Günün Sözü
var today_obj=new Date() var today_date=today_obj.getDate() var tips=new Array() var tiptitle='' tips[1]='Öfke her zaman hüsranla sonuçlanan beklentilerden gelir.' tips[2]='Yarı doğrudan çekinin. Yanlış yarısına sahip olmuş olabilirsiniz.' tips[3]='Zayıflar asla affedemez. Affetmek güçlülerin özelliğidir.' tips[4]='Sevincimize en büyük engel kırgınlıktır.' tips[5]='Umut, sahip olduğunuz hissin daimi olmadığı hissidir.' tips[6]='Bugünü şükrederek geçirmeyen birisinin elbette ki yarınları güzel olamaz.' tips[7]='Aşk, davaya benzer, cefa çekmekte şahide: şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.' tips[8]='Yaşam ince bir cam gibidir, beklenmedik bir anda kırılabilir.' tips[9]='Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.' tips[10]='Aşk, âşıkı şîr eder, aslanı zencir eder, katı taşı mum eder.' tips[11]='Şikayet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.' tips[12]='Bir kadının aklindakini yapmasını sadece geciktirebilirsin, engelleyemezsin.' tips[13]='Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.' tips[14]='Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.' tips[15]='İnsanın Özü ne ise Gözü de onu görür!' tips[16]='Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana.' tips[17]='Bir kadının kaderi sevdiği adamın ihanetiyle sevmediği adamın sadakati arasında çizilir.' tips[18]='Sevgi, bir kırgınlığın gölgesinde üşüyen samimiyettir bazen.' tips[19]='Zaferin büyüklüğü, Savaşın çetinliği ile ölçülür.' tips[20]='Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.' tips[21]='İlim yalnız zekâyı değil ahmaklığı da arttırır.' tips[22]='Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.' tips[23]='Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.' tips[24]='Sadık köpek dayağa dayanır, fakat sadakati dayakla değil okşamakla sağlanmıştır.' tips[25]='Kusurumuz ne kadar çoksa, o kadar kusur ararız.' tips[26]='Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.' tips[27]='Kalp söze başlayınca akıl sağır olur.' tips[28]='Hakikat güneşini örten bulutların en kesifi menfaattir.' tips[29]='Fırtına denizde bir kuvvet eseri, insanda aksine bir zaaf eseridir.' tips[30]='Yüzünüzün ay gibi parlak ve bayram edeceğiniz günlerin hiç bitmemesi duasıyla.' tips[31]='Yolunu bulmaktan umudunu kesme, çünkü umuttur insana yol gösteren. ' document.write(tiptitle) document.write(tips[today_date])" target="_blank">
Mutlu Çocuk Gelişimi için Öneriler | Çoçuk Eğitimi

Mutlu Çocuk Gelişimi için Öneriler | Çoçuk Eğitimi

Bu Yazımızda Mutlu Çocuk Gelişimi için Öneriler, Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Ailelere Öneri, Mutlu Çocuk Çocuklar Yetiştirmek İçin Altın Değerinde Öneriler, Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin Öneriler, Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 8 Altın Kuralı, Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır, Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı Detaylar Yazımızda.

Mutlu Çocuk Gelişimi için Öneriler

Her ebeveyn çocuklarının mutlu ve sağlıklı gelişmesi için büyük çaba sarf etmektedir. 0-12 yaş çocukların bağışıklık sistemi zayıf olduğu için sağlık konusuna daha çok dikkat edilmesi gerekir. Şunu unutmamalısınız ki çocuğunuzun sağlığı ne kadar iyiyse mutluluğu da aynı orantıda iyi olacaktır. Yapılan bir takım araştırmalar doğrultusunda mutlu çocuk gelişimi adına bir takım bilgileri sizler ile paylaşacağız. Öncelikli olarak vurgulayacağımız konu sizinle paylaştığımız bilgiler üzerine olacak. Bu bilgiler tamamen yoğun araştırmalar doğrultusunda ve uzmanların önerilerinden yola çıkarak düzenlenmiştir. Bakalım sağlıklı ve mutlu çocuk gelişimi için uzmanların önerileri nelermiş;

