yandex
Neden Örgü Örmeliyiz? | En iyi Sözler ve Blog Sitesi
İyi Bayramlar

Neden Örgü Örmeliyiz?

Neden Örgü Örmeliyiz?

data-ad-format="auto">

Bu Yazımızda Neden Örgü Örmeliyiz?, Örgü Örmenin Psikolojik Faydaları, Örgü Örmek Stresi Azaltıyor, Örgüden Yapılan Çocuk Kıyafetleri, Örgüden Yapılan Çocuk Oyuncakları, Örgü Örmek Beyninizi Çalıştırır, Örgü Örmek Depresyona İyi Gelir, Örgü Ören Kişiler Daha Kolay Uyur, Örgü Kıyafetler Hangi Mevsimlerde Giyilir? Detaylar Yazımızda.

Neden Örgü Örmeliyiz?

Son yıllarda organik yaşam anlayışı hayatımıza tekrar girmeye başladı. Organik yaşam sadece yemek ve içmekten ibaret değil. Örgü ve el işleri de organik yaşamın en güzel örneklerinden birisi.

Örgü denilince ilk olarak aklımıza çocuk kıyafetleri geliyor. Özellikle soğuk kış günlerinde çocuklarımızı koruyan en sağlıklı kıyafetler el örgüsü ile hazırlananlar oluyor. Son dönemlerde ise örgü kıyafetler yetişkinlerin dolaplarında sıklıkla karşımıza çıkarıyor. Moda dünyasının nabzını elinde tutan en büyük modacılar el işi örgülerle harikalar yaratıyorlar. Koleksiyonlarında bu örgü kıyafetlere yer veriyorlar. Defilelerin en güzel parçaları arasında yer alan örgüler büyük markaların etiketleri ile akıl almaz fiyatlarda satışa çıkıyor. Hal böyle olunca da biz yetişkinlerin örgüye bakışı değişiyor. Örgü Öğrenme, Örgü Nasıl Örülür?

Örgüden Yapılan Çocuk Kıyafetleri

Neden Örgü Örmeliyiz?

Çocuklar doğduktan sonra yetişkin bir birey olana kadar örgü kıyafetlerle büyüyorlar. Yenidoğmuş bir bebekken başlıyorlar örgü kıyafetler giymeye. Bu dönemde daha onlar doğmadan hırkalar, patikler ve yelekler onlar için hazırlanıyor. Onların büyüme ve hayata adapte olma süreçlerinde onları koruyan en sağlıklı giysiler bu örgüler oluyor. Bu giysilerin yanında el emeği battaniyeler en güzel örneklerle karşımıza çıkıyor. Soğuk kış günlerinde bebekleri sarıp sarmalayan ve onları sıcacık tutan örgü battaniyeler annelerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Çocuklar yenidoğan bebeklikten çıkıp çocukluk dönemine geldiklerinde kıyafetlerini tamamlayan ve örgüden yapılan en şık dış giyimler yine onların en sevdikleri arasında yer alıyor. Kız çocukları için jileler ve en renkli elbiseler örülüyor. Yine elbiselerine takım örülen şapkalar onların en şık aksesuarları oluyor. Erkek çocukları ise yelekler ve hırkalarla soğuğa meydan okuyor ve güçlerine güç katıyorlar.

Neden Örgü Örmeliyiz?

Okul çağlarında örgü kıyafetler en gerekli ihtiyaçları arasında yer alıyor. Önlüklerin üzerine giydikleri hırkalar onlara mevsimsel sorunlardan koruyor. Yine forma içerisine giydikleri anne eli değmiş örgü kazaklar en güzel koruyucuları oluyor. Örgü Örmenin Püf Noktaları

Örgüden Yapılan Çocuk Oyuncakları

Neden Örgü Örmeliyiz?

