yandex
Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler

Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler

Bu Yazımızda Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler, İnsanla Teması Çok Olan Meslekler, Koronavirüs Dünya Haritası, Corona Virüsü Haberleri, Corona Virüsü Nedir, Corona Virüsü Tedbirleri Detaylar Yazımızda.

Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler

Çin’in Vuhan kentinden,  dünyanın dört bir yanını saran Covid-19 salgını ülkemizin de gündemindedir. Corona virüsü nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi olunur gibi soruların muhatabı hep bakanlıklar ve sağlıkçılardır.  Fakat sağlık çalışanları gibi daha birçok meslek grubu yalnızca bu tarz sorularla değil, korona virüsü tehlikesinin kendilerine bulaşması tehlikesiyle de karşı karşıyadır.

Covid-19 salgınına dair önlemlerin alınması açısından yüksek düzeyde titizlik gerektiren bazı meslekler vardır. Bu meslekler genelde sosyal mesafeye engel koyulamayan ve insan teması gerektiren mesleklerdir. Koronavirüsünün etkisini en kısa sürede azaltmak için ve tamamen ülkemizden gitmesi için riskler alan meslek grupları vardır. Dünyanın her yanında olduğu gibi ülkemizde de birçok emekçi, canla başla çalışmaktalar. Bu meslek grupları büyük fedakârlıklar yaparak hastalık ve enfeksiyonlara maruz kalabiliyorlar.

Corona virüsü yüksek risk taşıyan emekçileri, insanların ırkını, dinini, inançlarını, cinsiyetlerini ve hatta yaşlarını tanımadan esip geçen ciddi bir salgındır. Dünya haritasından bu virüsün etkilerini incelenebilir. Böylelikle durumun ehemmiyeti daha iyi anlaşılabilir. Yüksek risk taşıyan meslekler gibi diğer insanlarında Covid-19 salgınından korunmaları için bazı hususlara dikkat etmeleri gereklidir.

Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler

İnsanla Teması Çok Olan Meslekler

İnsanla teması çok olan mesleklerin büyük risk altında oldukları biliniyor. Bu mesleklerden bazıları;

 • Sağlık çalışanları (hemşireler, doktorlar, laborantlar, eczacılar vb. )
 • Temizlik işçileri
 • Kreş öğretmenleri
 • Tesisatçılar
 • Polisler
 • Güvenlik güçleri
 • Diğer

Bu tarz meslekler her gün enfeksiyonlara maruz kalarak canlarını tehlikeye atma pahasına çalışmalarını sürdüren mesleklerdir. Ülke gündeminde koronavirüs ile mücadele için alınan tedbirlere her geçen gün yeni bir şey eklenmektedir. Son zamanlarda alınan tedbirlerden biri de bazı mesleklerin evden çalışmaları gerektiğidir. Fakat doktorlar ve bazı sağlık çalışanları var güçleriyle hastalara yardım etmeye devam etmektedir. Yüksek ateş, mide bulantısı, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar ile hastaneye koşan ve hastalara temas etmek zorunda kalan birçok sağlık çalışanın, doktorların korona virüsüne yakalananları vardır. Hal böyle olunca insan teması ve damlama yoluyla bulaşan virüse engel için tedbirler de arttırılmaya devam etmektedir. Bu tedbirlere uyulmadığı takdirde insanların hali koronavirüs İtalya içerisindeki gibi hızlı bir şekilde yayılacaktır. İtalya’da bu durumun oluşmasına sebep olan etkenler ise tedbirlerin alınmaması ve insanların normal yaşantıya, çalışma hayatına devam etmeleridir. Ülkemiz içerisinde son durum ise özel sağlık kuruluşlarının bile çalışmaları durdurmaları yönündedir. İnsan teması gerektiren işlerden biri olan diş hekimleri için de Sağlık Vakfı çalışmalarını durdurmaları gerektiğini bildirmiştir.

Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler

Sağlık Çalışanları

Korona virüsünün her geçen gün yayılmasıyla beraber birçok ülke başka ülkelerden doktor talep etmeye devam etmektedir. Ayrıca Hekim Hakları Derneği, Sağlık Vakfı, Sağlık Bakanlığı gibi sağlık kurum ve kuruluşlarından art arda açıklamalar yaparak sağlık çalışanlarının tedbirli olmaları konusunda uyarılar yapmaktadır. Sağlık Bakanlığı en son olarak hayat eve sığar sloganıyla insanlara evde kalarak tedbirli olmaları için teşvik etmiş durumdadır.

Corona virüsü en çok sağlık çalışanlarını risk altına almaya devam ediyor. Bakanlık sağlık çalışanları için ücretsiz ulaşım ve konaklama imkanı tanımaktadır. Personellerin ücretsiz ulaşım sağlayabilecekleri seferler ;

 • Başkentray
 • Marmaray
 • İzban

dir. Konaklama imkanı olarak ise personeller görev yaptıkları en yakın sağlık tesisleri ve sosyal tesislerde kalabilecekler. Sağlık Bakanlığı istifa sonrası açık atamaların önünü açarak sağlık çalışanlarının etkin ve yeterli sayıya ulaşmasını sağlamaya devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı koronavirüs ile ilgili vaka sayılarına, ölüm sayılarına özel bir portal oluşturmuştur. Bu platform aracılığıyla Covid-19 vakalarının Türkiye içerisindeki eğilimleri, seyrini görmek mümkündür.

Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler

Koronavirüs Dünya Haritası

Birkaç ay evvel Johns Hopkins Üniversitesi koronavirüs dünya haritası şeklinde bir paylaşım yapmıştı. Bu harita dünya genelindeki Covid-19 salgını ve bu salgının etkileri ile alakalı bir haritadır. Bu haritaya göre İtalya, İspanya ve ABD korona virüsünün önünü alamamaktadır.  Korona virüsünün pandemi olarak ilan edilmesiyle beraber söz konusu salgının takip edilebileceği birçok servisler sunulmaktadır. Bu servislerden bazıları ;

 • ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi
 • Covid-19 izleyici haritası
 • Coronavirüs Pandemic
 • Corona Tracker
 • Worldometers Covid-19
 • Healthlyked Covid-19 Tracker

şeklindedir. Haritalar üzerindeki noktalar genellikle kırmızı renkli olup salgının olduğu ülkeleri göstermektedir. Noktaların boyutu vaka sayılarının artmasıyla büyüme göstermektedir. Harita içerisinde; tanı, vaka sayısı, iyileşen sayısı ve ölüm sayıları yer almaktadır.

27 Mart 2020 itibari ile Türkiye içerisindeki durumun seyrini görmek içinde Covid-19.gov.tr portalından yararlanılabilir. Bu harita Türkiye’nin yerli bir haritasıdır. TC Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanmıştır. Covid-19 salgının gerçek zamanlı seyrini söz konusu portaldan görmek mümkündür. Koronavirüs takip sitesinin içerisinde online korona testi hizmeti de sunulmaktadır.

Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler

Korunma Yolları

Türk Tabibler Birliği hem insanlar için hem de sağlık personelleri için corona virüsüne dair alınması gereken tedbirler konusunda açıklama yapmıştır. Bu açıklamada yer alan tedbirler aşağıdadır.

 1. Hasta olan insanlarla yakın temasta bulunmayın. Hasta ile aranıza en az bir metre mesafe koyun.
 2. Hasta bir insana temasın gerçekleşmesi halinde derhal iyi bir şekilde ellerinizi yıkayın. Temas ne kadar fazla olursa o sıklıkla ellerinizi yıkayın.
 3. Ellerinizi sabun ve su ile temizledikten sonra ağız, burun ve göz gibi hassas organlara tema edin.
 4. Ellerinizi sabun ve su ile yirmi saniye boyunca yıkayın. Temiz bir havlu ile kurulayın.
 5. Kolonya korona virüsünden korunmanın en etkili temizlik malzemelerinden biridir. Kolonya kullanın.
 6. Sağlıklı iseniz maske kullanmanıza gerek yoktur. Fakat sağlık personellerin ve hastaların maske kullanmalarında sakınca yoktur.

Corona virüsü tedbirleri yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Toplum hayatında, hastanelerde yeni alınan kararlarla beraber birçok yeni tedbirler uygulanmaya başlamıştır.

Koronavirüse Yakalanma Riski En Yüksek Meslekler

Corona Virüsü Haberleri

İnsanlarla temas gerektiren meslek sahibi bireyler korona virüsü sebebiyle diken üstünde hareket etmektedir. Sağlık personelleri, eczacılar, eğitimciler, pazarcılar ve birçok işletmeci tedbirlerini arttırarak hayata tutunmaya çalışmaktadır. Geçtiğimiz günlerde, korona virüsüne dair ifade edilen son haberlerden biri de salgının sağlık personellerine de bulaştığı yönündeydi. Hatta 31 yaşındaki bir sağlık personeli, daha önceden kronik bir rahatsızlığı olmasının da etkisiyle Covid-19 sebebinden vefat etmiştir. Benzer şekilde bir eczacı da hayatını kaybetmiştir. Koronadan ölenler olduğu gibi iyileşenler de vardır. Genellikle yaşı büyük ve kronik hastalığı olan hastaların hayata tutunamadıkları gözlemlenmiştir.

Son dakika corona virüsü haberleri tüm dünya tarafından merak edilen bir konudur. Haberlerden bazıları aşağıdadır.

 • Avrupa’da 20 binin üzerinde can kaybı vardır.
 • Rusya corona virüsüne özel sıtmaya karşı kullanılan bir ilaç tanıttı.
 • İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Sağlık Bakanı da corona virüsüne yakalandı.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde corona virüsünden ölen kişi sayısı birdir.
 • Ürdün’de de henüz tek ölüm gerçekleşti.
 • Amerika’da vaka sayısı ve ölenlerin sayısı binlerin üzerine çıktı.
 • Türkiye’nin Rize şehrinde birçok köy karantina altına alındı.
 • Yozgat’ın Yukarıkarahacılı Köyü corona virüsüne dair alınan tedbirler kapsamında karantina altına alındır.
 • Dünya Covid-19 salgını ile meşgul iken Hanta virüsünün bir türü olan Andes virüsü ortaya çıktı. Bu virüsün de insandan insana bulaştığı ifade edildi.


Bu yazı 2165 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Demet
Demet
Ziyaretçi
29 Mart 2020 16:17

🙁 Evet hergün artıyor allah sonumuzu hayra çıkarsın 108 kişi olmuş 🙁

Semra
Semra
Ziyaretçi
28 Mart 2020 20:49

Her geçen gün daha kötü oluyor gibi 🙁 en kısa sürede son bulsun inşaallah çok dua etmek lazım çok

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x