yandex
Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi, Saç Dökülmesini Nasıl Tanımlarız?, Saç Dökülmesi Tanısı, Saç Dökülmesinin Kesin Tedavisi Var mıdır?, Saç Dökülmesine Etki Eden Faktörler, Genetik Saç Dökülmesi Tedavisi, Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm, Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler, Saç Dökülmesiyle Baş Etme Yöntemleri Detaylar Yazımızda.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi olan bir cilt sorunudur. Saç dökülmesi denince yalnızca kadınların değil erkeklerin de yaşadığı bir sorundan bahsediyoruz. Ama kadınları için daha önemli bir cilt sorunu olarak görülüyor. Çünkü kadın için saçlar cazibe göstergesidir. Saç modeli bile kadında çok şeyi değiştirir. Bu nedenle erkeklerin bu konuyu daha az dert ettiğini görüyoruz. 20’lı yaşlarda erkekler de konuya kendini kaptırabiliyor. Ama zamanla duruma alışabiliyor. Zaten bununla baş edemeyen erkek saç ekimi yaptırıyor. Kadın için ise saçlar hem güzellik hem de psikolojik açıdan önemlidir.

Saç dökülmelerini herkes yaşar. Çünkü normal sağlıklı bireylerde de saçlar zamanla dökülür. Ama bunun bir hastalık belirtisi olduğunu söylemek için birtakım tetkikler yapılması ve tanı konması gerekir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesini Nasıl Tanımlarız?

Saç tellerinizin dökülmesini saç dökülmesi sorunu şeklinde adlandırmak için öncelikle bunu tanımlamak gerekiyor. Bir kişide ortalama olarak 100 bir saç teli bulunur. Bu saç tellerinin her gün 100 ile 150 arası dökülmektedir. Bu, normal bir durumdur. Saç Dökülmesiyle Baş Etme Yöntemleri Saç dökülmesi tanısının konabilmesi için bundan daha fazla bir dökülme olması gerekir. Hormon değişiklikleri, beslenme şekilleri, saça uygulanan kimyasal yöntemler, genetik etkenler, bazı tedavilerde kullanılan ilaçlar ve stres gibi faktörler saç dökülmelerine yol açabilir. Normal şartlarda sağlıklı bir bireyin saçları 2 aya kadar dökülebilir. Bundan sonrası hastalık belirtisi olabilir. Özellikle yıl içinde tekrarlayan ve uzun süren dökülmeler dikkate alınmalıdır. Saç dökülmesine etki eden nedenler ortadan kaldırılırsa saçlar 6 ile 12 ay arasında yenilenmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi ile ilgili bilinmesi gereken bir saç döngüsü vardır. Bütün saçlarda değişmeyen bir döngü. Bu döngü 3 gruba ayrılır. İlki büyüme, ikincisi dinlenme ve üçüncüsü dökülme evresidir. Son derece normal bir süreçtir. Büyüme evresi diğerlerine göre daha uzun sürmektedir. Saçların uzama evresidir. Saçlar genelde ayda 1 cm şeklinde uzar. Bu evreden sonra saçın dinlenme evresi başlar. Dinlenme evresi genelde 2 ile 3 hafta kadar sürmektedir. Bu evreyi de atlatan saç son evreye girer. Yani dökülmeler başlar. Toplamda 2 ile 4 ay içinde saçlar dökülür. Bu aralıkta saçlarınıza kimyasal uygulamanız, yoğun fön çekmeniz, tarama sırasında yıpratmanız saçın dökülmesini hızlandırmaktadır. Bu durum hep böyle sürer gider. Dışarıdan bakınca bir saçın bulunduğu evre anlaşılamaz. Ama her saçın % 90 civarı büyüme evresindedir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Tanısı

Saç dökülmesi şikâyeti ile bir doktora başvurduğunuzda önce dökülen bölge incelenir. Sonra kan testleri yapılır. Bununla birlikte kişide başka hastalıkların olup olmadığı öğrenilir. Tiroit, polikistik over, böbrek üstü bezlerinin salgısı gibi durumlar hakkında bilgi alınır. Genetik yapısı da incelenir. Bütün bunların dışında biyopsi de gerekebilir. Saç dipleri detaylı bir şekilde incelenir. Genetik durumlarda tedavinin sürekli olması önemlidir.

Tabi bu incelemelerle birlikte dökülen saçların miktarına da bakılır. Herhangi bir hastalığınız yoksa kullandığınız ilaç yoksa ve genetik olarak da saç dökülme hikâyesine rastlanmamışsa başka bir neden aranır. Beslenme düzeniniz ya da saç bakım yöntemleriniz saçlarınızı döküyor olabilir. Yani ille de saçlarınız dökülüyor diye altında ciddi bir hastalık olması gerekmez. Ama olabilir de. Bunu test sonuçlarıyla öğrenebilirsiniz. Fakat siz günlük dökülme miktarını aşmayan durumlarda endişeleniyorsanız ortada bir sorun olmadığını doktorunuz belirtecektir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesinin Kesin Tedavisi Var mıdır?