Son yıllarda ebeveynler çocuklarına oyuncak alırken oldukça özenli ve dikkatli davranıyorlar. Çin üretim sağlıksız plastikten üretilen oyuncaklar çocukların sağlıklarını ciddi ölçüde tehdit ediyor. Aileler bu konuda hassaslaştıkça örgüden yapılan ve adına Amigurumi denilen oyuncaklar oldukça büyük ilgi görüyor. Bu oyuncaklar tamamen el işçiliği ile yapılıyor. Uygun kalınlıkla olan amigurumi iplerini kullanarak istenilen karakterleri yaratmak mümkün. Bu oyuncakları istediğiniz büyüklükte yapmanız mümkün. Kabasını ördükten sonra sıra süslemeye geliyor. Kıyafetlerini ve aksesuarlarını çocuklarınızın zevkine göre yapabilirsiniz. Yapımı biten her bir amigurumiyi gönül rahatlığı ile çocuklarınızın oyuncak sepetine koyabilirsiniz. Emin olun daha sağlıklı bir oyuncak bulamazsınız.

Örgü Kıyafetler Hangi Mevsimlerde Giyilir ?

Neden Örgü Örmeliyiz?

Bilindiği üzere örgü kıyafetler genellikle kış mevsiminde tercih edilir. Soğuğa karşı iyi bir koruyucu olması bunun en büyük nedenidir. Özellikle dış giyim olarak tercih edilir. Hırka, süveter ve yelek modelleri en sık karşımıza çıkan örgü kıyafetlerdir. Yeni trendlere baktığınızda el örgüsü kazak ve hırkalar oldukça beğenilmektedir. Büyük markaların kış kreasyonlarında yer almaktadırlar. Burgu desenler, saç örgü desenler, nohut modeller en çok karşımıza çıkan el örgü modelleri arasındadır. Boğazlı ya da yuvarlak yaka örgü kazaklar özellikle gençlerin dolaplarında yer almaktadır.

Neden Örgü Örmeliyiz?

Ancak hepsi bu kadar değil. Modacılar örgü işlerini öyle çok sevdiler ki, yaz kış demeden her ürünü örgü ile yapmaya başladılar. En çok göz dolduranı ise örgü bikini ve mayolar oldu. Birkaç sezondur plaj giyiminin gözdesi olan örgü bikiniler merserize iplerle yapılıyor. Öyle şık bir görüntüye sahipler ki, neden şimdiye kadar plajları süslemediği pişmanlık konusu. Yine kombinleri tamamlamak adına yapılan en şık hareketlerden birisi örgü pareolar. Örgü bikinilerin en güzel tamamlayıcı olan bu parçalar plaj modasının gözdesi olmuş durumdalar.

Kadınların Yeni Gözdesi Örgü Elbiseler

Neden Örgü Örmeliyiz?

Artık kadınlar gece eğlencelerinde bile örgü elbiseler giyiyor desek abartmış olmayız. İp çeşitliliği ve tasarımcıların çılgınlığı bir araya geldiğinde örgü elbiselere hayatın her anında rastlamanız mümkün. En şık plaza kadınlarının da tercihi oluyor, gündelik yaşamla mücadele eden ev kadınlarının gün gezmelerinde de görebiliyorsunuz. Plajlarda da karşımıza çıkıyor, gece hayatında da. Modelleri, renkleri, boyları vb. değişkenler farklılık gösterse de hepsi el emeği göz nuru örgü ile yapılıyor.

Örgü Örmenin Psikolojik Faydaları

Örgü kıyafetler hem sizin hem de çocuklarınızın sıklıkla kullandığı parçalar arasına yer alıyor. Sunmuş olduğu şıklığın yanında sağlığınıza da iyi geliyor. Ancak örgü kıyafetleri giymenin dışında onları örmenin sağlığınıza sunduğu duygusal faydaları ayrıyeten bilmeniz gerekiyor. Örgü örmek adeta bir terapi olarak adlandırılıyor. Ruhsal sıkıntısı olan birçok kişinin tedavi amaçlı yapması gereken bir aktivite olarak görülüyor.

Neden Örgü Örmeliyiz?

