yandex
Kurban Bayramı Ne Zaman 2021 | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Kurban Bayramı Ne Zaman 2021

Kurban Bayramı Ne Zaman 2021

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Kurban Bayramı Ne Zaman 2021, 2021 Kurban Bayramı Tatili, Kurban Bayramında Hangi Hayvanlar Kesilebilir, Kurban Bayramında Kimler Kurban Keser, 2021 Kurban Bayramı Kaç Gün?, Kurban Bayramı Kaç Gün İzin Var? Detaylar Yazımızda.

Kurban Bayramı Ne Zaman 2021

Kurban Bayramı her yıl öne geldiği gibi bu yıl daha erken gerçekleşecektir. Müslümanların dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramına az kaldı. Kurban Bayramı hakkında bütün detaylı bilgiler yazımızda yer alacaktır.

Kurban Bayramı Tatili

Kurban Bayramı ne zaman 2021 tatili bekleyenler için merak konusu. Kurban Bayramı bu yıl Temmuz’un sonuna doğru gelecek. 4 gün olan Kurban Bayramı tatili için tarihler şu şekilde:

 • Kurban Bayramının Arefe günü 19 Temmuz 2021 tarihinde Pazartesi günü
 • Kurban Bayramının ilk günü 20 Temmuz 2021 tarihinde Salı günü
 • Kurban Bayramının ikinci günü 21 Temmuz 2021 tarihinde Çarşamba günü
 • Kurban Bayramının üçüncü günü 22 Temmuz 2021 tarihinde Perşembe günü
 • Kurban Bayramının dördüncü günü 23 Temmuz 2021 tarihinde Cuma günü

Kurban Bayramı tatili yukarıda sayılan tarihlerde gerçekleşecektir. Salı günü başlayan bayram Cuma günü son bulacaktır.

Kurban Bayramı Ne Zaman 2020

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?

20 Temmuz 2021 Salı tarihinde başlayan Kurban Bayramı tatili 23 Temmuz 2021 Cuma günü son bulacak merak edilen konulardan biri de tatilin uzayıp uzamayacağı.

Kurban Bayramı ne zaman 2021 Temmuz’un sonuna doğru gerçekleşecek ve 19 Temmuz 2021 Arife günüyle birlikte gelecek hafta sonunu’da sayarsak 7 günlük tatil 25 Temmuz 2021 Pazar günü son bulacak.

Kurban Bayramı tatilinin uzaması veya kaç gün olacağı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Kurban Bayramında Kurban Ne Zaman Kesilir?

Kurban Bayramı ne zaman 2021 sorusunun yanında kurbanın bayram boyunca hangi günler içinde kesilebileceği de merak konusu. Kurban Bayramında kurban kesecek kişiler ne zaman ve hangi vakitlerde kesileceğini merak etmektedirler.

Bayramda kurban kesecek kişiler Kurban Bayramını ilk üç günü boyunca kurban kesimi yapabilirler. Kurban kesimin vakti ise, bayram namazı kılınması halinde bayram namazından sonra, bayram namazı kılınmaması halinde ise sabah ezanından sonra kurban kesimi yapılabilir.

Kurban kesecek kişiler üçüncü günde güneşin batmasına dek kurbanlarını kesebilir. Kurbanın kesilmesi için genel olarak ilk gün tercih edilir. Mezheplere göre farklılık gösteren kurban kesimi, şafi mezhebine mensup olan kişiler için kurban kesimi dördüncü günde yapılabilir.

Kurban Bayramı Ne Zaman 2020

Kurban Nedir?

Kurban Bayramı ne zaman 2021 tarihi açıklığa kavuştuktan sonra kurbanın ne olduğunu anlatmakta fayda vardır. Kurban kesimi dinsel olan buyruğu yerine getirmek için kesilir. Bazı durumlarda adak için de kurban kesimi yapılır.

Kurbanın anlamını inceleyecek olursak Allah’a yakınlaşmak için aracı olan şey anlamı taşır. Dini terimde ise, Kurban Bayramında usule uygun olarak kesilmeye denir. Kurbanın bir diğer anlamı ise Allah adına her şeyi feda etmek demektir.

Kurban Bayramında kurban kesimi için farklılıklar olduğunu söylemiştik. Mezhepler açısından bir diğer durum ise, kurban Hanefi mezhebine ait olan kişiler vacip olması, diğer mezhepler için ise sünnet-i müekkede olmasıdır.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Kurban Bayramının Dayanağı ve Amacı

Kurban Bayramının dayanağı yıllardır süre gelen bir durumdur. Hz. İbrahim oğlunu Hz. İsmail’i Allah’a kurban etmek için kesecekken, Allah’ın Hz. İbrahim’e kesmesi için hayvan göndermesi ve onu kesmesini istemesi üzerine yıllardır yapılmaktadır.

Kurban Bayramında kurban kesmenin amacı ise Allah’ın rızasını kazanmak için yapılır. Kurban kesilmesi durumunda Allah’a daha da yakınlaşılacağına inanılır. Kurban kesen kişi Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapar. Ayrıca Kurban Bayramı yardımlaşmanın önemini ortaya koyar.

Kurban Bayramı ne zaman 2021 Temmuz ayında gerçekleşecektir. Kurban Bayramında kurban kesmenin amacına ulaşmak isteyen kişiler Temmuz ayında bu işlemi yapabilirler.

Kurban Bayramında Hangi Hayvanlar Kesilebilir?

Kurban Bayramı ne zaman 2021 öğrenen kişiler Temmuz ayı içinde kurbanlarını keseceklerdir. Kurban Bayramında hangi hayvanların kesilebileceğini bilmek çok önemlidir. Kurban Bayramında kesilebilecek hayvanlar şu şekildedir:

 • Koyun
 • Keçi
 • Sığır
 • Manda
 • Deve

Kurban Bayramında kesilebilecek hayvanlar bu şekildedir. Ancak kesilecek bu hayvanlarında bazı koşulları sağlaması gerekir. Koyun ve keçi kesmek isteyen kişiler bu hayvanların yaşının en az 1 olması gerekir. Manda ve sığır kesecek kişiler için yaşın 2, deve kesecek kişiler için ise devenin 5 yaşında olması şartı vardır.

Koyunlar için istisna olan durum, koyun 6. ayını tamamlaması halinde eğer büyük bir yapıya sahip ise kesime uygun olduğu söylenir. Hz. Muhammed’in hadislerine göre, koyun ve keçi 1 kişi ile, manda ve deve ise 7 kişi ile kesilmesinin uygun olduğu söylenmiştir.

Kurban Bayramında Kimler Kurban Keser

Kurban Bayramı ne zaman 2021 Temmuz ayı içinde gerçekleşecektir. Kurban Bayramında kimlerin kurban kesebileceği de en çok merak edilen konular arasındadır. Ergenlik dönemine girmiş ve belli bir zenginliğe sahip olan kişi Kurban Bayramında kurban kesebilir.

Kurban kesecek kişinin borcu dışında 80.18 gram altını olan ya da bu gram değerinde parası olan kişi dinen zengin sayıldığı için kurban kesmelidir. İbadetler bireysel olduğu için eşler ayrı ayrı kurban kesimi yapmalıdır.


Bu yazı 3318 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Yahya Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları sizlere Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Burç uyumları, Fıkralar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Şairler, Emojiler ve daha sayamadıklarımı Eniyisozler.net Adresimizde bulabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x