yandex
İstiklal Marşı | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

İstiklal Marşı

İstiklal Marşı

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda İstiklal Marşı, İstiklal Marşı Kaç Kıta, İstiklal Marşı Ne Demek?, İstiklal Marşını Kim Kabul Etti?, İstiklal Marşı Ne Zaman Ve Nasıl Yazıldı?, İstiklal Marşı 10 Kıta, İstiklal Marşının Yazarı Kimdir? Detaylar Yazımızda…

İstiklal Marşı

İstiklal Marşı Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşıdır. Milli mücadele yıllarında bağımsızlık adına yazılmıştır ve tüm milletin tek bayrak altında toplanmasına eşlik etmiştir. İstiklal Marşının yazıldığı yıllarda kazanılan zaferlerin ardından milli duyguları uyandıracak, halkı coşturacak bir marşa ihtiyaç duyuldu. Milletin bağımsızlığını ifade edecek ve hep bir ağızdan canla, başla söylenecek bir marş bu ulusun en büyük eksiğiydi. Bu hareketle yola çıkıldı ve İstiklal Marşı’nın yazılması için çalışmalar başlandı.   

İstiklal Marşı Kaç Kıta

İstiklal marşı 10 kıta ve 41 mısradan oluşmaktadır. Milli törenlerde ve okul bahçelerinde ilk iki kıtası söylense de marşın hepsi 10 kıtadır. Her bir kıtası vatan ve bayrak aşkını anlatır. Her bir kıtasında ulusa verilen mesajlar ve aktarılan milli ruh aynıdır.

İstiklal marşı milli mücadele yıllarında kaleme alınmıştır. 10 kıta olan şiirin her bir kıtasında aynı duygu ve aynı inanç hep vardır. Türk milleti o günlerde tarihe geçen çok büyük bir mücadele vermiş, kadın erkek genç yaşlı demeden herkes herşeyini ortaya koymuş, en zor şartlarda bile yılmadan vatanına sahip çıkmıştır. Ve istiklal Marşı’nda 10 kıtada da bu yüreklilik, bu özveri, bu gücen ve bu inanç anlatılmaktadır. Türk milletin bağımsızlığına, vatanına ve dinine olan bağlılığı her mısrada tek tek işlenmektedir.

İstiklal Marşı

İstiklal Marşı Ne Demek ?

İstiklal Marşı birlik ve beraberlik demektir. Vatanı için canını hiçe sayan on binlerce insanın ardında bıraktığı bir gurur tablosu demek. İstiklal marşı ezelden ebede giden bir yolculuk demektir. Bu milletin sesli dili ve yüreklerinin temsilcisidir.

İstiklal Marşı bir şiir yarışması sonucunda seçilmiştir. Daha sonra bestelenmiş ve tüm ulusa milli marş olarak hediye edilmiştir. Bu marş Türk insanının manevi değerlerini, milli kimliğini, vatan sevgisini, korkusuzluğunu ve yüce gönüllülüğünü çok iyi bir şekilde anlatmaktadır. 

İstiklal Marşı’nda öne çıkan iki temel şey vardır. Hürriyet ve istiklal. Bu kavramlar milli mücadelenin başarı ile sonuçlanmasını sağlayan en önemli motive kaynaklarıdır. Bu nedenle dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de her İstiklal Marşı söylendiğinde Türk ulusu aynı duyguları yaşadı ve yaşayacaktır. Bu motivasyon kaynağı sayesinde her seferinde bu vatan için verilen mücadele akıllara gelecektir.

İstiklal Marşını Kim Kabul Etti ?

İstiklal marşı milli bilinci güçlendirmek ve bağımsız bir devlet olabilmek için ulusumuzun ihtiyaç duyduğu bir eserdi. Bu eserin hazırlanması için Mustafa Kemal Atatürk dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi beye konu ile ilgili yetki verir. Ve İsmet Paşa’nın önerisi neticesinde bir şiir yarışması düzenlenir. Yarışma sonucunda katılan hiçbir şairin şiiri uygun bulunmaz. Çünkü Mehmet Akif para ödüllü olduğu için bu yarışmaya katılmamıştır. Ardından bakan tarafında kendisine yapılan teklifi geri çevirmez ve İstiklal Marşı için bir şiir yazmaya başlar.

Mehmet Akif’in İstiklal Marşı için yazdığı şiir Türkiye Büyük Millet Meclisinde okunur. Tüm meclisin onayına sunulur. Herkes bu şiiri çok beğenir. Ve İstiklal Marşı milletvekilleri tarafından kabul edilir.

12 Mart 1921 tarihinde yapılan meclis oturumunda kabul edilen milli marşımız öyle çok beğenildi ki, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi tarafından meclis kürsüsünde tam üç kez peş peşe okundu.

İstiklal Marşı Ne Zaman Ve Nasıl Yazıldı ?

Birçok zaferin kazanıldığı ve bu uğurda çok canların verildiği milli mücadele gülerinde ulusumuzun milli bir ruha ve güze ihtiyacı vardı. Toplumda bağımsızlık coşkusunu artırmak ve milli bilinci güçlendirmek için milli bir marşa ihtiyaç duyuldu. Bu aynı zamanda bağımsız bir devlet olmanın da en büyük gerekliliklerinde biriydi.