Örgü Örmek Stresi Azaltıyor

Aslında dışarıdan bakıldığında örgü örmek, yeni bir örnek kurmak ve uzun bir zaman bir kazakla uğraşmak daha çok stres kaynağıymış gibi düşünülebilir. Ancak bu tür bir düşünceye sahipseniz çok yanılıyorsunuz. Çünkü örgü örmek endişeyi ve kaygıyı azaltan, aynı zamanda strese iyi gelen bir aktivite.Bilimsel olarak ta kanıtlanmış olan bu durumun açıklaması ise örgünün tam anlamı ile konsantrasyon isteyen bir iş olması. Örgü örerken tüm dikkat ve enerjinizi ona verdiğiniz için aklınızı farklı şeylerin meşgul etmesine izin vermezsiniz. Sorunlarınız aklınıza gelmez. Ve böylelikle duygularınızı kontrol altında tutarsınız. O an size hâkim olan öfke, endişe veya mutsuzluk gibi tüm duygular örgü örmeye başladığınızda dağılır ve kaybolur.

Örgü Örmek Beyninizi Çalıştırır

Bilmeyen insanlar için örgü örmek dışarıdan çok basit bir uygulama gibi düşünülebilir. Ancak tamamen eliniz ve beyniniz arasında olan koordineli bir çalışmadır. Bu koordineyi sağlamak ise beyninizi çalıştırmanıza bağlıdır. Örgü örerken beyniniz daha rafine çalışır. Özellikle belirli bir yaşın üzerindeki insanlar için örgü örmek beyin sağlığı açısında önemlidir. Yapılan bazı araştırmalarda örgü örmenin yaşlanmayı geciktirdiği bile belirtilmiştir.  Örgü örmek motor becerilerinizi geliştirmekte de size yardımcı olur.

Örgü Örmek Depresyona İyi Gelir

Bu konuda yapılan birçok araştırma vardır. Çıkan sonuç ise şu şekildedir; katılımcıların % 81’ inin yani örgü ören kişilerin bu aktivite sonrasında serotonin düzeylerinde belirgin bir düzeyde iyileşme görülmektedir. Serotonin hormonu doğal bir antidepresandır. Varlığı insanlara mutluluk, canlılık ve zindelik hissi verirken, yokluğu veya eksikliğinde depresif, yorgun ve sıkılgan bir ruh hali görülür. Bu bilgiler sonucunda örgü örmenin depresyona iyi geldiği çok açık bir şekilde görülmektedir.

Örgü Ören Kişiler Daha Kolay Uyur

Uykusuzluk artık çağımızın hastalığı haline gelmiştir. Yoğun bir yaşam ve sürekli kargaşa içerisinde insanlar sürekli stres altındadır. Her an yaşanan bu stres insanlarda gerilim ve endişeyi de beraberinde getirir. Tüm bu ruh durumları uykusuzluğun en önemli sebepleridir. Yeterince uyku uyuyamayan her insan ertesi gün güne kötü başlar.

Uykusuzlukla mücadele eden her insan bu durumu düzeltmek için çözümler arar. Ve örgü örmek bu çözümler arasında yer alır. Çünkü örgü örmek tekrarlayan bir aktivitedir ve bu odaklanma insanları sakinleştirip rahatlatır. Örgü sayesinde insanlar daha rahat, daha sakin ve daha dinlenmiş bir şekilde yatağa girer. Bu şekilde yatağa giren her insan daha kolay uykuya dalar.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Bu yazı 1300 kez okundu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

YAZAR HAKKINDA

Büşra Altun Büşra Altun Eniyisozler.Net sitesinde her Söz, Mesaj ve Makaleler özenle özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Yararlı Bilgiler ( Blog ) katagori yazıları... Sağlık, Moda, Cilt Bakımı, Güzellik, Cinsellik, Örgü, Bayanlara Özel, El İşleri, Zayıflama Yöntemleri, Ekonomi, Finans, Kredi, Teknoloji, Bankacılık, Diyet, Gezi, Seyahat gibi sizlere küçük ama etkili önerileri katagorimizde bulabilirsiniz. Yararlı Bilgiler yazılarımız tamamıyla Eniyisozler.Net için özenle özgün ve siteye özel olarak yazılmıştır. Site içerisinde bazı Görseller googleden alıntıdır Telif olduğunu düşündüğünüz veya size aid olanı yayınlanmasını istemediğiniz görselleri Email yoluyla veya iletişim bölümünden bildiriniz. Bildirdiğiniz taktirde Görsel Kaldırılır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

SON EKLENENLER

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
0
Düşüncelerinizi yazmak istermisiniz? Lütfen yorum yapın.x
()
x