yandex
İstanbul’dan Moda Merkezi | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

İstanbul’dan Moda Merkezi

İstanbul’dan Moda Merkezi

Bu Yazımızda İstanbul’dan Moda Merkezi Olur Mu?, Bir Milano Olabilir Miyiz?, Türkiye’nin Tekstil Durumu Nasıl?, Moda Merkezi Olmak İçin Devletin Desteği Var Mı?, İstanbul’un Doğal Avantajları Var Mı? Detaylar Yazımızda.

İstanbul’dan Moda Merkezi Olur Mu?

Tüm dünyanın, özellikle yakın gelecekte Avrupa ülkelerinin ilgisi, bir şekilde üzerimizde olacak gibi hissetmeye başladık. Gerçek şu ki, İstanbul uzun zamandır bu ilgiyi hak ediyor ve kimse bunu inkar edemiyor. İstanbul, 2010 yılına hazırlamanın yanı sıra son aylarda çeşitli moda olaylarına da tanık olmuş bir şehirdir. Bu sebeple İstanbul’dan Moda Merkezi Olur Mu sorusunun yanıtı olarak hepimiz ümitli olmaya devam etmekteyiz.

İstanbul’dan Moda Merkezi

Bir Milano Olabilir Miyiz?

Fashionable İstanbul geçtiğimiz yıllarda Ağustos ayında gerçekleşmişti ve ardından Fashion Days Ekim ayında İstanbul’da kendini göstermişti. Bu iki etkinliğin genel amacı, İstanbul’u dünyanın en moda merkezleri arasında önemli ve güçlü bir yer haline getirmekti. Hedef çok büyük, biliyoruz. Ancak ihtişamlı şehrimiz olan İstanbul için de bu hedefi çok görmüyoruz. Bu yüzden eşit olarak davranılmalı ve İstanbul da tıpkı bir New York, bir Milano, bir Paris ve bir Londra gibi moda bir merkezi haline gelmeye çalışmalıdır.

Tıpkı diğer başkentler gibi İstanbul’dan Moda Merkezi Olur Mu? Bu soruyu cevaplamak için, her şeyden önce, bu kentlerin kendilerine has olan ve moda merkezi olmalarını sağlayan yönlerini anlamak gerekir. Şehrin moda merkezi olmak için, sadece bir moda haftası asla yeterli kabul edilemez. Bu sadece düşünceyi organize etmek için yeterli gelecektir. Moda Haftası artık İstanbul için de bir devrim niteliği haline nihayet son yıllarda gelmiştir.

Neyimiz Var Bizim?

Her şeyden önce, kent dokusunun ne kadar ilham verici olduğunu görmekteyiz. Bu bakımdan, İstanbul’un kusurları sayılmaz, anca İstanbul’un ihtişamı içinde yaşanır. Bunun yanı sıra diğer şehirlere baktığınızda, hepsinin giyim tasarımı ile ilgili bir yanı olduğunu görüyoruz. Şehrin tasarım bilincinin büyüklüğünden ve aynı zamanda bu büyüklüğün çıkarlarının derecesinden bahsediyoruz.

Tasarımcılar Beklediği Dönüşü Alamıyor Mu?

İstanbul’da yaşayan ve projelerini bu şehirde sunan tasarımcıların genel sorunu iyi bir geri dönüş almıyor olmasıdır. Bu, sadece insanların dikkatine değil, aynı zamanda uzmanlaşan ve kendini kanıtlayan basın temsilcilerinin desteğiyle de mümkündür. Bu, diğer dört büyük kentin İstanbul’dan önemli ölçüde önde olmasının nedenlerinden biri, etkili basın desteğidir. Bu, tasarımcılara isimlerinin ve çalışmalarının geliştirilmesi ve tanıtılması için en fazla fırsatı veren çok önemli bir unsurdur. Bunun için İstanbul’dan Moda Merkezi Olur Mu sorusuna yanıt ararken basın gücümüz ne kadar yüksek onu da sorgulamamız gerekmektedir.

İstanbul’dan Moda Merkezi

Türkiye’nin Tekstil Durumu Nasıl?

Türkiye, dünya tekstilini çok iyi bir yerde ihraç ediyor. Üretim açısından dünya devleriyle rekabet eden bir tekstil endüstrisi var. Bu kadar çok sayıda ürün üretebilen bir ülkenin bu kadar az sayıda markaya sahip olması ve marka bilinirliğinde yeterince gelişmemesi mümkün değil.

İstanbul, uluslararası arenada kendi markalarının başka bir eksikliğini bu sebeple yaşamaktadır. Markalarımız tanınmıyor. Zaten yurtdışında çok fazla iş yapmış ve büyük başarılar elde etmiş tasarımcılarımız var, ancak sayıları bir elin parmağını geçmeyecek kadar az. Ve ne yazık ki, toplumdaki çoğu insan onları erişilemez yapılar olarak görüyor. Diğer büyük moda merkezlerinin en büyük avantajı, kendi tasarımcıları için fırsatlar sunmalarıdır. Tasarıma büyük önem veren müşterilerin desteğini inkar etmek mümkün değildir. Sanırım ilk olarak büyük bir desteğe ihtiyacımız var. Peki İstanbul’dan moda merkezi olur mu 2018 yılından sonra avantajlı konumda mıyız?