Bu öneri ilk olarak Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü Paşa tarafından yapıldı. Ve bu öneri neticesinde yapılan değerlendirme olumlu bulunarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma düzenlendi. İstiklal Marşı yazma yarışmasına 500 lira da ödül konuldu. Ve yarışmaya 724 şair en güzel şiirleriyle katılmıştır. Ancak yarışma sonucunda dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey 724 şiirden hiçbirisini İstiklal Marşı olmaya uygun bulmamıştır.

Tüm bunların ardından Bakan Suphi Bey ünlü şair Mehmet Akif Ersoy’a bir mektup yazarak başvuruda bulunmuştur. Mehmet Akif para ödülü olduğu için yarışmaya katılmadığını bildirmiştir. Mehmet Akif’e para ödülünü istediği kuruma bağışlayabileceği bilgisi verildiğinde şair İstiklal Marşı için bir şiir yazmaya başlamıştır.

Mehmet Akif Ankara’da bulunan Taceddin Dergahı’nda şiirini kaleme almaya başlar. Kahraman Ordumuza isimli şiirini günlerce uyumadan ve çok büyük ıstıraplar çekerek yazdığı daha sonra oğlu tarafından bir kitapta anlatılmaktadır.

Ve Mehmet Akif’in yazmış olduğu şiir 12 Mart 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okunarak onaya sunuldu. Herkes tarafından büyük beğeni alan şiir İstiklal Marşı olarak kabul edildi.

İstiklal marşı şiir olarak yazıldıktan ve herkes tarafından onay aldıktan sonra sıra bestelenmesine gelmiştir. Aynen yazıldığı süreçte olduğu gibi birçok besteciden konu ile ilgili yardım alınmıştır. İstiklal Marşı birçok besteci tarafından farklı şekillerde bestelenmiştir. Ancak Osman Zeki Ungör tarafından yapılan beste beğenilmiş ve resmi olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşı

İstiklal Marşı 10 Kıta


Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.


Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!

Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?

Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal…

Hakkıdır, hakk’a tapan, milletimin istiklal!


Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.


Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

‘Medeniyet!’ dediğin tek dişi kalmış canavar?


Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.

Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.

Doğacaktır sana va’dettigi günler hakk’ın…

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.


Bastığın yerleri ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı:

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.


Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!

Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.


Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:

Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.

Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.


O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,

Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,

Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na’şım;

O zaman yükselerek arsa değer belki başım.


Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, hakk’a tapan, milletimin istiklal!


İstiklal Marşının Yazarı Kimdir ?

İstiklal Marşının yazarı ve güfte kârı Mehmet Akif Ersoy’dur. Yazar 20 Aralık 1873 İstanbul doğumludur. Asıl ismi Mehmet Rağıf’tır. Rağıfebced hesabında doğduğu yıl olan 1290’a karşılık gelen bir isimdir. Ancak çevresi ona Akif demeyi tercih etmiştir.

İstiklal Marşının Yazarı Kimdir ?

Mehmet Akif eğitime 4 yaşında başlayan bir çocuktu. Emir Buhari Mektebinde eğitime başlayan yazar burada iki yıl eğitim aldıktan sonra Fatih İbridaisi’ne geçiş yaptı. Aynı yık babası ona Arapça eğitimi vermeye başladı. 1882 yılında ilköğretimini tamamlayan Mehmet Akif lise eğitimine Mülkiye’nin İdadi bölümünde başladı. Burada kısa bir süre eğitim aldıktan sonra evlerinin yanması ve babasının vefat etmesi nedeniyle eğitimine burada devam edemedi ve sivil veterinerlik okuluna geçiş yaptı.Ve şairliğe ilk adımlarını bu yıllarda attı, ilk şiirlerini bu yıllarda kaleme almaya başladı.

1893 yılında veterinerlik okulundan birincilikle mezun oldu. Baytar müfettiş muavini olarak ilk ataması yapıldı. 4 yıl boyunca Rumeli, Anadolu ve Arabistan’da muavinlik göreviyaptı. Bu görev yerleri ve yapmış olduğu seyahatler onun düşünce ve yazın hayatını ciddi ölçüde etkiledi.

Mehmet Akif’in ilk eseri 7 beyitlik gazel 1895 yılında Servet-i Fünun gazetesinde yayınlandı. 1898 yılında İsmet hanımla evlendi. Aynı yıllarda Arapça, farsça ve Fransızcadan yaptığı çeviriler dergilerde yayınlanmaya başladı. 1907 yılında Türkçe Öğretmeni olarak bir okula atandı. 1908 ve 1910 yıllarında en ünlü şiirlerini kaleme aldı. Küfe ve Seyfi Baba bu yıllarda yayınlandı.

Bazı siyasi olayların içinde bulunması nedeni ile mevcut görevlerinden alındı ve Ankara Hükümeti’nin kurulmasının ardından Burdur vekili olarak meclise girdi. Bu yıllarda Bakan Suphi beyin desteği ile İstiklal Marşı’nı yazmaya başladı ve böylelikle adını tarihe geçirdi.

Siroz hastalığına yakalanması sonucunda 1936 yılında İstanbul’da vefat etti. Mehmet Akif’in mezarı Edirnekapı Şehitliği’nde bulunmaktadır.


Bu yazı 2462 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x