Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Bu Yazımızda Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?, Metanetli Çocuk Yetiştirmek, Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek, Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları, Başarılı Çocuklar Yetiştirmek İçin Yapılması Gerekenler, Özgüvenli Çocuğun Özellikleri, Metanetli Olmak Ne Demek, Çocuğun Girişken Olması İçin, Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek Detaylar Yazımızda.

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocukların büyüdükçe geliştirmesi gereken nitelikler, beceriler ve özellikler neler olmalı? Bu soruya binlerce yanıt verilebilir ama ebeveynlerin büyük bir çoğunluğu, çocuklarının öncelikle kendine güvenen bireyler olmasını ister. Peki, çocuğun kendine güvenmesi ona öğretebileceğin bir şey mi?

Yanıt, elbette. Ebeveynler çocuklarının özgüvenli bireyler olmaları için onlara yardımcı olabilir.

Peki, bunun için ne yapmak gerekiyor? Özgüvenli çocuğun özellikleri nelerdir diye bakınca birçok ebeveynin atladığı önemli bir beceri var, o da metanetli olmak. Peki, metanetli olmak ne demek? Metanetli olmayı kısaca

uzun vadeli hedefleri başarmak için tutku ve sabır

diye açıklayabiliriz. Metanetli olabilmek, bir yetişkinin hayatı için oldukça önem taşıyor ama buna rağmen çoğu ebeveyn çocuklarına bu yetiyi kazandırmayı ne yazık ki unutuyor. Peki, çocuklarımıza küçük yaştan itibaren bu özelliği kazandırırsak ne olur?

Metanet, başarılı olmak için kişinin IQsundan çok daha önemli bir özellik. Yani çocuğunun çok zeki olması, gelecekte kesinlikle başarılı bir birey olacağı anlamına gelmiyor. Oldukça harika bir çocuk olabilir ancak eğer doğru motivasyonu yakalayamazsa, başarıyı da yakalayamayacaktır.

Metanet, uzun vadeli başarı için önemli bir belirleyicidir. Eğer başarısızlıktan sonra çocuğun kendini toplayıp, yeniden deneyecek gücü kendinde bulamazsa, bunu bir yetişkin olduğunda nasıl yapacak? Ayrıca metanet, çocuğun girişken olması için de olmazsa olmaz becerilerden birisi. Hepimiz biliyoruz ki, herkes ergenliğinde mutlaka bir aşk acısı yaşıyor. Metanetli ergenler hayatlarına devam edebilirken, metanetsiz olanlar genelde içlerine kapanıyor ve yeni birine açılma konusunda ömrü boyunca sorun yaşıyor.

Çocuklarımızın karşılaşacakları her sorunda veya tecrübe edecekleri her başarısızlıkta güçlü kalıp, bir çözüm üreterek başarıyı yakalamaları ne iyi olurdu, değil mi? İşte, aşağıda metanetli ve özgüvenli çocuk yetiştirmek için işine yarayabilecek bazı tüyolar bulabilirsin.

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuğunu Teşvik Etmen Çok Önemli

Çocuğun bisiklet sürmeyi öğrenmek istediğinde her düştükten sonra ayağa kalkıp, tekrar mı denedi yoksa ilk düşüşten sonra pes mi etti?

Eğer pes etmiyorsa sorun yok ama ya pes ediyorsa? Eğer çocuğun mızmızlanıp, canının yandığını söyleyerek başka bir gün bisiklet kullanmayı öğreneceğini söylüyorsa bu noktada devreye girip, çocuğunu teşvik etmen gerekiyor.

Kolay pes etmek veya en ufak zorlukta hedeflerini başarmayı ertelemek kesinlikle metanetli bir bireyin karakteristik özelliği değil. Çocuğunu yeniden denemesi için teşvik etmen gerekiyor. Bunun için

Hadi tekrar dene, bu sefer yapacağını biliyorum ve sana güveniyorum

veya

Yeniden düşsen bile kalkıp tekrar deneyeceğini ve en sonunda bisiklet sürmeyi öğreneceğini biliyorum

gibi teşvik edici şeyler söyleyebilirsin.