İstanbul’un Doğal Avantajları Var Mı?

Doğal coğrafi konumu nedeniyle, İstanbul sadece ilham vermekle kalmıyor, aynı zamanda tasarımcıları dünyaya çekmek için lojistik bir altyapı da sağlıyor. Eski Dünya’nın merkezindeki konumu onu eşsiz kılsa da, tasarımcılarına ne kadar sunabileceğini ya da kaç tasarımcı yetiştirebileceğini hepimiz tartışıyoruz. Hem de İstanbul’dan moda merkezi olur mu ücretsiz analizler ile günbegün takip edebilmekteyiz.

Diğer bir dezavantaj, tekstil şirketlerinin tasarımıdır. Yetenekli tasarımcılar tarafından üretilebilecek benzersiz tasarımlar var ve bu nedenle tasarımcıların isimleri dünyaya duyurulabilir. Ancak bunu destekleyecek büyük oranda bir şirket desteği gerçekten var mı? Değişen bir dünyadayız. Aksi halde, büyük moda evleri için ek koleksiyonlar üreten bir ülke olmanın ötesine geçemezdik.

Kısacası, İstanbul’un önünde moda merkezi olmak için yürüyebilirsiniz. Bu yolda bizler en fazla sorumluluğa sahip olanlarız ve içinde yaşıyoruz. Kendi kültürümüze, tasarımcılarımıza ve kendi giyim tasarım endüstrimize sahip çıkarsak, diğer her şey kendiliğinden gelecektir.

İstanbul’dan Moda Merkezi

Dünya Devlerinden Biri Olabilir Miyiz?

İstanbul neden dünyanın önde gelen moda merkezlerinden biri değil? Uzun süredir hazır kıyafetler bunun üzerinde çalışıyor. Türkiye’de dünya markalarının önemli isimlerini önümüze getiriyorlar, yurtdışındaki fuarları yakından izliyorlar, Türk moda tasarımcılarını destekliyorlar. Ancak bunlar iki bölüme ayrılmış durumda.

Hazır mal sahipleri, sonuçta ortaya çıkan manzarayı takdir ediyorlarsa; ve eğer iki farklı fuar uygun şekilde düzenlenecekse, İstanbul’un tanıtımına önemli bir katkı yapması da beklenmelidir. Bu rekabetin sektörün enerjisini azalttığına inananlar da yok değil. Buradan da anlaşıldığı üzere İstanbul’dan moda merkezi olur mu listesi içine sanırım eklenme imkanımız var.

Bakalım Ne Olacak?

Tekstil ve hazır giyim sektörleri ile Dış Ticaret Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, İstanbul’u dünyanın en büyük moda merkezlerinden biri yapmak için kolları sıvamış durumda. İstanbul’u bir moda merkezine dönüştürmenin ilk adımı, 19-21 Ağustos 2004 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen IF Uluslararası İstanbul Hazır Giyim Fuarı tarafından yıllar önce atılmıştı. TÜYAP tarafından Alman IGEDO grubu ile düzenlenmiş olan fuar, Dünya çapında büyüklüğü ile tanınan 50 yıllık bir sergi şirketi olarak önemini vurgulamıştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) Adil Konuşmayı Teşvik Etme Basın Toplantısı (TİM) Başkanı Oğuz, Türkiye’ye, Japonya’ya ödeme yapıyor ve Çin gibi yeni pazarları araştırıyor. Bu gelişmeler çerçevesinde daha büyük bir pazar payı görebiliyoruz. Bu işbirliğini tüm endüstriler olarak göreceğiz. İstanbul’u dünya moda merkezi yapmak için her türlü çabayı göstereceğiz. Buna inanıyoruz.

Moda Merkezi Olmak İçin Devletin Desteği Var Mı?

Moda merkezine devlet desteği hakkında rapor vermek üzere toplantıya katılan Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Doğan, Japonya’daki Japon dış ticaret yetkilileri ile temaslarını her geçen gün daha da arttırmaktadır. Japon hükümetinin temsilcilerine göre, Japon giyiminin ithalatı 20 milyar dolardan fazla ve Japon yetkililer de “Türk markalı tekstil ürünlerinin Japon pazarına tanıtmak ve yaymak için yeterli kalitede” olduğunu söylüyorlar. İstanbul’dan moda merkezi olur mu var mı böyle bir durum diyenler için bir umut olduğunu görebilmekteyiz.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1223 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat Gibi Sizlere Küçük Ama Etkili Önerileri Sitemizde Bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler Yazılarımız Tamamıyla Eniyisozler.Net İçin Uzman Yazarlar Tarafından Hazırlanmaktadır. Bu Alanda Yer Alan Bilgiler Bir Öneridir. Özgün Ve Siteye Özel Olarak Yazılmıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x