Mutlu Çocuk Gelişimi için Öneriler

BEDEN SAĞLIĞINA DİKKAT EDİP RUH SAĞLIĞINI UNUTMAYIN

0-6 yaş arasındaki çocuklar bu dönemde gelişimlerini en üst noktalara taşırlar. Yani bu dönemde çocuğunuz beyin gelişimini tamamlayıp bambaşka bir döneme giriyor demektir. Çocukların en hızlı şekilde gelişme gösterdiği dönem olduğu için sizi daha çok dinlemeye ve ilginize ihtiyacı vardır. Onlara ilgi göstererek daha çok küçük yaştan bir sanat dalına yönelmesine sebep olabilirsiniz. Zihinsel becerilerini geliştirmek için önemli bir nokta olan sanat eğitimi ülkemizde son yıllarda çok popüler olmaya başladı. Görsel sanatların yanında işitsel sanatlarda çocukların dikkati ve zihin gelişimi konusunda çok büyük öneme sahiptir. Daha çok küçük yaşlarda sanata yöneltilen çocukların kendilerini daha iyi ifade ettikleri bilinmektedir. Bununla birlikte hayal gücü konusunda ise diğer yaşıtlarına göre avantajlı duruma geçmiş demektir.

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl Artırılır?

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

KENDİLERİNİ ÖZGÜRCE İFADE ETMELERİNE MÜSAADE EDİN

Çocuğunuza her zaman kızmadan, azarlamadan, tehdit dili şeklinde davranışlarda bulunmayın. Yanlış bir düşüncede bir fikir üretse bile onu sıkılmadan dinleyin. Kendini ifade etmesine fırsat tanıyın. Daha sonra düşündüğü ve ifade ettiği şeyin yanlış olduğunu olumsuz örnekler göstermeden güzel bir dille açıklayın. Bir harekette bulunmak istiyorsa eğer onu engellemeyin. Sonucunda üzüleceği bir hareket bile olsa ona izin verin. Hayal kırıklıkları ile mücadele etme konusunda son derece önemli bir hareket yapmış olacaksınız. Çocuklar her zaman anne ve babalarını örnek aldıkları için hal ve hareketlerinize normalden daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizin çocuğunuzu dinlemeniz olumlu bir tavır sergilemeniz zamanla onun ifadelerini törpüleyecektir. Yanlı bir hareket içinde olduğunu sizin tavırlarınızdan anlayacaktır.

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

ÇOCUĞUNUZA TEMAS EDİN

Çocuklarınızı severken dokunun. Yüzünü ve başını okşayın. Çocuğunuza gülümsemeniz onun sosyal yaşam kalitesini arttırmak adına çok önemlidir. Kızacağınız bir davranış sergilediğinde gülümsemeyi kesin ve dokunarak bunun yanlış olduğunu söyleyin. Sizin ona dokunmanız kendisini iyi hissettirecek ve arkasında güvenebileceği bir kişinin olduğunu hatırlatacaktır. Yani yanlış bir eylem gerçekleştirse bile onun arkasında olduğunuzu bilecektir. Aynı zamanda bu tavır motivasyon ve kendine güven konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Çocuklar İçin Zeka Soruları ve Cevapları

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

SADECE İHTİYAÇLARI İÇİN YANINDA OLMAYIN

Özellikle tek çocuklu ailelerde çocuklar sürekli olarak kendilerine oyun arkadaşı aramaktadırlar. Sizi gelip rahatsız ederek onunla oynamanızı isteyebilirler. O an canınız çok sıkkın olsa bile ona belirtmeden oynayın. Oyun alanları çocukların tüm saflığını ve içsel duygularını döktüğü yerlerdir. Duygu ve düşünceleri ile birlikte yeteneklerini bile ortaya koyabildikleri bu yerlerden çocuğunuzu alı koymayın. Gerekirse ona resim yapabileceği bir duvar oluşturun. Bu sayede zihninde ne varsa oraya yansıtabilir ve düşünce gücünü geliştirebilir.

Metanetli ve Özgüvenli Çocuk Nasıl Yetiştirilir

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

TEKNOLOJİK ALETLER KONUSUNDA KISITLAYIN

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ne yazık ki ebeveynler çocuklarını başlarından savmak için tablet, bilgisayar ve telefon gibi yöntemlere başvururlar. Bu oldukça yanlış ve çocuğun gelişimini etkileyen bir durumdur. Her ne kadar teknolojinin faydaları çok olsa da çocuklar için bu durum geçerli değildir. Bu tür teknolojik aletler çocuğunuzun ilgi, beceri ve hayal güçlerini kısıtlandırmaktadır. Bu sebeple teknolojik aletlere alışmışsa bile kısıtlandırılmalı veya dikkatli şekilde takibi yapılmalıdır.