Özgüvenli çocuk yetiştirmek isteyen her ebeveyn çocuğunu teşvik etmeli. Teşviklerin, çocuğunun başarılı olana kadar tekrar denemesi gerektiği konusunda ona motivasyon kaynağı olur.

Eğer yapamayacağını veya yapmaması gerektiğini düşünürse, bu durumda bu kolay ama kaçamak yolu tercih edecektir. Düşünceler ve inançlar dünyadaki en güçlü şeyler. Eğer çocuğun bir şeyi yapmakta başarısız olduğuna inanırsa, o zaman o konu hakkında her zaman başarısız olur. Bir bireyin kendine inanması için küçük yaşta ailesi, etrafındakiler ve öğretmenleri tarafından teşvik edilmesi gerekir.

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler

Çocuğunu Destekle

Kaç kez birinin ona inanmasıyla başlayan çeşitli başarı hikayeleri duydun?

Bir annenin, babanın veya öğretmenin çocuğa olan inancı ve bu inancı sözlü olarak çocuğa ifade etmesi, o çocuğun başarılı olabileceğini bilmesi için çok önemli. Kelimeler de oldukça güçlü iletişim araçlarıdır. Çocuğunun, tekrar ve tekrar denemek zorunda kalsa bile eninde sonunda başarılı olacağını duymaya ihtiyacı var.

Bir ebeveyn olarak çocuğunun en büyük destekleyicisi olmalısın. Bir şeyi başarması için onu desteklemen gerektiği kadar, pes etmemeleri ve savaşmaya devam etmeleri için de desteklemelisin.

Çocuğunu Zorlamamalısın

Unutma ki, denemeye devam etmesi için çocuğunu zorlayamazsın. Bunu kendi başına yapması gerekiyor.

Örneğin, çocuğumun ayakkabı bağlamayı öğrenmesi gerçekten zorlu bir süreç olmuştu. İlk birkaç denemeden sonra pes etti. Ne kadar teşvik etmeye çalışsam da kesinlikle bağcıkla bir daha uğraşmak istemiyordu. Yaklaşık 3-4 ay kadar bağcıklarından uzak durduktan sonra tekrar denedi.

Motor becerileri biraz daha geliştiğinden ve algısı arttığından ikinci denemesinde başarıya ulaştı. Bu 3-4 aylık süre boyunca onu bağcıklarını bağlamayı öğrenmesi için zorlamış olsaydım, bu sadece bolca göz yaşına ve tartışmaya neden olacak saçma bir süreç olurdu.

Bunun yerine biraz ara verdik ve daha sonra tekrar denedik. Henüz öğrenmeye hazır olmadığı bir şeyi öğrenmesi için onu zorlamak muhtemelen ikimize de zarar verirdi. İşte, bu gibi hareketler bir ebeveynin kaçınması gereken şeyler.

Ancak bazı durumlarda ebeveynlerin belirleyebileceği bazı sınırlar da var. Örneğin, eğer çocuğun bir aktiviteye başlarsa ve o dalda kötü olduğu için aktivite bitmeden bırakmak isterse, bir şeyi yarıda bırakamayacağını ve bunun bir seçenek olmadığını göstermek için o aktivite sonuna kadar sürdürülmeli.

Her ne kadar bir daha hayatında hiç koşu yarışı veya bir oyunu kazanamayacak bile olsa başladığı bir şeyi bitirmesi gerektiğini öğretmen çok önemli. Bu sayede yenilgi karşısında sabırlı olmayı ve bunun sonucunda da metanetli olmayı öğrenecek. Bu bir nevi onun karakterinin bir parçası olacak.

Eğer çocuk, uğraştığı her şeyde her zaman mükemmel sonuçlar alırsa, metanetli olmayı da öğrenemez. Kendisini zorlayacak şeyler denemek zorunda. Bir şeyde yeteri kadar başarılı olmadığında veya kötü olduğunda bu onun için kendisini zorlayan bir durumla yüzleşme fırsatı olur. Karakterini oluşturması için zorlu şeylerle yüzleşmek, her çocuk için çok önemlidir.

