yandex
Lösemi Nedir?, Belirtileri Nelerdir?, Tedavisi Nasıldır? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
Günün Sözü

Lösemi Nedir?, Belirtileri Nelerdir?, Tedavisi Nasıldır?

Lösemi Nedir?, Belirtileri Nelerdir?, Tedavisi Nasıldır?

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Lösemi Nedir?, Lösemi Belirtileri Nelerdir?, Lösemi Tedavisi Nasıldır?, Kadınlarda Lösemi Belirtileri, Lösemi Evreleri, Lösemi 4. Evre Yaşam Süresi, Lösemi Belirtileri Kan Tahlili Sonuçları, Yaşlılarda Lösemi Belirtileri, Lösemi Miyim Testi, Kan Kanseri Son Evre Belirtileri, Kan Kanseri Yaşam Süresi Detaylar Yazımızda.

Lösemi Nedir?

Lösemi, vücutta olan beyaz kan hücrelerinde oluşur aynı zamanda kan kanseri ya da kemik iliği kanseri olarak da isimlendirilir. Beyaz kan hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ile lösemi meydana gelir.

Vücutta yer alan sağlıklı beyaz hücreler iltihaba karşı vücudu korur; ancak meydana gelen anormal beyaz kan hücreleri sağlıklı beyaz kan hücrelerin çalışmasına izin vermez

15 yaş altı çocuklarda en çok görülen kanser türü olan lösemi aynı zamanda 55 yaşını geçmiş yetişkinlerde de meydana gelebilir. Lösemi belirtileri yetişkin olarak vücut direncinin düşmesi, kansızlık ve ciltte solma örnekleri verilir.

Löseminin tedavisinde başarı oranı günden güne artıyor bunun nedenleri arasında hasta bakımına verilen önem ve laboratuvar imkânları yer alır.

Bu hastalık için kemoterapi uygulanır; ancak kemoterapiden yarar sağlanamaz ise kemik iliği yani kök hücre nakli tercih edilir.

Lösemi Nedir?, Belirtileri Nelerdir?, Tedavisi Nasıldır?

Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi belirtileri günden güne artan hastalıklardan biri halini almıştır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi burada da önemlidir.

İnsan vücudu aslında pek çok hastalık ile ilgili vücudu uyarır bu konuda kişilerin, vücudun gösterdiği tepkilere dikkat etmesi gerekir. Ateşi yorgunluk, halsizlik, kansızlık, istenmeyen kilo kayıpları, kemik ağrısı ve kanamalar önemsenmesi gereken uyarılar arasında sayılır.

Lösemi 4. Evre Yaşam Süresi

Kanserin her evresi insanın hayatından da bir şeyler götürür. Lösemi 4. evre en yüksek, ileri aşaması ve kanserin son evresidir. 4. evre hastalığın vücutta ilerlediğini ve tedavi şansının da oldukça düşük olduğunu anlatır.

Hasta, hayati tehlike taşıyan kritik bir dönemi yaşar. Bu evrede yapılan tedaviye hasta olumlu yanıtlar verse de, hastalık vücutta muazzam bir tahribata sebep olmuştur bu neden ile vücuttan tam anlamı ile atılması günümüzde mümkün değildir. Kanserli hücreler vücuda yayılmıştır ve günümüzde tedavi yöntemleri son evrede çaresiz kalır.

Kanserleşmemiş normal kan hücreleri vücutta hala olabilir; ancak bu hücreler vücut fonksiyonlarını devam ettirmekte yetersiz kalır.

Son Evre Belirtileri;

  1. Devamlı yaşanan nefes darlığı
  2. Geçmeyen ateş
  3. Uyku halinin sıklaşması
  4. En kolay işlerde bile çabuk yorulma
  5. Soluk bir cilt

İdrarda kan görme ve morluklar da diğer belirtileri arasında bulunur.

Lösemi Evreleri

Lösemi evreleri kanserin vücuttaki yayılmasını tanımlayabilmek için evre kelimesi kullanılır. Lösemi 4 evre şeklinde olur. İlk iki evre daha az korkutucuyken özellikle 4.evre en zor olan kısmıdır. Son evre bir anlamda yaşamın sonuna gelindiğini de gösterir.

Lösemi Nedir?, Belirtileri Nelerdir?, Tedavisi Nasıldır?

Lösemi Belirtileri Kan Tahlili Sonuçları

Lösemi belirtileri kan tahlili ile ortaya çıkar. Yapılacak olan Hemogram ya da CBC gibi tam kan sayımı testlerinde kişinin lösemi olup olmadığı ortaya çıkar.

