saatleri

Metro saatleri, İstanbul ve diğer büyük şehirlerde yoğunluk dolayısı ile günün uzun saatleri açık tutulmaktadır.  Normal şartlarda metro saatleri araştırıldığında 06:00 ile 00.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatleri uygulayan diğer büyükşehirler ise İzmir, Ankara, Bursa ve Adana’dır.

Ramazan ayı içinde ise metro kullanımı arttığından İstanbul’da farklı düzenlemeler yapılıyor. Geçtiğimiz yıllardaki İstanbul Ramazan’da metro saatleri incelendiğinde hafta içi 06:00- 01:00, hafta sonu ise 06:00-02:00 saatleri arasında hizmete devam ettiği bilinmektedir.

İstanbul Ramazan’da Metro Saatleri

Neden Ramazanda Metro Saatleri Değişir?

Metro saatleri standardı 06:00- 00:00 iken peki neden Ramazan’da metro saatleri değişir? Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak bilinen, Müslüman alemi için en kıymetli aylardan biridir. Bu nedenle bu ayda Müslümanlar sık sık cami ve türbe ziyaretleri yaparlar. Bu ay çok hayırlı bir ay olduğundan yapılan ibadet ve sevaplar normal zamanda yapılandan daha değerlidir.

Özellikle İstanbul’da Eyüp Sultan, Sultan Ahmet camii gibi birçok camii ve türbe bulunduğu için Müslümanlar bu bölgelere gidip hem ibadet etmekte hem de oruçlarını buralarda açmaktadırlar. Hatta bazı Müslümanlar havanın iyi olması durumunda bazı tatil günleri sahura kadar da bu alanda kalıp, sahurlarını da burada yapmaktadır.

Bu nedenle kendi aracı olmayan kişiler için düşünülmüş olan bu hizmet İstanbul’da ki Müslümanlar için çok önemlidir.

İstanbul Ramazanda Metro Fiyatları

İstanbul Ramazan’da metro saatleri ile ilgili bir düzenleme yapmasına rağmen, İstanbul Ramazan’da metro fiyatları ile ilgili henüz bir düzenleme yapmamıştır. Ramazan ayına yaklaştığımız bu günlerde Büyükşehir Belediyesi’nden bu yönde bir bilgi iletilmemiştir.

Genel olarak milli ve dini bayramlarda belediye otobüsleri ve metrolar, bazı köprüler ve karayollarında ücretlendirme yapılmaz. Ramazan ayı için bu durum geçerli değildir.

Metro fiyatlarına bakılacak olur ise, Anonim Kart İstanbul Kart kullanıcıları için tam bilet 2,60 TL, Öğrenci kartı 1,25 TL, Sosyal kart ise 1,85 TL’dir. Mavi İstanbul Kart alanlar için, tam bilette 185 geçiş hakkı olup ücreti 205 TL’dir. Öğrenci için 200 geçiş hakkı varken fiyat 85 TL, sosyal kullanıcı için 200 geçiş hakkı 125 TL’dir. Elektronik İstanbul Kart kullanıcıları, 1 geçiş için 5TL, 2 geçiş için 8TL, 3 geçiş için 11 TL, 5 geçiş için 17 TL ve on geçiş için 32 TL vermektedir.

Kart ücret tarifelerine bakıldığında toplu geçişler için kullanılan Mavi İstanbul Kart fiyatları diğer kartlara göre çok avantajlıdır. Özellikle Ramazan’da sık sık ziyarette bulunacaklar Mavi İstanbul Kart kullanması en uygun olanıdır.

İstanbul Ramazan’da Metro Saatleri

Ramazan Ayında Metro ve Diğer Toplu Ulaşım Araçları İle Ziyaret Edilecek Yerler

Ramazan ayında ziyaret edilen dini ve tarihi bölgelerimiz çoğunluk ile Metro ve Marmaray ulaşım ağı içinde yer almaktadır. En son açılan metrolar ile birlikte İstanbul’da neredeyse metro ile ulaşım sağlanmayan yer kalmamıştır.

Ramazan’da en çok ziyaret edilen yerler arasında, Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Oruç Baba Türbesi, Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri, Hırka-i Şerif, Sultanahmet Camii ve Sultan Ahmet Meydanı, Süleymaniye Camii ve Küliyesi ve Beyazid Camii gibi camii, türbe ve tarihi yerler bulunur.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Ramazan ayı dediğimizde ilk akla gelen yerlerin başında gelmektedir. Müslümanlar iftar saatine yakın zamanlarda buraya gelerek dua eder, türbeyi gezer sonrasında camii yakınlarında oruçlarını açarlar.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Eyüp’te Haliç kıyısında bulunmaktadır.  Eyüp Sultan Camii 1458 yılında inşa edilmiştir. Türbenin içinde Hz. Muhammed (s.a.v) ashabından Halid bin Zeyd Ebu Eyyub El Ensari’nin mezarı bulunmaktadır.

Oruç Baba Türbesi

Oruç Baba Türbesi

Ramazan ayında ziyaret edilen bir diğer yer ise Oruç Baba Türbesi’dir. Oruç Baba Türbesi Fatih Şehremini de bulunur.

Oruç Baba türbesine gelen ziyaretçiler, Ramazan ayı içinde buraya gelip dilek dilerler. Dilekleri kabul olduğunda ise burada, sirke, ekmek, zeytin gibi yiyecekler dağıtırlar. Gelen ziyaretçiler burada oruçlarını sirke ile açarlar.

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri yine Ramazan ayında ziyaret edilen kutsal yerler arasındadır. Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri’nin türbesi Üsküdar’da bulunur. Burada toplanan Müslümanlar türbe başında dua okuyup, bereket ve bolluk dilerler.

Hırka-i Şerif

Hırka-i Şerif

Hırka-i Şerif Ramazan ayı içinde Hırka-i Şerif camisinde ziyarete açılır. Hem hafta içi hem de hafta sonu ziyaret edilen kutsal yerler arasındadır.

Sultanahmet Camii ve Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Camii ve Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Camii ve Sultanahmet Meydanı Ramazan ayında en çok ziyaretçi alan yerlerin başında gelmektedir. Müslüman alemi burada toplanıp oruçlarını açar, akşam ve teravih namazlarını Sultanahmet camisinde kılarak huzura kavuşurlar.

Süleymaniye Camii ve Külliyesi

Süleymaniye Camii ve Külliyesi

  1. Süleyman adına Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Yapım yılı 1551- 1557 yıları arasındadır. Ramazan ayında Süleymaniye Camii ve Külliyesi ziyaret edilen en önemli yerlerimizdendir.
Beyazid Camii

Beyazid Camii

İstanbul Beyazid semtinde bulunur. II. Beyazid tarafından yaptırılan Beyazid Camii merkezi bir yerde bulunduğundan Ramazan’da çok fazla ziyaret almaktadır.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1122 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x