Çocuklar İçin Zeka Soruları ve Cevapları

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuğunun Duvarlarını Yıkmasını Sağla

Geçen yıl, kızım okulun ponpon takımına girmek istedi. Daha önce böyle bir aktiviteye hiç katılmadığı gibi koordinasyonu da genel olarak çok iyi değil. Hayatında bir sefer perende atmışlığı yok.

Ancak yine de bir ponpon kız olmak konusunda çok hevesli olduğundan bu isteğini kabul ettik ve o haftadan itibaren çalışmalara da başladılar.

Onu okuldan almak için biraz erken gidip çalışmalarını izlediğim zamanlarda ponpon kızlığın çocuğum için çok da uygun bir alan olmadığını kolayca görebiliyordum. Bir basket maçında ponpon ablalarını izleyip, heveslenmişti ve bu aktivite onun için harika bir şeydi. Hatta bir ara en büyük hayaliydi. Ama tezahüratları ezberlemek bir yana, hareketleri yapmaya çalışması bile gerçekten zorlanmasına yetiyordu. Bir gün yine onu izlerken yanıma ağlayarak geldi ve artık ponpon kız olmak istemediğini ve eve gitmek istediğini söyledi. Ona,

Hayır, bunu yapmayı sen istedin ve herkes başladığı işi mutlaka bitirmek zorunda

gibi bir açıklamada bulundum. Tabi, bir kere hayır demek yetmedi. Takımdaki yakın arkadaşlarının bile onun ponpon kızlığı bırakmayı istediğini bildiklerinden emin değilim çünkü devam etti.

Her akşam tezahüratları ezberlemeye çalıştı ve bu sırada ben de ona ucundan yardımcı olmaya çalıştım. Ne yazık ki bir şeyleri ezberleme konusunda pek başarılı değildi ve bu da onu biraz rahatsız ediyordu. Diğer ponpon kızların yanında söylemesi gerektiği şeyleri unutarak bazen büyük utanç yaşıyor ve genelde de kendini rahat hissetmiyordu. Ancak başladığı işi tamamlamadan o işi bırakamayacağını öğrenmesi, daha çok çalışmasına neden oldu. Yeniden utanç duymamak için tüm tezahüratları zor bela ezberledi.

O dönem bittiğinde ortalama bir ponpon kız olabilmişti. En iyisi değildi ama artık ekibe ayak uydurabiliyordu. Kendisi için zor olan şeyleri başarabileceğini deneyimleyerek öğrendi. Bu sayede, kendisini rahatsız eden ve onu zorlayan bir şey karşısında da başarı elde etti. Artık bunu hayatındaki diğer zorluklar için de başarabileceğini bilecek.

Tüm bunlar yüzünden ebeveynler olarak, çocuklarımız zorlukla karşılaştığında ve kendilerini rahat hissetmediklerinde onlara hemen müdahalede bulunmamalıyız. Eğer bunu küçük yaşta deneyimlemezlerse bir yetişkin olduklarında kesinlikle deneyimlemek zorunda kalacaklar. Ama bu sefer hayatları boyunca karşılaştıkları küçük zorluklarla sabretmeyi ve direnmeyi öğrenmeden, doğrudan yetişkin sorunları ile yüzleşecekler. Tahmin edebileceğin gibi bu da çocuğunu sudan çıkmış balığa çevirecek.

Çocuklarımızın zorluklarla başa çıkmalarına olanak tanımak onlara sabretmeyi öğretir. Bu sayede de gerçekten başarmak istedikleri zorlu şeyler karşısında metanetli olmayı öğrenirler.

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuğunun Başarısız Olmasına İzin Ver

Çocuğun hayattaki bazı şeylerde başarısız olacak. Bu yüzden bırak bununla yüzleşsin. Çocuğun başarısız olduğunda hemen panikleyip, müdahalede bulunma. Eğer başarısız olmazsa o zaman kendini toplayıp, yeniden deneme fırsatını da asla yakalayamaz.