Kanser hücreleri ‘’blast’’ olarak geçer. Kanda yapılan test ile blast hücrelerinin fazla çıkması sonucu lösemi tanısı konulabilir. Kemik iliğinden de alınacak biyopsi ile iliğin blast hücreleri ile tutulup tutulmadığı ortaya çıkar. Lösemin türü ve bulunduğu evreye göre tedavi yönteminde farklılıklar olabilir.

Yaşlılarda Lösemi Belirtileri

Hastalığın belirtileri farklı hastalık belirtilerine de benzediği için bazen önemsenmeyebiliyor. Doktora gitmeyen hastalarda seyir ağırlaşıp belirtiler daha çoğalabilir. Bu neden ile muhakkak ki doktora gitmek gerekiyor. Bir kan testi ile hastalığın olup olmadığı söylenebiliyor.

Yaşlılar için en önemli lösemi belirtisi halsizliktir. Günlük aktivitelerde yaşanan halsizlik, iştahsızlık, gece terlemeleri, nefes darlığı, ciltteki solukluk kanamaların geç iyileşmesi, diz-kalça ya da omuzlarda ağrı ve sebepsiz olan karın ağrıları lösemi belirtileri arasında yerini alır.

Lösemi Nedir?, Belirtileri Nelerdir?, Tedavisi Nasıldır?

Lösemi Miyim Testi

Kan kanseri, vücut hücrelerinde ilerleme hızına göre akut ya da kronik olarak ikiye ayrılır.

Akut lösemiler çocukluk çağında da erişkinlik zamanında gözlemlenir iken kronik lösemiler çocukluk çağında değil daha çok erişkin çağda ortaya çıkar. Akut lösemiler kronik lösemiye göre daha saldırgan ve hızlı ilerleyen bir türdür. Özellikle akut lösemili için hızlı tanı konulması hayati önem taşır aksi takdirde hasta günler ya da haftalar içinde hayatını kaybedebilir.

Kronik lösemileri ise daha yavaş ilerliyor ve uzun süre belirti vermeden sessiz kalabiliyorlar. Bu neden ile hastanede yapılacak kan sayım testi lösemi belirtileri kan değerleri ile hastalığın olup olmadığını ortaya koyuyor bu neden ile vücudu iyi tanımak ve yolladığı sinyalleri iyi anlamak gerekiyor.

Lösemi Nedir?, Belirtileri Nelerdir?, Tedavisi Nasıldır?

Kan Kanseri Son Evre Belirtileri

Doğum, büyüme ve ölüm bir döngü olarak insan hayatında yer alır. Doğum olduğu sürece ölüm de hayatın bir gerçeğidir. Son evre hayatın sonuna geldiğini de işaret eder. Kan kanseri son evre belirtileri arasında öncelikle hastanın artık günlük aktivitelerini birinin yardımı olmadan yapamaması yer alır.

Hasta aynı zamanda yatmayı tercih eder ve kilo kaybı yaşar. Zor uyur, zor uyanır. Uyuyabilmek için sakinleştiriciye ihtiyaç duyar. Daha az yemek yer, odaklanma sorunu ortaya çıkar ve iletişimde güçlük yaşar.

Kan Kanseri Yaşam Süresi

Kan kanseri ya da lösemi olarak bilinen bu kanser türü 20 yıl öncesine kadar korkutucu iken şu anda tedavilerde gelişmeler ile yaşam süreleri uzatılabiliyor. İlk olarak ortaya çıkan belirtileri ve vücudun yolladığı uyarıların ciddiye alınması ve doktora başvurulması önem taşıyor.

Kan kanserinin alt türü olan KML (Kronik Miyelositer Lösemi) için 10 yıllık bir yaşam süresinden söz ediliyor. Hastaların % 90 gibi bir çoğunluğunda 10 yıl yaşayabildikleri saptanmıştır. Hastalık ne kadar erken teşhis edilebilir ise o kadar tedavi şansı fazla olur. Son evreyi yaşayan hastalarda maalesef ki tedavi şansı da düştüğü için erken teşhis her daim hayat kurtarıyor.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 230 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Güzel Sözler, Mesajlar, Yemek Tarifleri, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Resimli Sözler, Resimli Şiirler Sitemizde Yer Almaktadır... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri sitemizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için uzman yazarlar tarafından hazırlanmaktadır. Bu alanda yer alan bilgiler bir öneridir. Özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x