Saç dökülmesi sorunu ile karşılaşan kişilerin en çok merak ettiği bu sorunun kesin çözümü olup olmadığıdır. Aslında bu sorunun da cevabı dökülmenin nedenine bağlı olarak cevaplanıyor. Örnek verecek olursak; genetik hastalıklarda o anki mevcut saçları korumak hedefleniyor. Saç Dökülmesiyle Baş Etme Yöntemleri Ama bazen bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıklar olabiliyor. bu tür sorunlarda saçla birlikte kaş ve kirpiklerin de döküldüğünü görüyoruz. Yine bu sorunların bazen tamamen çözülmesi bazen de tekrarlaması mümkündür.

Hastaların %10 veya 20’si iyileşme göstermez. %20’si tamamen iyileşebilir. Geri kalan %60’lık kesimde ise kimi zaman iyileşme kimi zaman da tekrarlama görülür. Sürekli olan hastalıkta tedaviye ara verilmez.

Bazı dökülmeler vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Örneğin; B12 eksikliğinden kaynaklanan dökülmeler vitamin takviyesinden sonra düzelebilir.

Bazen tiroit kaynaklı saç dökülmeleri gözlenir. Bu durumda tedaviyle birlikte sorun da ortadan kalkabilir.

Saç dökülmelerinde kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar, saça uygulanan yöntemler gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Buna göre size saç dökülme sorununuzun devam edip etmeyeceği konusunda bilgi verilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesine Etki Eden Faktörler

Saç dökülmesinin tedavisi önemli bir konu. Ama ya dökülmeye etki eden faktörler? Aslında bu nedenleri dikkate alarak saç dökülmesini belli oranda azatlamamız mümkün.

Beslenme: Beslenmenin saç dökülmesine etki ettiğini çoğumuz biliyoruz. Çünkü saç dökülmesine karşı çare ararken bazı bitkilerden söz edilir. Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Yani yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin saçımıza da ulaşacağını artık biliyoruz. Aldığımız besinlerin değerlerini mutlaka dikkate almalıyız. Örnek vermek gerekirse; folik asit, B12 ve çinko içerikli gıdalar saç sağlığımıza etki etmektedir.

Yanlış Saç Bakım Yöntemleri: Saç bakımı kadınların vazgeçilmezleri arasındadır. Saçlarla uğraşmak belki zevkli ve etkili olabilir. Ama bu yöntemleri yanlış uyguladığınızda saçlarınızda dökülmeler görülebilir.

Saçların sürekli bağlanması dökülmeye etki eden bir faktördür. Uzun süre havasız kalan saçların dökülmesi normal bir durumdur. Yine uzun süre örgü şeklinde kullanılan saçlarda da dökülmeler görülebilir.

Yıkanan saçların yakın mesafeden saç kurutma makinesine tutulması ve sürekli çekilen fönler de saçları yıpratır ve dökülmelere neden olur. saç boyaları kimyasal olduğu için saçlara zarar vermektedir. Bunun sonucu da dökülmeler görülebilir. Yapılması gereken saçlarınıza mümkün olduğunca az işlem yaptırmak ve doğal yöntemleri tercih etmektir.

Psikolojik Sebepler: saç dökülmelerinin başka bir sebebi de psikolojik sorunlardır. Bu nedenle gebelik sonrası saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Kadında bu durum yoğun strese neden olmuş olabilir. Büyük ve zor ameliyat geçirmek, ölüm, boşanma gibi durumlarda kadınlar yoğun strese maruz kalırlar. Bu dönemlerde saç dökülmeleri görülebilir.

Genetik Faktörler: Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi başlığında genetik faktörlerin dökülmeye ettiği ettiğini bilmek gerekiyor. Genetik faktörler saç dökülmesine sebep olabilir. Ama her zaman anne ve babanızın durumu size aynı şekilde geçecek diye bir durum söz konusu değildir.

Şampuanlama ve Dökülmeye Etkisi: Şampuanların saçlar için doğru ürünler olması gerekiyor. Olabildiğince doğal ürün kullanılmalı. Aynı zamanda kullanılan ürünler ile yıkama sırasında saçları fazla ovalamak doğru değildir. Saçları yıpratabilir. Bununla birlikte saçınıza uygun doğru şampuanları seçmeniz de önemlidir.

Menopozun Saç Dökülmesine Etkisi: Menopoz sonrası hormonlarda değişme görülür. Hormon dengesizliği ise saç dökülmelerine önemli ölçüde etki eder. Aslında yaşanan hormon düzensizliği bazı kadınların saçını dökerken bazı kadınların ise bu tür problemlerinin azaldığını görürüz.

Ayrıca menopozda östrojen hormonu azalır. Bunun sonucu bazı cilt sorunları ile karşılaşılır. Ciltte kuruma sonrası saçlarda dökülme bunun bir sonucudur.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi için öncelikle bir uzmana başvurmanız önerilir. Yapılan incelemeler sonucu size en doğru açıklamayı doktorunuz yapacaktır. Uygun tedavi yöntemi ancak testlerden ve incelemelerden sonra belirlenebilir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1104 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x