Eğer çocuğumun gerçekten zorlu bir süreç yaşayacağını fark edip, onu ponpon kız takımından alsaydım başarısız olmayı ve mücadele etmeyi deneyimlemeyecekti. Hayatında yaşadığı bu ilk küçük başarısızlığı ona okulda öğrenemeyeceği bir ders öğretti. Elde ettiği sonuçta bir değişiklik yaratmak için çok çalışması ve sırf utanç duymamak için pes etmeyip, mücadele etmesi gerektiğini öğrendi.

Başarısızlık utanç vericidir. Duyduğun utançla başa çıkmayı öğrenmek ise korkularını yenmeni gerektirir. Çocuklar bunu yapmayı küçük yaşta öğrendiğinde bir yetişkin olana kadar bol bol pratik de yapma fırsatı yakalar. Yetişkin olduklarında er ya da geç bir konuda başarısızlığı zaten tadacaklar. Bu yüzden hayatta yaşayacakları hayal kırıklıkları ve başarısızlıklarla başa çıkabilmek için küçük yaştan başlayarak başarısız olma ve utanç duyma korkusunu yenmeyi öğrenmeleri her zaman daha iyidir.

Çalışmak, becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Korku, utanç ve başarısızlıkla yüzleşip, mücadele vermeye devam etmek ise sahip olmaları gereken önemli bir beceridir.

Eğer çocuğumu ponpon kız takımından alsaydım ve bırakmasına izin verseydim onun elinden başarısızlık ve utançla nasıl başa çıkabileceğini öğrenme fırsatını da almış olacaktım. Bu süreç boyunca utanç ve başarısızlık korkusunu yenmek veya azaltmak için sürekli olarak yeniden denemesi ve çok çalışması gerektiğini öğrendi.

Çalışmanın değerini ve başarısızlık ve korku karşısında sabırlı olup, mücadele etmeyi öğrenmesi paha biçilemez dersler. Çocuklarımızı bu gibi durumlardan kurtarmak isteriz çünkü onların uğraştıkları şeylerde başarılı olmasını isteriz ama eğer hayatları boyunca karşısına sadece başarılı olacakları şeyler çıkarsa, bir yetişkin olduğunda bu acımasız dünyada nasıl başarılı olacaklar?

Gelişmek için başarısızlığa ihtiyaç vardır. Çocukluklarında sürekli olarak ebeveynleri tarafından korunan çocuklar, yetişkin olduklarında başarılı olamıyorlar çünkü mücadele etme arzusu gibi bir yetenekleri olmuyor.

Bu gibi deneyimlerle çocuklar, başarılı olana kadar tekrar ve tekrar deneme yapmaları ve çok çalışmaları gerektiğini fark edip, mücadeleci ruhlarını geliştirirler.

Çocuğuna Tekrar Denemeyi Öğret

Tekrar denemesi için çocuğunu teşvik et. Asla ilk denemenin sonunda pes etmesine izin verme.

Hayatın ne kadar zor olduğunu biliyorsun. Eğer denediğimiz şeylerde ilk başarısızlıkta pes edersek hayatta asla büyük şeyler başaramayız. Bir şeyleri yeniden denemenin hayatın bir parçası olduğunu çocuklarımıza öğretmeliyiz.

Çocuğuna destek vererek ve onu teşvik ederek yeniden denemesine yardımcı ol. Onunla beraber çalışmayı öner ve eğer gerekirse ona rehberlik et. Ne yaparsan yap, çocuğunun başarısız olduğu şeyi mutlaka yeniden denemesini sağla.

Parçalara Ayır

Bazen başarısızlığın temel nedeni konu hakkındaki diğer bileşenlerde yeteri beceriye sahip olmadan her şeyi tek seferde yapmaya çalışmaktır.

Örneğin, matematik öğrenen bir çocuğa doğrudan sayıları nasıl toplayıp, çıkaracağı öğretilmiyor. İlk olarak bu işlemleri yapabilmesi için sayılar öğretiliyor. Ardından dört işlem, geometri, trigonometri sırasıyla öğretiliyor.