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Çocukların sosyal hayata karışabilmeleri ve arkadaşlıklar kurabilmeleri adına okul öncesi eğitimi çok önemlidir. Okul öncesi eğitim almamış çocukların okula başlamasındaki sıkıntıları birçok anne ve baba yaşamış, okula adapte olması konusunda zorlanmışladır. Çocuğunuzun bu sorunlar ile karşılaşmaması adına okul öncesi eğitim sayesinde yeni oyun arkadaşları ve oyun ablaları ile birlikte gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

KENDİNİZİ GELİŞTİRİN

Çocuğunuza nasıl davranmanız konusunda sizlerde sürekli olarak kendinizi geliştirmelisiniz. Ergenlik dönemi ve ergenlik dönemi sonrası nasıl davranacağınız konularına hazırlık yaparak kendinizi eğitebilirsiniz. Çocuğunuz ile aranızdaki iletişimin kopmaması adına sürekli aynı tavrı sergilemeniz zor olabilir. Bu konuda çeşitli uzmanlardan bilgiler alabilir çocuğunuzla birlikte kendi gelişiminize de katkıda bulunabilirsiniz.

Mutlu Çocuk Gelişimi İçin Öneriler

KENDİ RUH SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

Hiç kuşkusuz anne ve babaların ruh sağlığı çocukları da yakından ilgilendirmektedir. Ebeveynler arasında yaşanan aile sorunları hiçbir şekilde çocuğa yansıtılmamalıdır. Anne ile baba bu durumu kendi aralarında konuşarak çözmeyi bilmelidir. Ne yazık ki toplumumuzda kendimizi geliştiremediğimiz önemli konulardan biride bu durumdur. Anne ile baba arasında geçen tartışmalardan etkilenen çocukların gelişimi de olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Kendinizi tutamayacak kadar sinir probleminiz varsa en yakın bir uzmana danışmalısınız.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Pinterest Sayfa Linkimiz: https://tr.pinterest.com/pin/591308626059610639/


Bu yazı 2229 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Yahya Güloğlu Yahya Güloğlu Merhaba ben Site Sahibi Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak uzman yazarlarımız tarafından yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler alanın da yer alan bilgiler bir öneridir. Bunlarla bitmedi Resimli Sözler, Şiirler, Burçlar, Burç Uyumları, Emojiler, Fıkralar, Şairler ve dahasını Sitemizde Bulabilirsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
Zorunlu
Zorunlu
boşluk (:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler, inançlara saldırı içeren yorumlar, link web site adresi onaylanmamaktadır.
11 Yorumlar
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gülin
Gülin
Ziyaretçi
7 Ocak 2020 17:58

Ama harbiden bazı çocukların dili pabuç kadar demek ki anne babaları baya iyi yetiştiriyorlar demek doğru olur mu

Rahime
Rahime
Ziyaretçi
6 Ocak 2020 16:39

Ay benim komşum çocuğu ne derse onu yapıyor ilerisini düşünemiyorum evlerden ırak.

Sultan
Sultan
Ziyaretçi
5 Ocak 2020 16:53

Ben bu taktikleri uygularım uygulamasına da büyüdüğünde inşallah o da bize bu incelikle yaklaşır ☹

Zehra
Zehra
Ziyaretçi
4 Ocak 2020 21:45

Sanki bütün bunları yapınca şımarık bir çocuk olacakmış gibime geliyor ama dikkate alacağım yerler var elbette

musa
musa
Ziyaretçi
3 Ocak 2020 19:44

Ya şu zamane çocukları sizden benden fenalar bize pabucumuzu ters giydirirler mutlular onlar rahat bırakın bence 😀

Ömer
Ömer
Ziyaretçi
2 Ocak 2020 21:26

Annemin bizi yetiştiriken hep tebessüm dolu bakışını hatırlıyorum şimdi de ben çocuğuma dolu dolu gülümsüyorum

Sevda
Sevda
Ziyaretçi
1 Ocak 2020 21:15

Sinirliyken ya da öfke kontrolümü yapamazken çocuğumla irtibata babası geçiyor ruh halimiz çocuklar üzerinde etkili olabilir diye.

Sıla
Sıla
Ziyaretçi
1 Ocak 2020 17:42

Okul öncesi eğitimin çocukları gerçekten geliştirdiğine inanıyorum kendisinin farkına varıyor çocuk.

Sümeyye
Sümeyye
Ziyaretçi
1 Ocak 2020 00:13

Gerçekten çocuklar mutlu olunca etraftaki herkes mutlu oluyor ya ne kadar güzel

Can
Can
Ziyaretçi
31 Aralık 2019 21:10

Şu zamanki anne babalar çocuklarını tamamen teknolojiye boğmuş durumda ama neyse

Sinem
Sinem
Ziyaretçi
30 Aralık 2019 23:21

Zamanında bizim anne babamızda bu tür taktikleri bilseymiş keşke diyenler elini kaldırsın 😊

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar
11
0
Düşüncelerinizi çok isteriz, lütfen yorum yapın.x