Eğer çocuğuna sayıları öğretmeden ondan 15 ile 17’yi çarpmasını istersen, elbette başarısız olacak.

Başarmak istediği şeyi parçalara bölerek çocuğunun yeniden denemesine yardımcı ol.

Kızımın ponpon takımı örneğine dönmem gerekirse; ilk başlarda kızım tezahüratları öğrenme konusunda pek başarılı değildi. Ardından evde birlikte çalışmaya başladığımızda her bir tezahüratı daha kolay ezberlenecek parçalara bölmesini sağladım. İlk kısmı öğrendikten sonra, diğer kısım üzerinde çalışıyor ve sonra hepsini birleştirip, tekrar çalışıyorduk. Özellikle benim açımdan oldukça sıkıcı bir süreçti ama sonuçta işe yarıyordu.

Her insan her beceriye sahip değil. Bu yüzden çocuğuna bazı şeyleri başarmak için onu parçalara bölebileceğini göstermek ve öğretmek, onun metanetli olmasına yardımcı olacak bir yöntem.

Bir başka deyişle, çocukluk döneminde çocuğuna metanetli olmayı öğretmen için ona büyük şeyleri küçük ve kolay başarılabilinir parçalara bölerek hedefine ulaşabileceğini öğretmen gerekiyor.

Çocuğunun Kendi Tutkusunu Bulmasına İzin Ver

Çocuğun harika bir piyanist olabilir ancak eğer buna karşı bir tutkusu yoksa o zaman bir piyanist olmak onu mutlu veya tatmin etmeyecektir.

Çocuğunun yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olman harika ama aynı zamanda hayatında tutku duyduğu şeyleri keşfetmesine de olanak tanımalısın.

İnsanlar iyi oldukları şeyi yaparak değil, tutkulu oldukları şeyi yaparak gerçek başarıyı elde edebilirler. Zaten tutkulu oldukları şey için de elinden gelenin en iyisini severek yapacağından zamanla en iyi yaptığı şey de o olur. Bu yüzden yapmaya bayılacağı şeyi bulması için çocuğunun bir dizi farklı etkinlikle ve ilgi alanıyla ilgilenmesine izin vermelisin.

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuğunun Elde Ettiği Sonucu Değil Gösterdiği Çabayı Takdir Et

Çocuğunun çabasını takdir etmen onu hem motive edecek hem de başarısız olsa bile denemeye devam etmesini sağlayacak. Eğer sadece sonuca odaklanırsan, çocuğun başarısız olacak, kaybetmiş hissedecek ve cesareti kırılacak.

Çok çalıştığına ve gösterdiği çabaya odaklanman, çocuğunun yeniden denemesi için onu motive eder. Oysa sadece sonuca odaklandığında risk almak da dahil olmak üzere her türlü başarısızlıktan kaçınmaya çalışırsınız.

Başarılı olmak için risk almaya ihtiyaç var. Bu yüzden elde ettiği sonuç istemediği bir sonuç bile olsa çocuğunun gösterdiği çabaya odaklanmayı alışkanlık haline getirmelisin çünkü denemeye devam ederse er ya da geç başarıyı da elde edecektir.

Çocuğuna Metanetli Olmak Konusunda Örnek Ol

Çocuğunun sadece ebeveyni değil aynı zamanda onun rol modelisin. Çocuklar başta ebeveynleri olmak üzere hayatlarındaki yetişkinleri örnek alırlar. Bir şeyleri başarma konusunda ne kadar metanetli olduğunu da gözlemliyor olacaklar.

Çocuklar ebeveynlerini her zaman izler. Henüz metanet ne demek bilmiyor olabilir ama çok çalışmak, pes etmemek, başarısızlıktan sonra tekrar denemek gibi şeyleri seni örnek alarak öğrenecek ve zaten tüm bunlar da metanetli olmanın yapı taşları.

Gelişime Dayalı Bir Düşünce Yapısına Sahip Ol

Çocuğunun metanetli olması için ona gelişime dayalı bir düşünce yapısı aşılaman çok yardımcı olacaktır. Çocuk gelişimi literatüründe iki tür düşünce yapısı var: sabit ve gelişime dayalı düşünce yapısı.

Sabit düşünce yapısına sahip bireyler başarısızlıktan korkar ve kolayca pes eder. Ancak gelişime dayalı düşünce yapısına sahip bireyler kendi yeteneklerine ve çok çalışarak ve öğrenerek bu yeteneklerini geliştirebileceklerine inanır. Bu düşünce yapısının çocukta oturması için en önemli yardımcılar ebeveyinlerdir.

Gelişime dayalı düşünce yapısını çocuğuna aşılamak için şunları öğretebilirsin:

  1. Çocuğuna hedef belirlemeyi öğret
  2. Her zaman “yapabilirim” tutumunu sergilemesini öğret
  3. Bir şeyi başarmak istediğinde bir strateji geliştirmesi gerektiğini öğret
  4. Hataların aslında bir öğrenme fırsatı olduğunu öğret
  5. Başarısızlığın hayatın bir parçası olduğunu öğret
  6. Motivasyonu için kendisiyle barışık olmayı ve kendisiyle konuşması gerektiğini öğret

Son Söz

Metanetli olmak sadece yetişkinlere has bir özellik değil, aksine çocuklara küçük yaştan başlayarak aşılanması gereken bir yetenektir. IQ ile kıyaslandığında başarı için metanetli olmak çok daha önemli. Bu yüzden çocuğuna bu yeteneği erken yaşlarda kazandırmak için eğitimlere başlamak en iyisi.

Bir ebeveyn olarak çocuğuna metanetli olmayı öğretmen için ilk olarak metanetli bir örnek olman gerektiğini de asla unutmamalısın.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626061302137/


Bu yazı 2343 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Fıkralar, Şairler ve dahasını Sitemizde Bulabilirsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.
9 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Funda
Funda
Ziyaretçi
6 Ocak 2020 21:42

Çocuklarımın özgüveni üzerinde benim yetiştirmem kadar ortamın çevrenin de etkisi var görüyorum bunu.

Gülay
Gülay
Ziyaretçi
6 Ocak 2020 18:58

Benden bir tavsiye benim çocuğum özgüvenli ne gerek var demesin kimse bu taktikleri uygulayın.

Fatma
Fatma
Ziyaretçi
5 Ocak 2020 18:32

Bazı anneler çocuğum özgüvenli olsun serbest bırakayım diyerek yanlış yapıyorlar ama bu yazıyı dikkate almak lazım

Tuğçe
Tuğçe
Ziyaretçi
4 Ocak 2020 22:49

Bir çocuğun özgüvenli olması çok önemli ya kendi ayakları üzerinde durabilmesi fikirlerini rahatça söylemesi bizlerin yetiştirmesine bağlı cidden

Leyla
Leyla
Ziyaretçi
2 Ocak 2020 22:44

Benim bir psikolog arkadaşım vardı o da böyle şeyler söylüyordu ama önemli olan uygulamak arkadaşlar

Bahadır
Bahadır
Ziyaretçi
2 Ocak 2020 20:41

Beyler benim gibi tek başınıza çocuk yetiştiriyorsunuz bu konulara önem verin gerçekten önemsemezseniz ilerleyen yıllarda problemler yaşayabilirsiniz

Tahra
Tahra
Ziyaretçi
1 Ocak 2020 10:01

Açıkcası bazı noktalarda çok yanlış yapıyormuşum bunu öğrenmiş oldum sağolun.

Yakup
Yakup
Ziyaretçi
31 Aralık 2019 23:37

Biraz da evdeki ortamla da alakalı çocuğun özgüvenli yetişmesi dikkatli olmak lazım vallah

Vedat
Vedat
Ziyaretçi
30 Aralık 2019 23:36

Anne baba olmadan önce de bu tür yazıların okunması gerekiyor burdan bütün ebeveyn adayları için söylüyorum

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
9
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x